Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pelaaminen otsikoissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Hyvä oli dokumentti, vaikka jossain välissä hieman pisti naurattamaan miten vakavasti nämä mestarit ottivat asiansa. Kun itselle pelaaminen on aina ollut ennenkaikkea hauskaa yhdessä tekemistä, on tälläinen vakavailmeinen suorittaminen jotenkin vierasta. Tästä huolimatta oikein mukava tuulahdus sieltä 80-luvun pelihalleista. Pelihyllystä löytyy oranssinen Donkey Kong taskumallisena ja yhä toimintakuntoisena.

Unohdin tietty katsoa tuon ja ei taida olla Areenassakaan katsottavissa. Oli taas ihan vitusti hyötyä YLE-verosta. Nakertaa.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Hyvä oli dokumentti, vaikka jossain välissä hieman pisti naurattamaan miten vakavasti nämä mestarit ottivat asiansa. Kun itselle pelaaminen on aina ollut ennenkaikkea hauskaa yhdessä tekemistä, on tälläinen vakavailmeinen suorittaminen jotenkin vierasta. Tästä huolimatta oikein mukava tuulahdus sieltä 80-luvun pelihalleista. Pelihyllystä löytyy oranssinen Donkey Kong taskumallisena ja yhä toimintakuntoisena.
Pitkälti tämä. Olihan se aika lailla testamentti lähinnä kilpailulliselle pelaamiselle mutta samalla myös hellyttävä yhdistelmä hienoa retroa ja kovasti camp-henkistä hyvis/pahis-amerikkalaisuutta. Ei tuollaisia dokkareita liikaakaan ole, joskin netti onneksi jo paikkaa. Ainakin jokakesäisiä Evo-turnauksien livestreameja, joissa tämän päivän beat 'em upien Wiebet ja Mitchellit ottavat toisistaan mittaa, tulee nykyisin sivusilmällä jopa seurattuakin. Vaikka samaistuttua ei tule vahingossakaan, riittävällä tunteen palolla varustettujen pelaajien yhteenotot voivat olla sohvaperunapelaajallekin mitä parhainta viihdettä :)
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Osaajien puute jarruttaa Suomen pelialan kasvua : "Uudeksi Nokiaksi" hehkutettu ala työllistäisi satoja - osaajat uupuvat | Talous | Iltalehti.fi

Hiltusen mukaan kotimaiset pelifirmat joutuvat palkkaamaan työntekijöitä ulkomailta, koska Suomessa ei ole tarpeeksi ammattitaitoista väkeä.

Pelialan opetusta tarjotaan noin kymmenessä ammattikorkeakoulussa tai toisen asteen oppilaitoksessa. Hiltusen mukaan koulutuksen laajentamisesta on tarkoitus keskustella tänä vuonna oppilaitosten kanssa.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Mietin, että meneekö Warfighterin omaan ketjuun vai tänne. Pistetään tänne, uutinen kummiskin kun on...

EA teki pelivedon ja pisti Medal of Honorin jäähylle – Dome.fi

MoH - faneja kuten esimerkiksi minua ottaa saatanasti aivoon. Jos EA vaan olisi antanut Danger Closelle aikaa, eikä olisi yrittänyt kilpailla Activisionin CoD:ia vastaan, näin ei olisi käynyt. Jos EA alkaa painostamaan DICE:a ja kyseisen yhtiön Battlefieldiä samalla tavalla, en halua edes kuvitella mitä tulee tapahtumaan.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Ei nyt pelaamista suoranaisesti otsikoissa mutta Keskisuomalaisessa blogiaan pitävä viihdetoimittaja Marko Ahonen otti jokunen päivä sitten ihan osuvasti kantaa ilmeisesti jollain vauvafoorumilla nousseeseen kohuun The Walking Deadista. Spoilaa kylläkin siinä samalla pelin juonta, joten lukekaa varauksella.

Hyvä teksti. Tuon jälkeen menin sinne Vauva-foorumeille ja kadun vieläkin sitä päätöstä. Ei herranen aika, mitä sakkia...
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Yhden miehen hikipajojen luultiin jo painuneen historiaan. Kunnes mobiilipelit palauttivat tämän kunniakkaan soturiluokan takaisin riviin.

Suomen pelialan loistoajat jatkuvat - silti "99 % hyvistä ideoista jää toteuttamatta"


- Peliyrityksen aloittaminen ei vaadi elämää suurempia panostuksia tai investointeja kuten vaikka teollisuudessa. Menestyksen voi luoda halutessaan omasta olohuoneesta käsin. Esimerkkinä voi mainita yhden miehen aloittaman yrityksen Fingersoftin, jonka peliä on ladattu yli 40 miljoonaa kertaa, Suomen pelialan keskuksen Neogamesin johtaja KooPee Hiltunen kertoo.

Lisää aiheesta: Suomen pelialan loistoajat jatkuvat - silti "99 % hyvistä ideoista jää toteuttamatta" | Yle Uutiset | yle.fi
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Videopelit tulivat osaksi oikeita sotia : Videopelit tulivat osaksi oikeita sotia - Sota - Ulkomaat - Helsingin Sanomat


"Videopelit voivat välittää sodan intensiteetin ja vakavuuden yleisölle, joka ei muuten katsoisi historiadokumentteja tai lukisi siitä luokkahuoneessa", sanoi pelintekijöitä avustanut veteraani Mike Ergo Los Angeles Timesille huhtikuussa 2009.

"Pelin tekeminen sotarikoksista ja tuhansien kuolemien ja haavoittumisten hyväksikäyttö on sairasta. Sellaista aikaa ei tule, jolloin ihmisten on sopivaa tehdä 'leikisti' kauheuksia. Fallujan verilöylyä tulisi muistaa häpeällä ja kauhulla, ei kiillottaa viihteeksi", sodanvastainen Stop the War Coalition moitti.

Molemmat hyviä pointteja ja vähintäänkin yleisen keskustelun arvoisia.
 
Ylös Bottom