Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Formula One 06

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Oliver
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Formula One 06 [Hype]

Noniin, minulla on nyt se peli ja viisi tuntia tuli tahkottua Super Agurilla testikuljettajan roolia (sain jo ylennyksen kakkoskuskiksi mutten ajanut vielä kisoja). Täytyy sanoa että Sony ei ole yhtään valheen sanaa päästänyt kehuessaan tuota peliä, kyseessä on todellakin vallankumous, eikä mitään sen vähempää.

En jaksa nyt ruveta kertomaan hyviä puolia, sen vain sanon että ainoat huonot puolet on huono alkuvideo ja peilien puute.

Niin ja tallit ja kuskit todella toimivat realistisesti. Pizzaa syödessäni laitoin tv moden päälle, sateisen kisan Monacoon ja aloin katsella tekoäly (tällä kertaa todellakin äly, ei älyttömyys) kuskien edesottamuksia. Kuvakulma seurasi kärkijoukkoa, joka oli jo toisessa mutkassa kun selostaja huudahti jotain tällaista "Ensimmäisessä mutkassa on tapahtunut jotain!" Kuvakulma siirtyi ekaan mutkaan, siellä oli Aguria ja Toro rossoa läjässä, sitten selostaja totesi "Tapahtuman toisena osapuolena oli... (pieni tauko ja sitten ääni muuttui jahas-vai-niin -tyyliseksi) Takuma Sato!" Repesin täysin. :D
 
Vastaus: Formula One 06 [Hype]

Kuulostaa aivan loistavalta! Hienoa kuulla, että odotukset on vihdoinkin lunastettu. F1Gamersin foorumeita päivittelin koko eilisen ja sieltä sain selville mm. sen, että vaikeusastettakin riittää tällä kerralla ihan eri tavalla kuin edellisellä pelissä.

Online-moodilla tekisin yhtä paljon kuin kala kaljapullolla. En nimittäin pelaa PS2:lla verkossa.

Tänään ostamaan peli! :)
 
Vastaus: Formula One 06

Vihdoinkin Sony on toimittanut aidoille F1-faneille sellaisen kilpa-ajopelin, jota olemme jo vuosia heiltä toivoneet.

Jos löytyy ihminen, jonka mielestä Formula One 06 on ARCADEA eikä TÄYSIVERINEN SIMULAATIO, käynnistän pelin, annan ohjaimen ja laitan tämän kyseisen ihmisen ajamaan F1 06:ta kaikki ajoavut pois kytkettynä ja vaikeimmalla tasolla. Jos testiajon jälkeen vielä on taipuvainen ARCADEN kannalle, siinä vaiheessa en todellakaan tiedä mistä on kyse.

Aiemmat F1-pelit olivat kerta toisensa jälkeen vaikeimmallakin asteella liian helppoja selättää. Fanit lähettelivät epätoivoisina sähköposteja Studio Liverpoolille ja toivoivat, että siellä tehtäisiin peli, jonka haaste antaisi kovimmillekin F1-pelien veteraaneille epätoivon tunteita. Ja tottavie! Nyt he ovat tehneet sellaisen!

F1 06 ei ole kuitenkaan hardilla liian vaikea, vaan realistisen vaikea. Paskalla tallila ei ole MITÄÄN toivoa päästä perussuorituksilla pisteille. Itse aloitin kauteni Midlandilla, joka on yksi tämän kauden surkeimpia talleja, ja sijoitukset aika-ajossa ovat olleet 16-22 ja kisassa ajoin toistaiseksi parhaan sijoitukseni Melbournessa: 17! Mutta, huonolla autolla osaa rupusijoituksistakin nauttia. Juhlin kuin voittoa, kun pääsin Midlandilla vihdoinkin mukaan aika-ajon toiseen osioon. Nuo viime minuutit antoivat enemmän ja sydämentykytystä ja ilonaiheita kuin mitä koskaan koin Formula One 05:n ääressä.

Aika-ajo on sanalla sanoen täydellisyyttä hipova käännös tosielämän vastaavasta. Pudotuspeli on oikeasti jännää puuhaa! Voittaa aneemisen "yksi kierros kerrallaan" meiningin ihan 6-0. Liverpoolia lykästi, että aika-ajo muuttui täksi kaudeksi täydellisesti peleihin sopivaksi.

