Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Nintendo Switch

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mahewcoro
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    switch
Vastaus: Nintendo Switch

Iso osa tuosta porukasta myöskään ei sitten juuri mitään muuta peliä Sportsin lisäksi ostanutkaan. Keilaus oli helppoa ja hauskaa, ei Switchillä ole nyt tarjota mitään vastaavaa. Lisäksi halpa Wii tarttui huomattavasti helpommin kaupasta mukaan kuin kallis Switch, ei vastaavaan menestykseen ole tällä kertaa mitään mahdollisuuksia.

Kyllähän 1-2 Switch tähän rakoon tarkoitettu on. Helppoa ja nopeaa, on vain jatkokehitetty ja tuotu lautapelielementti mukaan, joka tuo lisää kilpailullisuutta.

Mitä noita testausvideoita on katsellut (siis näitä missä pelattu lautapelinä joukkueina) on porukalla ollut äärettömän hauskaa sen parissa. Vaikka peli näyttää pikaisella vilkaisulla aivan naurettavalta, niin kyllä se WiiSport näytti aikanaan myös. Harmi kun hinnoittelevat tuon pelin vain ihan yli.

Ja Zeldan ylistäviin arvioihin...syytäkin olla ylistäviä, kun on ainut AAA peli tarjolla.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Aamen. En halua olla vittumainen mutta viikkotolkulla samojen naamojen vääntö omista henkilökohtaisista mieltymyksistä voisi tapahtua vaikka yksityisviestein [emoji1]


Sama.
Ai että lupaa hyvää tuo Zeldan kehuminen, ei toki yllätä, mutta hyvä se saada siihen vielä varmistus. Toinen päivä taisi sitten ihan arvosteluja alkaa tulemaan.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Siis wtf näitä viimeisiä uutisia:
- näyttö näkyy huonosti ulkona
- ohjaimissa yhteysongelmia
- ei tukea mediatoistolle
- verkkopalvelut olemattomia
- vain muutama peli julkkarissa
- kaikki maksaa paljon konsolin lisäksi
Jne.

Kaukana ollaan gamecube/wii tasosta jolloin rauta oli hyvin toimivaa ja laitetta jopa odotti innolla. En hetkeen muista näin ongelmaista julkaisua nintendolta, edes wiiU huomioiden.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Siis wtf näitä viimeisiä uutisia:
- näyttö näkyy huonosti ulkona
- ohjaimissa yhteysongelmia
- ei tukea mediatoistolle
- verkkopalvelut olemattomia
- vain muutama peli julkkarissa
- kaikki maksaa paljon konsolin lisäksi
Jne.

Kaukana ollaan gamecube/wii tasosta jolloin rauta oli hyvin toimivaa ja laitetta jopa odotti innolla. En hetkeen muista näin ongelmaista julkaisua nintendolta, edes wiiU huomioiden.

Miten niin viimeisiä uutisia?
Näytön ulkona näkyvyyttä on monet epäilleet jo messuolosuhteiden perusteella. Aika tyypillinen ongelma kosketusnäytöille.

Ohjaimien yhteysongelmia on yhdellä firmis versiolla, joka päivitetään julkkariksi.

Mediatoisto, selain, pelivalikoima on ollut tiedossa julkaisusta asti.

Myös hinnat olleet tiedossa kokoajan.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Siis wtf näitä viimeisiä uutisia:
- näyttö näkyy huonosti ulkona
- ohjaimissa yhteysongelmia
- ei tukea mediatoistolle
- verkkopalvelut olemattomia
- vain muutama peli julkkarissa
- kaikki maksaa paljon konsolin lisäksi
Jne.

Nintendo näyttää luottavan brändinsä voimaan. Mielikuva hinta/laatusuhteesta kohenee kun saa lisää sisältöjä ja ominaisuuksia päivitetään ajantasalle.

Itseä kiehtoo suuresti tuo Take away -konsepti. Vaatisi vielä muutamat kovat killer appsit.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Itse saisin switchin kätevästi jenkkireissulta $299+verot mutta enpä tiedä. Nythän tuo olisi edes region free. Eniten häiritsee että mobiiliosalle ei ole paljon käyttöä koska pelaan matkoja lukuunottamatta aina kotona. Lisäksi ps3:sen ja eritoten ps4:sen myötä digijakeluun on jo niin tykästynyt että fyysinen pelien swäppäily ei houkuta, no toisaalta eipä ole paljon vaihdettavaakaan alussa, heh.

