Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Dragon Age 2

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paavi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Joo, eilen heti klo 9 peliä kaupasta hakemaan ja sitten pelaamaan. Ja 10 tuntia siinä eilen menikin, mitä nyt pari kertaa vähän syömässä ja vessassa kävi. Koukuttavaa!

Olin vähän skeptinen tuon rämpytystaistelusysteemin suhteen, mutta minusta se toimii ihan hyvin. Tuntuu ihan, että oikeasti ohjaa Hawkea, kun on "reaaliaikainen" kontrolli omaan hahmoon. Hahmokseni otin sen oletuksena tarjotun naispuolisen brunette soturin, jonka ajattelin olevan melko turvallinen valinta. Toinen kerta mennään läpi sitten aikanaan kyllä maagilla.

Tähän mennessä pelistä ei ole vielä samanlaisten luolastojen lisäksi mitään valittamista. Kirkwall on mukavantuntuinen kaupunki eri kaupunginosineen, tehtävät ovat mukavan vaihtelevia, dialogi ja ääninäyttely varsin hyvää ja taisteleminen hauskaa. Ensimmäisen 10 tunnin perusteella tälle antaa helposti 9 / 10 arvosanaksi.

Niille, jotka vielä viikonloppua silmälläpitäen pohtivat, että ostaako vaiko eikö, niin sanon suoraan, että jos Originsista tykkäsi, niin kyllä tykkää tästäkin!
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Johtuvatko DA2:n puutteet poikkeuksellisen kiireellisestä, 18kk aikataulusta? Tähän viittaisivat pelin säveltäjän, Inon Zurin puheet, joskin mies puhuu tietysti vain omasta osuudestaan, eli pelin musiikista.

Unlike other titles from Bioware, this [score] was kind of a rush job. EA really wanted to capitalize on the success of Origins, so the game was really being pushed hard to be released now. So I'd like to know if there are bugs, or if there's anything we could patch or fix.
Lähde: IGN.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Eurogamer haastatellut pelin pääsuunnittelija Mike Laidlawia. Mielenkiitoisessa artikkelissa puidaan mm. pelin saamaan kritiikkiä ja siihen kohdistuneita ongelmia. Haastattelu sisältää pieniä spoilereita ensimmäisestä osasta.

Copy/Paste-luolastoista;
...the re-use of the levels is something we knew was a bit of a risk, but we wanted to make sure there was more content rather than less, so re-using some of the spaces and coming to them again was certainly one we were careful about and tried to re-use as artfully as we could.

Pelin taisteluista;
There's this strange perception that because the combat is faster - characters leaping into place or charging forward - it's an inherently console thing. We designed that because we thought that the ability to whirl around and snap off a fireball at a guy who's charging you, rather than shuffling in and launching it usually a couple of feet behind him, created a much stronger sense of responsiveness.


Lähde: Eurogamer
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Kyllä DA2 sen lähes kaks vuotta on ollut kehityksessä, mikä on ihan ok jatko-osalle. Pelihän oli valmis puol vuotta ennen julkaisua, kun odotettiin että Edge of Reality saa konsoliversion valmiiksi. Tietty osa tiimistä teki Awakeningiä, mutta osa siirtyi varmasti jo tuolloin DA2:n esituotantoon.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Copy/Paste-luolastoista;
...the re-use of the levels is something we knew was a bit of a risk, but we wanted to make sure there was more content rather than less, so re-using some of the spaces and coming to them again was certainly one we were careful about and tried to re-use as artfully as we could.

Toi on kyllä niin järkyttävän typerä selitys et oksat pois. Kaveri ilmeisesti olettaa et jengi jaksaa pelaa samat paikat aina uudelleen läpi. Mielummin vähemmän sisältöä jos tollaseen perseilyyn pitää lähtee sen takia. Sama homma tosiaan hämäsi vähäsen ME1. Ja onko noissa luolissa viel aarteetkin samoissa mestoissa? Jotain tälläistä jostain luin.

