Doctor Pepper
Well-Known Member
Totta. CMA on tosiaan erityistapaus valituskäytännön suhteen.
Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Olet väärässä. Mikäli paaluttaa jotain tiukasti, niin kannattaa myös lukea tarkasti.
As set out in published remedies guidance, in merger inquiries the CMA prefers structural remedies, such as divestiture or prohibition, over behavioural remedies
behavioural remedies are less likely to have an effective impact on the SLC and its resulting adverse effects, and are more likely to create significant costly distortions in market outcomes;
Tuskin Kotickaan olisi vaivautunut pelkän monen alustan tukivaatimuksen takia uhkailemaan Britannian jäävän "kuoleman laaksoksi", jos estävät kaupan.At this stage, the CMA has identified the following possible structural remedies:
a) Requiring a partial divestiture of Activision Blizzard, Inc. This may be:
(i) Divestiture of the business associated with Call of Duty;
(ii) Divestiture of the Activision segment of Activision Blizzard, Inc. (the Activision segment), which would include the business associated with Call of Duty;
(iii) Divestiture of the Activision segment and the Blizzard segment (the Blizzard segment) of Activision Blizzard, Inc., which would include the business associated with Call of Duty and World of Warcraft, among other titles.
(b) Prohibition of the merger.
Rakenteellisista muutoksista olen samaa mieltä kuten kirjoitinkin jo aiemmassa viestissäni. Tämä ei kuitenkaan liity pointtiini yhtään mitenkään.En ole. Kun dokkarit luet, niin siellä sanotaan ihan selvästi, että rakenteelliset muutokset ovat ne mitä ensijaisesti haetaan, koska muiden ei katsota olevan riittäviä.
Käytännölliset myönnytykset... ehkä*Suomentakaa nyt joku mulle tämä termi!![]()
Viranomaiset eivät tarkastele asiaa ainoastaan konsolimaailman näkökulmasta, vaan kilpailutilanteen epäterveestä kehittymisestä laajemminkin pelialalla ml. siihen liittyvät pilvipalvelut. Näitä on avattu mm. tuossa brittiviranomaisen lausunnossa. Sama negatiivinen vaikutus kaupalla on kilpailutilanteeseen konsoli, mobiili, pilvi ja PC-pelaamisen alueilla.Koska kaupan idea ei ole Call of Dutyssa ja muissa konsolipeleissä, niihin keskittyminen voi olla MS:lle hyödyksi, koska Sony on vetänyt huomion yhteen yksityiskohtaan ja siitä on sitten helppo tehdä myönnytyksiä ja samalla saada ne muut kaupan osat kivuttomammin hallintaan. En usko, että MS:lle Call of Duty on mikään kynnyskysymys. Aika paljon tässä tilanteessa on teatteria mukana kaikilla osapuolilla.
Vaikea nähdä, miten kaupalla olisi sama negatiivinen vaikutus noin monella eri toimialalla. Ensin pitäisi tietenkin osoittaa, että kauppa vaikuttaa haitallisesti kilpailutilanteeseen, mikä voi olla melkoinen haaste. Esimerkiksi miten kauppa vaikuttaisi negatiivisesti PC-pelaamiseen?Sama negatiivinen vaikutus kaupalla on kilpailutilanteeseen konsoli, mobiili, pilvi ja PC-pelaamisen alueilla.
Nintendon seuraava konsoli alkaa olla niin lähellä, että tässä ei montaa CoDia ehdi Switchille tulla, vaikka kauppa saataisiin piakkoin maaliin.En jaksa googlettaa mutta milloin on edes viimeksi tullut CoDia Nintendolle? Vielä merkittävämpi kysymys: tarvitseeko sitä joku oikeasti Switchillä huonompana versiona? Tarvitseeko mitään peliä Switchillä jos se on köykäisempi, rampa versio?
Oma mielipiteeni on että ei tarvitse mutta tietty aina on, jopa muualla kuin Japanissa, käsikonsoli-moodissa pelaavia, joille merkitsee vain kannettavuus.
Mutta sanoisin että jos ostaa Switchin pelatakseen CoDia kannettavana, on jotenkin kieroon kasvanut![]()
On ne siellä ennenkin ollut. Paljonhan riippuu millainen seuraava Nintendo-konsoli on. Jos siinä on tehoja tarpeeksi niin mikään tuskin tällöin estäisi ihan Activisionia itseään myös julkaisemasta pelejä Nintendolle jolla on kumminkin valtava käyttäjäkunta. Nythän ne uusimmat CoDit ovat karttaneet Switchiä konsolin alhaisten specsien takia.Ilman Microsoftia ei varmasti nähtäisi Call of Dutya Nintendolla. Hieno homma, jos toteutuu.
On ne siellä ennenkin ollut. Paljonhan riippuu millainen seuraava Nintendo-konsoli on. Jos siinä on tehoja tarpeeksi niin mikään tuskin tällöin estäisi ihan Activisionia itseään myös julkaisemasta pelejä Nintendolle jolla on kumminkin valtava käyttäjäkunta. Nythän ne uusimmat CoDit ovat karttaneet Switchiä konsolin alhaisten specsien takia.
Aika puhdas PR-lausuntohan tämä on nyt kun tärkeä päivä diilin kannalta lähestyy. Joulukuussahan jo tätä samaa sanottiin, nyt se on vain printattuna paperille. Mitä ResetEran ketjua olen viime aikoina lukenut, niin siellä on linkkailtu "asiantuntijoiden" antavan pienempiä prosentteja diilin menemiseen läpi tällä hetkellä ilman isoja "helpotuksia". Jännä nähdä mitä ne helpotukset tulisi sitten olemaan.
Toivon itse edelleen diilin kariutuvan, koska videopelimaailma voi paljon paremmin kun yksi valmistaja ei omista isoimpia kolmannen osapuolen julkaisijoita. Kukaan meistä ei tiedä mitä kymmenen vuoden jälkeen tapahtuu kun herra Spencerkin on jo ehtinyt eläköityä ja siellä on uudet herrasmiehet päättämässä mitenkä leikkiä tällä kaikella viime vuosina saavutetulla markkinaosuudella studioiden ja julkaisjoiden ostelun myötä. Historian saatossa kun on ollut tapana yhtiöillä muuttaa toimintamallejaan heti kun heidän markkina-asema sen vain sallii.
Historian saatossa kun on ollut tapana yhtiöillä muuttaa toimintamallejaan heti kun heidän markkina-asema sen vain sallii.
Juu siksi olisi varmaan hyvä ettei tämä kauppa tai muutkaan julkaisijakaupat menisi läpi. Nythän on otollinen tilanne, kun isoimmilla kauppa-alueilla (USA/britit/) kaikki konsolit myyvät tasaisesti. Nintendon konsoli on ollut jo muutaman vuoden ajan se myydyin konsoli. Tuo tilanne voi muuttua muutamassa vuodessa kun isoimmat IP:t jatkavat matkaamistaan yhden konsolivalmistajan haltuun.Siksi mahdollisimman tasainen markkinatilanne on aina kuluttajille suotuisin tilanne, ettei liian suurella markkinaosuudella pääse sanelemaan markkinoiden ehtoja, nostamaan hintoja ja/tai tekemään muuta hallaa kuluttajan näkökulmasta.
Tuo tilanne voi muuttua muutamassa vuodessa kun isoimmat IP:t jatkavat matkaamistaan yhden konsolivalmistajan haltuun.
Nuo "diilit" ovat ihan asian vierästä (toki tarkoituksella).. Voit ostaa Call of Dutyn täysihintaisena Geforce Nowhun tai sitten ottaa Game Passin.