Vastaus: No Man's Sky
Jälkikäteen ajateltuna tuo kommentti on vähintäänkin eriskummallinen kun huomioi kuinka PC -versio on identtinen konsoliversion kanssa. Mutta PSNEO sitten mahdollistaisi uudenlaisen pelikokemuksen tehokkaamman raudan myötä? Joopa-joo.
Aijaa, ei mun mielestä. Se että peli laitettaisiin toimivaan vielä kolmannellekin konfiguraatiolla (varsinkin konsoli-sellaisella) vaatii tottakai lisää devaus ja testausaikaa heti lähteissä, sekä jokainen muutos jatkossa vaatisi isomman työn jos tulisi yksi kehityshaara lisää. Ja jotta se olisi perusteltua niin lisädevaukseen tulevat ma$$it täytyy tulla korkojen kera takaisin_ja jos näyttää että näin ei ole, tai se haittaa jo olemassa olevien haarojen kehitystä niin sitä ei tehdä.
Näinollen, näen että tässä on prioriteetti saada nyt Plese ja PC versio ensin toimimaan jotakuinkin siedettävästi_MUTTA koska maine on jo mennyttä ja suuria rahavirtoja sisäänpäin ei ole kaiken ryssimisen ja valehtelemisen jälkeen enää näköpiirissä niin tätä tehdään tod. näk. aika marginaalisilla resursseilla. Se voisi selittää mm. sitä että vaikka pätsiä tulee niin mitään release noteseja ei kehdata julkaista kun niissä ehkä olisi tyyliin pelkkiä
"Fixed a critical crash issue" -tyyppisiä nolouksia.
Kenties suuri osa devi ja testitiimistä ovat jo saaneet kenkää tai siirretty toisiin tehtäviin ja siitä todellakin on NDA ja se ei olisi julkista tietoa. Tämä juna saattoi mennä jo. Laatu oli ja on kuraaPISTE. Näin laatualalla työskentelevänä harmittaa aina kun tämä tapahtuu, oli sitten kyseessä videopeli tai jokin muu sovellus jossa on "vähän oikaistu" QA tiimoilta. Silloin se harmittaa enemmän kun näkee että potentiaalia olisi ollut NIIIN paljon parempaan ja jopa mahtavaan, kuten tässä pelissä.
Jotkut tuumaustauot saattaa olla vähän optimisia arvioita mielestäni, peli on ihan rampa ja viimeisimmät päivitykset eivät ole pelkästään korjanneet vikoja vaan tullut regressiota. (aiemmin toimineet asiat menneet rikki) Tämä kielii siitä että aika ohkosilla resursseilla mennään edelleen, ei ehkä todellakaan tarvita lisää "ylimääräistä" kehitettävää. Tietenkin markkinointi kikkana Pro-optimointi voisi olla hyvä, mutta näen tilanteen hieman riskialttina. Olemassa oleva paketti pitäisi saada toiminaan nyt Pleikkarilla ja PC, sitten tarvittaisiin vielä lisää sisältöä. Mutta mahtaako sitäkään olla tulossa jo mainituista syistä?
Todennäköisempi tuumaustauko on pelaajilla joita tällainen avaruus seikkaulu kiinnostaa: Hankkiiko Elite Dangerous pelin nyt, vaiko myöhemmin?