HideoMiyamoto
Well-Known Member
Tästä se alkaa, 2021 telkkujen ominaisuuksia alkaa tulla julki, Samsungin uutukaiset kuulostaa lupaavalta, toivottavasti vain saavat enemmän kuin sen yhden HDMI 2.1 liittimen tai jää taas pois ostolistalta.
Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Sonyn omistajille lunta tupaan.
![]()
[UPDATE: Not cancelled, statement in description] Sony officially concedes VRR and ALLM is cancelled
https://www.sony.com/electronics/support/articles/00246472 You may start sending them some messages, this on the day the 2021 lineup was announced, a lineup that also promises VRR and ALLM via firmware update, funny that. Guess you shouldn’t recommenwww.rtings.com
Näytä liitetiedosto 5708
Sonyn omistajille lunta tupaan.
![]()
[UPDATE: Not cancelled, statement in description] Sony officially concedes VRR and ALLM is cancelled
https://www.sony.com/electronics/support/articles/00246472 You may start sending them some messages, this on the day the 2021 lineup was announced, a lineup that also promises VRR and ALLM via firmware update, funny that. Guess you shouldn’t recommenwww.rtings.com
Näytä liitetiedosto 5708
Nyt alkaa olla jaossa FW 03.21.16, joka korjaa kadonneet nitsit pelitilasta.Nyt on LG CX -sarjan firispäivityksen kanssa aikamoinen show menossa.
![]()
Latest LG OLED TV Firmware Update Reportedly Makes Gaming Duller
This might be an update to avoid until we know more about it.www.forbes.com
Olen seuraillut avforumia ja avsforumsia ja tilanteesta ei oikein ole selvää käsitystä. Osa uuden päivityksen saaneista on ilmoittanut, että HDR pelitila on nyt hämärämpi. Harrastelija mittaajat ovat mitanneet peak brightnessin tippuneen HDR pelitilassa noin 20% mikä on kyllä turhan paljon. Toisaalta LG ei ole kertonut päivityksestä mitään, saati reagoinut millään tavalla asiasta nousseeseen hälyyn. Sitten taas toinen puoli on se, että osa on päivittänyt uuden firmiksen ja kirkkautta ei ole hävinnyt eikä kukaan pro-tason mittareita käyttävä ole ainakaan vielä vahvistanut kirkkauden pudotusta. Jotkut joilla kirkkaus on väitetysti pudonnut, on palautteet tehdasasetukset ja ajaneet pixel refreshin ja kirkkaus on palannut - toisilla ei ole palannut.
Itse otin automaattiset päivitykset pois, koska päivitys ei ollut vielä tullut itselle ja seurailen josko tähän erittäin hämmentävään ja sekavaan tilanteeseen jossain vaiheessa tulee joku selvyys ja päivitän vasta sitten. VRR gamma välkkeeseen tämä päivitys ei ole ollut joka tapauksessa ratkaisu vaan tässä on ilmeisesti korjailtu jotain Dolby Visionissa olleita bugeja (mustan tasoa) ja eARC-ongelmia. Nämä ei itselle ole tällä hetkellä ongelmia, mutta mahdollinen kirkkauden putoaminen 20%:lla olisi epämieluisaa.
Sopiiko tämä uutinen tänne. Tänä vuonna rupeaa tulemaan telkkareihin sovelluksella. Xcloud, stadia ja geforce now
Nuo pelitilat kytkevät yleensä pois kaiken ylimääräisen kuvan jälkiprosesoinnin joka aiheuttaa latenssia. Jos tuo ei häiritse niin mikäs siinä. Itse ollut tyytyväinen CX:n pelitilan kuvaan joskin esim switchin tapauksessa joutui säätämään vähän että kuvan sai näyttämään kivalta.Eilen tuli katseltua Q80T:llä PS5 kautta Netflixiä ja kun se ei laittanut siinä automaattisesti pelitilaa pois, niin otin sen pois päältä manuaalisesti. Tänään sitten olin unohtanut täysin että pelitila ei olekaan päällä ja tuli jokunen hetki pelailtua Apex Legendsiä ja Spidermania hyvillä mielin, vasta pelisession jälkeen tuli mieleen että Game Modea ei ollut käytössä.
