Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

F1 2010 Online Kausi 2

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Player9
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Tänään taas mennään, onko kaikki tulossa? Treeniaulaa pistän pystyyn siinä klo 20.30 jälkeen.
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Turhasta rankkua ja 20 sec penaltya ¤%##! :mad:
E: Ja sori rampalle toka vikasta kiekasta :(
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Kisa meni jo ekan kierroksen kolarissa, ei mulla muuta. 5/11 pitää silti olla tyytyväinen. Lyhyestä virsi kaunis.
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Tokaan mutkaan mennessä suomi-rampa ajoi kylkeen/perään, seurauksena sivuluisussa nurmikolle mutta onneksi tällä kertaa onnea oli matkassa ja päädyin tielle ja sija pysyi samana. 13 kierroksella sija oli 6 ja teppoil oli vajaan sekunnin päässä..vikassa mutkassa yritin vähä mennä tiukemmin, seurauksena ympäri 2 kertaa :D maalissa huomasin että olvi oli saanu rankkuu joten 6 sija..iha hyvä kisa oli.:) ps. vaikka nunnukka oon sua hitaampi niin voit iha ohittaa suoralla ettei joka mutkas tarvi ajaa perää...
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Taas tuli tyrittyä aika-ajot, kun missasin varikon muutamalla metrillä driftailtuani siinä. Lähdin tottakai sitten peruuttamaan siitä sen pari metriä, ja naps, lähtöruuturangaistus jälleen kerran. Muuten sain ajettua aika-ajon kaksi nopeinta kierrosta, mutta ei auta, tunari mikä tunari. :o

Kisassa sitten eka kierros menee alkuun rauhallisesti sulassa sovussa. Sitten en tiedä mitä tapahtui. Nunnukka teki virheen ja Jontsakin teki siinä jonkun väistön, niin yritin ohittaa molemmat oikealta puolelta. Kuitenkin kolautin jotenkin takarenkaani siinä Jontsan etupyörään (tai ainakin se musta tuntui siltä), ja Jontsa siitä ilmeisesti lensi pihalle. Vilpittömät pahoitteluni.

Omat setupit söi kumit aika nopeasti ruvelle ja menetin paljon aikaa kun liukastelin yhden kierroksen, jolloin Nunnukka pääsi lopullisesti karkuun. Olvi ja Rampakin olivat jo loppukisassa edellä, mutta heidän kamppailunsa tuoksinnassa pääsin molemmista ohi kerralla siinä neulansilmässä toka vikalla kierroksella. Lopulta kelpo kolmas sija.
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Japani 6/9

Aika-ajot

1. teppoil 1.32.981 (+5 POS)
2. Nunnukka_ +0.753
3. karppane +0.824
4. Olvi- +1.107
5. Suomi-Rampa +1.844
6. jontsa93 +2.348
7. Martti93 +2.514
8. Jaba82 +3.299
9. SuomiFIN +4.118
10. aleksi02 +4.855
11. JuhohFin +5.778

Kilpailu

1. karppane 25:54.605
2. Nunnukka_ +19.4
3. teppoil +49.3
4. Suomi-Rampa +52.8
5. jontsa93 +57.8
6. Martti93 +69.2
7. Olvi- +73.3 (+20 SECS)
8. Jaba82. +86.9
9. aleksi02 +98.0
10. JuhohFin +1 LAP
11. SuomiFIN DNF
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Siitä ei jääny kyl paljoa hyvää käteen, virhealttius kostautu taas. Aika-ajoissa kaikki vedot virheiden takia pieleen, viimesellä kierroksella sit ees kohtuullinen veto.

