Vastaus: Battlefield 3 [PS3 Hype - julkaisu Suomessa 27. lokakuuta]
Pitääpä itsekin laittaa ensimmäiset
epäoffisiaalit fiilikset reilu parin tunnin betailun jälkeen.
Bugeja on paljon, niistä ei nyt erikseen jaksa jauhaa, onhan tämä beta. Mutta eniten ärsyttää kyllä nuo hutipainallukset, esim. juoksuun saa painaa joskus viisikin kertaa, ohjain siinä ottaa vielä damagea.
BF BC 2 beta vs. BF 3 beta, niin kyllä vanha kunnon Paha Komppania veis kartallaan ihan sata nolla. Huolestuttavan paljon tämä mapsi muistuttaa CODia, kaikessa huonoudessaan. Ainakin näin alkuun, kun en tuota metrotunnelin rakennetta ole vieläkään sisäistänyt. Saisivat tehdä peliin kunnon kartan, jota voisi selailla. Muutenkin vihaan metrotunneleita, niin tosi elämässä kuin Fallout 3:ssakin. Hemmetti, että voi insinörtit suunnitella vaikeasti käytettäviä käytäviä! No, ehkä ne suunnitellaan metrojen ehdoilla ei Bättlefield-kartoiksi
Toinen COD ahistus iskee siihen jatkuvaan informaatiospämmiin: joku spawnaa 10p, ammuit pulua 20p, astuit koiranpaskaan -10p, ammuit taustatulta 60p, suunnittelit ampuvasi vihollista vaikket ehtinytkään 15p
Kaverisquadailu ei toiminut. Onneksi ei näemmä muillakaan, meinasin jo tervehtiä Soneraa kirjepommilla.
Hyviä juttuja: tasojen yli kiipeäminen, makuuasento jne on mielestäni toteutettu ihan hyvin. Se tosin ihmetytti, että mun mielestä nuo juoksee ennestäänkin kuin Usain Boltit, vaikka on täyspakkaus niskassa. Ja sitten ruutuun pamahtaa vielä Sprint-lisäri :/
Alkuun olin aivan pihalla. En tosin ollut FPS:siä pelaillutkaan pitkään aikaan. Kolmannessa matsissa olinkin sitten jo oman puolen pistedominaattori, mutta johtu enemmänkin siitä, että jätin ryntäilyt muille, jäin tausta-aaltoon heittelemään medikittejä ja antamaan tulitukea. Mietin jossain välissä, että voinko tosiaan olla näin surkea tähtäämään / ampumaan ja tajusin, että muilla on varmaan jo kaiken maailman Terminator + Robocop + Predator tähtäimet ja Bullet time / Dead eye kaupan päälle!
Sehän näissä betoissa on mukavaa, että iso osa pelaajista on sellaisia juoksevia maalitauluja, että vaikka heiluttaisit persettä keskellä niittyä ne vain juoksis ohi CODimaisesti teurastamaan äksönin keskelle. Tosin sitten kun siellä joku osaakin pelata, niin se dominoi aivan raivokkaasti.
Minkään muotoisesta yhteispelaamisesta tässä ei ollut vielä haisuakaan. Se on kuitenkin se, mikä tekee Battlefieldistä Battlefieldin. Se, että juokset yksinäisenä ratsuna pitkin ahtaita käytäviä kuin pirillä pumpattu päästäinen on CODin heiniä.
Loppuksi rakas DICE. Älkää yrittäkö korjata sellaista, mikä ei ole rikki. BFBC2:n hahmon / aseen valintaruutu on parasta ja käytettävintä, mitä on FPS peleissä mielestäni ikinä nähty. Nykyinen systeemi on sanalla sanoen perseestä. Täysin käsittämätöntä. Täysin. Tekis mieli käydä kuristamassa taas joku "#€"#:n konsultti, joka sanoo, että "näin pitää tehdä ja tällaiseksi muuttaa, koska se on coolia ja erilaista"