HerraNenä
Well-Known Member
Johan sieltä Logitechilta tuli g923, eli g29:n seuraaja.No niin, Thrustmaster T150 on lainattu kahdelle innokkaalle tulevaisuuden toivolle. Saa nähdä tuleeko palasina takaisin.
Onko kuulunut mitään uusista PS5-rateista?
Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Johan sieltä Logitechilta tuli g923, eli g29:n seuraaja.No niin, Thrustmaster T150 on lainattu kahdelle innokkaalle tulevaisuuden toivolle. Saa nähdä tuleeko palasina takaisin.
Onko kuulunut mitään uusista PS5-rateista?
Ja eikös nämä vanhemmatkin Logitechit, Thrusmasterit ja Fanatecit toimi ihan nätisti PS5:n ja Xbox Series -konsolien kanssa. Ainakin kaverin Logitech g920 toimi F1 2020 pelatessa ihan hyvin Series X:llä. Taitaa olla ensimmäistä kertaa niin että rattia ei tarvitse päivittää konsolisukupolven vaihtuessa, mikä on aika mahtavaa.Johan sieltä Logitechilta tuli g923, eli g29:n seuraaja.
Kaikki nykyiset ratit saa päivityksen PS5 konsolille ymmärtääkseni. Tähän T300RS semmoista ei vielä ole. Ei tosin ole oikein pelejäkään konsolilla vielä joissa rattia käyttää.No niin, Thrustmaster T150 on lainattu kahdelle innokkaalle tulevaisuuden toivolle. Saa nähdä tuleeko palasina takaisin.
Onko kuulunut mitään uusista PS5-rateista?
Thrustmaster TX toimii Series S:n kanssa ainakin mainiosti. Tosin Thrustmasterin käsijarru ei lähde toimimaan konsolin sammuttamisen jälkeen muutoin, kuin kytkemällä ratti uudestaan konsoliin.Itsellä ajopenkissä kytkettynä Xbox One X, joten omakohtaista kokemusta ei ole, mutta lupaan raportoida miten Thrustmaster TX toimii Series X:n kanssa kunhan sen joskus jaksan olkkarista siirtää työhuoneeseen. Tämä tapahtuu viimeistään siinä vaiheessa, kun tulee uuden sukupolven ajopeli, josta ei ole enää Xbox One versiota.
Joo, eilen sopivasti tuli ps5 talouteen, ainakin g29 + gt sport -kombo pelittää varsin mainiosti.Ja eikös nämä vanhemmatkin Logitechit, Thrusmasterit ja Fanatecit toimi ihan nätisti PS5:n ja Xbox Series -konsolien kanssa. Ainakin kaverin Logitech g920 toimi F1 2020 pelatessa ihan hyvin Series X:llä. Taitaa olla ensimmäistä kertaa niin että rattia ei tarvitse päivittää konsolisukupolven vaihtuessa, mikä on aika mahtavaa.
Itsellä ajopenkissä kytkettynä Xbox One X, joten omakohtaista kokemusta ei ole, mutta lupaan raportoida miten Thrustmaster TX toimii Series X:n kanssa kunhan sen joskus jaksan olkkarista siirtää työhuoneeseen. Tämä tapahtuu viimeistään siinä vaiheessa, kun tulee uuden sukupolven ajopeli, josta ei ole enää Xbox One versiota.
Hyvä että toimii. Ajattelin että ei toimisi kun on tullut todella paljon myyntiin g29 ratteja viime aikoina.Joo, eilen sopivasti tuli ps5 talouteen, ainakin g29 + gt sport -kombo pelittää varsin mainiosti.
Miten tuo tallentaa ton valinnan? Pitääkö painaa jotain nappia? Kyseesså siis juuri GT sport, ja vaikka teen radalla tuon valinnan ( 2 välähdystä), niin se ei pysy päällä vaan se nollautuu lähes heti. Se palautuu siis heti takaisin tuohon oletus rotaatioarvoon, joka on vissiin 3, tai 4 välähdystä. Ei sillä pysty ajaa kyllä yhtään... hittolainen^ Siis tuo on ihan thrusmasterin oma säätö pelistä riippumatta ja ratti ilmoittaa sen ledin vilkahtamisella mikä moodi on käytössä.
