Vastaus: Call of Duty: World at War [PS3]
Hornetin kanssa vedettiin Veteranilla Co-op ja oli hauskaa. Muutenkin samaa mieltä HORNETIN kanssa. Co-oppin vois varmaan vetaissa uudestaan joku kerta tässä.
Pforce, tuu pelaa SOCOMia. Pelaa sitä eka niiku liian paljon ja sit koita, pärjäätkö TOP-tiimeille. Itse en tiedä meidän tasosta muuta kuin sen, että matseja on tullut pelattua GB:ssä ihan tolkuton määrä squadis ja nyt klaaniladderissa. CG:ssä pre-release laddussakin muutama pelattu. Itse en ole vielä ollut klaanipeleissä mukana, kun aika mennyt muissa jutuissa ja CoD5:ssä. Etkä sie voi yleistää, että FF tulee tänne haukkumaan peliä pelaamatta sitä. Tietääkseni täällä on puhunut vain beaster, joka oli kokeillut peliä ilmeisesti PC:llä tai jotain (jos ymmärsin oikein) ja HORNETTI sun postauksen jälkeen, joka hänkin on pelannut peliä jopa enemmänkin.
Itsehän diggaan pelistä, mutta kyllä se vain niin on, että CODit eivät ole skillipohjaisia peliä. Autoaim laulaa ja juggernaut pelastaa. Second chancekin on niin ihana mikäli koko tiimi sitä käyttää (tai vaikkapa kaksi sniperia). Toisin sanoen peli on mukava, mutta ei mikään competitive gamingin riemuvoitto. SOCOMissa on se jokin, mikä erottaa jyvät akanoista. Btw. Mitä helkkaria arvosteluilla on väliä muutenkaan? Ainakin matseissa on huomattu se, että tietyt tiimit siellä pärjää ja ne, jotka ei, eivät välttämättä jaksa yrittää kovin pitkään ja lopettavat toivottomana. Tai sit pitää vain jaksaa yrittää. Tämä juttu tekeekin SOCOM-peleistä sen ainutlaatuisen. Sitten, kun tiedät osaavasi, voit olla myös varma pärjääväsi heikompia tiimejä vastaan. Tämä ei tapahtunut koskaan esimerkiksi CoD4:ssä, jonka mainittiin olevan se enemmän skilliä vaativa peli. Vaikka kuinka olit vetaissut peliä ihan tolkuttomat määrät joku extreme condition P90 äijä tappoi sut. Lovely.
No ehkä SOCOMin lopettaneet löytää jostain HC-S&D CoD5 huoneesta muutaman päivän jälkeen Juggernautin kanssa istumasta. Bouncing betties on tietysti joka kulmassa, jossa kannattaa. Tai mukavasti seinän takana, jossa se pomppaa ikkunan korkeudelle ja tappaa seinän toiselle puolelle pahaa aavistamattoman vastapelaajan. Tankit ovat lisäys pelille, mitä ei todellakaan tarvita. Oh god damn, että voi olla no skilliä istua ja tappaa 15 ihmistä ennen kuin se liian mones bazooka räjäyttää sut. K/D ratio siis 15:1 ja eikun uudestaan tankkiin vain.
CoD5 on hyvä peli, etenkin Co-opissa ja S&D-matseissa "very tense". Muut pelimuodot matseissa täyttä roskaa. Rank system ja monipuoliset pelimuotovaihtoehdot tekevät openeista nautittavia (jos bouncing bettyjä ja tankkeja ei lasketa). SOCOM on taasen openeilla mielestä yyber mielenkiinnoton, mikä on syy miksen ole paljon peliä jaksanut pelata, mutta kuuleman mukaan matsit ovat todella nautittavia ja palaavat S3CA:n edelle, jokseivat ihan yllä S2 tasolle.