Taidan siirtyä hold osastolle, jos pelivalikoima laajene ja tulee tarvetta matkakäytölle enemmän niin voisihan tämän gamecuben ja wiin jatkoksi ostaa.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Omenanraadon suosikkikappale Just Dancessa. :D

En tiedä Wiin suomimyyntejä minäkään, mutta ainakin tiedän useampia talouksia joista konsoli löytyy/löytyi. Kaikille yhteistä on että ne pelattavat pelit olivat pääasiassa mukana tullut Wii Sports ja tasapainolautailut, keneltäkään ei löytynyt edes mitään Karteja, Smashejä tai Marioita ja Zeldoja.

Ei tuollaisella anekdootinomaisella mutulla ole mitään väliä, kun tiedetään että Wii myi yli 900 miljoonaa peliä, eli keskimäärin 9 peliä jokaista konsolia kohden. Se tarkoittaa, että jos niitä pelkän Wii Sportsin ja Wii Fitin omistajia löytyy, niin jokaista sellaista kohden täytyy löytyä Wii-omistajia, jotka omistavat 16 peliä. Noin karkeasti sanoen. Eli mitä enemmän löytyisi pelkkiä Sports/Fit-pelaajia, sitä enemmän täytyisi löytyä myös Wiin hardcore-pelaajia! :D

Et sitte vaivautunut lukemaan muutamaa kommenttia takaperin? :) Tämä on kyllä ikävämpi homma jos eivät saa tuota julkaisuun kuntoon esim tuolla firmispäivityksellä.

Joo, rehellisesti sanoen tätä topikkia ei jaksa enää oikein edes seurata. Selasin nopeasti aiemmat viestit, mutta meni sitten juuri tuota aihetta käsittelevät ohi.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Itse saisin switchin kätevästi jenkkireissulta $299+verot mutta enpä tiedä. Nythän tuo olisi edes region free. Eniten häiritsee että mobiiliosalle ei ole paljon käyttöä koska pelaan matkoja lukuunottamatta aina kotona. Lisäksi ps3:sen ja eritoten ps4:sen myötä digijakeluun on jo niin tykästynyt että fyysinen pelien swäppäily ei houkuta,

Onkohan missään ollut infoa miten kauppapaikka tällä kertaa toimii? Ainakin Wiillä se taisi olla niin että esim. Jenkeistä tuotu konsoli yhdisti automaattisesti sinne Ameriikan kauppaankin, tuo voisi olla aika rasittavaa jos aina täytyisi säätää joidenkin ties mistä metsästettävien latauskoodien tai lipukkeiden kanssa, jollei kauppapaikka hyväksy vieraan maan luottokorttia.

Toisaalta tuolla ainakin kiertäisi mahdolliset retropelien euroversiot, mutta ehkä niistä vihdoin päästään kokonaan eroon muutenkin.

Ei tuollaisella anekdootinomaisella mutulla ole mitään väliä, kun tiedetään että Wii myi yli 900 miljoonaa peliä, eli keskimäärin 9 peliä jokaista konsolia kohden. Se tarkoittaa, että jos niitä pelkän Wii Sportsin ja Wii Fitin omistajia löytyy, niin jokaista sellaista kohden täytyy löytyä Wii-omistajia, jotka omistavat 16 peliä. Noin karkeasti sanoen. Eli mitä enemmän löytyisi pelkkiä Sports/Fit-pelaajia, sitä enemmän täytyisi löytyä myös Wiin hardcore-pelaajia!

Sehän on selvä että molempia ääripäitä löytyy. Pointti oli ettei tällä kerralla ole tuollaista keilauksen kaltaista hittiä joka saisi ne 50+ ei-pelaajat nappaamaan koneen kaupasta mukaan, joten kyllä ne Mariot ja Zeldat ovat Switchin myyntien kannalta aika oleellisessa osassa. Ei kukaan osta yli 300€ konsolia heräteostoksena jotta pääsee pelaamaan 1-2-Switchiä.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Sehän on selvä että molempia ääripäitä löytyy. Pointti oli ettei tällä kerralla ole tuollaista keilauksen kaltaista hittiä joka saisi ne 50+ ei-pelaajat nappaamaan koneen kaupasta mukaan, joten kyllä ne Mariot ja Zeldat ovat Switchin myyntien kannalta aika oleellisessa osassa. Ei kukaan osta yli 300€ konsolia heräteostoksena jotta pääsee pelaamaan 1-2-Switchiä.

Vaikka olemme tulkinnasta eri mieltä, niin lopputuloksesta samoilla linjoilla. Nintendo uskoo, että Switch möisi yhtä hyvin kuin Wii (yli 100 miljoonaa konsolia). Minä taas en usko, että Switchillä on tarjolla melkeinpä yhtään mitään niistä tekijöistä ja peleistä, jotka tekivät Wiistä niin ison menestyksen. Onpa kyseessä Sportsin, Fitin, Mario Kartin, New Super Mario Brosin, Just Dancen tai ihan minkä tahansa pelaajat.

Sen perusteella mitä Switchistä on näytetty, niin niistä Wiin menestystekijöistä ei ole tavoitettu käytännössä yhtään mitään. Nintendo saattaa nyt turvautua Wiin menestykseen hämäystaktiikkana, jolla he yrittävät pönkittää huonommin mietittyä ja toteutettua laitetta.

Wiistä kannattaa muistaa myös, että itse Wii-konsoli ponkautti myös Mario- ja Zelda-pelit NES- ja SNES-aikoja muistuttavaan suosioon. Se oli se juuri oikeanlainen konsolirauta, joka oli hyvin pitkälle mietitty ja loppuunsa asti huolella toteutettu. Switchistä ei voi sanoa ollenkaan samaa. Se vaikuttaa hutiloidulta, huonosti suunnitellulta ja huonosti toteutetulta. Jos Switch on uusi Wii U, niin se heikentää myös Marion ja Zeldan suosiota.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Day 1 päivityksestä on tullut tietoja ulos:
http://nintendoeverything.com/what-to-expect-from-switchs-day-one-update/

Alla Neogaffilaisen tekemä selkeämpi listaus:

- update will provide access to network features including the eShop, online gameplay, ability to share images via social media

- link Nintendo Accounts


- update lets you “connect online using hotspots that require authentication, such as at a hotel or café. A web applet will open up so the user can sign-in or accept terms of use.”


- update will launch “just prior” to Switch’s release

- the update “downloads in the background, is designed to install quickly and doesn’t disrupt gameplay.”

- in order to to buy digital games for Switch from Nintendo’s website, you’ll have to access the eShop one time

- if you don’t have a Nintendo Account when you are asked about it, you can ask the system to send an email with a guidance manual about how to create an account

Boldasin kohdat, jotka olivat minun mielestäni kaikkein oleellisimmat tuossa listassa.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Muutama päivä jäljellä odotusta.

Tämä on se mitä eniten odotan:


Ps4 on tuolla alakerran pelihuoneessa, mutta jostain syystä en ole muutamaan kuukauteen oikein iltaisin jaksanut sinne raahautua. Sinällään tehnyt mieli pelata, mutta olen köllinyt yläkerran sohvalla puhelinta räpeltäen, tai vaimon jo nukkuessa olen pitänyt ipadiä yöpöydällä ja katsellut ohjelmia.

Omat odotukset koko Switchistä onkin se, että pelailen sitä tuossa olkkarin sohvalla käsikonsolina, tai sitten sängyssä ohjaimet käsissä, kone yöpöydällä.
Joskus kun jostain löytää järki hintaan toisen telakan, niin lastenhuoneeseen telakka ja siellä sitten lasten kanssa pelaillaan.

Lisäksi kesällä vaunulle mukaan ja kaljan ääressä muutamat bilepelit pystyyn.

Eli jotenkin omat ennakko-odotukset itsellä on, etten ihan kauheasti tule tv:stä pelaamaan, mutta aika näyttää. Ehkä nyt ekana viikonloppuna kun muu perhe on ajettu pois, niin voisi Zeldaa tykitellä töllöstä, mutta kyllä se kannettavuus on mulle se juttu.

Sen verran tulee myös käytyä lasten kanssa kuntoutuksissa, jolloin ollaan viikko aina kerrallaan reissussa ja iltaisin siellä kämpässä ei ole ollut mitään tekemistä kun lapsetkin menee rankkojen päivien jälkeen ajoissa nukkumaan, on monesti käsikonsolia ollut ikävä.

