Demoa tässä nyt PC:llä pyörittänyt pariin otteeseen eri classeilla ja täytyy sanoa, että hämmentävän keskeneräiseltä tämä tuntuu. 3090-kortilla ja 4K:lla ei ollut dramaattisia eroja alimmilla tai ylimmillä graafisilla asetuksilla - koko homman ruudunpäivitys tuntuu ihan ihmeellisen hapuilevalta. Ei suoranaisesti jöhmännyt, mutta tuntui olevan radikaalisti epästabiili (tm). Laskin rederöinnin resoluutiota myös puoleen, mikä ei juurikaan muuttanut mitään - paitsi tietysti teki kuvasta sumuisemman tietysti yksityiskohtien osalta. On kyllä ihmeellistä koodia peli, tai siten asennuksessa on mennyt jotain helvetisti mettään. Tai demo on puoli vuotta vanhaa koodia. Välianimaatioissa kaikki vaatteet yms nykii ja tärisee naurettavalla tavalla.
Sisältönsä osalta ensimmäinen huomio on, että odotin People Can Fly:ltä aika paljon nätimpää peliä. Ehkä tässä vaikuttaa nyt se, että tämmösiä skifiasetelmia "ihmiset uuvvella planeetalla" on nähty niin helvetin paljon ja kaikki näyttää about samalta. Periaatteessa se, että planeetta muuttaa immeisiä jotenni on ihan mielenkiintoinen lähtökohta, mutta kyllä tuo usedfuturepostapokalyptisfaktionivääntö on ihan umpitylsää. Aivan yhtä nähtyä kuin Destinyt kumppaneineen. Iskikö muilla hahmomodelit silmään? Aloitin naisella ja näyttää kummalliselta kehon raajojen skaalat ja suhteet. Animaatiokin aika karua katseltavaa - olisi tätäkin saatu peitettyä jos FPS-vinkkelistä tämä tarjoiltaisiin.
Taistelusta en oikein osaa sanoa mitään järkevää näin lyhyellä kokemuksella mitä demossa on. Mikään ei oikein tuntunut miltään. Kai ne worldtierit sitä tekemisen tuntua lisää tuo, mutta eikö noita saa alussa jo heti nostaa kunnolla? Tyhjänpäivästä rutuuttamista tuo oli näillä testeillä, olipa vihollinen kaukana tai tappituntumalla.
Suhteessa markkinoinnin väkevyyteen peli vaikuttaa äärimmäisen keskitasoiselta tekeleeltä.
Näiltä kantimilta tuskin jaksan asentaa jos PC:n Gamepassiin joskus tulee.