Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Nintendo Switch

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mahewcoro
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    switch
Vastaus: Nintendo Switch

Switchille ei ole julkaisussa tarjolla myöskään virtuaalikonsolia:


http://nintendoeverything.com/nindi...el-knight-for-switch-launch-no-vc-at-release/

Juuri tällaiset uutiset vain vahvistavat mielikuvaa, että Switch julkaistaan hätäisesti ja keskeneräisenä. Puhumattakaan siitä, että asia ilmoitetaan vasta viikkoa ennen konsolin julkaisua.

Lisäksi digitaaliset ostokset ovat edelleen sidottuja konsoliin, vaikka Nintendo uudistikin käyttäjätilisysteeminsä:

Nintendolife: Downloadable Games For The Switch Will Be Locked To One Console At A Time

Lisäksi Todd Howard ei voi kertoa mikä versio Skyrimista Switchille on tulossa:

Nintendolife: Bethesdas Todd Howard Can't Say If Skyrim On Switch Is The Special Edition

Moditukea tuskin on odotettavissa.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Nintendo luottaa sosiaalisen median voimaan markkinoinnissa. Kaverilta tullut suositus on kuitenkin se paras mainos. Kuvakaappaus onnistuu suoraan ohjaimesta. Kuvaa voidaan editoida ja lähettää somen ihailtavaksi.

 
Vastaus: Nintendo Switch

^ Ai kiva. Mua kiinnosti tuo miten kuvakaappaukset toimii. Sd kortilla saa siirrettyä kuvat tietokoneelle.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Varsin mullistavaa kyllä, itse olen ottanut screenshotteja käyttämällä ps4:n ja xbox onen ohjainta ja lähettänyt niitä eteenpäin *Sarkasmi*. Innolla kyllä odotan että millanen valikoima pelejä tulee olemaan parin vuoden sisällä, tällä hetkellä yksikään julkaisupeli ei kiinnosta pätkääkään.. Konsoli kyllä alkanut vaikuttamaan ihan kivalta mitä lähemmäs julkaisua mennään.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Juuri tällaiset uutiset vain vahvistavat mielikuvaa, että Switch julkaistaan hätäisesti ja keskeneräisenä. Puhumattakaan siitä, että asia ilmoitetaan vasta viikkoa ennen konsolin julkaisua.

Vaikkakin mielestäni tämmöiset pitäisi olla kunnossa kun konsoli julkaistaan, niin eipä Virtual Consolea löytynyt julkaisussa WiiU:sta eikä 3DS:stä.
Eli ilmeisesti ennemmin sääntö eikä poikkeus, eikä kerro varsinaisesti Switchin "hätäisestä julkaisusta" mitään.
 
Toistat tässä vain tuon saman väittämän että se kritiikin syy olisi koska Nintendo, ja edelleen täysin sivuutat sen mahdollisuuden että joidenkin mielestä niissä Nintendon tekemisissä olisi ihan oikeasti jotain vikaa.

Koska ne argumentit on luokkaa:
"Haluan vain pelata kotikonsolilla, en halua muuta"..no kun se onnistuu täysin ongelmitta suoraan paketista, turha siitä on valittaa.

Tai sitten:
"Miksi ei ole ps4 tehoja", kun kukaan ei ole näyttänyt kannettavaa laitetta noilla tehoilla tai samanlaisella akunkestolla. Se että vastustajat vähättelee kannettavuutta, ei poista sitä faktaa, että laite nyt sattuu olemaan myös käsikonsoli vaikka kyseinen vastustaja ei juuri sitä ominaisuutta halua käyttää. Ei se ferrarikaan muutu perhefarmariksi, vaikka miten haluaa tai päinvastoin. Ne on ne millaiseksi se on suunniteltu.

Kuten olen sanonut, niin en minäkään valita Sonyn ketjussa siitä et laitteessa on levyasema, kun en sitä itse tarvitse. Päinvastoin puolustan sen paikkaa laitteessa, koska monet tarvitsee. Sama se on Switchissä. Puolustan sen ominaisuuksia, koska ne on kaikki sen laitteen ideologiaa ja sille on todella monille paikkansa. Se, että joku ei jotain yksittäisiä juttuja tarvitse itse, ei tee niistä asioista huonoja.