Itse en pitänyt ykkösestä konsolilla ollenkaan. Tuntu tosi nihkeeltä pelaa. PC:llä varmasti paljon parempi kokemus jo sen kuvakulman ansiosta. Mutta kaikesta huolimatta ehkä tämä tulee jostain alesta hommattua tykkään noin muuten mihin suuntaan ovat peliä vieneet.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

- Toi on kyllä niin järkyttävän typerä selitys et oksat pois.
- Kaveri ilmeisesti olettaa et jengi jaksaa pelaa samat paikat aina uudelleen läpi.
- Sama homma tosiaan hämäsi vähäsen ME1:STA?.

Vähän OT:ta lisää sorpat siitä.

- Olet oikeassa.
- Edelleen.
- Jos tajusin oikein (sama homma ME1:ssä?), ni oot väärässä IMO. :) Mä en ikinä jaksa ymmärtää Massa ykkösen dissausta samanlaisista planeetoista. Aina huudetaan realismista viimeiseen henkäykseen, vaikka kaikki tietää ettei tässä galaksissa kaikki planeetat ole mitään Citadeleja/maapalloja/paratiiseja. Hyvä ja oikea veto, sen sijaan kakkosessa mentiin metsään ja aivan törkeän kovaa.

Sen sijaan luolat sun muut huoneet harvemmin on samanlaisia missään maailmassa. Lähtökohtaisesti pitkää miinusta.

Noniin jotain läpätystä wonderkoodeista. Aivan karmea koodiviidakko alkaa olla takanapäin, ja itelläkin meinasi homma kusta noiden sivukoodien kanssa, onneksi huomasin et EA-tili on toisella sähköpostilla. Ja tuo kivasti linkkasi taginkin, joten Isaakin univormut ladattu varmasti. Vai pitääköhän sekin vielä ladata xboxin kautta? Luoja mitä sähläämistä... Kaipa nuo "lisärit" jostain sitten löytyy ajan kanssa pelistä, hauva sun muu.

- Kummasti on pelipaidat alkanut kääntymään kun pojat on saanut pelejä kätösiinsä. :rolleyes:
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Jep päivän ja puoli tätä pelattuaan voi jo vähän antaa omia mielipiteitä.. eilen töyt puski päälle eikä todenteolla päässyt kokeilemaan mikä harmitti enemmän kuin mikään, mutta tämän päivän sessioiden jälkeen voin onnekseni sanoa ettei Bioware ole pettänyt vieläkään! Myönnän että vihaisten (anti)fanipoikien "blasphemy" onnistui vaikuttamaan, -olin jo melkein valmis nimeämään pelin sudeksi ennen kuin sain mahdollisuuden tarttua siihen. No näin ei onneksi päässyt tapahtumaan ja taas kerran voi van todeta että Bioware osaa homman. Se että he uskaltavat muuttaa pelejään raskaalla kädellä ei voi sanoa mitään muuta kuin positiiviseksi asiaksi!

Tähän mennessä on ehkä noin 7 tuntia peliä takana ja osilta tämän pelin aiheuttamat fiilikset menevät mielihyvä asteikolla jopa DA:O edelle mm DA2 hahmot vaikuttavat PALJON kiinnostavimmilta kuin DA:O melko tylsät heput. (Alistair oli clowni, Leliana tyhjänpäiväinen, Oghren.. juoppo kääpiö? c'mon.. ei nyt niin etteikö ne olisi olleet ihan hyviä, häviävät vain DA2 hahmoille selvästi) Grafiikka on myös huimasti parempaa kuin DA:Ossa. Se ettei tarvitse kerätä tajuttomia määriä jotain sieniä ja lyriumia jne on myös plussaa. Omasta mielestäni taistelu on paljon napakampaa kuin Originsissa ja aika ajoin näin hard vaikeus asteella ekaksi läpi pelattaessa on tullut muutama tosi hankala taistelu (Qunari mercenaries luola mm.) Tällä hetkellä tuntuu myös että pidän enemmän tuosta kykypuu ratkaisusta... lähinnä vaan harmittaa kun ei millään malta keskittyä vain yhteen/kahteen "puuhun" vaan uteliaisuus voittaa ja sitä levittelee skilli pointteja vähän minne sattuu :P.