Kisassa taas huono startti, karppanen ohi ja Olvi kans tokassa mutkassa ku ajauduin leveeks. Sitte neulansilmässä tehtiin Olvin kaa kumpiki virheet ja mentiin vähä leveeks mut sijoitukset tais säilyä. Samalla kierroksella takasuoralle mentäessä itellä perä irti, sain just haltuun mut joku osu perään ja siitä nurmelle seikkailemaan, muitaki sit jäi pyörimään mun kaa sinne. Sija tais olla viides sen jälkeen ja Martti oli edessä. Nii, Martti varoin sua kyl koko aika ja odotin hyvään paikkaan yritystä. Enkä todellakaan osunu suhun ennen neulansilmää vaik pari kertaa pitiki polkeaa jarrua keskellä mutkaa ettei osu. Neulansilmää kohti kiihdytettiin rintarinnan, menin sisälle ja kääntäessä sit hituse perä irtos niinku siin herkästi tekee ja keula osu, siitä pahoittelut :/ Eroa karppaseen tais olla sit ku olin kakkosena ni 12s mut se kasvo sit 25 sekuntiin jatkuvilla virheillä.

Ois tarvinu pistehyvää tästä karppaseen ku seuraava kisa varmaan oma heikoin, ei tota Koreaa tullu juuri ajettua mut vielähä tässä ehtis treenata :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Nyt ei tule mitään lyhyttä virttä, vaan kunnon iltasatu:

Olipa kerran hämmästyttävä Suomi-Rampa, joka ajoi kilpaa usvaisilla Suzukan takamailla Japanin keisarikunnassa. Maisemat olivat henkeä salpaavia ja paikalle raahattu maailmanpyöräkin oli korkeampi kuin mikään muu lähettyvillä sijaitseva maamerikki. Aamu valkeni utuisena, mutta sateelta säästyttiin. Aurinkokin päätti pilkistää pilvien raosta aika-ajojen alkaessa.

Näissä vauhdikkaissa ja vaarallisia tilanteita sisältäneissä aika-ajoissa nähtiin upeita yksilösuorituksia ja komeita ulosajoja. Valitettavasti tarinamme sankari ei saanut toivottua tuolosta tuottanutta kierrosaikaa ajettua, sillä rata oli liian haastava tälle arjen sankarille. Hän kuitenkin pystyi saavuttamaan viidennen sijoituksen aika-ajoissa, vaikka hän saikin vain yhden kierroksen, joka ei sisältänyt yleisiöä niin viihdyttänyttä spinniäkään.

Tuo upeaakin upea yksilösuoritus, jonka mainitsin aiemmin, ei suinkaan tapahtunut Rampaliinin toimesta, vaan siitä vastasi Teppoil. Liekkö hänellä ollut koneessa Teboilin bensat, muiden Shellin vastaavien sijasta? Se ainakin selittäisi tämän häkellyttävän eron hänen ja muiden tavallisten kuolevaisten välillä. Kaikenlisäksi tuo mahtava suoritus ei ollut pelkkää tuuria, sillä hän ajoi todistettavasti ainakin yhden vastaavan tasoista kierrosta vain lämmitellellessän unohtumatonta kierrostaan varten. Valitettavasti japanilaiset tuomarit eivät pitäneet tuosta ylivoimasta, joten he halusivat tasoittaa tilannetta antamalla teppoilille viiden (5) lähtöruudun rangaistuksen.

Lähtövalojen hiljalleen syttyessä Suzukan jylhällä radalla oli Rampakin saanut hinattua autonsa yhtä lähtöruutua korkeammalle aika-ajo sijoitukseensa nähden tuon teppolin saaman julman rangaistuksen ansiosta. Valojen sammuessa nämä hurjat F1-autot kaikki ampaisivat liikkeelle toinen toistaan nopeammin. Rampakin selvisi pitkästä aikaa ensimmäiset mutkat ilman pahempia osumia kanssakilpailijoihin, vaikka hän hieman taas päätti työntää tuota Martti"ei edelleenkään Ahtisaari"93:n autoa Suzukan houkuttaville niityille voikukkia poimimaan. Martti kuitenkin pääsi tilanteesta ehjin nahoin pois rikkomatta autoaan tai menettämättä sijoitustaan.

