Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

MP3-soittimet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ulfast
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Re: Re: Re: Hifi-lehden testi

Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
iPodiin julkaistiin pariviikkoa sitten ohjelmistopäivitys, jonka piti korjata aikasempia ongelmia äänenlaadussa. En ole kyllä ehtinyt käydä lukemassa foorumeiltä käyttäjien fiiliksiä päivityksestä.

Täytynee olla kuulolla, jospa vaikka asiat parantuisivat.

Kooltaanhan nuo kaikki vertaillut laitteet ovat suht pieniä - samoin md-soittimet. Nykyiset MD-soittimetkin kestävät tärinää hyvin. En tiedä varmaksi sanoa miten lenkkipolun tärinää kestävät...

Jokainen tekee toki valintansa omien preferenssien mukaan. Itselle tärkeää on äänen laatu. Sen täytyy olla tarpeeksi korkeatasoinen. Muista ominaisuuksista ei ole mitään iloa jos vehkeellä ei pysty kuuntelemaan itkemättä musiikkia. Täydellisyyttä ei kannettavilla soittimilla ja liikenteessä saavuta, mutta joku rima täytyy ylittää.
 
Mistä ootte ostanu ipodin? nii ja paljo se maksaa?
Oisko se uus mini hyvä? onko hintansä väärti?
Niin ja tietääkö paljo maksaa sonyn sellanen uus Hi-MD Walkman?
 
olsin ostamassa mp3 soitinta, mutta kun en tiedä minkä ostaisi ja mistä tilaisi. Olisiko ehdotuksia?
 
No MuVon saa "halvalla" ja se on ihan suunnattoman pieni ja kevyt, flash-muisti ei tärrää. Toisaalta, muisti taitaa olla maksimissaan 512.

Itsellä on 256 TX ja omiin tarkoituksiin riittää mainiosti. Eri asia sitten, haluatko kovalevysoittimen, jossa on kymmeniä gigoja tilaa. Sitten liikutaan jo eri hintaluokassa ja muutenkin eri sfääreissä. Tärinää sellainen ei kestä mitenkään järkyttävän hyvin ja fyysinen koko ja paino on IMO iso.

Iriver ja iPod liikkuvat käsittääkseni hintaluokissa 600-800, Creativen kovalevysoittimet hiukan halvempia ovat. Kovon koko vaikuttaa hintaan.
 
Kannattaa lukea soitinarvostelut hifiin erikoistuneista julkaisuista ennen kuin tekniikkajulkaisuista. Voi saada paremman kuvan soittimen suorituskyvystä musiikin kuuntelussa.
 
Ottakaa huomioon, että noista mp3-soittimista ei Creative ja Apple tue ollenkaan Ogg-formaattia, toisin kuin iRiver.

iRiver on julkaissut/julkaisemassa uusia mp3-soittimia, joissa on mm. värinäyttö ja DivX -tuki, joten H-mallien (ent. iHP) hinnat ovat luultavasti laskemassa päin.

http://www.irivernordic.com/products.php?prid=15
 
Uusimmassa MikroBitissä on kannettavien MP3-soitinten vertailu. IRiver selviytyi jälleen voittajana.
 
Tuossa ei puhuta Zen Extrasta mitään, joten epäselvää on vieläkin, onko kyseessä hardwaren, softwaren vai hardwaren softwaren ongelma.
 
Creativen softwareen voisi kyllä pyyhkiä vaikka... jalkansa. Toteutus on uskomattoman kökkö! Vuosiluvut, raidan numerot ja muut speksit pitää asetella kappaleisiin yksitellen. Ei todellakaan ole hauskaa, jos joutuu editoimaan tuhansia raitoja sillä tavalla. Ero esimekiksi iTunesiin on huomattava.
 
Myös HIFI-lehdessä oli Toukokuun numerossa vertailu, jonka iRiver voitti.

Heheh, tässä muuten totuus siitä uudesta GoDotin mp3-soittimesta.

http://ircquotes.bittivuoto.net/?40051
 
Löytyipäs sopivasti tämmöinen aihe täältä kun pitäisi juurikin itselleni hankkia MP3-soitin, joka on kooltaan pieni. Perimmäisenä käyttötarkoituksena olisi juurikin lenkkeilyyn sopiva.

