Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paolo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Täällä sama juttu. PS3 ja X360 samassa telkkarissa kiinni, mutta samoilla kuvasäädöillä mennään (koska telkkari ei edes tue input-kohtaisia asetuksia). Silti todella harvoin joutuu turvautumaan edes pelin sisäisiin säätöihin. Parista pelistä löytyy sekä PS3- että X360-versio, ja vielä useampaa multiplattisdemoa on tullut kokeiltua molemmilla alustoilla, mutta mitään tuollaista Pleikkari-versioiden "haaleutta" en ole koskaan havainnut. Eli nuo wepin vertailukuvat eivät vastaa omaa kokemustani.

Jokainen telkkari käsittelee kuvasignaalia hieman eri tavoin, varsinkin jos kuvanparannusasetuksia on päällä. Nämä vertailuthan on tehty siten, että on kaapattu raakasignaali molemmista laitteista, jolloin televisiokohtaiset asetukset eivät pääse vaikuttamaan kuvan laatuun. Itselläni on käytössä 26' tietokonekäyttöön tarkoitettu näyttö, jossa ei ole lainkaan kuvaa parantavia ominaisuuksia, jolloin pleikan tuottaman kuvan haaleus näkyy selvästi verrattaessa boksin vastaavaan. Useita demoja olen omaksi huvikseni vertaillut, ja kaikissa pätee tämä netin vertailuissa oleva värien haaleus.


Cobretti; sanoi:
Itsellä on kaikki myllyt myös samassa tv:ssä, mutta harvoin säädän mitään asetuksia (kun ne "kerran" on ns. kunnolla säädetty - vaikka en mikään super-hifisti olekaan). Ja jos säädän, niin pelikohtaisia juttuja (=ei konsolikohtaisia). Mitään "haaleutta" en ole PS3:lla huomannut, usein melkein päinvastoin (oma LCD kalibroitu leffoille yms, joten joskus tuntuu mustan tasot liiankin heavyltä pelien suhteen). Eli jos pientä "säätöä" vaaditaan, niin eipä tule mieleen että kovin montaa kertaa pelejä "haaleudesta" olisin syyttänyt (suurin osa multiplattareista on kuitenkin mulla PS3:lle).

Leffoja varten yleensä kalibroidaan siten, että musta on mahdollisimman mustaa, eikä välttämättä välitetä ettei kaikki sävyjen erot ole tasaisia, joten ei ole ihme, ettet ole eroa huomannut. Vielä jos käytät jotain esiasetettua leffoille tarkoitettua moodia, se saattaa muuttaa kontrasti- ja väriasetuksia lennosta, tuottaen mahdollimman "elävää" kuvaa. Tällöin eroa ei välttämättä voi edes huomata.

Edit. En siis tietenkään itsekään jatkuvasti säädä asetuksia, näytössäni on muistit eri asetuksille, joten olen säätänyt yhden vain pleikkarin käyttöön. Silti saa usein pelin omia asetuksia säätää tummemmaksi.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Jokainen telkkari käsittelee kuvasignaalia hieman eri tavoin, varsinkin jos kuvanparannusasetuksia on päällä. Nämä vertailuthan on tehty siten, että on kaapattu raakasignaali molemmista laitteista, jolloin televisiokohtaiset asetukset eivät pääse vaikuttamaan kuvan laatuun. Itselläni on käytössä 26' tietokonekäyttöön tarkoitettu näyttö, jossa ei ole lainkaan kuvaa parantavia ominaisuuksia, jolloin pleikan tuottaman kuvan haaleus näkyy selvästi verrattaessa boksin vastaavaan.
Tämä on kyllä totta. Ylipäätään telkkarit ja monitorit ovat hieman erilaisia eläimiä. Jos pelaa nimenomaan monitorilla, kuva voi hyvinkin näyttää erilaiselta kuin televisiosta katsottuna. Uskoisin kuitenkin enemmistön käyttävän näyttölaitteena televisiota. Eli melko yksilöllistähän tämäkin loppupeleissä sitten on.

