kopolanpoika
Well-Known Member
Mä olen vähän luovuttanut näiden Marvelin suhteen, ei vaan oikein ole lähtenyt sarjat eikä leffatkaan tuon viimeisimmän Spidermanin jälkeen (Thor, Dr Strange jne)Guardians of the Galaxy vol. 3
Parasta Marvelia hetkeen. Olen tämän täällä aikaisemminkin sanonut, mutta tämä Marvel Universumin phase 4 ei ole juuri Hurraa! -huutoja aiheuttanut tällä suunnalla. Mitä nyt Spider-Man: No Way Home valopilkkuna siellä kaiken keskellä. Guardians of the Galaxy vol. 3 nousee kuitenkin sinne Spider-Manin rinnalle hyvänä uutena Marvel -leffana. Kuten @HideoMiyamoto edellisellä sivulla sanoi, niin ensimmäinen Guardians of the Galaxy on helposti top 5 Marvel -elokuva ja tämä pääsee aika lähelle sitä. Kiva päästä näkemään yhden tiimin jäsenen menneisyys ja se miten nykytilanteeseen päädyttiin. Aika rankkaakin settiä välillä. Hauskuuttakin löytyi, niin kuin Galaksin vartioissa kuuluu olla, mutta omaan makuun olisi saanut läppä lentää vielä vähän enemmän. Pääpahis Jumaluuskompleksinsa kanssa sen sijaan oli vähän niin ja näin. Vähän jotenkin geneeristä ja Marvelin tarinoissa niin monta kertaa nähtyä. Sen enempää hahmoja spoilaamatta, niin ihan tämän saman elokuvan sisältä olisi löytynyt mielenkiintoisempi pääpahis. Toki nykyinen oli käytännössä pakollinen tarinan kannalta.
Kaikin puolin hyvä jatkumo tämän tiimin edesottamuksista ja onnistunut trilogian päätös. Jännä nähdä mihin tarina tästä Guardians of the Galaxyn vie. Tuntuu siltä, ettei tämä vielä ollut lopullinen lopetus.
Kuitenkin 6kk ikäinen poikani on ollut sitä mieltä että kuudelta on hyvä herätä näin kesälomallakin niin olen nyt katsonut sitten marvel leffoja aamuisin
Black Panther: Wakanda Forever
yks parhaita pahiksia pitkään aikaan, jonka maailmankatsomus avattiin hyvin ja motiivit tuhonaiheuttamiseen. Mielestäni Black Pantheriksi olisi pitänyt kaivaa jostain syövereistä Killmonger, joka olisi mahdollisesti pystynyt palauttamaan Marvelin entiseen loistoonsa. Toisin kuitenkin kävi ja mielestäni uusi Black Panther on ehdottoman väärä tyyppi pääosaan.
Arvosana 3/5
Ant man and the wasp(and Cassie and Hank and Janet):quantumania
Muurahaismies on aina ollut se sympaattinen ei-steroideilla pumpattu supersankari, joka ei mielestäni koskaan oikein ole löytänyt omaa paikkaansa Marvelin Universumin juonikiemuroissa, eikä nauti samanlaista kulttiasemaa ehkä yleisellä tasolla kuin RDJ ironmanina tai Chris Evans Amerikkana jne
Tämä on aika takuu varmaa kertakäyttöviihdettä kuten kaksi aiempaakin Antmania. Leffa taiteili huumorin suhteen paremmin nuoralla kuin viimeisin Thor, jonka huumori alkoi lähinnä ärsyttämään puolen tunnin jälkeen. Erityisesti MODOK oli yllättävän onnistunut sarjakuvaversiointi.
Jonathan Majors veti hyvän roolin Kangina, mutta käsikirjoittajien lakko tuli Marvelille täydelliseen aikaan, jotta Marvel voi venyttää päätöksentekonsa Majorsin jatkamisen suhteen mahdollisimman pitkälle ja seurata mihin suuntaan Majorsin syytteet alkavat edetä. Mielestäni leffa jäi kuitenkin sellaiseen vaiheeseen että Kangin ulkonäön muuttuminen näyttelijävaihdoksen myötä ei sotkisi Marvelin kuvioita kuten DC puolella kävi Ezran kanssa.
Arvosana 3.5/5
Odotukset Guardiansien suhteen on kovat e.m kirjoittajien hehkutuksen myötä