Ensimmäinen kierros päästiin melkein puhtaasti, mutta ei kuitenkaan. Japanissa sijaitsevan kuuluisan Lusikka-mutkan jälkeen nimittäin radalla nähtiin enemmän hiilikuidun palasia kuin viereisellä romuttamolla nähdään metalliromua. Kolareissa Rampakin menetti tuon upean Williamsinsa etusiiven, joten asiantunteva varikkoväki päätti pyytää Rampsukan varikolla pyörhätämään. Siellä Rampa sai kupin kahvia ja komean upouuden etusiiven, joka sopi täydellisesti sävy-sävyyn muun auton kanssa.

Letkan perälle jäätyään alkoi Invaliidi-poikamme tehdä uutta nousuaan kuin Feenix-lintu tuhkasta. Itseasiassa hän ei ollut missään vaiheessa viimeinen, sillä kolareissa mukana ollut Jontsakin päätti käydä tälläytymässä varikolla. Ramman sijoitus alkoi hiljaa nousta muiden tehdessä virheitä ja toisten käydessä varikolla. SuomiFinin radalle jättämää savupilveä väistäessä tarinamme päähenkilö meinasi käydä leikkaamassa jo entuudestaan hyvin leikattua nurmikkoa Suzukan radan pää suoran vieressä, juuri pääkatsomon edessä. Yleisö mylvi ja osoitti rakkauttaan tähän sankariin heittämällä radalle lisää tavaraa, pitääksen SuomiFinin auton savuttamana loppu kisankin ajan. Mikä kunnian osoitus toista "Suomea" eli Rampaa kohti!

Ehkä kisan viihdyttävinkin hetki elettiin tuon titaanisen nousun aikana. Tapahtumat alkoivat Ramman otettua kiinni tallitoverinsa Jaban, joka siis edusti Ramman tavoin tuota niin jumalaista tallia; Mobile Shicane Racingia. Talliväki pakotti Jaban päästämään Rampsukan ohi tämän huudettua toistuvasti "This is ridicilous!" mikrofooniinsa. "Ridicilious" seuraava tapahtuma tosiaan olikin nimittäin Rampa päättikin muuttua lapsenkaltaiseksi menemällä leikkimään paikalliselle hiekkalaatikolle kesken kisan. Tästä suivaantuneena ja hieman ehkä huvittuneena JabaJabaEeEe päättikin ohittaa Ramman uudestaan naurua pidätellen. Valitettavasti myöhemmin Jabatskini sortui amatöörimäiseen virheeseen, jonka ansiosta pyörätuolipotilaamme pääsi hänestä uudestaan ohi.

Piakkoin Rampa alkoi jo havaitsemaan mahdollisuuksia podium-sijoituksen, kun hänen edessään teppoil, tuo upea aika-ajaja, alkoi tekemään radikaaleja vierheitä. Kolmannen sijan tuomaa iloa Rampa pääsikin maistamaan piakkoin, mutta taistelun tuiskiessa suuntaan ja toiseen Olvi (ei siis Karjala) pääsi työntämään lusikkansa Ramman ja teppoilin kissa-hiiri leikkiin. Olvi nousikin upeilla suorituksilla teppoilin ohi saaden tämän putoamaan hetkeksi leikistä pois.

Nyt siis alkoi Rampaliinin ja Ei-Lapin Kullan tiukka kaksintaistelu. Kellon tikittäessä ja kierrosten vähetessä Olvi ei kuitenkaan kovin helposti Rammasta ohi päässyt, mutta hetken hänkin sai nauttia tuosta upeasta kolmostilan tuomasta Nirvanan tunteesta. Taistelut eivät suinkaan loppuneet vielä, sillä vielä oli luvassa jänniäkin jännempiä yllätyskäänteitä juoneen. Salakavalasti nimittäin oli teppoil tullut ja ottanut tämän parivaljakon uudestaan kiinni kilpailun pian juostessa ulos kierroksista. (Tiedäthän engl. "Running out of laps" phraasin)

Piakkoin sattuikin pieni kolari, kun Rampa, joka oli siis jo noussut takaisin kolmanneksi, otti taas kontaktia Olven kanssa. Tästä kolarista japanilaisten muodostava niin vihattu tuomaristo päätti langettaa Kaljapullolle peräti kahdenkymmenen (20) sekunnin rangaistuksen, ilmeisesti rattijuopumuksesta. Kolarin myötä sijoitukset eivät vaihtuneet, mutta Teboil-mies otti nämä riitapukarit lopullisesti kiinni. Ohituksilta kuitenkin vältyttiin vielä tovi, mutta pian sattui vakavaakin vakavampi kolari!