Samoin en ole boxin puolella valittamassa miten idioottimainen systeemi on paristot ohjaimessa. Sille on vankka puolustajajoukkonsa ja mun puolesta saavat sitä käyttää. En ole ostamassa kyseistä konsolia ikinä sen takia, mutta ne siitä jaksa olla valittamassakaan.

Nintendon tekemisessä on paljonkin vikaa. Kuten juuri virtual consolen pois jäänti, netflixien ja selaimen uupuminen. Nettipuolen maksullisuus, kuukausittaiset pelit jne.

Ymmärtäisin myös sen, että jos konsolilla ei voisi pelata se normaali ohjain kädessä tv:stä et valitetaan. Mutta kun se valitus on tosiaan silti, vaikka se onnistuu paketista suoraan.

Ymmärtäisin myös hinnasta valituksen (joo suomi hinta on liian kova, mutta se 299-330e eurohinnat/discshop), jos pystyttäisiin perustelemaan tuon tekniikan paketointi markkinointi ja pakkaus/kuljetuskustannuksiltaan sellaiseksi, että se oikeasti olisi mahdollista myydä 199-250euroon. Ja se, että keskustelussa otetaan se seikka huomioon, ett Nintendolla ei ole kauheasti varaa myydä tappiolla.
Ymmärrän sen, että konsoli tuntuu kalliilta, mutta se on vain mielipidekysymys niin kauan, kunnes on tarkka kate tiedossa näiden kaikkien kulujen jälkeen. Jos siellä on 120e ilmaa, niin sitten ymmärrän, että 100e pois ja 20e voittoa joka konsolista.

kyllä Wii U:n gamepadiakin puolustellaan edelleen. Jep, Nintendolla on todellakin kohdeyleisönsä, se nykyinen kohdeyleisö ei vain tunnu olevan vanhat Nintendon pelien ystävät.
Tämä on täysin OT, mutta itse olin vain vuosikaudet kuullut haukkuja tästä, mutta kun syksyllä lopulta WiiU:n ostin, niin en ole kyllä ymmärtänyt niitä haukkuja yhtään. Resistiivinen kosketusnäyttö nyt on ihan kivikautinen ja onneton käyttää sormilla ja akunkesto on todella surkea, mutta muutoin tuo istuu omiin, että lapsieni käsiin kyllä uskomattoman luonnollisesti. Oikein hämmästelin silloin, että miten on voitu "tabletti" saada näin loistavaksi käsille. Pelaa sitten sohvalla, tai sängyssä makoillen. Enemmän itellä on sormet alkanut sattuu ps4 ohjaimessa vastaavassa ajassa, mitä gamepadin akku kestää.
Erittäin nautinto on ollut pelata sillä. Ilmeisesti ison osan käsiin se ei sitten sovi.

Tässä onkin mielenkiintoista nähdä miten sitten käy, jos Switch ei purekaan tähän täppärisukupolveen (joiden mielenkiinnonkohteet tuntuvat vaihtuvan joka toinen minuutti) toivotulla tavalla - aletaanko sitten kalastelemaan takaisin minun kaltaisiani pelaajia?
Olen omia epäilyksiä kohdeyleisöstä moneen kertaan epäillytkin ja mielestäni tuo varsinainen täppärosukupolvi ei ole se isoin massa.

Vaan juuri ne 3DS/Vita pelaajat. Sekä ne joilla on jo tehokonsoli kotona, että ne joilla sitä ei vielä ole. Yritetään ne 3DS asiakkaat saada houkuteltua tähän kelkkaan ja lopulta tulevaisuudessa lopettaa erillinen käsikonsolipuoli. Ei vielä muutamaan vuoteen, mutta joskus.

Sen lisäksi sitten tavallaan kodin kakkoskonsoliksi. Ei siis välttämättä sille PS4 pelaajalle, vaan sen talouden toisille ihmisille, jotka ei välttämättä pelaa nyt joko mitään, tai sitten niillä on esim vanha Wii. Vaikkapa tosiaan puoliso, tai lapset.

