Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Battlefield 4

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Battlefield 4

Ei tässä hirveästi pisteet tai kokemus kerry kun joka pelistä lentää pihalle.. Eilen jaksoin 4 pikapeliin hypätä ja jokainen kokemus päättyi erroriin! Tun mieltä ylentävää ku hyvin sujunut kenttä kaatuu siinä vaiheessa ku liput ovat jommalla kummalla lähestymässä loppua! Mitään yhdistävää tekijää ei ole vaan peli saattaa kaatua ku juokset tyhjää katua pitkin kera nolla äksönin! Voisivat saatana tehdä jotain! Tässä vaiheessa ei paljon reconit, napit, yms häiritse ku ehtii romu kaatua ennen sitä!
 
Vastaus: Battlefield 4

Mitään yhdistävää tekijää ei ole vaan peli saattaa kaatua ku juokset tyhjää katua pitkin kera nolla äksönin! Voisivat saatana tehdä jotain! Tässä vaiheessa ei paljon reconit, napit, yms häiritse ku ehtii romu kaatua ennen sitä!
Itse olen jo kerenny reilu 9 tuntia pelailla ja peli on kaatunut tasan yhden kerran kentän vaihtuessa, eli jumiin jäi latausruutu.
PS4:lla siis pelailen.
 
Vastaus: Battlefield 4

20h kertynyt PS4 version parissa. On se nätti ja buginen. Pyörii hyvin mutta aika usein kaattuu tai muuten jumittaa. Eli toisaalta tykkään ja toisaalta tämä on vielä raakile. Siltikkin ihan must hankinta PS4:lle(tosin suosittelen Killzonea jos haluaa toimivan(sis ite softa+kavereiden kanssa pelailu) ja natimmän pelin)!
 
Vastaus: Battlefield 4


Ja muutkin konsolit ovat saamassa pian omansa.

"We are also finalizing the next game updates for X360, PS3, and Xbox One, but we don’t have set dates for those just yet. It is looking likely that some of those will be ready at the end of this week at the earliest. We will have more details on the dates and contents of these soon."
 
Vastaus: Battlefield 4

Heh, naureskelin itekki justiinsa kun pelailin rushia zavodissa. Ensimmäiset objektiivit ja meillä puolustusvuoro. Äkkiseltään katottuna siinä kallioiden päälle omia reconeita 8 kappaletta (PS3) :D Hirveä suihkinta vaan kävi ja luodit viuhu metsän uumeniin. Toki sitten vastapuolella oli varmaan saman verran reconeita ja eipä ne siitä sitten kauheasti päässyt objektiiveille...

Ei tosiaan kauhean kauan kannata paikoillaan pysyä missään... :D Ite ainaki järjestää pompin kokoaja edetessä ja vetelen siksakkia varsinkin jos jotai aavaa aluetta. Aika monta kymmentä tuntia pelannu reconia ite ja käytännön mahdottomuus osua jos toinen hyppii ja kääntyilee... Tuurilla voi osua mutta headshotin saaminen on sitten täysin joulua reconin osalta jos napsahtaa.

Itse olen ollut BF3 profiilipelaaja, eli siis tarkoituksellisesti keskittynyt yhteen osa-alueeseen pelissä.
Olen 110% tiimipelaaja (miinus skills kun ei mene putkeen).
BF3 rankedissa 1019 pelituntia, assault 61 service star, defibilator 19000 revausta. HC ja Normi molemmat. Engineerillä 6 star (jos nyt kaluston mukana)
Support ja Recon muutamia minuutteja jos nyt juuri minun on heitettävä spawn tai ammoa porukalle, poikkeuksellisesti, tilanteen vaatiessa sitä ratkaisua.

Kovimman paskennuksen suhteessa muihin luokkiin on kokenut assault BF4, varsinkin defien käytön suhteen. Scoretkaan ei niin väliä tai edes nopean revauksen 20% health.. mutta 10 sekunnin revaus aika puolittunut domin 5 sekunttiin, ei voi revata uudestaan ja bugaaminen estää osan revaamisista. Assault muutama rynkky tasapaksuja OP mutta kuitenkin carbinet korvaa nekin hyvin. Health bag.. noh normissa nousee health itsestään ja HC.. ei nurkan takaa tiedä onko bagin heittänyt omille vai vihujen hyödyksi lojumaan.

