Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Titanfall

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Ei tarvitse ei, mutta sinne suurempaan joukkoon on satunnaisen sunnuntaipelaajan helpompi tulla mukaan kuin näihin takapihojen piirileikkeihin. Paremmin sallitaan väärään suuntaan juoksijat. Tutulla ja tiiviillä kaveriporukalla pienen piirin puuhastelut voivat olla äärettömän antoisia hetkiä. On kuitenkin elitististä kuvitella jokaiselta löytyvän tälläinen oma pelaajayhteisö.

Eiköhän nämä botit ole täsmisku tähän ongelmaan. Ainakin sellaiseksi aiottu. Toteutus nähdään sitten maaliskuussa. En oikein kykene esimerkiksi noita CoDin pienempiä mättöjä näkemään mitenkään elitistisenä, johon sunnuntai pelaajan olisi jotenkin vaikea päästä mukaan.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

No hohhoijaa ompa todella aika erikoista porua tullut tuosta pelaajamäärästä. :confused: Se on varmaankin jotenkin nyt muotia tms. (DICEn lobbaama ilmiö?) Ei tuosta kannata vaipua synkkyyteen. Devithän nimenomaan painotti että tähän on tultu pitkäjänteisen pelitestaamisen tuloksena. Ja tunnetusti aika pätevää sakkia siellä töissä.

Ja niinkuin mainittu, niin kaikki parhaat moninpelit ovat (ainakin henk. koht. mielestä) nimenomaan näitä pienen pelaajamäärän TIIMIpelejä. Niitä olikin tuossa jo mainittu pitkä lista. Ja vieläpä usein ilman respoja toimii jotkin pelit oikein hyvin (COD S&D, Counter Strike, Socom jne.) Ja respoillahan 6 vs 6 on oikeastaan aika paljon, varsinkin jos siellä vielä jotain AI-robotteja/turretteja tai muuta vastaavia häärää joukossa. The Last of Us on 4 vs 4 ja toimii loistavasti. Ja jokaisen kontribuutiota todellakin kaivataan which is nice. Titanfalliin tulee aivan varmasti myös ilman partya only Mercenary pelilista niille joista tuntuu siltä ettei tunnu ”ammattilaisten” partyjen kyydissä. Oletan että respapelistä tässä pääpiirteittän puhutaan, mutta toivon että jokin no-respawn muotokin on toimivana konseptina saatu mukaan pakettiin?

Suuren pelaajamäärän Bäffyt ja muut on sitten erikseen, porukka velloo kentällä ja touhuu mitä touhuu, jos jaksaa. Onhan niissäkin peleissä puolensa toki, mutta aikankin henk. koht. nautin näistä enemmän joissa täytyy jokaisen ainakin suurinpiirtein yrittää pelata jotta tiimi pärjää, mukaanlukien puplapelit. Bäffyssä on puplalla oikeastaan aika sama mitä yksittäinen sotilas tekee, voi mennä rauhassa sauhuille tai jääkaapille kesken rundin. Silti palatessa telkkarissa tervehtii iloisesti ”Your Team WON” teksti.

Parisen kuukautta enää! Rahapulan takia tässä joutuu ainakin itse ähtemään liikenteeseen boksi 360 versiolla mutta eiköhän ennemmin tai myöhemmin tule siirtyminen Onelle. Tosin se kannattaa pitää mielessä että pelaajapopulaation takia 360 ei suomessa ole ollenkaan paha vaihtoehto. (Saattaa olla jopa parempi vaihtoehto jos arvostaa pelattavuuden silmäkarkin edelle, mene ja tiedä) Se on kuitenkin faktaa, että 360 pelaajia löytyy ”nurkilta” pikkasen erilailla kun Onella joita ei vain ole täälläpäin vielä suuria määriä, tai länsinaapurissakaan. Käytännössä 360 matsit käydään siis pienemmällä verkkoviipeellä kuin Onella jossa joudutaan raapimaan matsiin pelaajia kauempaa, jopa tuhansien kilometrien päästä. En tiedä montako pelimuotoa tulee olemaan. Toivottavasti ei kovin montaa hyvää, mitä enemmän on niin sitä isommin next gen versiolla käytävä pelikokemus tulee aluksi ottamaan penaltya isojen pingien takia. Ongelma korostuu varsinkin täällä meillä pohjolassa kun kone julkaistaan niin myöhään...
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

[video=youtube;_8BLIuqtcdc]http://www.youtube.com/watch?v=_8BLIuqtcdc&feature=c4-overview&list=UUy1Ms_5qBTawC-k7PVjHXKQ[/video]

Hyvä mielipide TB:ltä.