Sit on pieniosa teitä vanhoja nintendolaisia, jotka ostaa ihan vain pelien takia. Osa jättää ostamatta, mutta osa ostanee, vaikka hinta on kova kun ei käytä mitään ominaisuuksia hyväksi.

Sitten nämä mobiilipelaajat. Niistäkin varmaan ostanee vain ne, jotka ovat joskus omistaneet gameboyn, DS:n tms. Eli tuskin nämä uudet täppärisukupolven tyypit kiinnostuu ilman taustaa, enkä usko että ihan puhtaat tehokonsolipelaajat ostaa täysiveriksi kakkoskonsoliksi.

Toki nämä on vain mun näkemyksiä, mutta kyllä tuossa ne muutamakymmentä miljoonaa potentiaalista ostajaa on. Jokunen miljoona voi päälle tulla sitten niistä perheenäideistä, jotka ostaa kotiin tasan yhden konsolin..saa samalla konsolilla pidettyä muksut hiljaa takapenkillä mökkimatkan ajan.



Nyt Nintendo on tehnyt laitteen, joka lähinnä näyttää televisioon kiinnitettävältä tabletilta outoine ohjainratkaisuineen, kalliine tarvikkeineen jne. Minun kohdalla varmasti vaikuttaa myös se, etten kuulu tähän tabletti/älypuhelin sukupolveen - niillä pelaaminen edustaa minulle kaikkea sitä, mitä karsastan (ennakkotilausten ja season passien ohella) peliteollisuudessa ja nyt Nintendo näyttää ottaneen nuo piirteet keskeiseksi osaksi uutta kallista konsoliaan.

Tabletti mielletään kosketusnäytölliseksi laitteeksi, joten itse en Switchiä tälläisenä oikein näe, kun ei kosketusnäyttöä käytännössä käytetä mihinkään. Pikemminkin tämä on käsikonsoli, joka liitetään televisioon.

Mutta nuo tarvikkeet. "Kalliine tarvikkeineen", sinähän olet pitkän linjan Nintendopelaaja. Nintendolla on aina olleet kalliit varusteet. Wii:ssä ohjaimet oli kalliita, mutta kun siinä oli niitä lisävarusteita niin hemmetin iso läjä vieläpä. Switchissä mennään käytännössä Joycon/pro ohjain listalla. Wiissä oli nuntsat, wiimotet, pyssyt, golfmailat jne jne lisähärpäkkeet. Niihin paloi rahaa ihan yhtälailla. Eli ei liene kenellekään yllätys, että Nintendon laitteeseen tulee paljon erikseen myytäviä osia ja niiden hinnat on korkeammat, kuin muilla. Näinhän se on aina ollutkin.

Season passit nyt sais tosiaan lailla kieltää joka alustalta..

Sinä voit vähätellä tätä asiaa toteamalla, että se on minun ja Nintendon välinen asia, mutta jos kaltaisiani on vaikkapa se viisi miljoonaa, niin se ei ole mikään pieni siivu, jos ajatellaan vaikkapa Wii U:n kokonaismyyntejä - siinä on laite, jota todellakin osti pääasiassa vain Nintendon kovimmat fanit (juuri ne, jotka kantavat kyseisen firman kotikonsolipuolta vaikeinakin aikoina).
En minä sitä vähättele, vaan pointti on kokoajan ollut siinä, että kaikki se mitä sanot haluavasi tehdä, onnistuu kyllä konsolilla suoraan paketista. Et vain halua tehdä sitä, koska koet hinnan olevan liian kova sen vuoksi, että mukana tulee jotain mitä et tarvitse.

WiiU ongelma ei ollut konsoli, eikä edes pelit.
Isoin ongelma on se, että tänäpäivänäkään pelaajien ulkopuolella kukaan ei tiedä mikä on WiiU. Joko ne ihmettelee täysin mikä se on, tai sitten ne luulee sen olevan Wii, tai sitten joku päivitetty Wii.

Eli kun se 20-50e Wii löytyy joka toisesta kodista, ne ei ole edes tajunneet, ett Wii U on markkinoilla. Ne jotka ovat tutkineet, ovat tajunneet että ne kotoa löytyvät Wii pelit ja ohjaimet käy siihen..eli miksi ostaa uutta konsolia, kun kaikki on jo kotona.