En ole sanonut sanaakaan vielä pelin upeasta ajomallista. Se perustuu kieltämättä viime vuoden versioon, mutta on haastavampi ja myös luonnollisen tuntuisempi. Ratoihin on mallinnettu erityisellä 3D-ohjelmalla töyssyjä realistisiin kohtiin. Tämän kehityksen myötä mutkista on tullut aitoja haasteita, joihin ei voi suhtautua hälläväliä tyylillä. Jokainen kierros on haaste ja keskittyminen on pidettävä koko ajan tapissa. Kilpa-ajon tuntu on pelissä saavutettu sanoinkuvaamattoman hienosti. Tätä auttaa myös se, että pelin vauriomalli on ehdottomasti parasta, mitä missään konsolien F1-pelissä ollaan nähty. 200 km/h tapahtuva suora kosketus toiseen autoon päättää varmasti kisan. Sekä konekuskilta että sinulta. Lähdöissä on oltava tarkkana kuin se kuuluisa porkkana, sillä pienelläkin kosketuksella toiseen autoon voi etusiipi löystyä. Eikä aina auta tarkkanakaan kruisailu jos takana puuskuttaa maaninen Juan Pablo Montoya valmiina pilaamaan kisasi.

Ne ihmiset, jotka vastasivat pelin tekoälystä, ylittivät itsensä. F1 06:n tekoäly ei ole edes verrattavissa edellisten versioiden "ajetaan raiteilla ja täydellisesti" konekuskuihin. Ei, sillä se olisi valtava nöyryytys tämän uutukaisen todella mukautuvaa tekoälyä kohtaan. Itseasiassa, viimeinkin voidaan puhua tekoälystä eikä tekoälyttömyydestä konsoliformulan yhteydessä. Tekoäly yrittää hyödyntää aktiivisesti ohitusmahdollisuuksia, mutta kuitenkin malttinsa säilyttäen. Ne myös puolustavat paikkaansa aggessiivisesti. Oli miten oli, ne ovat myös virhealttiita ja kolareita sattuu myös AI-kuskien kesken. Tämä tuo kisoihin yllätysmomentin, joka pitää meiningin erittäin vaihtelevana. Koskaan ei voi tietää, milloin lähtökolarissa sattuu viiden auton ketjukolari. Eli ihan niinkuin oikeastikin!

Graafisesti ollaan hyvin samankaltaisella tasolla kuin mitä viime vuoden versio oli. Minun mielestäni F1 06 on PS2:n tehot ottaen kuitenkin jopa nätin puolella. Radat ja niiden maamerkit ovat välittömästi tunnistettavissa ja ulkoasu on hyvin sharppi. Jopa niin sharppi, että sahalaidat työntyvät usein ikävästi esiin. Visuaalisesti jotkut autot on mallinnettu laiskasti, mutta nämä ovat pelin yleisen laadun huomioon ottaen niin pieniä vikoja, ettei niistä edes viitsi lähteä ulisemaan.

F1 06 on kaikkien aikojen paras F1-peli mitä konsoleilla ollaan nähty. Piste. Se voittaa jopa legendaarisen F1 97:n. Studio Liverpool on vuosia Sonyn F1-kehittäjäksi ryhtymisen jälkeen tuonut faneille juuri sellaisen pelin, josta olemme pitkään uneksineet. Peli on hieno joutsenlaulu(?) PS2:n formuloille.
 
Vastaus: Formula One 06

Oli sellanen ylistyspuhe että pelin osto menee vakavasti harkintaan. Into pelata F1 pelejä on ollut vuosien ajan nollassa niiden täydellisen epärealistisuuden vuoksi. Itkettää ihan kun ajattelee kaapissa lojuvaa EA:n F1 2002:ta.

Yks asia vaan täytyy tietää mikä on aina ärsyttänyt (en muista onko Sonyn vai EA:n formuloissa)

Eli jos keskeytän ekassa mutkassa, niin olenko myös kilpailun ainoa keskeyttänyt lopputuloksissa? Jossakin pelissä oli hassusti että kukaan muu ei keskeyttänyt enää sen jälkeen kun itse oli keskeyttänyt :D
 
Vastaus: Formula One 06

Kuulostaa kyllä todella houkuttelevalta. F1 05:ssa minulla myös peli-iloa söi sen helppous. Pitää kyllä vakavasti harkita tämän ostoa. :)
 
Vastaus: Formula One 06

Vaikeustaso on todellakin kohdallaan. Vaikka olen melkoinen autopelifriikki, ja pelaan tuota formulaa Logitech Driving Force Pro ratilla niin Super Agurilla ajaessani vaivoin pysyn Takuma Saton perässä. Ei juuri toivoa edes Midlandin hätyyttelemisestä. Vaikeustasona siis vaikea.

