Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Indiepelit yleisesti

P.S. Pitäisi varmaan antaa Lonely Mountains: Downhillille uusi mahdollisuus.
Joo kannattaa, oli itselle 10/10 peli. Pelasin Switchillä lähes läpi ja sitten vielä Steam Deckillä uudelleen lähes kokonaan (päivä + yökentät). Jäi vaan rest stop haasteet tekemättä. Iso hatunnosto tekijöille miten ovat onnistuneet luomaan koukuttavan ja hauskan pelin, joka on samaan aikaan hetkittäin turhauttava, mutta myös seesteinen (paljolti hienon äänimaiseman vuoksi). Loppupuolen haasteiden kanssa usein tuli fiilis et nyt tarvii taukoa ja sitten 30 min myöhemmin tulikin halu palata takas :D

Lonely Mountains: Snow Riders -peliä pelannu vasta muutaman tunnin ja eka reaktio oli hiukan "ei niin hyvä ku downhill", mutta sitten kun ohjausmekaniikkaan rupes pääsemään paremmin sisään, niin rupeski toimimaan. En oo vielä varma onko 10/10 samaan tapaan ku edellinen, mutta rupes koukuttamaan!
 
Viimeksi muokattu:
Keep Driving vaikuttaa aika jännältä, paljon saanut kehujakin. Ainakin toistaiseksi vain Steamissa saatavilla.

 
Nintendo saisi laittaa tähän väliin yhden Indie Worldin. Varmaan pyörivät ihan hyvin Switch kakkosellakin.
 
Mielipiteeni Dave the Diverin mielenkiinnokkuudesta (onko tuo oikea sana?) nousi äsken huimasti. Harmi, ehkä, että eipä nimike ole enää hyppysissäni, koska tänä vuonna Like a Dragon -aiheista lisäsisältöä on tulossa. Toisaalta näyttää tuovan mukaan jälleen yhden uuden sivupuuhan viemään huomiota itse pääasiasta.



Mainitaan nyt samalla se tämän viikon juttu, jossa tuli testattua Balatroa. Sen hypistelyn jälkeen alkaa kädet ja maksa tärisemään, ellei sen pariin pala.

 
Pari vinkkiä sen perusteella mitä tullut pelattua.

No Case Should Remain Unsolved: tutkitaan vanhaa katoamistapausta. Yhdistellään aikajanan tapahtumia ja todistajia. Kestoa pari tuntia, mutta kannatti.

The Roottrees are Dead: Hieman Obra Dinnin hengessä tutkitaan Roottreen perheen sukupuuta. Pitää kaivaa virtuaalisesta internetistä nimiä, kuvia ja ammatteja. Päätellä vihjeiden perusteella identiteetit.
 
LIsäksi Sayonara Wild Hearts on ilmeisesti aika piakkoinkin tulossa myös PS5:lle. Pelin Trophy-lista on nettiin jo vuotanut.
Ja nythän se tuli. PS5-version saa lunastettua lisämaksutta, jos pelin on PS4:lle hankkinut (muuten kuin PS Plussan kautta).



PS5:llä tarjolla on 4K@120 fps, DualSensen haptiikkaa sekä ihan uusi Remix-pelitila.
 
Tulipa pelattua aivan törkiän tunnelmallista "kauhupeliä", Dredgeä, mutta kävi vähän sama kuin Dave the Diverin kanssa, sillä en tullut pelanneeksi loppuun. Siitäkin huolimatta, että ei ole kovin pitkä epistola. Sen sijaan jään odottelemaan elokuvaversiota!

 
Tulipa pelattua aivan törkiän tunnelmallista "kauhupeliä", Dredgeä, mutta kävi vähän sama kuin Dave the Diverin kanssa, sillä en tullut pelanneeksi loppuun. Siitäkin huolimatta, että ei ole kovin pitkä epistola. Sen sijaan jään odottelemaan elokuvaversiota!

Tämä on kyllä yksi omia suosikkejani. Jotenkin kaikki tässä vaan kolahti.
 
Tulipa pelattua aivan törkiän tunnelmallista "kauhupeliä", Dredgeä, mutta kävi vähän sama kuin Dave the Diverin kanssa, sillä en tullut pelanneeksi loppuun. Siitäkin huolimatta, että ei ole kovin pitkä epistola. Sen sijaan jään odottelemaan elokuvaversiota!

Ei sillä että peli olisi tuntematon ollut aiemmin mutta tämän kautta katselin taas vähän pelikuvaa ja laitoinkin sen jälkeen fyysisen Deluxe-version tilaukseen, yhdessä Plucky Squiren Deluxe-version kanssa. Jo pelkkä graafinen tyyli on Dredgessä sellainen että eihän tuota voi olla ostamatta. Sama pätee Squireen, jossa myös mielenkiintoinen idea.
 
Mä ostin kans joku kerta sekä Dave The Diverin että Dredgen jostakin alennuksesta. Kumpikin aivan loistavia pelejä, etenkin Dave - mutta alkavat kyllä nopeasti toistaa itseään ja puuduttaa. En ole siis vielä kumpaakaan läpäissyt.

Dave The Diverissa aivan ykkösärsykki on kunnon kartan tai jonkun navivempaimen puute (ellei sellaista saa juonen myötä, ilmeisesti ei?).

Noissahan on joku pelien välinen collabo-DLC (ja Godzilla) mitkä kyllä asensin, mutta en ole kyllä törmännyt niihin vielä missään.
 
Haun perusteella kukaan ei ole maininnut sanallakaan Gori: cuddly carnage peliä.
Bongasin tän tubesta pari kuukautta sitten ja nyt se oli pleikan storessa viikonloppu tarjouksena n.13e ja yllättäen siitä löytyi myös demo jonka pelaamisen jälkeen lähti välittömästi ostoon.

Kyseessähän on värikäs ja verinen hack 'n' slash jonka pääosassa on hoverboardia käyttävä kissa.

 
Heräät yksin suuresta kartanosta. Käytävät vilisee zombeja, ja jotenkin pitäisi päästä pois. Kuulostaako tutulta? Ja ei, tämä ei ole Resident Evil, vaan Heaven Dust.

Nappasin Heaven Dustin sekä sen jatko-osan eShopin alennuksista. En yleensä innostu indiepeleistä, mutta suurena RE-fanina heräsi kiinnostus näihin. Ainakin eka osa vaikuttaa juuri sellaiselta peliltä, jota kaipaisin tällä hetkellä. On vaikeita puzzleja, suht iso paikka tutkittavana ja zombeja! Näitä ei ikinä ole liikaa.

Kakkonen näyttää aika samalta kuin eka. Paitsi että tapahtumapaikka on synkempi ja monipuolisempi. Tässä on enemmän räiskintää. Innolla odotan, että pääsen kunnolla tämän kimppuun. Tosin ei pitäisi kestää kauan, kun ekan osan voi pelata noin neljässä tunnissa läpi. Varmaan nopeammin kun tietää reitit ja pulmat.

Kolmas peli joka vähän kiinnostelis olisi Metal Gear Sol.. eiku UnMetal. Mutta se saa vielä odotella.
 
Ylös Bottom