Veikkaanpa, että aika moni WiiU:n ostanut pelaili Wii pelejä pitkälti, eikä edes koskenut koko gamepadiin ja WiiU pelitarjontaan.

Tämä ongelma tuskin olisi näi paha ollut jos tuotetta olisi ensinnäkin markkinoitu toisin, tai nimi olisi ollut vaikka Wii 2, tai jos vain pelit olisi olleet taaksepäin yhteensopivia. Nyt kun myös ohjaimet ja varusteet oli yhteensopivia, tuntui kuin olisi maksanut täyden hinnan samasta konsolista, mikä oli kirppikseltä ostettu 20eurolla juuri.

Itse vähän veikkaan, että tämä on se isoin syy, miksi Switchin osalta haluttiin vetää kaikki täysin nolliin, eikä mitään yhteensopivuuksia tuotu.



Tässä keskustelussa minua ärsyttää se, että täällä on esitetty järkeviä argumentteja Switchia vastaan esim. hinnasta ja muista puolista, mutta ne tyrmätään järjettöminä ja väitetään, että täällä vain lietsotaan Nintendo-vihaa vain sen takia koska kyseessä on Nintendo.

No sepä se, kun tuosta hinnasta juuri ei oikein ole pienintäkään faktaa tarjottu. Se, että esim sinä et tarvitse näyttöä, akku, joyconin ominaisuuksia ei tee laitteen valmistuskustannuksista yhtään halvempaa. Se, että noin pieneen pakettiin ei voida tunkea ps4 tehoja, ei tee laitteesta tehotonta.

Kun näytetään faktaksi, että laitteen valmistus maksaa 130euroa, paketointi, markkinointi, kuljetus jne kulut on vain 50e ja Nintendo ottaa 120euroa (299e eurohinnasta siis) voittoa, niin voin sanoa, että ehdottomasti hinta 199euroon.
Se, että Suomessa on kova alv nostamassa hintaa ja joku täysin käsittämätön taho, joka repii vielä välistä sen 50e suomilisää, on täysin naurettavaa sontaa, mutta sille me ei voida kyllä mitään.

Tällä hetkellä ja näillä tiedoilla laitteen hinta on iso, mutta vielä ei ole mitään argumentteja näytetty sille, etteikö se olisi aikalailla linjassa laitteen kanssa.

Ihan oikeastiko muuten väität, että PS4:n ohjain ei ole hintansa arvoinen, kun se maksaa yli 20€? Monenko konsolin ohjaimet ovat uutena maksaneet 20€, jos 3rd party -ohjaimia ei lasketa? PS4:n ohjaimessa on kosketuspaneeli ja liikkentunnistus, jotka nostavat hintaa, mutta eivät kuitenkaan samalle tasolle kuin Switchin Pro-ohjain.

Kyllä se olisi vaikka 100e väärti, kuten pro ohjainkin. Mutta kyllä mä uuden ohjaimen osto venytän aina niin pitkälle kuin mahdollista. Tatit aina ihan riekaleina kuukausia, joku nappi saa jäädä jatkuvasti jumiin ja en suostu ostamaan uutta, koska esim 40e on mun prioriteetissa aivan sikahinta.

Konsolin julkaisussa pistän könttäsummaan toisen ohjaimen, jolloin se kirpaisee siinä kerran, mutta jos sit pitää uutta joskus ostaa, niin se hirvittää. Veikkaan myös, että jos pro ohjain joskus hajoaa, en tule uutta tilalle ostamaan, vaan kituuttelen joyconeilla, ihan vain koska en saa koskaan niin halvalla ohjainta, että se miellyttää. WiiU:lle metsästin käytettynä Wiin kapuloita ja 20e niistäkin oli ihan överi hintoja mun makuun.

Ja siitä päästään taas siihen, että se Pro-ohjaimen hinta voi alkaa tuntumaan siinä vaiheessa, kun konsolin kylkeen isketään se isompi muistikortti ja vielä peli päälle.