Lämmittelykierroksella todella saa vaikutusta lähtöön, itse ohitin yhdessä lähdössa monta autoa kun olin sopivasti lämmittänyt kamppeet, mutta kylmillä renkailla jään auttamatta taakse. Luistonesto pois ja sudittelemaan. :D
 
Vastaus: Formula One 06

Gangster75 sanoi:
Eli jos keskeytän ekassa mutkassa, niin olenko myös kilpailun ainoa keskeyttänyt lopputuloksissa?
Kyllä näin taitaa olla. Eli jos keskeyttää alussa eikä "vie" muita kuskeja siinä mukanaan, niin on ainoa keskeyttäjä kisassa.


Vaikeustasoa ei kyllä tässä pelissä voi hehkuttaa mitenkään liikaa. Medium-taso on suurinpiirtein samanlainen kuin mitä Hard oli edellisessä pelissä! Säätöjen etsiskely ja parhaiden ajolinjojen löytäminen tuntuu todella palkitsevalta vaikeimmalla tasolla kisatessa.

Peliin on jäänyt tosin muutama ikävähkö bugi. Selostus tuntuisi itselläni joskus menevän hassusti jumiin. Niin, että selostajat keskittyvät vain hokemaan saman kuskin edesottamuksia läpi kisan. Esimerkiksi "Kimi ajoi tuon sektorin 0,1 s nopeammin" ja hetken kuluttua tulee "Kimi Oli nyt hieman nopeampi".Jne. jne... En tiedä onko muille sattunut vastaavaa.
 
Vastaus: Formula One 06

Ei se nettipelin puute varmasti niin paha ole.Kuvitelkaa sitä nykimistä kun parikymmentä formulaa valmistautuu lähtöön.
 
Vastaus: Formula One 06

Kuulostaa hyvältä tämä uusi versio,. Onko muuten tässäkin versiossa uramoodissa selostajat/varikko hiljaa kuten viime vuoden versiossa? Onko varikkokäynti samanlainen pikapeli?
 
Vastaus: Formula One 06

Superior sanoi:
Jos löytyy ihminen, jonka mielestä Formula One 06 on ARCADEA eikä TÄYSIVERINEN SIMULAATIO, käynnistän pelin, annan ohjaimen ja laitan tämän kyseisen ihmisen ajamaan F1 06:ta kaikki ajoavut pois kytkettynä ja vaikeimmalla tasolla. Jos testiajon jälkeen vielä on taipuvainen ARCADEN kannalle, siinä vaiheessa en todellakaan tiedä mistä on kyse.
Heh. Luuletko, että pelin ainoa aspekti joka määrittää realismin tason, on se että kuinka vaikea Super Agurilla on selättää Ferraria? Eri tallien tasoerot kun voi tehdä oikean esikuvan mukaiseksi, mutta se ei kerro yhtään mitään ajomallin realistisuudesta, joka on tässä taatusti yhtä arcadea kuin niidessä kymmenessä edellisessäkin Sony F1 -pelissä.

Et ole tainnut montaakaan oikeasti simulaatio-nimityksen ansaitsevaa peliä nähdä.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Formula One 06

Intensiivi sanoi:
Heh. Luuletko, että pelin ainoa aspekti joka määrittää realismin tason, on se että kuinka vaikea Super Agurilla on selättää Ferraria? Eri tallien tasoerot kun voi tehdä oikean esikuvan mukaiseksi, mutta se ei kerro yhtään mitään ajomallin realistisuudesta, joka on tässä taatusti yhtä arcadea kuin niidessä kymmenessä edellisessäkin Sony F1 -pelissä.

Et ole tainnut montaakaan oikeasti simulaatio-nimityksen ansaitsevaa peliä nähdä.

Työnnänpä oman lusikkani soppaan,

ei se välttämättä aivan 100% simulaatio ole mutta usko tai älä, kyllä sitä voi sanoa simulaatioksikin. Ehkäpä 70% simulaatio 30% arcade? Oikeastaan ainoa asia mikä lisää arcadea tuohon on se että auton luistoon lähtemisen kynnys on ehkä hiukan liian iso ajettaessa kuivalla asfaltilla. Märällä se on jo melkoisen realistinen. Kanttarit pistävät realistisuudellaan silmään. Niissä auto käyttäytyy 110% niin kuin pitääkin (mistä johtuen Bahrainissa olen saanut kokea muutaman yllätyksen liian ahnaasti kanttareita ylittäessä).
 