Itse en siis pelatessa edes tajunnut eroa, niin mietin että miten tärkeänä ja huomattavana ominaisuutena muut pitävät tuota Game Modea, ja mitä kaikkea se käytännössä tekee? Vissiin lähinnä että latenssi vähenee ja värit vähän muuttuvat. Itse voisin kait ihan hyvin alkaa pitämään pelatessakin vain tuota normaalitilassa kun siinä värit ovat ehkä aavistuksen paremmat.
Tämä taitaa olla näitä yleisiä 120hz/vrr ongelmia myös. Minulla kävi TV paneelin vaihdossa ja uudessa paneelissa samankaltaista VIKAA. Itsellä tätä ilmenee vain 120hz tilassa ja vrr päällä. Tämä rauhoittuu kun vaihtaa boxin 60hz tilaan ja sitten takas 120hz. Mutta jos vrr päällä niin ennen pitkää ilmaantuu ongelma takaisin :| Ennen paneelin vaihtoa ei itsellä ilmennyt mitään ongelmia 120/vrr tiloissa, ei edes surullisen kuuluisaa gammavälkettä.Lg cx ollut tovin käytössä ja muuten hyvä laitos, mutta ihmeellistä välkettä tulee välillä ruutuun pelatessa xbox series x:llä. Eli vähän kuin joku toinen kuva koittaisi hypätä kuvan päälle, mutta tapahtuu niin nopeasti ettei ehdi erottamaan mitä siinä näkyy. Käytän HDTVTest youtube kanavan asetuksia.
Aivan, aattelinki että varmaa liittyy jotenkin tuohon. Hyvä kuulla ettei tarvi tuon takia lähteä paneelia huoltoon roudaamaan. Täytynee testata sitten huomaanko eroa kun vrr on pois päältä. Ei tuo vilkekään oikeastaan hirveästi ehdi haittaamaan, mutta ärsyttävää että tuollasta ylipäätään on kalliissa laitteessa.Tämä taitaa olla näitä yleisiä 120hz/vrr ongelmia myös. Minulla kävi TV paneelin vaihdossa ja uudessa paneelissa samankaltaista VIKAA. Itsellä tätä ilmenee vain 120hz tilassa ja vrr päällä. Tämä rauhoittuu kun vaihtaa boxin 60hz tilaan ja sitten takas 120hz. Mutta jos vrr päällä niin ennen pitkää ilmaantuu ongelma takaisin :| Ennen paneelin vaihtoa ei itsellä ilmennyt mitään ongelmia 120/vrr tiloissa, ei edes surullisen kuuluisaa gammavälkettä.
Toisaalta olen kyllä itse ruvennut harkitsemaan jos jättäisi koko vrr pois käytöstä, koska pelit pääsääntöisesti pyörii sulavalla ruudunpäivityksellä series x:llä. Tällä hetkellä vrr ei vain toimi ongelmitta ja kuva kärsii esim värien osalta
Mitä jos laittaa freesync päälle vrr tilalle?Aivan, aattelinki että varmaa liittyy jotenkin tuohon. Hyvä kuulla ettei tarvi tuon takia lähteä paneelia huoltoon roudaamaan. Täytynee testata sitten huomaanko eroa kun vrr on pois päältä. Ei tuo vilkekään oikeastaan hirveästi ehdi haittaamaan, mutta ärsyttävää että tuollasta ylipäätään on kalliissa laitteessa.
Pitääpä vaihdella noiden välillä jos ja kun välkkymistä seuraavan kerran ilmenee. Mitäs käytännön eroa tuolla vrr ja freesyncillä sitten pitäisi pelatessa olla?Mitä jos laittaa freesync päälle vrr tilalle?
Freesync is AMD's form of variable refresh rate (VRR) technology. It solves problems that occur when the timing between when a game renders an image and when the screen displays the image is out of sync. Most televisions refresh the image on the screen either 60 (60 Hz) or 120 (120 Hz) times each second.Pitääpä vaihdella noiden välillä jos ja kun välkkymistä seuraavan kerran ilmenee. Mitäs käytännön eroa tuolla vrr ja freesyncillä sitten pitäisi pelatessa olla?