Tästä päästän jälleen myös siihen, että sitä pro ohjainta tai muistikorttia ei ole mikään pakko ostaa joko ollenkaan, tai ainakaan heti kerralla. Pelaaminen onnistuu täysin ilmankin. Muistikorttina myös maailman yleisin korttityyppi, jota löytyy joka laitteesta melkein ja alkaa kodit olemaan pullollaan kortteja ja ajatellaan et jos ostaa, niin tämä käy muuhunkin tulevaisuudessa. Toista se oli Vitan kanssa.

Veikkaanpa, että blacfridaystä tms alkaa ohjaimiakin saamaan hyvään tarjoukseen ja loppuvuoteen mennessä on varmaan tarvikkeitakin tarjolla. Eri juttu olisi, kun mitään grippiä ei tulisi joyconien mukana paketissa.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Tabletti mielletään kosketusnäytölliseksi laitteeksi, joten itse en Switchiä tälläisenä oikein näe, kun ei kosketusnäyttöä käytännössä käytetä mihinkään. Pikemminkin tämä on käsikonsoli, joka liitetään televisioon.

No eikös Switch ole juurikin kosketusnäytöllinen laite? Se, että sitä kosketusnäyttöä ei käytetä mihinkään, ei poista sitä faktaa, että se on kosketusnäytöllinen laite ja näin ollen helppo rinnastaa tablettiin. Ja mikäli sitä kosketusnäyttöä ei käytetä mihinkään, niin mikä sen funktio silloin on? Eikö se silloin ole täysin turha ominaisuus tuomassa lisää hintaan?

Ja nyt sitten Switch taas yllättäen onkin käsikonsoli, joka liitetään televisioon, jota se ei kuitenkaan joskus aikaisemmin ollut, kun totesin, että minä näen Switchin käsikonsolina, joka liitetään televisioon.. :rolleyes:
 
Vastaus: Nintendo Switch

No eikös Switch ole juurikin kosketusnäytöllinen laite? Se, että sitä kosketusnäyttöä ei käytetä mihinkään, ei poista sitä faktaa, että se on kosketusnäytöllinen laite ja näin ollen helppo rinnastaa tablettiin. Ja mikäli sitä kosketusnäyttöä ei käytetä mihinkään, niin mikä sen funktio silloin on? Eikö se silloin ole täysin turha ominaisuus tuomassa lisää hintaan?

Ja nyt sitten Switch taas yllättäen onkin käsikonsoli, joka liitetään televisioon, jota se ei kuitenkaan joskus aikaisemmin ollut, kun totesin, että minä näen Switchin käsikonsolina, joka liitetään televisioon.. :rolleyes:

Siis on on kosketusnäytöllinen laite, mutta sitä käytetään joyconeilla, toisin kuin tabletteja, joten ennemmin rinnastaisin sen käsikonsoliksi, kuin tabletiksi.

Ja näyttö komponenttina hinnassa ei ole eroa onko siinä kosketusnäyttöä vai ei. Samoissa pyörii hinnat, joten oli vain järkevä virtual consolea ja DS pelejä ajatellen se siihen mukaan ottaa, vaikka toistaiseksi sillä ei kaiketi tee mitään. Paitsi toki selailee eshoppia helpommin.

Öö? Olen alusta asti sanonut, että Switch on nimenomaan hybridi konsoli, mukana kannettava kotikonsoli, että käsikonsoli tv:ssä.
 
Vastaus: Nintendo Switch

En nyt näköjään osaa tuolta twitterin ihmeellisestä maailmasta kopioida tänne twiittiin suoraa linkkiä niin laitn sitten vain ihan tekstin: @Dystify: "You don't have to worry if your Switch battery runs out. It will automatically shut down & SAVE all progress so you can continue later. "

Erittäin tervetullut ominaisuus.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Joillain testaajilla on ongelmia vasemman joyconin syncin kanssa. Gamexplaining testin perusteella se saattaa johtua Bluetooth-signaalin peittämisestä kädellä mutta se on vain yksi selitys.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Gamasutran päätoimittaja kuvailee vasemman joy-conin tunnottomuusongelmaa:

While the joy-cons are unique and cool, the biggest issue with the Switch in these pre-launch days has to do with the left joy-con. It becomes intermittently unresponsive. For example, while playing Zelda: Breath of the Wild using the joy-con grip, the left stick would just go unresponsive. But it didn’t seem to necessarily un-sync from the console. Control would return if I changed position of the controller. Other journalists who received early units have run into the same issue.