Vitassa ei parin vuoden omistuksen jälkeen löytynyt oikein minulle sopivia pelejä, kun taas 3DS ei koskaan istunut mun käsiin, enkä tykännyt kahdesta näytöstä. Vitasta itsessään pidin todella paljon, joten sikäli kyllä Nintendon "Vita" on aikalailla se unelmien konsoli.

Julkaisupeleistä tulee 5 ostettua ja Elan vuoden aikana omalla listalla on 24 peliä jotka ostanen, noin 20 aivan varmasti.

Joten kevyesti kovin kiinnostus kyseisen alustan peleihin, kun PS4 ei jostain käsittämättömästä syystä tänävuonna ole tarjoamassa kuin 2-3 peliä jotka haluan. (Toki osa tulee molemmille, mutta näen aika monelle pelille Switchin monipuolisempana alustana).

En oikeastaan enää kaipaisi kuin Pokémon peliä Switchille. Ei mitään Pokémon Tournamentia tms, vaan 3DS:ien pokemoneiden tyyppisiä pelejä..en tiedä onko tulossa vai ei, mutta haluisin.
Toki 2D Mario kelpaisi koska vain, jopa uusioversio jo julkaistuista.

Rahaa on palanut tähänkin jo ennakkoon aikalailla:
Värikäs konsoli, värikkäät lisä Joyconit ja niille latausgrippi, Pro-ohjain, 200gb muistikortti, peleille oma kotelo/kantolaukku, Zelda kantolaukku, hieman isompi kantolaukku mihin menee telakka jne, Zelda kirja.
Peleistä lähti mukaan: Zelda, Bomberman, 1-2 Switch, Just Dance 2017 ja Snipperclipsin joutunen ostamaan digitaalisena, kun ei kait tule fyysisenä ollenkaan?

Vielä hakusessa panssarilasi (ei löydy kuin muovikalvoja. Yhden lasin löysin, mutta eivät toimittaneet Suomeen). Lisäksi tosiaan toinen telakka, josta maksan max 80-90e.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Tämän päivän Switch-pettymys taitaa olla tieto, jonka mukaan Switchin kanssa olisi peräti mahdotonta käyttää bluetooth-kuulokkeita:

The French-language site Melty, who broke the news, originally reported Bluetooth headphones would work. It apparently learned this from an interview with Nintendo senior employee Yoshiaki Koizumi.

Melty has since posted a correction to it original article, citing a translation error which led to the misunderstanding. It now says that it is “impossible” to use Bluetooth audio devices with the Switch.

Neither the Melty article nor its Nintendo source say why Bluetooth won’t work. Melty says it will be possible to use wired audio even when the Switch is docked. All promotional images, however, show the Switch’s headphone jack on the screen and not the Joy-Con. Unless one drags an extension cord to the dock, it’s hard to say how we could use wired audio on a docked console more than a few inches away.
https://thenextweb.com/gaming/2017/02/24/bluetooth-audio-impossible-nintendo-switch/

Olisiko kyse liitäntöjen vähyydestä, langattomien ohjainten häiriösignaalien sietokyvystä, Nintendon periaatteista vai mistä kumpuaa noin jyrkkä sanamuoto? Lisätiedot olisivat tässäkin asiassa tervetulleita.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Nintendo Switch

Tämän päivän Switch-pettymys taitaa olla tieto, jonka mukaan Switchin kanssa olisi peräti mahdotonta käyttää bluetooth-kuulokkeita:


https://thenextweb.com/gaming/2017/02/24/bluetooth-audio-impossible-nintendo-switch/

Olisiko kyse liitäntöjen vähyydestä, langattomien ohjainten häiriösignaalien sietokyvystä, Nintendon periaatteista vai mistä kumpuaa noin jyrkkä sanamuoto? Lisätiedot olisivat tässäkin asiassa tervetulleita.

Ja tästäkin halutaan tehdä ainoastaan Nintendon ongelma? Xbox One ei tue ollenkaan bluetooth kuulokkeita ja PS4:kin vain harvoja ja valittuja...