PS. Kuvankäpistelyominaisuudet on meillä otettu muutenkin pois käytöstä. Ainoastaan "100 hertsin" tila on päällä, koska se on TV-katselussa miellyttävämpi silmälle, ja pelikäytössä en ole huomannut sen vaikuttavan kokemukseen haitallisesti.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

PS. Kuvankäpistelyominaisuudet on meillä otettu muutenkin pois käytöstä.

Sehän nyt on sanomattakin selvää DVD/Blu-ray (itsellä myös peli) -käytössä (vaikka en toki puhu kaikkien puolesta). Mitään "esiasetettua leffoille tarkoitettua moodia" en ikinä käytä, joten siihen on turha vihjailla.. ;) Suomen digi-tv on sitten jo eri asia ja siihen voi jotain tv-menun kikkoja jopa kokeillakin (esim. 100hz ym)..

Mutta kuten sanoin, niin täällä ei Sonyn W-sarjan Bravia LCD:llä ole pahemmin ongelmia "PS3 haaleuden" kanssa. Tai minkään muunkaan konsolin jos "haaludesta" puhutaan.. Osassa peleistä mustan tasot sitten saattavat olla hieman liian matalalla (=eli kuva on hieman liian "tumma") vs leffakäyttö. En pelaa pelejä millään tietsikkanäytöllä tai tykillä, joten niihin en osaa kommentoida.

Mutta kuten itsekin sanoin, niin pelit ja dvd/leffat ovat hiukan eri juttu, enkä pelien kanssa syynää kuvaa millään suurennuslasilla (leffojen kanssa tulee oltua sitten välillä jopa yli-tarkka).
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Otetaan nyt vielä IGN:n H2H AC2:sta, niin saadaan paljon lyhenteitä puristettua yhteen linkkiin. Vaikuttiko se silti lopputuloksiin?
Overall
While the PS3 has a few bonus features tossed into the extras menu the overall presentation isn't as smooth as 360. The extra weapons unlocked through the PSP version are definitely a cool bonus, but not everyone will want to purchase another 40 dollar game to have access to them. There's also the issue of weapons only being interchangeable through the Villa in Assassin's Creed II, meaning that cycling through these weapons can be a chore.

Considering the total adventure in Assassin's Creed II can last upwards of 20 hours your best bet is to go with the version that runs slightly more smoothly overall. That means we're giving the nod to the 360 version. Know that no matter which console you experience Assassin's Creed II on you're in for a visual treat.

1. Xbox 360
2. PlayStation 3
<ja tähän samat jorinat kuin muidenkin tahoja vertailusta samasta pelistä>
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Eurogamerin Xbox 360 vs. PS3 Face-Off: Round 23 sisältää vertailut seuraavista peleistä:

  • Dragon Age: Origins
  • The Beatles: Rock Band
  • Guitar Hero 5
  • FIFA 10
  • Pro Evolution Soccer 2010
Vaikka pelit vaihtuvat, lopputulos pysyy silti edelleen jotakuinkin samana...
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Lens of Truth Dragon Age: Originsin kimpussa. Ehkä hieman yllättäen voittoon päätyi lopulta PS3-versio.
Conclusion: While the Xbox 360 performed better overall, the Playstation 3 version had faster loading times and sharper visuals due to its filtering method. Based on our score system the PlayStation 3 wins this Head2Head. In the end it will be up to the consumer, is sacrificing frame rate worth the slight visual boost and faster load times? Either way, whatever console origin you take, Dragon Age: Origins will be an epic adventure that will keep you hunting Darkspawn for days on end.
Vaikka PS3-version keskimääräinen ruudunpäivitys olikin selkeästi heikompaa (24,49 vs. 29,00 fps), se ei repeillyt yhtään, tekstuurien filtteröinti oli paremmin toteutettu, ja piirtoetäisyys oli pidempi. Nopeammat latausajat puolestaan mahdollisti noin 2,7 gigan asennuskönttä.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Mitä ihmettä?
ps3-rollover_da_4.jpg

