Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Väitätkö ettet nää yhtäläisyyttä Sephirothin ja Liquid Snaken välillä? Siis aattele, molemmathan on pahiksia ja niillä on pitkä tukka. Duh.Linkitys sanoi:Väitätkö, ettet näe yhtäläisyyttä Sephirothin ja Seymourin välillä?
Aluksikin, Lotr keskustelun kohdalla kyse oli siitä, kuinka tehdä aidon tuntuista dialogia, ei mistään muusta. Mutta jotenkin sä onnistuit vetämään siitä äärettömällä logiikalla johtopäätöksen, että mä puhuin koko tuotteista.Linkitys sanoi:Philosopher, kyseessä ei ole argumentti vain toteamus, että jos et havaitse eroa noiden kahden välillä niin on aivan turha keskustella aiheesta, koska et kykene erottamaan kahta täysin eri tasolla liikkuvaa tuotetta keskenään
Aluksikin se on pielessä, että ne ei oo puhuttu japaniksi. Mutta mun mielestä dialogi on silti ff:ssä uskomattoman hyvää.Linkitys sanoi:Tuota pointtia en voi esittää kunnolla ilman, että seuraamme FF-dialogia jonkunmatkaa ja selostaisin samalla mikä on pielessä.
Paitsi, että Vincent muistuttaa lähinnä Dantea DMC:stä ja Auron Kazuyaa Tekkenistä. Mutta siis Vincentistähän on suht turha puhua koska sillä ei oo kuin muutama dialoginpätkä ffVII:ssa ja DMC Dante look tehtiin sille vasta jälkikäteen Advent Childrenin myötä.Linkitys sanoi:Auron ja Vincent, molemmat matalaäänisiä, hiljaa puhuvia kuolleita hahmoja ja ovat päähahmon mukana velvollisuudesta. Onhan niissä pientä varianssia, mutta sama pohjaprofiili.
Tuskinpa se riittää. Pieniä ja suuria eroja löytyy niin paljon. Muun muassa Sephiroth on hyvin vähäsanainen kun taas Simo Taikuri on aina sanavalmis. Sephiroth puhuu hyvin hallitusti kun taas Simo Taikuri kikattaa ja ylidramatisoi jokasta lauseen loppua.Linkitys sanoi:Sephiroth <-> Seymor --- molemmat pitkätukkaisia, yleviä, hyvin taiaomaisia taistelussa mestarillisia nuoria miehiä. Molemmat puhuvat ihmeellisiä asioita joita muut eivät ymmärrä ja yrittävät kasvattaa taikavoimaansa mittaamattomiin suhteisiin. Riittääkö?
Mutta miten? Pitkätukkainen, ylevä, tavoittelee maailmanvaltaa?Linkitys sanoi:Liquid Snakessa on hieman samoja vivahteita, kyseessä on kuitenkin Japanilaisten fiksaatio ylipahasta ihmisestä. Kyllä nuo FF-pahikset silti melkoisesti eroavat Liquidista.
Philosopher sanoi:Mutta on se aina (joskus) ihan mielenkiintosta yrittää tajuta miksi joku on kokenut tai kokee jonkin asian ihan eri tavalla.
Ööhh... Tähän mennessä olemme nänheet tasan yhden taistelun, jossa oli jotain 3-4 vihollista vs. 3 persoonan sankari-porukka. Kyseisessä taistelussa yksikään vihollinen ei suinkaan jäänyt paikoilleen seisomaan, vaan hyökkäsivät pelaajan ryhmän eri hahmojen kimppuun.[x] Realliaikaisessa taistelussa takarivin viholliset jäävät odottamaan vuoroaan kunnes eturivin viholliset ovat poissa pelistä
http://www.jp.playstation.com/movie/4m/pre07/shirokishi.asx
En.. Ihan varma oo onko postattu, ainaki tuntuis olevan suht uutta matskua. Tainoh, uutta tai ei, niin ainaki aika saadanan eeppistä ja komeaa muutenki. Pompsahti "en pysty odottamaan"-listalle.
e: heh, tässä kattonu ton videon jo varmaan kymmenen kertaa
Tulis nyt ees demo.... ARHASHGAS