1 vilkahdus 270 astetta
2 vilkahdusta 360 astetta
3 vilkahdusta 540 astetta
4 vilkahdusta 900 astetta
5 vilkahdusta 1080 astetta
Edit: Ja tuo täytyy tosiaan tehdä aina jokaisen kisan alussa radalla, koska peli itse ei mitään säätöä tarjoa.
Rattiakaan ei oikein voi syyttää sillä kaikissa muissa peleissä voi pelin alkuruudussa laittaa halutun moodin päälle ja se muistaa sen koko pelisession ajan.
Itsehän pelaan gran turismoa lukuunottamatta kaikki pelit 270 asteella joten tuo toiminto on tullut tutuksi.
Vastaan itselleni, sillä luulen oppineeni Turismon sielunelämää. Tein siis sen valinnan aiemmin pause päällä, mikä oli väärin. Se pitää tehdä ilmeisesti radalla/kilpailussa sanan varsinaisessa merkityksessä. Tuo on kyllä aika perseestä ruveta jossain kisassa selaamaan nappuloita ja väijymään välähdysten määrää..Miten tuo tallentaa ton valinnan? Pitääkö painaa jotain nappia? Kyseesså siis juuri GT sport, ja vaikka teen radalla tuon valinnan ( 2 välähdystä), niin se ei pysy päällä vaan se nollautuu lähes heti. Se palautuu siis heti takaisin tuohon oletus rotaatioarvoon, joka on vissiin 3, tai 4 välähdystä. Ei sillä pysty ajaa kyllä yhtään... hittolainen
Jep, tämä olisi niin helposti korjattavissa, jos vaan Gran Turismossa olisi asetus tällaiselle asialle ihan valikoissa, mutta ei.Eipä sitä muutenkaan pitäisi saada säätää lennosta. Tuota ei minusta pitäisi voida tehdä lainkaan ollessa radalla, se kun kuuluu ratin alkusäätöihin ja pitäisi muuttua vain autokohtaisesti.

Ei se taida tallentaa niitä asetuksia millään muullakaan ratilla. Kyseessä on pelin typerä ominaisuus mihin ei ratin vaihdolla parannusta ole tiedossa.Se on mielestäni vähäce hassu juttu, että t300:n ollessa ilmeisesti Turismon virallinen ratti, peli ei tämänkään ratin kohdalla tallenna rotaation säätöä. Vaan joka kerta kun olet radalla, niin joudut kikkailemaan mode+nuolinäppäin sivulle komboa. Tottunut oon jo tohon, eikä sinänsä haittaa mitään, mutta eikai tuo mahottomia vaatis Turismon tekijooltä laittaa kuntoon
Multa hajos poljinpedaalit T150:stä minkä ostin pleikalle vuoden alussa. Paskat pedaalothan ne olikin, jarruolijinkin sellainen tunnoton löysä paska.
No takuu oli voimasss, ja kävin palauttamassa sen poweriin, hyvitys 200e ovh hinta, vaikka ite ostin tarjouksesta 169e hintaan.
Mun piti löytää iRacing että tuo realismi tuli vastaan.Minä en kutsu niitä edes pedaaleiksi, ne on halpaa roskaa jotka on pakko olla mukana jotta voidaan rattia myydä. Noiden kohdalla kannattaa jo asennoitua siihen että ostaa vain ratin, eli polkimia. Toimivat kyllä ok jossain Euro truck simulator 2:ssa mutta ei muualla missä tarvitaan nopeutta ja tarkkuutta enempi.
Eikös tämä konsoleilla oli juuri päinvastoin. Pitää olla basessa, että toimii kaikissa peleissä?Osa peleistä mahdollisesti tukee vaihdekeppiä myös, jos se on suoraan ratissa kiinni. Sekin olisi yksi vaihtoehto.
Ainakin Fanatecilla on näin. Kaikki laitteet ratin baseen kiinni ja ratista yhdellä johdolla kaikki kiinni konsoliin.Eikös tämä konsoleilla oli juuri päinvastoin. Pitää olla basessa, että toimii kaikissa peleissä?