Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Shaban
Deus Ex.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Nem
Toisaalta löytyykö vieläkään?
(ja Time Splitters 2:ta en hyväksy vastaukseksi.)
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Hex
Ihmeellistä tuo puhe "tavallista" FPS-pelistä. Samaan tapaan Gran Turismot ovat "tavallisia" autopelejä ja Virtua Fighter 4 Evo "tavallinen" mätkintäpeli. Se, että peli on selvästi yhden genren peli, eikä yhdistä genrejä kuten Metroid Prime, ei tee siitä yhtään huonompaa. Metroid Primeen vertaaminen on tyhmää. Halossa oleellista on taistelu, MP:ssä ei. Se on niin yksinkertaista.
Puheet, että peli ei tuo mitään uutta ovat nekin outoja. Mikä peli todella tuo uutta? Ja joskus kun tuo, takaako se sen, että peli on erinomaisen hyvä? Mikä aikaisempi räiskintä tarjosi läheskään samoja asioita kuin esim. luettelemani Halon vahvuudet? Halon vahvuudet ovat omaperäinen yhdistelmä ja napakymppi.
Tässä ketjussa on jo aikaisemmin kyselty samoja asioita tarjoavaa ennen Haloa ilmestynyttä peliä. Samoin on kysytty mikä peli olisi pistänyt Halosta paremmaksi. Hiljaista on ollut.
Koko puhe maailman parhaasta pelistä on älytöntä, kun pelityypitkin ovat niin erilaisia ja samoin pelaajien maut. Jos kuitenkin kuvitellaan, että sellainen olisi olemassa, ei sen tarvitsisi sisältää mitään merkittävästi uutta. Miksei maailman paras peli voisi olla peli, joka poimii muista peleistä parhaat piirteet ja tekee aineksista parhaan mahdollisen keitoksen?Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Solid Snake
Niinkuin juuri sanoin, Halo ei tuonut mitään uutta ja ihmeellistä, mutta teki kaiken vain todella hyvin. Se tekeekin siitä joidenkin mielestä parhaan FPS pelin tähän asti, mutta jos se olisi maailman paras peli, sen pitäisi tuoda myös jotain uutta, eikä vain parantaa muiden keksimiä ominaisuuksia. Nykyään voi olla vaikeaa keksiä omia ideoita, tai tehdä jotain mitä ei olisi tehty, joten sillä mittapuulla Halo on hyvä peli, mutta nykypelaajia voidaan syyttää mielikuvituksen puutteesta, jos väittää että Halo oli uusi ja uraauurtava ja erilainen pelikokemus.
Ei kyse ollut pelkistä hyvistä FPS-peleistä kautta aikojen. Yhtä hyvin olisit voinut ehdottaa Doomia. Halffis oli tietysti erinomainen ja uraauurtava peli. Ei se silti tarjoa sitä mitä Halo.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Solid Snake
Noh, onhan PC:llä esim. kymmeniä FPS pelejä jotka ovat erittäin hyviä. Half Life tietenkin tulee ekana mieleen, mutta on noita vanhojakin FPS pelejä jotka ovat erittäin hyviä ja uraauurtavia. Ei Halo huono peli ole, mutta niinkun sanoit, puheet maailman parhaasta pelistä ovat naurettavia.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Hakkiz
Kärjistetysti ID:n Wolfenstein 3D on ainoa uraauurtava ja mullistava peli FPS-genressä. Muut ovat vain kopioita. Mutta kuten odotettua, kopiot ovat jo monta kertaa parempia kuin tämä "äitipeli".![]()
Halffiksen uutuus oli yksinpelin tapahtumien skriptaus, jolla luotiin tapahtumat ja näennäinen tekoäly. Moninpelistä tuli kyllä Counter Striken ja muiden HL:n modien myötä todella suosittua ja silloin yleinen suunta siirtyi realistisempaan räiskintään, mutta ei siinä mitään varsinaisesti erikoista tai uutta ollut. Netissä oli pelattu FPS-räiskintöjä aktiivisesti Quakesta lähtien ja modiskene oli ollut aktiivinen jo sitäkin aikaisemminkin.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Sarine
Tämä ei tosiaankaan pidä paikkaansa, jos joku fps peli on uranuurtaja niin se on Half-life eikä mikään muu. Ruvetaan miettiin mitä HL on tehnyt moninpelaamiselle niin sitä ei Halo tai mikään muu voi tehdä eikä tulekaan tekemään. HL tuntuma on parasta antia koskaan, ja Halo tulee siinä ihan perässä niinkuin näin |-| lähellä.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Hex
Halffiksen uutuus oli yksinpelin tapahtumien skriptaus, jolla luotiin tapahtumat ja näennäinen tekoäly. Moninpelistä tuli kyllä Counter Striken ja muiden HL:n modien myötä todella suosittua ja silloin yleinen suunta siirtyi realistisempaan räiskintään, mutta ei siinä mitään varsinaisesti erikoista tai uutta ollut. Netissä oli pelattu FPS-räiskintöjä aktiivisesti Quakesta lähtien ja modiskene oli ollut aktiivinen jo sitäkin aikaisemminkin.
Wolf3D ei minua shokeerannut, mutta Doom kyllä.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Sarine
Tottakai on ollut sillä onhan fps pelejä tullut jo ennen HL:llää, mutta jos joku Wolf 3D shokeerasi niin mitä sitten teki HL? Saman mutta miljoona kertaa suuremmin ja paremmin. Tämä näennäinen tekoäly oli erittäin suuri juttu siihen aikaan kun ei paljon parempaan pystytty. Mutta jos nykyäänkin pitää valita kumpaa pelaisi uudestaan ja uudestaan HL vai Haloa niin tottakai valitsisin HL, koska se on vaan yksinkertasesti parempi peli, vaikka kaikki suuret hienoudet puuttuvatkin, kuten co-op peli, upea grafiikka (ei täl mitää tee), hienot ajoneuvot, mutta siinä on hieman parempi ohjattavuus ja se meininkin mikä on myös Halossa mukana. Tämä on siis vaan minun päätökseni mutta uskon että moni muukin yhtyy samaan.