Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Yleinen pelialan uutisketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JTahti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Älä nyt yritä olla niin rationaalinen.

Kyllä kuluttajat ovat näyttäneet sen, että nimenomaan nykyinen lähestymistapa ei ole toiminut - sen kertoo myynnit.

Nyt sitten pitäisi tietenkin säästöjen lisäksi löytää tuloja, että yhtälö toimii. Pelkästään säästämällä ei kurssi käänny.

Ainakin iso naarmu xbox brändiin jos ei muuta.

Brandi konsolina on siis juuri nyt happikoneessa, siksihän tämä kaikki nyt tapahtuukin. Lopputulosta ei kukaan tiedä, sen aika näyttää.

EDIT: Ja jos verrataan tätä sukupolvea viime sukupolveen, niin Wikipediasta katsottuna Xbox Onea myytiin 58 miljoonaa yksikköä ja Xbox Series sukupolven myynnit on vain 28 miljoonaa, eli erotus on tällä hetkellä 30 miljoonaa pakkasella. PS4:sta on myyty 117 miljoonaa ja PS5:sta 94 miljoonaa, joten jos näiden välillä myyntiä olisi menossa laarista toiseen, niin sukupolven lopuksi PS5:sta pitäisi olla myytynä jo nyt se noin 150 miljoonaa.

Mutta näinhän se ei ole, vaan kuten jo monesti on sanottu, koko markkina vaikuttaa supistuvan tässä sukupolvessa. Ja sitten on vielä tämä nouseva inflaatio sekä komponenttien hinnat.

Ei ole ihme, että studioita menee kiinni ja säästöjä etsitään vähän joka puolella. Alan nousukiito on kääntynyt laskuun. Ja samaan aikaan kuluttajat ajattelee, että AA-pelin budjettikin on ihan normaalia olla 100 miljoonaa.
 
Viimeksi muokattu:
Ja sitten on vielä tämä nouseva inflaatio sekä komponenttien hinnat.
Kiitos AI kuplalle joka tuon aiheuttaa. Just pari päivää sitten katselin prismassa kuinka perus ps5 maksaa jo 700e.
Tavallaan asiaan liittyen Louis Rosmann haastaa samsungin oikeuteen kun ne ei suostuneet vaihtamaan sen takuuajan sisällä hajonnutta 4tb ssd:tä uuteen, mutta rahat olisi voitu palauttaa.
Ei mikään ihme sillä äijä maksoi tuosta aikoinaan 300$ ja nyt se on 900$. Kiitos AI kuplan.
Syyksi sanottiin se ettei niitä ole varastossa, mutta Louis voisi ostaa heti amazonin kautta ihan samsungin omasta varastosta yritys tiliä käyttämällä niitä vaikka 10.

Samsung vielä väitti, että levy toimii niiden testien mukaan kuten kuuluu, mutta Louiksen oma firma keskittyy juurikin siihen, että ne kaivaa ihmisten hajonneilta levyiltä datan talteen jos mitenkään mahdollista joten äijä todellakin tietää jos levy toimii kuten kuuluu.
 
Ihan kuin yksi näistä kolmesta konsolivalmistajasta olisi olennaisesti mukana tässä AI-kuplassa, joka nostaa komponenttien hintaa. Siitä puolestaan kärsivät myös kilpailijat sekä kuluttajat muuallakin kuin konsolibisneksessä. Kupla ei voi poksahtaa riittävän nopeasti.
 
Ei ole ihme, että studioita menee kiinni ja säästöjä etsitään vähän joka puolella. Alan nousukiito on kääntynyt laskuun. Ja samaan aikaan kuluttajat ajattelee, että AA-pelin budjettikin on ihan normaalia olla 100 miljoonaa.
Ei nyt ihan suoraan kannata ostaa näitä firmojen voivotteluja pelinteon kalliudesta* tai laskevista myynneistä*, kun samaan aikaan firmojen peliosastot takovat ennätystuloksia. Oikea ongelma taitaa olla, että enemmän rahaa on enemmän rahaa ja mikään ei kuitenkaan riitä. Siinä kyydissä kuluttaja saa lähinnä vikistä ja se on kuitenkin huomattavasti parempi osa kuin mikä pelialan perusduunarilla tällä hetkellä on.




*Vaikka sinänsä kuplassa paikkansa pitävätkin.
 