Assault profiloituneena revaajana tarkoittaa siis että oli kyseessä bf3 sitten bazaar tai firestorm, tankki hetkellisesti (muutoin engi jos kiinteästi), jalkaväki squad pystyssä pitävä selkaranka. jne.tms.. minä olin se assault defeillä siellä. joku muu hoiti muut hommat, koska tiiminä ja squadina.

Totean:
Ei mikään ihme että squadien yhdessä pysyminen randomien kanssa on epäselvää kun assaullteja on yhä vähemmän, engineer ja recon jyllää. Support lanaa siellä ammojensa, claymoren ja c4 jne kanssa.

Eli siis se pointti:
Sattuman varainen randomeista koostuva tiimipelaaminen kaatuu yhteistyön puutteeseen koska ainoa mitä tarvitaan on yleinen ylivoimatilanteiden saavuttaminen, ei varsinainen tarve olla squadin avun ulottuvilla.

Toivottavasti ps4 Bf4 tarvitaan muutakin kuin Recon vs Engineer ja ampumakilpailu

Kaikki uudistukset ovat hankaloittaneet tiimipelaamista. Tosin uudet metodit korvaavat ne.
Kuitenkin on yhä vaikeampi perustella miksi olla assault, jos assaultin odotetaan revaavankin joskus.
Ei mikään ihme että Recon vetää, varvashippa puolella vielä tehokkaampi.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Battlefield 4

Ps3 bf4 toistaiseksi.
Peli jäätyy tai connection lost itsellä n. 50% ajasta. Esim. 4h peliajasta puolet jäänyt tallentumatta, 20min mapista ulos loppupuolella jne. Onneksi nyt vaikuttaa siltä että keskeytyneidenkin mappien scoret alkavat tallentua battlelogiin. Saa hiukan availtua kittejä ja kerättyä niitä scoreja myös.
Ps4 kauppoihin saapumista odotellessa..
 
Vastaus: Battlefield 4

Itse olen jo kerenny reilu 9 tuntia pelailla ja peli on kaatunut tasan yhden kerran kentän vaihtuessa, eli jumiin jäi latausruutu.
PS4:lla siis pelailen.

PS4:llä pelaan, joten... Varmaan se johtuu siitä, että tulee hypittyä 64 pelaajan mappeihin. Viimeisen kerran kaatu ku deffasin omaa kaveria pystyyn vankila -kartassa.. Saahan noita perkeleen palautteitakin lähettää, ku mitään ei tapahdu.. Ois kiva tietää, että montakohan palautetta on EA:lle tullut? Pelkästään minä olen jo lähettänyt sen +20kpl! Mittarissa taitaa olla se 10h, joten 30min välein on lähtenyt palaute! Tosta voi laskea nopeasti, että kuinka hauskaa on ollut ja kuinka monta voittoa/tappiota oon ehtinyt 800ticketin peleissä saavuttaa!

EDIT: netti on kiinteä ja kuitu.. Ainakin kaikki muut laitteet pysyvät "pystyssä", joten katkomista ei pitäis hirveästi tapahtua. Maxiviosion boksi on sen verran virheherkkä kapistus, että jos se toimiin niin netti toimii loistavasti.
 
Vastaus: Battlefield 4

Snipojen lisäks itteä ottaa pannuun älytön lonewolffaaminen. Squadissa juuri kukaan pelaa yhteen.

Tänään Vedin spotterin, medicin, ja ammustäydennysmiehen roolia yhdelle tasokkaammalle kaverille, ku muut randompelaajat squadissa ei pelannu juurikaan yhteen.



Pelaahan tääl suomiporukkaa hc:na ps4:lla jotka hoitaa omaa tonttiaan? kamupyyntöä (mikki_mh) ja vähän vikkelään :D




Samaa mieltä, tiimipelaaminen on unohtunut, se battlefieldin suola. Lieneekö sit 64 karttojen alkuhuumaa. Tuntuu, et mitä enemmän on porukkaa mukana, sitä enemmän korostuu porukassa pelaaminen. Nyt oma puoli saattaa olla täynnä 3/5 squadeja ja niidenkin sotilaat juoksentelee eri lipulla. Laukkuja ei tunnu saavan vaikka kuinka pyytää. Tottakai, jokainen pelatkoon tyylillään, mut enemmän tästä sais irti porukalla joka pelaa tiimissä, squadin johtajan sanaa kunnioittaen.
 
Vastaus: Battlefield 4

Kampanja alkaa kohta puolii olla taputeltu. Tähän asti ollu viihdyttävää tykitystä, jos pikku bugeja ja kaatuiluja ei lasketa mukaan. Mieleenpainuvin kokemus kyllä tähän mennessä ollu
...alun lentotukilaivastoscene missä katsellaan tuhoutuneen aluksen ohi lipuamista. (tämäkin kohta piti kertaalleen vetää uudestaan kun kaikki ukot eivät ilmestyneet paikalle eikä etiäppäi päässyt.)
Grafiikka on todella näyttävän näköistä, kelpaa katsella ja ihmetellä välillä maisemia! Dynaamisuus vallitsee vahvasti ympäristössä. Myrsky efekteineen rannikolla luo kyllä todentuntuisen fiiliksen meininkiin mukaan.
Pari kertaa joutunut edellisestä checkpointista jatkamaan, kun pelissä tullut ihme stoppeja etenemisessä. Pientä viilausta kyllä edessä. Ehkä jopa vähä turhanki hätäseen pojat pukanneet pelin ulos, tästä on moni muukin samaa mieltä. Kerran kaatui koko peli johonkin CE-koodiin ja lähti siitä sonylle virheraporttina menemään.
Muuten oikein maukasta äksöniä next-genillä. Tästä on hyvä jatkaa!
 
Vastaus: Battlefield 4

Snipojen lisäks itteä ottaa pannuun älytön lonewolffaaminen. Squadissa juuri kukaan pelaa yhteen.
Tänään Vedin spotterin, medicin, ja ammustäydennysmiehen roolia yhdelle tasokkaammalle kaverille, ku muut randompelaajat squadissa ei pelannu juurikaan yhteen.

Pelaahan tääl suomiporukkaa hc:na ps4:lla jotka hoitaa omaa tonttiaan? kamupyyntöä (mikki_mh) ja vähän vikkelään :D

Harvemmin mua on tasokkaammaksi kaveriksi kutsuttu, mutta kiitos vaan!

Mutta joo, Mikin kanssa kaivattaisiin kyllä pelikavereita squadiin. Pelataan tosiaan HC:nä ja objektiivipainotteisesti ja PS4:sen puolella. Oma gamertag on Lord_Peacemaker, eli Piissiksi porukat kutsuu.

No sit takas topicciin. Toivottavasti porukka alkaa enempi pelaamaan tiimin ja squadin eteen, korjaajia ei ajoneuvoissa juuri näe, ammuksia ei saa, ja kun tässä pää-asiallisesti kaappaa lippuja ja kiusaa ajoneuvoja niin yksittäisenä sinkomiehenä henki on hellässä ennen kuin tankki tuhoutuu, ja singon kudit loppuu alta aikayksikön siinä touhussa jos ei täydennystä irtoa.

Lippaat tyhjänä on itsekin saanut juoksennella supporttien perässä huutelemassa aivan turhaan. Henkihän siinä sitten lähteekin jonkun puskissa makaavan muniin puhaltelijan käsissä.

Siksipä HC:tä pelataankin että sillä onnettomalla aloituspanosmäärällä sais pudotettua useamman vihun kuin kolme ennen kuin on karbiini tyhjänä.

Aika monta kaatumista olen minäkin saanut kokea, mutta kai se tästä alkaa toimia, kaatuili se PS3:sellakin.
 
Vastaus: Battlefield 4

Jaa. Nyt se sit kaato vaihteeks pelin ja tallennustiedosto korruptoitu. Varmaan oli niitä viimesimpiä tehtäviä menossa.. Ei tullu sit edes mielee tallentaa pilveen kun kerta PS+ löytyy, huoh.
 