Tämä dissaaminen alkaa olemaan jo aika surkuhupaisaa. Kaskun tänne ei ole jaettu vielä sitä CNETin tekemää videota siitä, kuinka laitteen kickstand on niin surkea, ettei Switch pysy pystyssä jos sen tökkää kumoon. :D
 
Vastaus: Nintendo Switch

Mielestäni uusissa konsoleissa pitäisi olla tuki bluetooth -kuulokkeille. Haluan päästä eroon ärsyttävistä johdoista, esimerkiksi käytän puhelimissa "langatonta latausta" ja kuuntelen musiikkia bluetooth -kuulokkeilla. On se kumma, kun mikään konsoli ei tue kunnolla tulevaisuutta.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Ja tästäkin halutaan tehdä ainoastaan Nintendon ongelma? Xbox One ei tue ollenkaan bluetooth kuulokkeita ja PS4:kin vain harvoja ja valittuja...

Sekä X1 että PS4 tukevat langattomia kuulokkeita ja kummallekin alustalle löytyy hyvin valinnanvaraa erilaisista kuulokemalleista. Nintendon lausunnon perusteella näyttää siltä, että Switch ei ihan kategorisesti tue lainkaan langattomia kuulokkeita. Käyttäjän kannalta lienee aika sama, mikä se kuulokkeiden käyttämä yhteyskäytäntö on, kunhan laitteet toimivat.

Tämänhetkisen tiedon mukaan Switchiin saa liitettyä kuulokkeet vain suoraan konsolin kuulokeliitäntään, mikä ei ehkä ole ihan äärimmäisen kätevää, jos konsolia on tarkoitus säilyttää esim. tv-tason hyllyssä. Olisihan se kiva, että ellei mitään muuta, edes Pro-ohjaimesta löytyisi kuulokeliitäntä. Mutta ei näytä löytävän.

Riittävällä budjetilla operoiva kotiteatteriharrastaja voi toki kiertää ongelman, mutta av-vahvistimet tai edes laadukkaalla kuulokeliitännällä varustetut telkkarit tuntuvat olevan vähemmistön herkkua.

Siinä mielessä olemme samoilla linjoilla, että surkuhupaisuutta tosiaan on ilmassa.
 
Vastaus: Nintendo Switch

Mielestäni uusissa konsoleissa pitäisi olla tuki bluetooth -kuulokkeille. Haluan päästä eroon ärsyttävistä johdoista, esimerkiksi käytän puhelimissa "langatonta latausta" ja kuuntelen musiikkia bluetooth -kuulokkeilla. On se kumma, kun mikään konsoli ei tue kunnolla tulevaisuutta.

Joo, ihan samaa mieltä kumminkin tässä, että jokaisen konsolin pitäisi noita kyllä tukea oletuksena. :)
 
Vastaus: Nintendo Switch

Sekä X1 että PS4 tukevat langattomia kuulokkeita ja kummallekin alustalle löytyy hyvin valinnanvaraa erilaisista kuulokemalleista. Nintendon lausunnon perusteella näyttää siltä, että Switch ei ihan kategorisesti tue lainkaan langattomia kuulokkeita. Käyttäjän kannalta lienee aika sama, mikä se kuulokkeiden käyttämä yhteyskäytäntö on, kunhan laitteet toimivat.

Tämänhetkisen tiedon mukaan Switchiin saa liitettyä kuulokkeet vain suoraan konsolin kuulokeliitäntään, mikä ei ehkä ole ihan äärimmäisen kätevää, jos konsolia on tarkoitus säilyttää esim. tv-tason hyllyssä. Olisihan se kiva, että ellei mitään muuta, edes Pro-ohjaimesta löytyisi kuulokeliitäntä. Mutta ei näytä löytävän.

Riittävällä budjetilla operoiva kotiteatteriharrastaja voi toki kiertää ongelman, mutta av-vahvistimet tai edes laadukkaalla kuulokeliitännällä varustetut telkkarit tuntuvat olevan vähemmistön herkkua.

Siinä mielessä olemme samoilla linjoilla, että surkuhupaisuutta tosiaan on ilmassa.

No nyt olet kyllä vienyt oletukset vähän turhan pitkälle. Kysymys on kuulunut tukeeko Switch Bluetooth kuulokkeita, ei sitä tukeeko se langattomia kuulokkeita. Tätä emme vielä tiedä tukeeko Switch USB dongle tyyppisiä ratkaisuja mitä esim PS4 tukee. :)
 
Ylös Bottom