Negatiivisistä puolista sen verran että tosiaan luolastot ja huoneet toistavat toisiaan erittäin paljon... niin paljon että vaikkei edes kiinnittäisi asiaan minkään laista huomiota ja ei edes välittäisi siitä sitä ei voisi olla huomaamatta. :/ Ja komppaan kaikkia niitä jotka ovat valittaneet taisteluissa yllättäen ilmestyvistä lisäjoukoista... se ja fakta ettei parannus loitsut ja putelit ole enää mitään sarja-tulitus kamaa huolehtii siitä seikasta että perus nujakastakin voi kasvaa gameoverin veroinen koitos.
Itse en ole ollut vielä muuta kuin kirkwallissa ja sen naapurustossa mutta olen ymmärtänyt ettei kauheasti kauemmas edes pääsisi käppäilemään..? Noh deep roads expedition on vielä kokematta.. jahka vaan saan 50 kultaa! [murinaa] mihin se kääpiön käppänä niin paljon rahaa tarvitsee?! [/murinaa]

Ehdottomasti kaksi peukkua ylös tälle pelille! Kaikki vielä epäilevät, mars kauppaan DA2 ostoksille. :D

E: jaa niin se piti vielä sanoa että omasta mielstäni (A) napin hakkaaminen on ideana ihan ymmärrettävä... mieti, miten muuten peli onnistuisi lupaamassaan "paina nappia ja jotain makeaa tapahtuu" jutussa -_- no mutta tosiaan jos perus hyökkäys olisi automaattinen ei tiettyjen taitojen tekeminen JUURI silloin kun sinä ne haluat tehdä varmasti olisi niin mutkatonta... toisekseen pidän warriorilla näin ekana pelaavana siitä olosta kun syöksyy pää edellä kohti mörkö laumaa ja alkaa hakkaamaan ja slashaamaan. (eiköhän se A takominen jossain vaiheessa ala väsyttämään)
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Nyt tullut muutama tunti pelattua female warriorilla (level 7), ja kyllähän tämä hyvältä maistuu. Tehtävät ja juoni ainakin näin alkuun ovat olleet oikein mielenkiintoisia. Paljon luettavaa ja mielenkiintoisia keskusteluja.

Itse jätin demon ihan suosiolla pelaamatta että varmasti saan aloittaa ns. puhtaalta pöydältä. Jonkin verran kuitenkin tuli luettua porukan mietteitä demosta ja ihan valmiistakin pelistä. Hiukan meinas alkaa kyllä huolestuttaan se kaikki negatiivinen palaute mitä sieltä tuli. Alun tutoriaali olikin ehkä pienoinen shokki. Taistelu oli tosiaan aikamoista napin hakkaamista. Leveleitä kun alkoi sitten tulemaan niin huolet alkoi haihtua, sillä systeemi saa ihan kivasti lihaa luiden ympärille kun uusia taikoja ja taitoja alkaa tulemaan.
Erityisesti ilahduttaa FFXII:n gambit systeemin tapainen taktiikoiden muokkaus. Tässä vaiheessa oikeastaan ainoa valittamisen aihe on se, että tuo paikkojen/henkilöiden/loottien spottaaminen saisi olla helpompaa ja ei tarvitsisi olla millilleen oikealla paikalla niitä puhutellessa/kerätessä. Mass Effectissä tuo on toteutettu paljon paremmin, vaikka siinäkin tulee kyllä välillä turhaan puhuteltua omia tiimiläisiä.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Kiva yllätys oli, kun intistä pääsin lomille. Verkkokauppa.comista tilattu Dragon Age 2 Signature Edition (pc:lle) odotteli kirjekuoressa. Asennuksessa sitten huomasin että eihän tuossa pakkauksessa ole serial numberia ollenkaan eli asennus ei onnistu. Huh huh. Manuaalin takana tyhjä laatikko siinä, missä serial numberin pitäis olla. :confused:

Vähän OT, kun liittyy pc versioon, mutta pakko oli silti kirjoittaa johonkin..
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Kiitettävän hyvin oon pitäny itteni nettipimennossa etten vain spoilais ihteeni pelin tapahtumilta. Demoakaan en ladannut, joten meikäläisellä oli kans aloitus ns. puhtaalta pöydältä. Myöskään en peliin sen kummemmin ole tutustunut, tiesin ainoastaan alkuasetelman ja päähenkilön nimen ennakkoon. Hirveästi en ole vielä ehtinyt pelata, mutta laitetaan silti omat ennakkotunnelmat. Tässä karkeasti plussat ja miinukset:

+ Grafiikka on mielestäni sulavampaa, vaikka moni sitä edelleen haukkuu. Itse en ole niin grafiikan perään että tämä haittaisi. Hahmojen kasvojen liikkeet on mielestäni sulavammat ja se tekee keskusteluista miellyttävempiä.
+ Taistelut nopeatempoisia ja skillit/talentit monipuolisempia. X:än rämpytys ei ihteä ainakaan ole haitannut.
+ Hahmot on persoonallisia.
+ Päähahmolla viimein ääni.
+ Tunnelma ihan katossa koko ajan kun pelaa. Juoni vaikuttaa mielenkiintoiselta jälleen kerran.

- Valikot tuntuu omaan käteen vähän sekavemmilta kuin DA:O ssa.
- Ilmeisesti muille ryhmän jäsenille ei saa armoria vaihettua, pitkä miinus mun silmissä :(
- Yllättäen ilmestyvät vihut (aina selän taakse)

Ja nyt taas pakenen tästä ketjusta viikonlopuksi, morjens ja eiku pelaileen.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

- Jos tajusin oikein (sama homma ME1:ssä?), ni oot väärässä IMO. :) Mä en ikinä jaksa ymmärtää Massa ykkösen dissausta samanlaisista planeetoista. Aina huudetaan realismista viimeiseen henkäykseen, vaikka kaikki tietää ettei tässä galaksissa kaikki planeetat ole mitään Citadeleja/maapalloja/paratiiseja. Hyvä ja oikea veto, sen sijaan kakkosessa mentiin metsään ja aivan törkeän kovaa.

Jos en aivan väärin muista niin planeetoilla olevat mökit (jossa yleensä questit täyty käydä tekemässä) näytti ja olivat usein aivan identtisiä. Ei planeettojen pinnanmuodot häirinnyt :)

Jotain topickiin liittyvääkin EA Forum Bans Can Lock You Out Of Games | Rock, Paper, Shotgun karu meininki.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

"Ehdottomasti kaksi peukkua ylös tälle pelille! Kaikki vielä epäilevät, mars kauppaan DA2 ostoksille."

Kylläpäs piristi nähdä vähän positiivisempaakin kommenttia Dragon Age 2:sta!
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Kylläpäs piristi nähdä vähän positiivisempaakin kommenttia Dragon Age 2:sta!
Mun nähdäkseni tässä ketjussa oli ennen julkaisua fifty-fifty negaa ja positiivista, mutta julkaisun jälkeen on ollut ainakin sellaiset 85% positiivista ja monet negailijat ovat yllättyneet positiivisesti.

Eikä todellakaan kannata ottaa itteensä, jos jossain Bioware Socialissa meuhkaavat. Siellä on kaikki mielipiteet niin kärjistettynä potenssiin 10, kun yrittävät päästä pelintekijöiden pään sisään ja saada muutosvastarinnasta kumpuavan palautteensa lävitse.

Suuret onnittelut pelin shippaamisesta!
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

No on tämä ihan hyvä peli, kesti hetken ennenkuin tämä sai sulatettua sydämeni :) Nyt harmittaa kun olen viikonlopun poissa kotoa niin ei pääse jatkamaan seikkailua.

