Ippenator
Well-Known Member
Siinä mielessä ehkä tässä tilanteessa liittyy ainakin tuohon omaan PS5 Prohoni, kun tosiaan tuossa aikaisemmassa orkkis PS5:ssä tuota ei kuitenkaan samalla USB-kovoasemalla tapahtunut aiemmin, eikä nytkään, kun kokeilin uudelleen kytkeä asemaa kyseiseen pleikkariin. On nämä jonkinlaisia henkimaailman juttuja välillä. Kokeilin muuten tuota @Strooper12 ehdottamaa USB-portin vaihtoa. Samassa yhteydessä tuli jätettyä toistaiseksi kokonaan pois langattomien Pulse-kuulokkeiden mötikkä toisesta USB-portista.Tuo ei ole suoranaisesti mikään Pro-spesifinen juttu. 4 teran USB-SSD:ni teki samaa niin julkkarimallin PS5 DE:llä kuin myös uudemmalla CFI-1200-revisiolla - ja nyt myös Prolla. Mitään selkeää kaavaa tuohon satunnaiseen ”irtikytkeytymiseen” en ole missään vaiheessa löytänyt tai keksinyt. Oma valistunut arvaukseni on, että se jotenkin liittyy USB-virransyöttöön ja/tai siihen, meneekö USB-levy ominpäin lepotilaan. Tai ihan vaan siihen, että USB3-laitteet ovat tunnetusti herkkiä aiheuttamaan häiriöitä 2,4 gigahertsin taajuudelle. Tuolta viimeksi mainitulta voi koettaa suojautua ottamalla omasta langattomasta verkosta 2,4 GHz:n taajuudella toimivat radiot pois. Lisäksi mikroaaltouunit ja jotkin langattomat kuulokkeet käyttävät samaa taajuusaluetta.
Jonkin verran sain ongelmia vähenemään, kun päivitin siihen USB-levykotelooni uudemman firmwaren. Mutta täysin sekään ei ole tuota ärsytystä poistanut.
Nyt ei tuota ongelmaa ole kertaakaan tapahtunut yli pariin tuntiin, joten olisiko nyt sitten portista kiinni, tai sitten tuosta langattomien kuulokkeiden mötikästä? Yleensä aiemmin tuota ongelmaa tuli kyllä tiheämmin. Varmaan alle tunnin välein yleensä. No, vielä en ihan varma uskalla olla. Jatketaan testailua. Jos nyt olisi jotenkin tuon kuulokkeiden mötikän aiheuttama ongelma, niin vähän onneton homma sekin olisi. Toki voisin kuulokkeet antaa pojalle ja harkita uusien kuulokkeiden ostamista tähän PS5 Pron yhteyteen, koska noita ongelmia ei siis nyt pojan käyttöön antamassani pleikkarissa noiden kuulokkeidenkaan kanssa ollut. Onko tietoa onko PS5 Prohon sopivia kuulokkeita langattomana niin, ettei tuollaista USB-mötikkää tarvita kuulokkeiden kanssa. En nyt mielelläni ihan hirveästi laittaisi kuulokkeisiin rahaa, joten jos mielellään alle 200 euroa maksaisi.
Hauskaa muuten, että nyt kun poikani sai omaan huoneeseensa pleikkarin, jolla voi pelata Astrobotia, niin vasta nyt häntä on alkanut kiinnostaa kyseinen peli. Aiemmin kun ehdotin sen pelaamista olohuoneessa olleella orkkis PS5:llä, niin hän halusi aina pelatakin jotain muuta kunnolla yhdessä iskän kanssa. Nyt kun minä en ole yhteiseen pelaamiseen juuri nyt saatavilla, niin nyt onkin Astrobot tosi kiinnostava, kun sitä voi omassa huoneessa omaan tahtiin pelata silloin kun huvittaa. Ja on kuulemma ihan mahtava peli! Kiva juttu, että nyt maistuu, kun peli oli kuitenkin varsinaisesti hänelle synttärilahjaksi ostettu.
Viimeksi muokattu:
