Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Blur

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kovalchuk
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Blur [PS3]

Oon pelaillu onlinea jonkun verran ja on ihan hauskaa kieltämättä!
Ongelmana on vain se, että otan aika pahasti turpiin jatkuvasti. Pakko se on kai vaan treenata, mutta en ole tuntenut ikinä itseäni niin huonoksi missään pelissä kuin tässä.:o

Olisi kiva mitata verenpaine välillä kun menettää ykkössijan loppumetreillä
Tätä tuntuu tapahtuvan jatkuvasti. :D
 
Vastaus: Blur [PS3]

Eipä ole mikään tämäntyylinen arcaderälläys onnistunut allekirjoittanutta koukuttaan sitten Midnight Club 2. Se oli aikoinaan niin ihanan vaikea ja ärsyttävä, niin jumituin siihen ihan täysin. Pyöri myös niin miljoonaa ja nettipeli ainakin Xboxilla toimi loistavasti. Muutamia vastaavia pelejä koittanut sen jälkeen, mutta ei vaan nappaa_enkä edes tie miksi?

Mutta niin hyvää palautetta tämä peli saanut, että kai se on aika antaa tälle lajityypille näytönpaikkaa taas pitkästä aikaa. Kun kerta saa vielä halavalla. Mukavaa jos se nettipeli nyt toimii, ainakin 90 % moninpelaajana sen bugaaminen tässä oikeestaan pitkittänytkin ostopäätöksen tekemistä. Nyt oli oikeestaan aika helppo varsinkin Jerseyn hinnoilla laittaa add to basket osastolle.

Tässä ketjussa on muuten hyvinhyvinhyvin vähän informaatiota itse pelistä. Jos kerta on niin mahtavaa, niin joku ystävällinen voisi tähän ketjuun muutaman rivin asiaakin täräyttää? Ehkä sitä myöden jonkinverran helpottaa muiden pelaajien mahdollisia ostopäätöksiä. Itse olen tätä ketjua välillä availut ja toivonut, että rattiasiaa olisi käsitelty mutta ei vieläkään sanaakaan :( Nyt siis ihan pakko kysyä, että tekeekö ratilla tässä mitään? Ei varmaankaan?

Tässä vielä nippu muita asioita, joita esimerkiksi voisi tuoda esille.

- Mitkä kuvakulmat löytyy?
- Ajotuntuma, voiko verrata esim. jonkin toisen pelin fiilikseen?
- Onko manuaalilla mahdollista painaa ja jos on, niin hyötyykö siitä niinkuin yleensä autopeleissä kuuluu olla?
- Miten peli pyörii? Ja miten netissä pelittää, haittaako lagi? Onko "haamupuskuri" -efektiä tai nykiikö/warppaileeko muut autot?
- Voice chatin laatu?
- Millaisia pelimuotoja on tarjolla moninpelissä?
- Ilmeisesti tiimipelaaminen myös löytyy? Millaiset pelimuodot tiimissä?
- plus/miinus listaa

Noitakin jos nyt alkuun jaksas joku syväluodata, niin alkaa ketjulla oleen jotain informaatioarvoa. Laitan itse viikon päästä raporttia, mutta toivottavasti joku ehtii ennen ja laittaa vielä paljon muutakin tietoutta jakoon! :) Kisaamisiin!
 
Vastaus: Blur [PS3]

Eipä Blur mikään varsinainen rattisimu ole vaan kiivastempoista arcadea, mutta sen verran tuntumaa löytyy kumminkin että oikeista ajolinjoista ja vauhdin säilyttämisestä on ihan kunnolla hyötyä. Monta kertaa on päässyt nousemaan pari kolme sijaa ylöspäin kun porukka menee kahva edellä päin seiniä. Driftaus on jotenkin jäykän oloista, enkä oikein ole ymmärtänyt miten driftiautoja pitäisi käyttää. Gripillä tuntuu pärjäävän paremmin. Vaihteita ei ole.

Kuvakulmia on kokonaiset kaksi, mariokart-chase ja bumper cam. Itse ajan puskurinäkymästä kuten aina ajopeleissä. Taustapeilin koosta isot pisteet, siitä näkee todella hyvin minne kannattaa tähdätä tai blokata. Huono puoli bumper camissa on näkymän paha suttaantuminen kun shieldiin osuu jotain isompaa kuten shuntti; hetken aikaa pitää ajaa melkeinpä tunteella ja muistilla. Framerate on suunnilleen niin tasainen 30 kuin voi olla... jos saisin päättää niin kaikissa peleissä olisi 60 minimi, mutta kun tosiaan vauhti pysyy kiitettävän tasaisena vaikka olisi minkälaista sotaa menossa niin homma kuitenkin toimii. Nettipelissä tulee välillä vastaan pitkin rataa teleporttailevia lagimonstereita, mutta pääosin tuntuu ihan stabiililta nyt kun patchi korjasi kaatuilut. Yksinpeliin verrattuna netissä pitää ottaa pikkuisen lagia huomioon esim. bargea (lyhyen kantaman 360° tönäisy) ajoittaessa. Ulkomaalaisten mölinöistä päätellen voice pelaa suunnilleen yhtä hyvin kuin muissakin peleissä. Mute onnistuu myös helposti. :p

Blurin tunnuslause voisi olla "sääli on sairautta". 20 pelaajan kisoissa kaaosta on omaan makuuni vähän liikaakin ja homma menee silkaksi huumoriksi (välillä toki hilpeää), 10 tuntuu hallitummalta. Sikaa lentää jatkuvasti, ja kokemuksen myötä kehittyy vähitellen perstuntuma siihen mitä kannattaa säästää pahan päivän varalle ja mitä ampuu eteen ja taakse ja milloin. Kahdeksan powerupin valikoima on varsin riittävä ja monia niistä voi käyttää luovasti, mm. nitroa voi käyttää myös "ilmajarruna", joka pysäyttää hetkeksi ja boostaa sitten haluttuun suuntaan. Kolme poweruppia mahtuu kerralla taskuun ja niistä voi käyttää tai tiputtaa minkä tahansa. Huomioitavaa on, että powerupit on aina radalla vakiopaikoissa eli ajolinjat kannattaa valita tilanteen mukaan.

Onlinesta löytyy max 10 ja max 20 -racet, motor mash eli areenamainen romuralli, team racing (10 vs 10 max, tuntuu arpovan tiimit joka kerta uusiksi), perinteiset kisat ilman poweruppeja, random-playlista, ...olikos vielä team motor mash ja jotain. Käytännössä suurin osa porukasta tuntuu olevan noissa kahdessa ekassa, motor mashissa ja team racingissa jonkun verran.

Jos nyt jotain negatiivista hakemalla haetaan, niin yksinpeli on kuivahko ja vaatii ainakin mediumilla kohtuullisen määrän perfektionismia ja hiomista. Moninpelissä on monesti vaikea pysäyttää kärkeen päässyttä karkuria jos tyyppi osaa vähänkin ajaa ja ajatella. Mutta siinäpä ne moitteet oikeastaan onkin. Meininki on hauskaa vaikka ei pärjäisikään - varsinkin kun expaa tulee joka kisasta, leveleistä saa Modern Warfare -tyyliin uusia herkkuja eli modeja ja autoja, ja bonuspisteitä tarjoavia challengejakin piisaa vaikka kuinka. Joskus tulee sitten tämmöisiä kisoja. :D Raati suosittelee edelleen lämpimästi.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Kiitoksia Fangi loistavasta postista, juuri tuollaista informaatio pläjäystä tämä ketju huusikin. Muutamasta jutusta kysyisin vielä tarkennusta.

Eipä Blur mikään varsinainen rattisimu ole..

Jepjep, tiedetään ettei ole. Mutta tarkoitin, että voiko pelata silti ratilla halutessaan? Onko mahdollista? Vrt. vaikka DIRT 2, ei ole myöskään mikään rattisimu ja tempo on paikoin varsin kova, mutta sitä pystyy pelaan ratilla...eikä pelkästään pysty, vaan siinä saa omat pädiajat kyytiä hyvin nopeasti kun alkaa ratilla hieromaan kierrosaikoja.


Onlinesta löytyy max 10 ja max 20 -racet, motor mash eli areenamainen romuralli, team racing (10 vs 10 max, tuntuu arpovan tiimit joka kerta uusiksi)

Tarkoittaako tämä sitä, että jos sä haluat frendeinesi/partyinesi olla samassa dream tiimissä ja hallita porukalla, niin se ei ole mahdollista vaan peli heittelee diktaattorina porukkaa puolelta toiselle? Kuulostaa kyllä hippasen oudolta ratkaisulta jos on noin ryssitty? Koska nimenomaan sellanen pelin yhteisöllisyys ja tiimityö on kikka jolla moninpelejä myydän.

Jos nyt jotain negatiivista hakemalla haetaan, niin yksinpeli on kuivahko ja vaatii ainakin mediumilla kohtuullisen määrän perfektionismia ja hiomista..

Hei! Tuohan kuulostaa tutulta, oliskohan se samalla tavalla ylivaikea ja jotenkin ihanalla tavalla ärsyttävä kuin Midnight Clubbi kakkonen ja MSR/PGR pelit ajoittain. Niihin muodostui sellainen viha/rakkaus suhde sen takia. Kyllä haastetta pitää olla, ettei ala haukotuttaan. Mikään ei ole niin tylsää kuin helppo arcade-rälläily, jossa pääsee kaikki läpi laakista. Eli ylivaikeus kuulostaa ainakin mun korvaan vain hyvältä jutulta. Haastetta vaan tänne kiitos!

Aika outo juttu muuten, että ei ole vaihteita? Miten se on edes mahdollista? Vaikka olisi mikä arcade peli, niin kyllä vaihteet on normaalisti kelkassa silti pysyneet. Ei tämä nyt kuitenkaan mikään Wipeout sentään vielä ole. Onko niissä sitten DSG-laatikot joka autossa vai mikälie tilanne? :D

Edit: Ainiin joo, Youtubesta ei tahtonut löytyä gameplay videota kunnon kuvakulmasta joten päätin itse nakella sinne eilen pari. Nuo ovat siis moninpelistä.

http://www.youtube.com/watch?v=KUB3mkOBWgE
http://www.youtube.com/watch?v=cjkgMhDWAcM
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Blur [PS3]

Vaikea kuvitella, että tässä pelissä ehtisi vaihteita vaihdella kesken kaiken sen "sotimisen". Jatkuvasti joutuu aseiden kanssa leikkimään, että aikamoiset refleksit se vaatisi. Kyllä tätä mielestäni voi Wipe Outiinkin verrata. Ajotuntuma on todella arcademainen, mutta ihan hyvältä se kuitenkin tuntuu.

Alussa online tuntuu hieman turhauttavalta, mutta kun ajolinjat alkavat tulla tutummiksi, niin pelaaminen muuttuu nautinnollisemmaksi. Autovalikoimakin on alussa vähän kehno. Nyt itselläni on ihan kohtuullisia menopelejä joka autoluokkaan, joten voittaminen ei ole ihan niin epätoivoista.
Blur kuuluu niihin peleihin joihin jää koukkuun!
 
Vastaus: Blur [PS3]

Olen ymmärtänyt että rattia ei tueta, mutta enpä sano varmaksi. Yksinpelissä on kyllä tosiaan sitä haastetta vaikka kuinka kun samassa eventissä on sekä voitto-, fani- että fan run -targetit. Ne voi toki tehdä eri kerroilla, mutta top 3:een pitäisi silti aina päästä että saa targetit rekisteröityä. Hieromista nuo vaatii sen verran että ei mun pähkinä taida mihinkään 100%:aan riittää. Kuminauhaa en kumminkaan kauheasti ole nähnyt, koneet ajaa lujaa ja rasittavan hyvin mutta ei ihan luonnottoman tuntuisesti.

Tosiaan se aika joka muissa peleissä menisi vaihteitten vatkaamiseen menee tässä poweruppien kanssa taktikointiin. Noissa avattavissa autoissa on sekin kivaa, että tarpeeksi kisoja samalla vehkeellä ajamalla saa autokohtaisia bonuksia - 10:sta kisasta fanibonus, 25:stä lisähealthia ja 50:sta vähän lisää kiihtyvyyttä ja vauhtia. Voitoista saa parempia maaleja ja faneja.

Vähän vajaa rank 49 ois nyt, pikkasen vielä ja pääsee legendoimaan... ja tekemään kaiken uusiksi :cool:
 
Vastaus: Blur [PS3]

Olen nyt n. 1,5 viikkoa seuraillut tätä peliä. Lukenut arvosteluja ja muiden pelaajien mielipiteitä sekä katsonut videoita ja kuvia pelistä. Blur vaikuttaa todella kiinnostavalta, mutta haluaisin silti kysyä vielä muutaman kysymyksen. Toivoisin, että mahdollisimman moni käyttäjä voisi vastata kysymyksiin. Ei ole kuitenkaan mikään pakko.

1. Kuinka monta tuntia yksinpeliin kuluu suurin piirtein?
2. Onko yksinpelin vaikeus helppo, normaali vai vaikea? (Vai voiko vaikeustasoa kenties säätää?)
3. Mitä mieltä olette moninpelistä?
4. Arvosana asteikolla 4-10.

Varsinkin tuohon kolmanteen saa laittaa pitkiä vastauksia, vaikka täällä onkin jo muutama mielipide moninpelistä.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Onkos kukaan pelaajista törmännyt virheilmoitukseen "Can not connect to the Blur servers" ja sen jälkeen "the Blur servers are not available this time". Onko siellä nyt serverit kaikilta käyttäjiltä pois käytöstä toistaiseksi vai onko ongelma vain minulla? Vasta hankin Blurrin ja PSN ja kaikki muut pelit pelittävät verkossa.

EDIT: ilmeisesti kyseesä oli joku satunnainen katkos, sillä nyt toimii.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Blur [PS3]

Jersey myjjät ystävällisesti myikin mulle eioota ja peruivat törkeesti tilauksen. Mutta ei se mitään, kostoksi kävin ostaan kalliilla kaupasta kun vettäkin sataa ja sitä rataa. Ei ole silti kerennyt vielä hirveesti naatiskeleen uudesta pelistä, mutta vähän kuitenkin.

Tolkuttoman kovalta yllättäjältähän tämä alkaa vaikuttamaan. Tuossa tosiaan Fang jo aika hyvin valotti juttuja, mutta pari asiaa voisin itsekin lisätä. Pelattavuus on ensinnäkin ihan huippuluokkaa. Rattia ei tosiaan tueta, mutta ei sellasta tässä pelissä oikein voisikaan käyttää. Wipeoutin meininkiä kun tässä jo lähellellään. Peli pyörii hyvin, mutta näyttää melkeimpä Dreamcastin Metropolis Street Racing peliltä? Oliskohan tässä jopa käynytkin niin, että wanha MSR pelimoottori onkin kaivettu naftaliinista ja muovailtu pienen tuunailun jälkeen tähän peliin?

PGR enginen oikeudet jäänyt studion omistusvaihdoksen myötä jäänyt Mikkisoftalle tai muuta vastaaavaa. Sellanen MSR:n vivahde tuossa grafiikassa kieltämättä on. Mutta siis ei se todelakaan menoa haittaa, peli näyttä kuitenkin ihan tyylikkäältä ja mikä tärkeintä niin pyörii loistavasti. Tässä on nyt vähän uhrattu tuossa näyttävyyspuolessa, että on saatu tuo pelattavuus tuolle aivan huipulle tasolle. Täytyy nyt tutustua tarkemmin ennen kun tämän enempää alkaa syväluotaamaan, mutta ensivaikutelmien perusteelta tunnelma ihan katossa. Tätä kyllä aika varauksetta uskaltaa suositella kaikille autopelaajille jotka hyväksyy Arcade fysiikat, aivan mahtava meininki kyllä. Vaikka vasta pintaa raapaissut, niin näkee nyt jo että tämän parissa tulee olemaan paljon ja pitkään hauskoja hetkiä offline ja onine.


En ole oikea henkilö tällä pelimäärällä kommentoimaan, mutta laitan jotain hiharavistuksia tulemaan. Muut saa sitten korjailla perästä...

1. Kuinka monta tuntia yksinpeliin kuluu suurin piirtein?
2. Onko yksinpelin vaikeus helppo, normaali vai vaikea? (Vai voiko vaikeustasoa kenties säätää?)
3. Mitä mieltä olette moninpelistä?
4. Arvosana asteikolla 4-10.

1. Varmaan aika paljon, riippuu tietenkin itsestäkin että haluaako hieroa vaikeimmalla vaiko rushia peli läpi nopeasti aidan matalimmasta kohdasta. Itse ainakin naatiskelen ja laitan välillä vaikeimman tasonkin kehiin.
2. Normalkin antaa jo hyvän ja vaikeimmalla saa todellakin ajaa jo aika napiin jos haluaa voitella kisoja. Vaikeustasoa voi vaihtaa koko ajan lennosta vapaasti fiiliksien ja kisan vaikeuden mukaan.
3. No en ole kerennyt kun vasta raapaseen pintaan, mutta tämän monari taitaa olla ihan huippuluokkaa ja toimii nätisti
4. Kyllä noi arvostelut oikeilla jäljillä on, aikalailla sellasta kasia ja ysiä kai puskenut. Itse en tähän mitään numeroa vielä heittää, ihan huippupelistä kyllä näyttäisi olevan kyse. Ei ole PGR tai Motorstormeilla jne peleillä mitään palaa näin äkkiseltään fiilisteltynä.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Blur [PS3]

Ovat Liverpoolin poijaat tehneet sitten pelin, jossa on raivostuttavan epätasainen vaikeustaso. Aloitin single moodin normalilla, kun vaihtoehdot olivat easy (ei pelaa juuri koskaan autopelejä), normal (pelaa autopelejä jonkin verran) ja hard (haluaa haastetta autopeleiltä). Suluissa siis vapaamuoitoiset ja muistinvaraiset suomennokset valikon teksteistä. Jo toisessa kisassa tuli vaikeuksia päästä kärkikahinoihin, vaikka olen pelannut boxilla betaa kuukauden päivät verkossa. Kun vaihdoin easylle, kisan voittaminen oli läpihuutojuttu.

Onko tosiaan niin, että kun haluaa kerätä kaikki kultamerkit, faniportit sekä fanihaasteen, pitää grindata aluksi paremman auton toivossa ja vasta sitten palata uudestaan noihin alkupään ratoihin?

Prkl, loistavan pelin menevät "pilaamaan" tommosella turhalla vaikeuttamisella ja kuminauhaälyllä...
 
Vastaus: Blur [PS3]

Jo toisessa kisassa tuli vaikeuksia päästä kärkikahinoihin, vaikka olen pelannut boxilla betaa kuukauden päivät verkossa. Kun vaihdoin easylle, kisan voittaminen oli läpihuutojuttu.
En tiedä, mikä siinä toisessa kisassa on niin vaikeaa. Sillä itsekin pääsin siinä hädintuskin kolmanneksi, kun muut alkupään ajot meni leikitellen voittoon (Normal-vaikeustasolla siis).
 
Vastaus: Blur [PS3]

Onko tosiaan niin, että kun haluaa kerätä kaikki kultamerkit, faniportit sekä fanihaasteen, pitää grindata aluksi paremman auton toivossa ja vasta sitten palata uudestaan noihin alkupään ratoihin?

Kieltämättä aika paha oli ne fanit siinä toisessa. Mutta oli mulla siellä näköjään voitto jo alla alunperin, varmaan jollai säkällä saanut mutta en muista sitä montaa kertaa koittaneeni. Mutta nyt kun aloitte kerta puhumaan, niin ne fanit piti myös saada käsiteltyä. Se ei sitten enää mennytkään noilla alkupään autoilla aivan laakista, mutta kyllä se kuplalla sitten taittui kun vähän pinnisti ja tsemppas. Easy vaikeustaso on boikotissa, eli normilla mentiin. (varaan oikeuden boikotin purkamiseen kun ei tiedä mitä sieltä vielä tulee)

Prkl, loistavan pelin menevät "pilaamaan" tommosella turhalla vaikeuttamisella ja kuminauhaälyllä...

Nojoo, en nyt ehkä pilaamisesta kuitenkaan puhuisi. Vaikeustasoa voi kuitenkin muutella vapaasti millon huvittaa. Se olisikin sitten jos ongelma jos vaikeustaso olisi pakko kiveen kirjoittaa yksinpelin alussa ja sillä sitten mentäisiin loppuun asti no matter what. Onhan sellasiakin nähty, se alkas lähenteleen jo pilaamista. Valikoissa on aika hyvä käytettävyys, mutta se tässä kyllä on jo selvää että vaikeustasoa saisi pystyä rukkaan samassa kohtaa kun valitaan auto. Sen jälkeen ei olisi senkään vertaa ongelmaa tämän suhteen.

Tuosta kuminauhasta en nyt osaa sanoa, onko sellasta edes? Kun välillä tulee ihan satanolla pataan ja välillä ajelen ihan keskenäni.