Jopa Bethesda tai niiden alaiset studiot on vaarassa xboxin irtisanomisille. Id softwaren job listing oli kadonnut ja huhut kertoo että leikkuri tulee kylään. Miettikääs nyt Doom luojat kilometritehtaalle mikään ei ole sit enään pyhää. Tuosta syntyy sellainen paskamyrsky, että en tie miten Ashan kausi tuon jälkeen jatkuu. Paljon tulee uusia PS5 omistajia tuon jälkeen...... Huhu meni niin että kaikki jotka ei tee Fallouttia tai Elder Scrolls on vaarassa pudota.
Nämä on tosi ikäviä huhuja, mutta jotenkin en ole yllättynyt. Kun tämä Bethesdan osto oli tapetilla ja siitä foorumilla väännettiin, niin elävästi muistan, kuinka puolustelijat käyttivät perusteluina, että Microsoftin rahalliset muskelit ovat sitä luokkaa, että parempi olla heidän allaan turvattuna kuin vastaavasti yksityisenä ja alan suhdanteiden ja riskien alaisena. Taidettiinpa myös kehua sitä, kuinka paljon Microsoft välittää työntekijöistään ja muuta vastaavaa. Tuli silloin sisäisesti naureskeltua, että kuinkahan täällä foorumilla porukka muka tietää, kuinka paljon siellä välitetään ja millaiset työolot siellä oikeasti on. Noh nämä on näitä...

Taisin tuossa joku päivä sitten jossainpäin foorumia kirjoitella, ettei Microsoft varmaan Bethesdaa ostanut tekemään uusia innovaatioita, vaan puhtaasti olemassa olevien sarjojen ja nimikkeiden takia. Nyt jos huhu pitää paikkaansa, että vain Falloutin ja Elder Scrollsin kanssa työskentelevät 'ovat turvassa', niin taisin kirjoitukseni kanssa osua aikalailla oikeaan.

Tosi ikävää 'olla oikeassa', kun samalla käy sääliksi noita kehittäjiä, joilta on todellinen vaara mennä työt alta. Tosin niinhän se yritysmaailmassa tuntuu yleensä menevän, että mitä isomman korporaation osana ollaan, sitä pienempi hiekanjyvä 'tavallinen työntekijä' koneistossa on ja sitä vähemmän näitä tavallisia työntekijöitä ison johdon suunnalta huomioidaan tai edes huomataan. Ilmeisesti siellä "Microsoftin hellässä huomassa" olo ei ihan niin hienoa ja turvattua olekaan, mitä täällä(kin) on silloin ja tällöin arveltu ja 'mainostettu'.
 
Eiköhän tässä olla nähty vasta alkusoittoa.

Näitä uusia datakeskuksia lykätään ylös nyt sellaista tahtia, että oksat poies. Tuskin tulee rauhoittumaan kunnes alkaa kunnon älämölö sähkön hintojen noususta.

Muistaakseni joku jenkkiosavaltio on ollut fiksu asian suhteen, sillä vaativat datakeskuksen rakennuttajaa/omistajaa myös rakentamaan lisää tuotantokapasiteettia.
 
Ei nyt ihan suoraan kannata ostaa näitä firmojen voivotteluja pelinteon kalliudesta* tai laskevista myynneistä*, kun samaan aikaan firmojen peliosastot takovat ennätystuloksia.
Kannattaa myös muistaa kuinka sonykin saa 30% jokaisesta third party pelistä mikä ostetaan niiden kauppapaikan kautta.
Ihan kuten valve steamin kanssa ja varmaan aika samat prosentit on microsoftin puolellakin.
GTA6 julkaisu tulee varmasti olemaan ihan hyvä tilipäivä ja ainoa mitä tarttee tehdä, on pitää ne kauppapaikan serverit pystyssä.
 
Oikea ongelma taitaa olla, että enemmän rahaa on enemmän rahaa ja mikään ei kuitenkaan riitä.

Niin siis meidän talousjärjestelmä perustuu kasvuun, eikä se missään nimessä kestävällä pohjalla olekaan. Pelibisnes elää kuitenkin tässä samaisessa systeemissä ja jos markkina itsessään kaventuu, niin kasvuun perustuvat laskelmat sekä resurssoinnit eivät enää toimi - mikä useimmiten johtaa leikkauksiin.

Tosi ikävää 'olla oikeassa', kun samalla käy sääliksi noita kehittäjiä, joilta on todellinen vaara mennä työt alta

Oletat aika paljon, jos luulet, että leikkauksia tapahtuu nimenomaan siksi, että nämä studiot on Microsoftin alla ja jos nämä eivät olisi tulleet myydyksi, niin nyt heillä menisi paremmin, eikä leikkauksia olisi ollut.

Todellisuudessa leikkauksia on aivan joka puolella, joten voi hyvin todennäköisenä pitää sitä, että niin olisi ollut myös itsenäisillä Zenimaxilla ja Activision Blizzardilla.

Ps. Eniten väärin näissä arvauksissa meni ne väitteet, joiden mukaan Activision Blizzard kaupat ovat epäreilua kilpailua ja tulevat tuhoamaan markkinat - ja siksi nämä olisi pitänyt viranomaisten pysäyttää. No, eipä se ainakaan tällä hetkellä näytä siltä, että Microsoft dominoi konsolimarkkinoita.
 
  • Like
Reactions: Zak
Ylös Bottom