Se sattui tuossa niin tiukassa ja vaarallisessa neulansilmä mutkassa Suzukan tässä vaiheessa jo paahtavan kuumalla radalla. Tilanteessa Olvi päätti ajaa Ramman perään päästäen teppoilin taas nauttimaan kolmostilastaan. Kolaria Rampa kisan jälkeen luonnehti seuraavasti: "oh well, shit happens, that's a part of this sports". Tuo kommentti herätti paljon närkästystä lehdestä sen lukeneiden kukkahattutätien keskuudessa, nimittäin heidän mielestään tuota lajia ei voi kuvata urheiluksi!

Kisa oli jo kuitenkin ratkennut tuossa vaiheessa. Teppoil oli päässyt liian kauas karkuun, koska Rampa ei vain voinut ajaa tarpeeksi vauhdikkaita kierroksia hänen vaarallisen paljon kuluneilla renkaillansa. Varikolle Rampa ei ollut enää tervettullut, koska kierroksia oli enää yksi jäljellä ja Williamssin varikkoväki oli jo poistunut paikalta. Arvoitus siitä, että minne se väki sitten lopulta poistui, saattanee jäädä ikuiseksi mysteeriksi.

Auringon jo laskiessa Japanin takamailla kilpailijat ylittivät maaliviivaa viimeisiä kertojaan. Ensin maaliin tuli joku randomijätkä, jolla ei ollut mitään vaikutusta tähän tarinaan. Toisena maaliin tuli Nunnukka, johon Rampa siis törmäsi ensimmäisellä kierroksella. Sitten tuli teppoil, jonka jälkeen tuo tarinamme puoli-jumala ylitti maaliviivan neljäntenä. Viidentenä maaliviivan ylitti Olvi, mutta hänen saamansa rangaistuksen vuoksi hän putosi lopullisissa tuloksissa seitsemänneksi. Olvin jälkeen maaliviivan ylitti "ja ne muut" -kategoriaan kuuluneet toiset antisankarit.

Sen pituinen se.
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Kisa alkoi ihan hyvin, vältin alun kolarit ja taisin olla kuudentena takasuoran alussa. En tiedä kuka kolaroi ekan kierroksen loppupuolella niin sain varikon läpiajo-rangaistuksen ohittaessani paikalle jäänyttä ja haamuksi muuttunutta autoa. Myöhemmin kun kävin varikolla niin tuli vahigossa laitettua uudestaan kovat renkaat alle niin piti käydä vielä kolmannen kerran varikolla että sai rengas-säännön täytettyä. Loppukisa oli tuttuun ajelua muun joukon perässä ja toivoa muiden isoja virheitä. Seuraavaan kisaan pitää opetella jälleen uusi rata jota toivottavasti tulee reenattua ainakin sen verran että tietää mihin päin mutkat menee.
 
Vastaus: F1 2010 Online Kausi 2

Nyt ei tule mitään lyhyttä virttä, vaan kunnon iltasatu:
No jo oli tarinalla kokoa :D
Ensin maaliin tuli joku randomijätkä, jolla ei ollut mitään vaikutusta tähän tarinaan.
Kaikilla muilla on hienot nimet, mutta mä olen vaan random :mad: :p

Ihan hyvä kisa oli. Aika-ajoissa en oikein saanut nopeaa kierrosta tehtyä, joka kierroksella tuli ryssittyä ainakin pari kertaa. Tuloksena 3. sija.

Kisassa sitten startissa Nunnukan ohi ja varmistelua kärkipaikalla. Eipä siinä sen kummempaa.
 
Ylös Bottom