xbox-360-rollover_da_4.jpg

Eivätkä taaskaan ottaneet huomioon Xbox 360:n asennusmahdollisuuksia. Huutava vääryys!
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Eivätkä taaskaan ottaneet huomioon Xbox 360:n asennusmahdollisuuksia. Huutava vääryys!
Siitä kannattaa käydä huutelemassa Lens of Truthin ihmisille. :) Kyllä minuakin kiinnostaisi tietää, kuinka X360-version asennus latausaikoihin vaikuttaa, mutta toisaalta se lisää testausvaivaa jonkin verran. Ja ehkä "tasapuolisuuden nimissä" (eli koska kaikissa bokseissa ei ole kiintolevyä), latausajat ilmoitetaan pelkästään DVD:ltä luettuna.

PS. Spoileritagisi on tyhjä, koska kuvien linkitys ei onnistu.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Ja ehkä "tasapuolisuuden nimissä" (eli koska kaikissa bokseissa ei ole kiintolevyä), latausajat ilmoitetaan pelkästään DVD:ltä luettuna.

Eikö tasapuolisuuden nimissä olisi parempi käyttää näyttölaitteena pelkästään putkitelkkaria, kun kaikilla Boksin tai Pleikkarin käyttäjillä ei ole HD-telkkaria?
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Eikö tasapuolisuuden nimissä olisi parempi käyttää näyttölaitteena pelkästään putkitelkkaria, kun kaikilla Boksin tai Pleikkarin käyttäjillä ei ole HD-telkkaria?
Siitä vaan ehdottamaan tuota LoT:n tyypeille. :) Tuo teoria tasapuolisuudesta oli siis ihan omani. En muista nähneeni LoT:n virallisia selityksiä testausmetodeilleen.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Siitä vaan ehdottamaan tuota LoT:n tyypeille. :) Tuo teoria tasapuolisuudesta oli siis ihan omani. En muista nähneeni LoT:n virallisia selityksiä testausmetodeilleen.

Lähinnä tarkoitin sitä, että ei ole mitään syytä tarkoituksella testata toista versiota "huonommilla asetuksilla" vain sen takia, että joku muu käyttää tuotetta niin. Testatessa pitäisi ottaa huomioon paras mahdollinen tilanne (asennettuna, ei kuitenkaan aina) ja myös mahdollisesti huonoin vaihtoehto (ei asennettuna).
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Kyllähän se olisi hyvä tehdä nuo vertailut parhaiden asetusten kanssa, mutta ei ne kaikki vertailijat osaa sieltä pleikkarinkaan asetusvalikosta laittaa niitä parhaita asetuksia päälle, kun niiden asetusten kanssa pääsee aika hyvin eroon siitä monen arvostelijan ja vertailijan valittamista "haaleista väreistä"...
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Joo ihan yhtä tyhjän kanssa kaikki latausaikojen vertailut jos ei viitsitä tehdä testiä kunnolla. Boksin latausajoista puhuttaessa on yhtä tärkeää ottaa kovalevylle kopionti huomioon, kuten otetaan huomioon PS3 kiintolevyasennuskin.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Boksin latausajoista puhuttaessa on yhtä tärkeää ottaa kovalevylle kopionti huomioon, kuten otetaan huomioon PS3 kiintolevyasennuskin.
Pleikkarin tapauksessa se on pakko ottaa huomioon, koska ilman sitä peliä ei voi useimmissa tapauksissa edes pelata. Vain aniharvassa PS3-pelissä on vapaaehtoinen asennus.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Pleikkarin tapauksessa se on pakko ottaa huomioon, koska ilman sitä peliä ei voi useimmissa tapauksissa edes pelata. Vain aniharvassa PS3-pelissä on vapaaehtoinen asennus.

Toisaalta tarpeeksi kierolla tavalla voitaisiin ajatella, että PS3-pelit ovat pelikelvottomia koska vaativat sen kovalevyasennuksen? :o
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Kyllähän se olisi hyvä tehdä nuo vertailut parhaiden asetusten kanssa, mutta ei ne kaikki vertailijat osaa sieltä pleikkarinkaan asetusvalikosta laittaa niitä parhaita asetuksia päälle, kun niiden asetusten kanssa pääsee aika hyvin eroon siitä monen arvostelijan ja vertailijan valittamista "haaleista väreistä"...