Olen hieman eri mieltä Herra Keksin kommenteista. Hänellä on pointteja, mutta vertaaminen SCII:n, LOL:n tai CS:n ei oikein pidä mielestäni vettä. Aika paljon eri tyyppisiä tai vähintään eri kokoisilla kentillä varustettuja pelejä, kuin mitä Titanfall näyttäisi olevan.
Itse olen TB:n kanssa samaa mieltä siitä, että homma varmasti toimii Titanfallissa. Toisaalta TB itsekin toteaa, että tykkää enemmän joko aivan pienen porukan tekemisistä tai "lone wolf"-tyyppisestä toiminnasta, missä hän pääsee itse pelaajana vaikuttamaan mahdollisimman paljon. Ihan ymmärrettävää toisaalta. Kuitenkin kun iso porukka pelaa hyvin yhteen on se fiiliskin paljon mahtavampi. Jos käytämme esimerkkinä TB:nkin mainitsemaa Planetside 2:sta, niin meininki on parhaimmillaan aika huippua, kun on iso joukko koordinoidusti hyökkäämässä toista porukkaa vastaan.
En epäile, etteikö Titanfallin moninpeli olisi toimiva. Itse kuitenkin näkisin siellä paljon mieluummin enemmän ihmisiä pelaamassa, kuin minioneja. Ehkäpä tämä on oma ongelmani pelaajana. Tykkään tehdä juttuja isoilla tantereilla ison porukan parissa. Joskus joutuu tietenkin pelaamaan apinalauman kanssa, mutta sitä joutuu näkemään ja kestämään, oli pelaaja määrä mikä tahansa. Titanfallin pelaajamäärä on kuitenkin tuohon meininkiin ja kentien kokoihin nähden pettymys. :(
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Eipä edes yhteisön manageri ole innoissaan AI:sta https://twitter.com/abbieheppe/status/425518218438909952
Eli tykin ruokaa huonommille ja paremmat sitten tiputtelee botteja nopeamman Titaanin saamiseksi.

No ei kauhean maireaa kuvaa anna tuo twiitti-keskustelu. Tuosta pökkelöstä AI:sta tulee mieleen SW Battlefrontit, joissa tykinruokaa riitti ja ohjastamaan pääsi mitä komeimpia sotakoneita.
Yksi mitä olen tämän pelin kohdalla miettinyt, että nuo titaanit ovat varmasti hienoja kun sellaisen saa käyttöönsä (tulaa se sitten hölmön AI-cannon fodderin saattelemana tai muuten), mutta pysyykö se siistinä enää kymmenen kerran jälkeen?
Toisaalta, kyllä Titanfallissa on potentiaalia olla todellinen yllättäjäkin. Jotenkin vain kaikki mitä on nähnyt ja lukenut, niin peli tuntuu varmasti hienolta hetken aikaa ja sitten siihen tulee totaali stoppi. Näin kävi itselläni esim. CODien kanssa.
Plussana on toisaalta se, että tässä on keskitytty pelkkään moninpeliin, vaikka joku pelimuodoista onkin tarinavetoinen.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

No ei kauhean maireaa kuvaa anna tuo twiitti-keskustelu. Tuosta pökkelöstä AI:sta tulee mieleen SW Battlefrontit, joissa tykinruokaa riitti ja ohjastamaan pääsi mitä komeimpia sotakoneita.
Yksi mitä olen tämän pelin kohdalla miettinyt, että nuo titaanit ovat varmasti hienoja kun sellaisen saa käyttöönsä (tulaa se sitten hölmön AI-cannon fodderin saattelemana tai muuten), mutta pysyykö se siistinä enää kymmenen kerran jälkeen?
Toisaalta, kyllä Titanfallissa on potentiaalia olla todellinen yllättäjäkin. Jotenkin vain kaikki mitä on nähnyt ja lukenut, niin peli tuntuu varmasti hienolta hetken aikaa ja sitten siihen tulee totaali stoppi. Näin kävi itselläni esim. CODien kanssa.
Plussana on toisaalta se, että tässä on keskitytty pelkkään moninpeliin, vaikka joku pelimuodoista onkin tarinavetoinen.
Toisaalta, kyseessä oli Alpha-versio. Eli voihan olla, ettei tekoälyyn olla paneuduttu juuri ollenkaan, tai vastaavasti, bottien ammuskelutoiminto on poistettu erinäisistä syistä (tasapainotus on ollut hakusessa, botit ovat olleet liian hyviä, jolloin pelaajien pelimekaniikkaa ei ole pystytty testaamaan jatkuvilta kuolemilta).
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Alpha alle pari kuukautta ennen julkaisua?

