Vastaus: Fallout: New Vegas [X360]
Läpi meni ja voi hyvällä omallatunnolla sanoa, että kolmosesta on parannettu huomattavasti. Pelistä kuitenkin löytyy yksi fataali ongelma, joka syö peli-iloa aivan järkyttävästi. Latausajat ja niiden määrä. Ei ole laillista, että vietät peliä pelatessasi yli kolmasosan ajasta katsoessasi latausruutua. Esimerkiksi Freesiden questien suorittaminen on aivan helvettiä. Menet ovesta, peli lataa. Puhut tyypille ja menet taas ovesta, peli lataa lisää. Ja näitä juttelemisquesteja kyllä riittää. Ja kyllä, olen asentanut pelin kovalevylle.
Questeja on pelissä hervottomasti enemmän kuin kolmosessa, mutta suurin osa näistä on aivan järkyttävää tuubaa. Pelistä löytyy kyllä mukaviakin tehtäviä, kuten vaikka Come Fly With Me, mutta yleisesti ottaen tehtävien suorittaminen alkaa puuduttamaan hyvin nopeasti. Muutenkin pelin rytmitys ei ole ihan kohdallaan. Peli ei oikeastaan missään vaiheessa juonellisesti nappaa mukaansa, vaan välillä peli tuntuu jopa varsin pakkopullalta. Viimeinen tehtävä tosin antaa paljon anteeksi mahtipontisuudellaan, mutta siihen päätyminen olisi voitu hoitaa paljon paremmin.
Hardcore -mode oli ihan kiva lisä, mutta ei tuntunut mitenkään "hooceelta". Mielestäni kyseinen ominaisuus olisi voinut ihan hyvin olla vakiona päällä, eikä se olisi vaikeuttanut casuaalipelaajankaan peliä yhtään. Tehnyt siitä vain mielenkiintoisempaa. Suosittelen siis kaikkia laittamaan kyseisen ominaisuuden päälle. Olit sitten "veteraani" tai casuaali.
Bugeja löytyy juu, mutta ottaen huomioon pelin mittakaavan voi ne hyvin antaa anteeksi. Itselläni esimerkiksi peli ei ole kaatunut kuin kerran, eikä yksikään save ole corruptoitunut. Muutenkaan en ole mihinkään suurempaan törmännyt.
Ei mikään mestaritekele ja toivottavasti seuraavassa pelissä nähtäisiin jo jotain oikeasti uutta. Tai palattaisiin takaisin vanhoihin kunnon falloutteihin, niin ulkoasultaan kuin pelimekaniikaltaan.