Mitä siis ehdotatte? Hintaluokka voisi pyöri siinä 200 alemmalla puolella...

Tällä hetkellä vielä soittimista paljoa tietämättömänä yritän miettiä näiden kahden välillä: Creative MuVo TX 256MB tai Creative MuVo Slim. Hintaeroa on vaivaiset 20. Jos joku omistaa em. toisen ja käyttää sitä lenkkeilyyn niin olisin kiitollinen kommenteista. :)
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Fetched
Heheh, tässä muuten totuus siitä uudesta GoDotin mp3-soittimesta.

http://ircquotes.bittivuoto.net/?40051
Heh.. Törmäsin samaan itsekin. Laitetaan nyt tähän vielä helpottamaan lukemista:



#pelit-online (112) [40051]

<Gaso> Suosittelen ostaman GoDot-merkkisen kannettavan MP3-soittimen Verkkokaupasta: näytön muovin alla oli roska heti uutena, ajurit ei asentunu millään W2K:hon ja lopulta sytty koko laite tuleen kun sammutin sen ja käynnistin uudelleen. :>

lähde:
irc quotes
 
Creative Jukebox Zen Xtra 30G

Tupsahti gigantin mainoslappu juuri postilaatikosta ja siinä oli Creative Jukebox Zen Xtra 30G malli asialliset 200. Hemmetin halpa IMO.

Nyt asiaan. Eli olen nyt lueskellut muutamia arvosteluja ja säikeitä tuosta värkistä ja mp3 soittimista yleensä ja vähän ristiriitaista tietoa on liikenteessä tuosta zenistä. Hihilehdessä äänenlaadusta annettiin ainoastaan 6.9 pistettä, mutta monissa muissa artikkeleissa äänenlaatua taasen on kehuttu loistavaksi ja jopa paremmaksi kuin iRiverin. Ajansaatossa olen oppinut ettei hihilehden arvosteluihin todellakaan kannata uskoa kuin raamattuun...

Jos voisitte pistää omia kokemuksianne taikka linkkejä _luotettaviin_ arvosteluihin laitteesta olisin kiitollinen. Minua ei haittaa tuo erillisten ajurien asentamis juttu, vaan tärkeintä on ehdottomasti äänenlaatu. Ja vaikka iRiver on paras, tuskin koskaan laitan tällaiseen soittimeen yli 300.

Mitä tuumitte, mahtaakohan alhaisen hinnan syynä olle se, että Creativelta tulee uudet mallit piakkoin? Onko tästä mitään varmuutta? Ts. Kannattaako ostos?
 
Vastaus: MP3 Soittimet

Giganttihan myi tuota toukokuussa 249 eurolla. Silloin ostin itsekkin, kuin muissa mestoissa maksoi melkein 400 euroa. Eipä tuo hinta siitä ole muissa kaupoissa pahemmin tippunut, joten veikkaisin vain Gigantin tarjoukseksi.

Itse vehkeestä olen pitänyt.

+ 30 gigaa on todella paljon musiikille
+ ei tarvitse kitsastella bitraten kanssa
+ äänen laadussa en huomannut eroa kannettavaan cd-soittimeen
+ voi laittaa myös muita tiedostoja
+ toistaiseksi toiminut moiteettomasti, ei softan kaatuilua tms
+ mukaan tulee nahkanen suoja/vyö-kotelo
+ menee takin taskussa huomaamattomasti
- farkkujen taskuun hieman liian paksu
- akkukesto kohtuullisella voimakkuudella (soittimen asteikolla 18/25) ja bitratella (256kbps) vain hieman yli puolet luvatusta 14h
- ei kaukosäädintä
- ohjelmistot
- mukana tulevat kuulokkeet (yllättäen)

Kokonaisuuten kuitenkin noilla hinnoilla mainio ostos, vaikkakin jälkeenpäin harkitsisin myös jotain hieman ohuempaa.
 
Ylös Bottom