In my case, the fact that responsiveness would return when I would lift the controller up from my lap made me wonder if my iPhone’s Bluetooth was interfering from my front pocket. Turning off the phone didn’t fix the issue. It’ll be interesting to see if this is solvable via a patch or if it’s a hardware issue. I find it difficult to imagine Nintendo didn’t know the issue exists, and hopefully the company has a solution it’s keeping quiet about for now. It’s disappointing at this point nonetheless, but it’s possible the issue will be solved before it even properly hits the market.
http://www.gamasutra.com/blogs/Kris...ons_Magical_gadgetry_with_a_serious_issue.php
 
Vastaus: Nintendo Switch

Tässä on mainittu Gamexplainin testi:

[video=youtube;SbG3F9RwlcY]https://www.youtube.com/watch?v=SbG3F9RwlcY[/video]
 
Vastaus: Nintendo Switch

Tämä on ikävä uutinen. Toivottavasti tuo on korjattavissa firmis päivityksellä. :/

Kuulostaa kyllä pahalta. Vaikka Switchiä monista asioista kritisoinkin, niin en silti haluaisi tämän kaltaisia vikoja laitteeseen. Edelleen kaikesta esittämästäni kritiikistä huolimatta yhdyn Zanis Dustiin siinä, että haluaisin pelata Nintendon pelejä. Olen tätä toki toitottanutkin, ja juuri siksi Nintendon suunnitteluratkaisut kismittää. Haluaisin konsolin ostaa, mutta se ei ole näillä tiedoilla järkevää.

Toivotaan, että saavat päivityksellä kuntoon.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Samoin en ole boxin puolella valittamassa miten idioottimainen systeemi on paristot ohjaimessa. Sille on vankka puolustajajoukkonsa ja mun puolesta saavat sitä käyttää. En ole ostamassa kyseistä konsolia ikinä sen takia, mutta ne siitä jaksa olla valittamassakaan.

Moitit toisia argumentaation huonoudesta, mutta sitten päästelet tällaisia sammakoita. Olet tässäkin ketjussa luetellut vaikka mitä lisälaitteita, joita olet ostanut/ostamassa, mutta ilmeisesti halvimmillaan hieman toistakymppiä maksava Xboxin Play&Charge -kitti on liian kova sijoitus. Ja eihän sillä saa kuin markkinoiden parhaaseen ohjaimeen hemmetin pitkän toiminta-ajan...
 
Vastaus: Nintendo Switch

Ois aika unelma jos Nintendo tulevaisuudessa tekisi Nintendo Switch Dock Pro -lisälaitteen joka tuo huomattavasti lisätehoa peleihin, jotta Nintendo saisi luotua tasaisen full hd 60 fps -elämyksen joihinkin peleihin. :p
 
Vastaus: Nintendo Switch

Ois aika unelma jos Nintendo tulevaisuudessa tekisi Nintendo Switch Dock Pro -lisälaitteen joka tuo huomattavasti lisätehoa peleihin, jotta Nintendo saisi luotua tasaisen full hd 60 fps -elämyksen joihinkin peleihin. :p

Se vaan ei taida olla mahdollista, kun kaikki laskentateho on tuossa itse Switchissä. Pitäisi tulla Switch Pro jotta olisi mahdollista. :)
 
Vastaus: Nintendo Switch

Moitit toisia argumentaation huonoudesta, mutta sitten päästelet tällaisia sammakoita. Olet tässäkin ketjussa luetellut vaikka mitä lisälaitteita, joita olet ostanut/ostamassa, mutta ilmeisesti halvimmillaan hieman toistakymppiä maksava Xboxin Play&Charge -kitti on liian kova sijoitus. Ja eihän sillä saa kuin markkinoiden parhaaseen ohjaimeen hemmetin pitkän toiminta-ajan...