Vastaus: Battlefield 4

Snipojen lisäks itteä ottaa pannuun älytön lonewolffaaminen. Squadissa juuri kukaan pelaa yhteen.
Tänään Vedin spotterin, medicin, ja ammustäydennysmiehen roolia yhdelle tasokkaammalle kaverille, ku muut randompelaajat squadissa ei pelannu juurikaan yhteen.

Pelaahan tääl suomiporukkaa hc:na ps4:lla jotka hoitaa omaa tonttiaan? kamupyyntöä (mikki_mh) ja vähän vikkelään :D

Joo tuo sooloilu kyllä näkyy aika vahvasti, lähes jokaisessa matsissa. Joskus ei meinaa tiiminä pelaamisesta tulla mitään kun porukka ei pelaa yhteen ja kerää vaan tappoja omalle tilille. Toisaalta sellasta se tiimipelaaminen on aina vihollisjoukkueessakin. Tuntuu välistä vaan todella naurettavalta kun porukka ei oikeasti tunnu välitävän esim. pommia kuljettavasta pelaajasta obliterationissa, vaan tekevät jotain aivan muuta. Kunhan vaan valitsee reitin niin, ettei joudu reckonien ja tankkien tielle, niin voi olla melko varma että floodzonessa pommin saa kuljetettua melko turvallisesti päämäärään.

Muuten omat ensifiilikset BF4:sta PS4:n puolella on todella positiiviset. Omalla kohdalla kaatuilua on sattunut todella vähän ja bugeihin ei oo tullut hirveenä törmäiltyä. Peli meinaa vaan joskus tökkiä melko pahasti rakennusten tuhoutuessa.
 
Vastaus: Battlefield 4

Noniiin... Reilu 20 tuntia pelailtu, tai sanotaanko opeteltu uudelleen pelaamaan. Ensi alkuun päällimmäisenä oli tunne, että oliko tää näin hankalaa. Kaikessa tekemisessä oli ainakin se 50% silkkaa kankeutta mukana. Ensi tuntien jälkeen päällimäisenä oli mielessä lievä v***tus, eikä vähiten uusien näppäinten takia.

Tuli sitten pelailtua lähemmäs 10 tuntia kun alkoi saada juonesta kiinni. Alkoi jo osumaan johonkin ja liikkeet alkoi tulla luonnollisemmin, kankeus oli laskenut 20%:iin. Lähikontakteissa kranaattia ei kannata heittää ja perään huudella ammuksien tai kyydin perään, tämänkin oppi useiden toistojen jälkeen.

Nyt siis 22 tuntia pelattu... Alussa itkin BF3 nappien perään, ja niin itken edelleen. Eniten näissä pännii etten pysty pelaamaan kuudella sormella. Kun on kuitenkin monen monta nappia ja 4 ohjastavaa sormea, pelistä tulee auttamatta kankeampaa kuin kuudella sormella. Suurimmaksi ongelmaksi on muodostunut R1 eli spotti, BF3:ssa spottaus ei ollut ongelma vaikka käsky oli SELECTissä.

Pelattavuus on pelin ehdottomia seikkoja, FPS pelin toteuttaminen konsolille luo itsessään jo haasteita pelattavuuden saralla. Sitten tehdään tällaisia haistapaska ratkaisuja. Toki pitää muistaa että napit on samat kaikille, mutta kun se ei lohduta.
 
Vastaus: Battlefield 4

Muuten omat ensifiilikset BF4:sta PS4:n puolella on todella positiiviset. Omalla kohdalla kaatuilua on sattunut todella vähän ja bugeihin ei oo tullut hirveenä törmäiltyä. Peli meinaa vaan joskus tökkiä melko pahasti rakennusten tuhoutuessa.


Just kun pääsin sanomasta, että bugeja ei oo hirveenä osunut kohdalle niin sainkin todeta että yksinpelitallennus on hävinnyt jonnekkin. huoh.
 
Vastaus: Battlefield 4

Täällä ei ainakaan vielä löytäny yhtään China Rising serveriä vaikka premium olevinaan olen. Olikos tuo nyt ps4 puolella myös niin, että ko. paketti tulee premium jäsenille 2vk etuajassa muihin nähden?
 
Ylös Bottom