Positiivisena yllärinä huomasin että cdon oli lähettänyt sähköpostiini koodit Fadeshear miekkaan ja Orlaisin leijonakilpeen, kiva!

Vähän on muuten sekava olo kun katsoo tuota inventoryä kun on ihan hirveästi roinaa kiitos noiden ekan päivän ilmais-dlc pakettien.

Taitoja tuntuis olevan ihan hirveän paljon, pelaan siis maagilla ja kaikki loitsut olisivat siistejä kokeilla mutta on kai vain pakko keskittää joihinkin polkuihin ja jättää muut seuraaville pelikerroille ja muille maagikumppaneille. Positiivisesti yllätyin kun loitsuefekteihin on panostettu, esim. se stonearmor on aivan mahtavan näköinen loitsu!

Mites muuten laitatteko kumppaneille autoleveluppia vaiko teettekö ite valinnat?

Black Emporium oli vähän meh kun odotin siihen liittyviä tehtäviä mutta mitään en löytänyt, tietty esineitä sai mutta muuten melkoinen Lets not go.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Yksi asia on pelissä alkanut ärsyttämään ylitse muiden ja se syö jo nyt peli nautintoa kiitettävästi.

Nimittäin tuo vastustajien spawnaaminen. Mikähän järki Biowarella oli tunkea jokaiseen taisteluun vähintään yksi ylimääräinen vihollisaalto? Eihän tuossa muuten mitään menetetä mutta kun peli spawnaa karjut usein tyhjästä keskelle taistelua. Tämä eliminoi täysin taktiset asemoinnit ja tekee vaikeimmilla vaikeustasoilla pelaamisesta helvettiä. Nautinto häviää viimeistään siinä kohtaa kun tätä "systeemiä" käytetään haastavissa pomotaisteluissa.

Ikäväkseni pitääkin todeta että alun hekumaalinen huuma on alkanut pudota tasaiseen tahtiin pelin paljastaessa todellisia hampaitaan. DA2:sta löytyy yllättävän paljon kaiken maailman pientä parjattavaa. Ikävästi moni näistä syö merkittävästi juuri sitä peli nautintoa. Tämä on ensimmäinen kerta kun Biowaren peli alkaa menettää otteensa minusta...
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Mitä vaikeustasoa suosittelette nyt kokemustenne perusteella? Hakusessahan olisi tietysti kohtuullisesti haastava vaikeustaso, mikä ei kuitenkaan turhauta.

Hard kiinnostaisi, koska se vaatisi enemmän taktisuutta, mutta nämä vihuspawnit ovat ajaneet monia ilmeisesti normalin polulle?
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Mitä vaikeustasoa suosittelette nyt kokemustenne perusteella? Hakusessahan olisi tietysti kohtuullisesti haastava vaikeustaso, mikä ei kuitenkaan turhauta.

Hard kiinnostaisi, koska se vaatisi enemmän taktisuutta, mutta nämä vihuspawnit ovat ajaneet monia ilmeisesti normalin polulle?


Kokeilin aluksi mennä Hardilla, mutta en päässyt edes sitä ekaa ogre-taistelua läpi joten vaihdoin kiltisti Normalille ja sillä mennään. A:n hakkaaminen vaatii kaiken keskittymisen joten ei jää aikaa oikeastaan havainnoida muuta pelialueella tapahtuvaa, joka johtaa siis siihen että ei tule pahemmin taktikoitua.