Titanfall vie massaräiskinnän seuraavalle tasolle. Mielestäni esim hehkutus "jopa sellaiset, jotka eivät muuten koskaan koskisi räiskintöihin ovat pitäneet pelistä" on pikemminkin negatiivista peliä kohtaan. Pelin räiskintämekaniikat kun vaihdettaisiin vaikkapa Unrealmaisiksi, olisikin tässä jopa Xbonen ostamisen oikeuttava peli. Tuollaisena CoD-kloonina ei kuitenkaan kiinnosta pätkääkään.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Alpha.

Sitä en sitten tiedä, milloin video oli kuvattu, mutta se oli alphasta.

BF4:llä oli beta n. kuukausi ennen julkaisua. Molempien takana häärii EA. Uskotko nyt ihan oikeasti että jotakin maagista tapahtuisi tässä parin kuukauden aikana. Ehkä se AI on hyvä juttu ensi vuoden puolella.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Sitä en sitten tiedä, milloin video oli kuvattu, mutta se oli alphasta.

Suljettu testi alkoi viime viikon perjantaina. Sillä ei ole merkitystä mitä nimitystä tästä käyttävät. Tähän mennessä näin lähellä julkaisua tehdyt servereiden stressitestit on nimetty beta-vaiheeksi. Ettei vain olisi mainosmiehen kynästä.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Mitä on lukenut alphaan/betaan/demoon osallistuneiden, peliä pelanneiden kommentteja lukenut niin perusvire ollut todella positiivinen ja hauskaa on ollut. Kaipa tuo täytyy pistää tilaukseen niin saa Onellekkin pelattavaa. Botit hieman arveluttaa mutta tuomitsen kun olen kokeillut. Nyt kun ei CoDikaan oikein maistu, niin kiva saada tilalle mahdollisesti saman tuntuinen pienen tilan räiskintä. Tätä hyvä sitten vuorotella Bäfän kanssa.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

BF4:llä oli beta n. kuukausi ennen julkaisua. Molempien takana häärii EA. Uskotko nyt ihan oikeasti että jotakin maagista tapahtuisi tässä parin kuukauden aikana. Ehkä se AI on hyvä juttu ensi vuoden puolella.

Koska kukaan meistä ei tiettävästi ole Respawnin leivissä, niin voin todeta(alpha-buildin) jälkeenkin, joten peli on todennäköisesti paljon pidemmällä.

EA häärii myös monen muun pelin takana, joten siitä emme voi tehdä mitään johtopäätöksiä. "EA" ei kuitenkaan ole se firma, joka peliä koodaa, eikä se ole myöskään DICE, joka kehittää Battlefieldiä, vaan siellä on ihan oma osasto (Respawn) pyhitetty kyseiselle pelille.

Eli vastaus on: En usko.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

No ei oo ainakaan kovin järkyttävät minimivaatimukset tän PC-versiolla: https://twitter.com/VinceZampella/status/430808417867821056

64-bit Windows 7, 8, 8.1
AMD Athlon X2 2.8GHz tai Intel Core 2 Duo 2.4GHz
4GB RAM
512MB VRAM, Radeon HD 4770 tai GeForce 8800GT

Pitäisi pyöriä siis suurinpiirtein millä vaan. Zampella oli kanssa twitterissä todennut että peli vaatii PC:llä Originin (tuskin kovin yllättävää) ja että haluaisivat tehdä myös OS X-version, mutta jos sellainen tulee niin se tulee vasta muiden alustojen julkaisun jälkeen.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Tässä Linkki Xbox Onen alpha version ja PC version vertailua textuureista, ei kovin Nextgen peliltä näytä kummallakaan alustalla.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

En jaksa edes linkkiä katsoa koska alpha versio ja nyt jo vertaillaan tekstuureja. Hohhoijaa.
Vertaillaan niitä pikseleitä sitten kun itse peli on kaupoissa.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Näyttää kyllä aika karmealta. Mutta eiköhän lopullinen versio ole sitten huomattavasti kauniimpi.
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Tämä Linkki jäi vielä laittamatta noihi textuureihi liittyen..
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Tässä Linkki Xbox Onen alpha version ja PC version vertailua textuureista, ei kovin Nextgen peliltä näytä kummallakaan alustalla.

Joku roti vertailuihin, noi X1-kuvat on printscreenjä tästä videosta luultavasti: http://www.dailymotion.com/video/x19x14l_titanfall-alpha-gameplay_videogames

Siitä samaa mieltä että ei tää nyt kovin vakuuttavalle näytä graafisesti PC:lläkään, mutta noi alhaiset laitevaatimukset selittynee sillä...
 
Vastaus: Titanfall [Hype @ 13.3.2014]

Kyl tää on liian CoD persenuoltu parilla robolla höystettynä.
Odotus laski kyllä aivan alas.
 
Ylös Bottom