Vastaus: Formula One 06

Intensiivi sanoi:
Heh. Luuletko, että pelin ainoa aspekti joka määrittää realismin tason, on se että kuinka vaikea Super Agurilla on selättää Ferraria? Eri tallien tasoerot kun voi tehdä oikean esikuvan mukaiseksi, mutta se ei kerro yhtään mitään ajomallin realistisuudesta, joka on tässä taatusti yhtä arcadea kuin niidessä kymmenessä edellisessäkin Sony F1 -pelissä.

Et ole tainnut montaakaan oikeasti simulaatio-nimityksen ansaitsevaa peliä nähdä.
Olen valtaosin konsolipelaaja, joten luonnollisesti puhun nyt konsolien simulaatioista.

Mutta, mitä Formuloihin tulee, olen pelannut lähes jokaista PC:n ja konsolien F1-peliä. Ja Formula One 06:n ajotuntuma on oikeasti todella aidon tuntuinen. Onko se täysiverinen simulaatio? En tiedä, koska en ole tämän vuoden F1-autoa päässyt testaamaan.

Kyllä vain, jos pääsisin, todennäköisesti en saisi autoa edes ensimmäisestä mutkasta ulos ensikertalaisena. Kierrosajat olisivat hirvittäviä ja opettelua tarvittaisiin valtavasti ennenkuin tottuisi autojen vauhtiin ja käyttäytymiseen. Kysymys kuuluu: pitäisikö F1 06:n olla niin tarkka simulaatio? Mitään sellaista ei olla koskaan nähty F1-puolella, edes PC:llä. GP 4 esimerkiksi oli todella kehuttu tullessaan, mutta ei se ole mitään sen parempaa mitä F1 06 esittelee. Ei GP4:n autojen ohjaus ole niin vaikeaa mitä se oikeasti varmasti on.

Kehitin termin simulaatio F1 06:n kohdalle kokonaisuudesta. Ajomalli, vauriomalli, tekoäly ja yleiset kisatapahtumat ovat niin vakuuttavia, että tämä peli ansaitsee simulaation arvonimen. Minun mielestäni. Joku muu saa olla vapaasti toista mieltä ja pitää vaikkapa PC:n Falcon 4:sta tai Grand Prix Legendsiä niinä ainoina oikeina simulaatioina. Mutta minä ihmettelisin sitä.
 
Vastaus: Formula One 06

Tuomas_M sanoi:
Työnnänpä oman lusikkani soppaan,

ei se välttämättä aivan 100% simulaatio ole mutta usko tai älä, kyllä sitä voi sanoa simulaatioksikin. Ehkäpä 70% simulaatio 30% arcade? Oikeastaan ainoa asia mikä lisää arcadea tuohon on se että auton luistoon lähtemisen kynnys on ehkä hiukan liian iso ajettaessa kuivalla asfaltilla. Märällä se on jo melkoisen realistinen. Kanttarit pistävät realistisuudellaan silmään. Niissä auto käyttäytyy 110% niin kuin pitääkin (mistä johtuen Bahrainissa olen saanut kokea muutaman yllätyksen liian ahnaasti kanttareita ylittäessä).

öö... tuli mieleen että monestikko olet ajanut Ferrarilla 200km/h kanttarin päältä? :confused:
 
Vastaus: Formula One 06

Tuomas_M sanoi:
ei se välttämättä aivan 100% simulaatio ole mutta usko tai älä, kyllä sitä voi sanoa simulaatioksikin. Ehkäpä 70% simulaatio 30% arcade?
Peli on joko 100% simulaatio tai sitten ei ole ollenkaan, jolloin se on arcadea. 100% tarkoittaa vain sitä, että kaikki on tehty simulaation ehdoilla, eikä sen ehdoilla että peliä pitää pystyä pelaamaan jokainen Pekka Peruspelaaja ja vieläpä pad-ohjaimella.

Superior sanoi:
Olen valtaosin konsolipelaaja, joten luonnollisesti puhun nyt konsolien simulaatioista.
No konsoleilla olevia simulaatioita ei montaa ole olemassa. Ainoa ehkä Richard Burns Rally, joka on pc-version kanssa yllättävänkin samanlainen.

Mutta, mitä Formuloihin tulee, olen pelannut lähes jokaista PC:n ja konsolien F1-peliä. Ja Formula One 06:n ajotuntuma on oikeasti todella aidon tuntuinen.
Se että se on vain "aidon tuntuinen" ei tarkoita vielä mitään.