Anyway, on kyllä kamalan koukuttava jopa tuo yksinpeli. Normaalisti mitkään yksinpelit ei vaan jaksa kiinnostaa oikein tippaakaan ja kaikki on pakkopullaa, mutta nyt ollaan aivan koukussa. Monta tuntia jo tultu vedettyä ja oon tyyliin vasta jotain 5 kisaa menny. Kauhea tarve parantaa aikoja ja suoritusta.

On kyllä tolkuttoman hyvä paketti tässä kasassa, hirveen vähän on kohinaa pelin ympärillä? Kun vertaa vaikka johonkin Motorstormeihin tai Burnotteihin, ne ovat mun mielestä ainakin todella väsyineitä pelejä tähän verrattuna. Noh, ilman muuta kestohitistä tässä puhutaan ja kunhan viidakkorumpu vähänaikaa laulaa niin eiköhän lisää kiinnostuneita ala siunaantumaan? Aivan kuten kävi Dirt 2 suhteen viime vuonna. Blurri on tämän vuoden suurimpia yllättäjiä ainakin omissa silmissä, kuittas aivan puun takaa.

Tähän loppuu vielä hauska Blurrin mainos :D

YouTube - Blur TV Spot - Race

Edit: Ei ollut Youtubessa oikein gameplay videota kunnon kuvakulmasta, joten päätin uppia sinne eilen pari:

http://www.youtube.com/watch?v=KUB3mkOBWgE
http://www.youtube.com/watch?v=cjkgMhDWAcM

Edit2: peliseuraketju luotu tänne.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Blur [PS3]

Pöhkö kysymys, mutta tukeeko tämä G25:ttä?

Ei tue G25 tai mitään muutakaan rattia. Ja jos tukisi, niin ei pystys pelaamaan kun tempo on luokkaa wipeout. Ei tässä kerkeisi edes manuaalilla pelaamaan pädillä, eli sikäli vähän outo juttu mullekin kun tottunut AINA ajaan manuaalilla. Mutta tämä on nyt poikkeuksellinen peli-idealtaan, jossa automaagiset vaihteet menettelee. Samoin tuo Pädiohjaus on ihan selkiö, vois olla pää aika märkänä jos tätä koittas vemputtaa ratilla :D Eikä siltikään varmaan pääsisi mihinkään? Ja ratti olisi rikki luultavasti ennen Gran Turismon julkaisua joka olisi katastroofi!

Valikoissa on aika hyvä käytettävyys, mutta se tässä kyllä on jo selvää että vaikeustasoa saisi pystyä rukkaan samassa kohtaa kun valitaan auto. Sen jälkeen ei olisi senkään vertaa ongelmaa tämän suhteen..

Täytyy tähän vielä sen verta pala, että itseasiassa se vaikueustason valinta ON siinä valikossa. Ei tässä mitään ongelmaa ole, aina löytyy joka kuskille/autolle varmasti sopivasti haastetta. Ja ei tarvita isoa valikkorumbaa jos ja kun haluaa laskea ja nostaa rimaa. Se vaikeustaso nyt olisikin ilman kuminauhaa sula mahdottomuus säätää siten, että aina olisi tiukka kisa kuskista/autosta riippumatta.

Tuosta kuminauhasta en nyt osaa sanoa, onko sellasta edes? Kun välillä tulee ihan satanolla pataan ja välillä ajelen ihan keskenäni.

No nyt kun on jonkinverran tullut tuota yksäriä väännettyä oon tullut siihen tulokseen että pelissä ei ole lainkaan kuminauhaa.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Päivitystä vähän tähän kohtaa. Sain tuon levu 15 auki, niin aukesi lahjaksi "Hadrcore Racing" moninpeliin. Eli noissa kisoissa ei lainkaan poweruppeja. Periaatteessa tuo sitten Project Gotham Racing, sillä erotuksella että ihan hippasen vielä arcadempi ohjaustuntuma. Mutta kun tuossa pari kisaa ottanut, niin ei niissä silti kukaan tuurilla voita. Maksimissaan 20 autoa on viivalla ja vaatii kyllä tsemppiä ja taitoa, että pääsee edes kympin sakkiin.