Eikö nämä testit oteta yleensä jotenkin ns. "raakana", eli suoraan siitä materiaalista mitä konsoli antaa, jotta televisioiden säädöt eivät vaikuttaisi tuloksiin, mikä sitten tarkoittaa sitä, että PS3:sta tuleva kuva on hailakkaa. En tosiaan ymmärrä näistä teknisistä hienouksista mitään, pelaisin varmaankin vieläkin täysin tyytyväisen 32" putkitelevisiolla, ellei se olisi fyysisesti niin järjetön järkäle verrattuna tuohon vastaavan kokoiseen taulutelevisioon. Olen vain jostain lukenut, että nämä testit tehtäisiin mahdollisimman objektiivisesti.

Ja ainakin täällä olisi yksi kiinnostunut lukeamaan aina miten tämä asennus XO:n kovolle vaikuttaa latausaikoihin ja muihin ominaisuuksiin. Objektiivisuden nimissäkin tuo pitäisi aina selvittää, varsinkin juuri tässä tapauksessa, kun tuolla asennuksella on kuulopuheiden mukaan vaikutusta ja se on pakollinen PS3:lla. Toisaalta ihan sama, oli alusta mikä tahansa, niin Dragon Age: Origins on puhdasta GotY-tavaraa.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Toisaalta tarpeeksi kierolla tavalla voitaisiin ajatella, että PS3-pelit ovat pelikelvottomia koska vaativat sen kovalevyasennuksen? :o
Samalla logiikalla PS3 on käyttökelvoton ilman kiintolevyä, koska ilman sitä konsoli ei edes voi käynnistyä kunnolla.

Kiintolevyasennukset ovat pakollisia, koska ne ovat mahdollisia. Jos kaikissa PS3-malleissa ei kiintolevyä olisi, ei pakollisia asennuksiakaan olisi koskaan nähty. Se on sellainen kaksiteräinen miekka.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Eikö nämä testit oteta yleensä jotenkin ns. "raakana", eli suoraan siitä materiaalista mitä konsoli antaa, jotta televisioiden säädöt eivät vaikuttaisi tuloksiin, mikä sitten tarkoittaa sitä, että PS3:sta tuleva kuva on hailakkaa. En tosiaan ymmärrä näistä teknisistä hienouksista mitään, pelaisin varmaankin vieläkin täysin tyytyväisen 32" putkitelevisiolla, ellei se olisi fyysisesti niin järjetön järkäle verrattuna tuohon vastaavan kokoiseen taulutelevisioon. Olen vain jostain lukenut, että nämä testit tehtäisiin mahdollisimman objektiivisesti.

Objektiivisuutta joo...
Itse ainakin olen joutunut kalibroimaan pleikkarille, leffoille ja tietokoneelle omat säädöt mm. tykille. Eri laitteet antavat eri väri-/valovoimaista kuvaa. Itse en näe mitään pahaa siinä, että näyttölaitteen asetuksia muutetaan, kun tulolähdettä muutetaan (nykyään useimmat näyttölaitteet tukevat useita asetus-profiileja, joten asia on sinällään otettu valmistajien toimesta huomioon). Tässä asiassa kun ei ole olemassa mitään yleismaailmallista standardia.
Boksi antaa siis "raakana" tummempaa kuvaa, mutta muuten homma on säädöistä kiinni. Ja kuten täälläkin on todettu, boksilla vaikuttaisi usein olevan mustan pää pahasti tukossa.
 
Vastaus: Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3

Boksi antaa siis "raakana" tummempaa kuvaa, mutta muuten homma on säädöistä kiinni. Ja kuten täälläkin on todettu, boksilla vaikuttaisi usein olevan mustan pää pahasti tukossa.
Kuten pleikalla on vaalea pää tukossa. Boksihan antaa perusastuksilla käytännössä ATI:n näytönohjaimien vakio gammaa.
 
Ylös Bottom