Onko se täysiverinen simulaatio? En tiedä, koska en ole tämän vuoden F1-autoa päässyt testaamaan. Kyllä vain, jos pääsisin, todennäköisesti en saisi autoa edes ensimmäisestä mutkasta ulos ensikertalaisena. Kierrosajat olisivat hirvittäviä ja opettelua tarvittaisiin valtavasti ennenkuin tottuisi autojen vauhtiin ja käyttäytymiseen. Kysymys kuuluu: pitäisikö F1 06:n olla niin tarkka simulaatio? Mitään sellaista ei olla koskaan nähty F1-puolella, edes PC:llä. GP 4 esimerkiksi oli todella kehuttu tullessaan, mutta ei se ole mitään sen parempaa mitä F1 06 esittelee.
Mikään simu ei tule koskaan olemaan 100% tarkka, mutta se ei ole mikään veruke kutsua jokaista arcadeapeliä simulaatioksi, vaikka koko simulaatio-sana onkin pienen inflaation käynyt läpi juuri vääränlaisen pelien markkinoinnin vuoksi (esim. Gran Turismo 4 "real driving simulator" bullshit sloganeineen).

GP4 on myös jo melko monta vuotta vanha peli, uudempiakin löytyy PC:lle. mm. F1 Challenge 01-03 sekä itse asiassa kaksi viime ja tänä vuonna ilmestynyttä pc-simua.
 
Vastaus: Formula One 06

Intensiivi sanoi:
Peli on joko 100% simulaatio tai sitten ei ole ollenkaan, jolloin se on arcadea. 100% tarkoittaa vain sitä, että kaikki on tehty simulaation ehdoilla, eikä sen ehdoilla että peliä pitää pystyä pelaamaan jokainen Pekka Peruspelaaja ja vieläpä pad-ohjaimella.

No silloin valitettava totuus on että jokainen autopeli on arcadea. Mikäs siinä sitten, sama ostaa joku arcade kaahailu kun kerran kaikki ovat arcadea jokatapauksessa...
 
Vastaus: Formula One 06

En lähde sen enempää nyt väittelemään. Ihmiset jakavat pelit eri "tyyppeihin" eri tavoilla. Minun katsantokantani mukaan peli on simu, mutta poikkeavia mielipiteitä tietysti on. Enkä väitä olevani millään tavalla oikeassa. Kunhan lausuin mielipiteeni.

Mutta, annan nyt vielä yhden argumentin, josta näkee, että peli on tarkin mahdollinen kautta 2006 simuloiva F1-peli.

Nimittäin tänään Silverstonessa aloitin kisan peräpäästä Midlandilla, sijalta 20 tarkalleen. Kuinka ollakaan, ensimmäisessä mutkassa sattui hirmuinen joukkokolari, johon jäi (minut mukaanlukien) 7 autoa. Joukkokolarin aiheuttajaksi paljastui uusintojen tiirailulla, aivan oikein, Juan Pablo Montoya! :D :D

Rakastan tätä peliä. :)
 
Vastaus: Formula One 06

joo no tuli nyt kuitenkin peli ostettua:) ja omasta mielestäni paras konsoli formula ikinä! eihän se tietysti mikään täysi simulaatio ole! mutta verrattuna esimerkiksi F1 05 seen on peli paljon realistisempi ja mikä parasta vaikeustasokin on kohdallaan! peliä on hauska pelata ja se on ainakin omasta mielestäni tärkein asia konsoli peleissä ! ainut asia mikä vähän jää kismittämään on verkkopelin puuttuminen mutta kaiken kaikkiaan olen enemmän kuin tyytyväinen!
 
Vastaus: Formula One 06

Jaa'a, pitäisköhän hankkia tuo kun sitä on nyt niin ylistetty. F1'05 oli kuulemma jo niin hyvä ja jos tämä on muka noin paljon parempi niin mielenkiinnolla odotan. Siitäkin on jo muutama vuosi aikaa kun formulaa pelasin ja taisi olla silloin pc-puolella.

Puolenkuunpeleillä asiantuntevaa porukkaa..

"Astu MacLarenin, Ferrarin tai Benottin puikkohin"
 
Vastaus: Formula One 06

Superior sanoi:
Nimittäin tänään Silverstonessa aloitin kisan peräpäästä Midlandilla, sijalta 20 tarkalleen. Kuinka ollakaan, ensimmäisessä mutkassa sattui hirmuinen joukkokolari, johon jäi (minut mukaanlukien) 7 autoa. Joukkokolarin aiheuttajaksi paljastui uusintojen tiirailulla, aivan oikein, Juan Pablo Montoya! :D :D

Rakastan tätä peliä. :)

Ooh, tuo on jo realistista! Harmi ettei Paksu-Pablo vaihdu kauden aikana Rosaan.
 
Ylös Bottom