Minulle olisi mieluummin kyllä kelvannut taistelut joissa olisi hivenen vähemmän vihuja mutta että ne olisivat haastavampia. Tällöin tosin myös taistelusysteemin pitäisi olla ihan erilainen koska sepä vasta puuduttavaa on hakata hampaat irvessä yhtä vihua että hipat tippuu nollille. Tulee nintendo ajat mieleen, joku Track & Field peli :D
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Hard kiinnostaisi, koska se vaatisi enemmän taktisuutta, mutta nämä vihuspawnit ovat ajaneet monia ilmeisesti normalin polulle?
Jotakuinkin näin se meni myös omalla kohdalla. Aloitin hardilla mutta tuo spawnaaminen teki siitä liiankin vaikeaa sen "yllätyksellisyyden" takia. Normal taas tuntuu aivan liian helpolta mutta toisaalta se eliminoi turhautumista. Pelistä puuttuu normalin ja hardin välimuoto.

Normal varmasti sopii hyvin kun peliä pelaa ensimmäisen kerran. Haaste hardilla kun tuntuu olevan välillä hieman liikaa. Toki tuota vaikeustasoa voi vaihtaa lennosta mutta se tarkoittaa menuissa riehumista.

Minulle olisi mieluummin kyllä kelvannut taistelut joissa olisi hivenen vähemmän vihuja mutta että ne olisivat haastavampia.
Itse olen alkanut kaipamaan suunnattomasti ensimmäisen osan taisteluita. Siinä ne toimivat jo varsin hyvin ja pienellä hiomisella ne olisi saatu nyt konsolillakin toimimaan näppärästi. Eniten ikävöin niitä upeita lopetusliikkeitä jotka aktivoituivat satunnaisesti vihollisen kaatuessa. Tässä jatko-osassa perus gruntit vain räjähtävät lihoiksi hieman tehokkaammasta iskusta...
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Eniten ikävöin niitä upeita lopetusliikkeitä jotka aktivoituivat satunnaisesti vihollisen kaatuessa. Tässä jatko-osassa perus gruntit vain räjähtävät lihoiksi hieman tehokkaammasta iskusta...

Komppaan, ne lopetusliikkeet oli hienoja ja toi sellaista omaa BadAsseryä peliin. Tässä II:ssa aluksi noi punaiseksi tomupilveksi räjähtävät vihut jotka jättävät jälkeensä tyyliin saappaat (taisin tuollaistakin nähdä) olivat aluksi ihan jees, mutta nyt se on hivenen koominen näky :D

Missä Hawke oli kun Ostagariin hyökättiin? Hitto jos toi jannu olis ollu siellä mäiskimässä niin ei olis tarvittu mitään laimeita Gray Wardeneita, Hawke olis laittanu kaikki paloiks itekseen.
 
Vastaus: Dragon Age 2 [PS3/X360]

Ei ilmeisesti massa kakkosessa aiheuttanut ihan niin pahaa reaktiota kuin tässä tämä dialogiympyrä itselle. Nuo lauseet, mitä Hawkelle annetaan ympyrässä, on vähintäänkin yhtä ympäripyöreää paskaa kuin poliitikkojen ulosanti.

Ei noista edes ikinä tiedä ketä hemmettiä se puhuttelee. Yhtä akkaa kiusasi joku vartija, ja se kaiken kukkaraksi jäi siihen vielä, kun menin puhelemaan. Vaihtoehto-pahan tietty valitsin tyyliin "GTFO". Noh, se Hawke tietty parjasi sitä akkaa sitten. Onneks ei pahasti, sanomat kun ei tosiaan tunnu olevan sen kummempia kuin mitkään muutkaan. Lähes aina kun on enintään yksi, tai kaksi vaihtoehtoa mihin päin homma/juoni liikkuu, ja jos joku homma on pakko tehdä, niin lauseen sävy on vihaisenakin kuin lampaan suusta.

Mies-Hookke on hiukan parempi tapaus kuin ämmä. Se oli ihan lammas kun demossa kokeilin, tosin tässäkin miehessä samaa vikaa. Kuitenkin paljon mukavampi tapaus ja uskottavampikin.

Edelleen, kuten jo demoa pelaillessa totesin, jousipyssylläkin tekee jo jotain. Todella hienoa pelata sellaisellakin (rogue siis) vihdoin, kun ennen sen vain laitti kauas ampumaan paskoja nuoliaan.
 
Ylös Bottom