Jos olet yhtään lukenut muita viestejä, niin mun käsiin e ohjain ei sovi yhtään, ei se pelkkä paristo systeemi ole. Se on erittäin huonon tuntuinen mun käsiini.
Ja kuten sanoin, en mä ole boxi ketjussa siitä 24/7 ruikuttamassa, kuten vastaavat tyypit on muiden ketjuissa eri asioista ruikuttamassa. Hyväksyn sen, että MS on sen sellaiseksi suunnitellut, mulle se ei sovi ja jätän ostamatta, enkä sen vuoksi asiasta itke siellä. Keskityn nauttimaan niistä laitteista joista pidän.

Samalla tavalla se Nintendo lähtee myyntiin, jos osoittautuu _omakohtaisen kokeilun_ jälkeen huonoksi.
Minä olen sentään Xbox onen ohjainta testannut ja todennut sen itse itselleni huonoksi. Täällä kukaan ei ole Nintendoa kokeillut ja huolimatta yleisistä mielipiteistä se haukutaan valmiiksi..

Kyllä mä Wiin kapuloihon ostin lataustelakan. Boxilla ei ole mua kiinnostavia pelejä, ne pyörii huonommin kuin ps4:lla, käyttöjärjestelmä on mun silmiin kamala ja se ohjain tuntuu huonolta ja sen vain kruunaa tuo käsittämätön patteriviritys. Huvittavaa on myös se, että Nintendoa haukutaan sen takia, että 30e pistetään latausgrippiin, mutta onkin ihan ok ostaa Mikkisoftille latausvermeet. Tämä vain korostaa sitä "pakko haukkua Nintendoa" asennetta. Kaikkien muiden valmistajien samat systeemit unohtuu todella nopeasti.

Nintendo on vähän pelimaailman Apple. Kaikkea on pakko haukkua väkisin. Kummasti ei kukaan puhu esim mitään niistä puhelimista mistä kuulokelitäntä on lähtenyt..paitsi Applesta. Kukaan ei koskaan myös muista, mistä koko 3,5mm plugi puhelimissa isosti lähti liikkeelle...Applesta. Pääasia et pääsee mollaamaan.

Ja ei, ei tarkoita sitä etteikö kritiikkiä saisi esittää, mutta sitten olisi hyvä esittää joku parempi ratkaisu tilalle, joka palvelisi oikeasti sitä isoa ostajakuntaa, eikä yksittäistä pelaajaa. Kuten nyt tuo "joyconit pois, näyttö ja akku pois"...silloin ei puhuta enää samasta konsolista ja koko ideologia muuttuu, joten mikä olisi tilalle se myyvä ratkaisu. Kun samat tyypit sanoo itsekin, että sellainen kiinnostaa pientä osaa asiakkaista.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Pelimedian edustajat ovat alkaneet saada ja kokeilla Switch-laitteitaan, mutta laitteiden ohjaimissa on esiintynyt laajoja yhteysongelmia.

Jeremy Parish:

I've just experienced some left Joy Con sync issues with my grey system. Seems to be a universal issue.

Polygon:

“The biggest current issue with the Switch is one of basic reliability,” Polygon’s pre-review stated. “Over the course of my time with Breath of the Wild, I’ve had repeated problems with the left Joy-Con controller partially or even completely losing sync from the Switch console while docked and connected to my television. This is a pain in the ass at best, but has also resulted in several deaths playing Breath of the Wild.”

With only a limited number of systems being played by the press it’s a bit concerning how common we’re seeing this particular issue.

Gamespot:

Further testing has revealed that the connection issues aren't only being exhibited in Breath of the Wild, but also in system menus, and not only from the left-hand Joy-Con.

Jason Schreier:

Yep, my left JoyCon desynchronizes as I'm playing. Gonna be a big problem if they can't fix this with a firmware update!

Lisää tietoja mm. http://www.polygon.com/2017/2/23/14711932/nintendo-switch-joy-con-issues-desynching ja http://www.gamespot.com/articles/nintendo-switch-joy-con-connections-issues-found-i/1100-6448173/ mutta ongelma vaikuttaa olevan hyvin laajalle levinnyt ja sitä käsitellään jo useimmilla sivustoilla.
 
Ylös Bottom