Mutta joo, siltikin oon sitä mieltä että noi powerupit nimenomaan tekee Blurrista hauskan ja mielenkintoisen. Niin hyvää settiä, ettei todellakaan kyllästymistä ole näköpiirissä. Kisat on myös aina ihan eri tarinoita ja sama jätkä ei todellakaan voita joka kisassa. Ikinä ei voi tietää mitä tapahtuu, peli elää koko ajan ja kisa on hektistä mutta useimmiten pysyy aika tasaisena. Karkuun on mahdollista päästä, mutta ei se todellakaan helposti onnistu. Ja sitenkin vielä kun on selvässä johdossa, niin yllätys sektorilta voi aina tulla jotain poweruppia sotkemaan "varman" voiton..

Yksinpelistä vähän kun sen kestosta kyseltiin aiemmin. Tietenkin riippuu, että miten tämän ottaa niinkun kaikissa peleissä. Itse olen ottanut rutiiniksi suorittaa vaikeimmalla tasolla joka pelikerralla yhden kisan. Jos on epätoivoista, niin sitten toki tarvii laskea vähän rimaa. Tuossa on nyt noita tehtäviä jotain 50+ 10 olen mennyt, mutta alkupään kisat olikin vähän helpompia. Saas nähdä sitten, mä luulen että yksinpelissä menee tällä vauhdilla ainakin loppukesään tai syksyyn saakka? Kuitenkin moninpeliä lähinnä haluan pelata, mutta olen yllättynyt siitä että myös tuo yksäri jaksaa näinkin hyvin kiinnostaa. AI kuskit käyttäytyy melkolailla inhimillisesti, samanlailla niitä vastaan pitää ajaa kuin ihmisten kanssa onlinessä. Ne tekevät myös inhimillisen näköisiä virheitä. Harmi kun aika harvalla frendillä tämä, pelissä pystyy lähetteleen frendille haasteita, joita frendi voi rikkoa ja jälleen nokittaa jne. Frendien pisteet jokaisen kisan jälkeen myös napsuu ruutuun ja yksi frendi on mahdollista määrittää kilpailijaksi, sitten peli vertaa joka asiaa kilpailijan suorituksiin. Löytyy myös työkalut suorituksilla leuhuttamiseen, eli pelitarinoita vaikka frendin piiskaamisesta voi postata suoraan pelistä vaikka Facebookkiin tai Twitteriin. Sinne voi uppia myös pelistä screenshotteja, en ole tosin vielä kokeillut noita. Kyllä on mainio peli! Jotain sellasta ihme taikaa tässä on mikä puuttuu muista vastaavista. Kai se on vaan tuo huippu pelattavuus, powerupit ja pelaamisen hauskuus. Ei otsaryppyjä kellään ja häviäminenkin on aina hauskaa! Tietenkin mahtavat radat ja niiden suuri määrä varmasti vaikuttaa myös tähän fiilikseen.
 
Vastaus: Blur [PS3]

2 asiaa Blurrista jota ei ole tässä vielä käsitelty.

1) Kaveri poikkes eilen ehtoosta ja laiteltiin sitten split screen moodi testiin. Oli ihan yllätys, että pelaaminen onnistuu melkolailla tasan samanlailla kun koko ruudulta. Frame rate ei kärsi, radan näkee ihan yhtä hyvin jne. Ainoa mikä on jouduttu uhraamaan on tauspapeilit, eli takaa tulevien poweruppien torjuminen on hyvin vaikeaa. Täytyy opetella käyttään sitä taakse kurkkaamista, että saa Shuntit ja hoideltua. Maksimi olisi splittinä 4 pelaajaa, mutta postimerkiltä pelaaminen vaatisi luultavasti radan etukäteen tuntemista. Ehkä tuokin tulee jossain kohtaa testattua koska Blurri on splittinä(kin) aivan loistava! Mukaan voi tietty heittää AI kuskeja soppaa sekoittamaan. Lisäksi voi määrittää powerupit ja muutella asetuksia, respatkin voi esimerkiksi ottaa halutessaan pois päältä. Me päätettiin ottaa nitro pois, niin pysyy kisat tasasempina. Valitettavasti peliä ei pääse onlineen pelaamaan split screeniltä, se olisi ollut todella mukavaa, mutta ehkä eivät ole saaneet toimimaan riittävän hyvin. PGR peleissähän oline-splitti on joskus ollut mukana huonolla menestyksellä.

2) Peliin on käteketty musiikit, outo ratkaisuisu, että ne on oletuksena pois päältä. :confused: Ehdin jo luuleen, että niitä ei ole mutta valikon syövereitä löytyy säätö otsikolla "licenced music" Se on oletuksena pois päältä, heitin päälle. Musiikin laadusta en vielä kommentoi kun vasta huomasin, jotain tekno-pimputusta. Kai se tuossa menettelee taustalla.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Äsken kun joitakin kisoja veivasin, niin tuli taas kerran mieleen että jonkinlaista hienosäätöä vielä kaipaisi johtajan pysäyttämiseksi. Suoraviivaisilla radoilla ja nopeilla autoilla ei karkuria pysäytä juuri muu kuin massiivinen shock-rintama, mutta monella radalla on pulaa salamoista eikä takanatuiljat välttämättä niitä poimi kun keskittyvät kakkossijasta vääntämiseen. Onhan se toki tavallaan mukavaa silloin kun itse pääsee karkuun ja voi rauhassa potkia shuntteja pois jaloista. :p

Positiivista on se, että pelaajamäärä tuntuu kasvaneen jonkun verran eli riistaa riittää. Eikä tuo karkailu kumminkaan hauskanpitoa pilaa.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Kyllä tuossa taas eilen eräitä kertoja kävi niin, että varma voitto ryssittiin ajamalla selvässä johtoasemassa "liikenteenjakajaan" Sitten kun palaa radalle niin huomaakin olevansa tyyliin melkein viimeinen ja epätoivoinen taistelu jämäpisteistä voi alkaa.

Mutta mulla nyt puuttuu vielä siihen dominointiin vaadittava ratatuntemus, varsinkin nitrojen paikat pitäs olla tallentuneena ROM-muistiin niin voikin päästä karkuteille. Myös kalusto ja lisäkilkkeet ei ole vielä samalla tasolla kuin kilpakumppaneilla. Mutta hemmetin hauska se on silti vetää vaikka vähän altavastaajana. Tämän pelin paras puoli on se että IKINÄ ei harmita pelata. Se usein vaivaa autopelejä, myös arcade sellaisia. Esim. DIRT2 kyttää ohituspaikkaa 3 kierrosta, että pääset puhtaasti ohi + sen jälkeen seuraavassa mutkassa sieltä tullaan täysiä takaluukkuun + flipperiohitus. Sillon harmittaa pelata, vaikka se peli on muutoin todella hyvä. Näitä juttuja tai muitakaan harmituksia ei ole lainkaan Blurrissa, paitsi ehkä tulee vaan pisteitä ja kehuja siitä jos niittaat kilpakumppanin tyylikkäästi. Hyvällä omatunnolla hörönaurua voi laittaa päälle menemään! :D

Sinne oli peliseuraosaston ketjuun tullutkin pari nimeä lisää, voisin lisätä jossain kohtaa niin pääsee floodaamaan haasteilla. Itellekin oli napsahtanut muutama haaste inboxiin, eli kyllä tässä taas pelattavaa riittää kun nekin käy rikkomassa :cool: Sitten sitä party hommaa voisi koittaa, että päästäskö kenties tiimikisassa samalle puolelle? Kaikki asiat tässä pelissä on funtittu aika vimosen päälle, että pitäs kyllä päästä? Viidakkorumpu kun laulaa niin kyllä se tosiaan peliseuratilanteeseen pitäs vaikuttaa pitkässä juoksussa, on aivan uskomatonta että peliä pelaa näin harva vaikka kuka tahansa oppii pelaamaan sitä minuutissa. Todella helposti pääsee leikkiin mukaan ja parempaa arcade kaahausta ei ole_eikä tule. Tietenkin voi olla, että osalle tökkii noi poweupit? Tie sitten...outo juttu anyway.
 
Vastaus: Blur [PS3]

Vaikuttaako yksinpelin läpäiseminen mitenkään multiplayeriin? Esim. autoja?

Joo. Yksinpelistä avatut pomoautot avautuvat käyttöön moninpeliin, joskin vasta kun on saavuttanut moninpelissä auton vaatiman tason. Etuna näissä pomoautoissa on se, että niiden kaikki kolme bonusta, jotka muuten pitää avata kisoja voittamalla, ovat heti käytössä. ne ovat muistaakseni parempi kestävyys, pikkaisen korkeampi nopeus ja ekstrafaneja.

Thomas
 
Ylös Bottom