Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pelaaminen otsikoissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Professori: K-18-pelin antamisen lapselle pitäisi olla rangaistavaa : http://www.hs.fi/kotimaa/Asiantunti...+rangaista+lasten+pelaamisesta/a1391916938798

Nappaan pätkän hesarin jutusta:

Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen esitti sunnuntaina Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalaisessa, että kiellettyjen pelien antamisen lasten käyttöön pitäisi olla rangaistavaa.

Nykyisin pelin myyminen sen ikärajaa nuoremmalle on rikos, josta voidaan tuomita sakkoa tai vankeutta. Tolvasen tulkinnan mukaan rikoslaissa ei ole kuitenkaan säädetty rangaistavaksi sitä, jos vanhemmat antavat lapsen pelata kotona K-18-pelejä.

"Lasta suojellaan vähäisemmiltäkin asioilta. Luunapin antaminen tai tukistaminen on rangaistavaa. Ja mopon luovuttamisesta alle 15-vuotiaalle saa sakot. Tai jos sallii lapsen juoda kulauksen viiniä, niin syyllistyy rikokseen. Kyllä tämä taatusti paljon vahingollisempaa on", Tolvanen sanoi Sunnuntaisuomalaisessa.

MLL:n Iivonen on Tolvasen kanssa samaa mieltä siitä, että asiaa koskeva lainsäädäntö on nykyisellään epäselvä. Hänestä oikeampi tapa parantaa tilannetta on valistaa vanhempia ikärajoista ja siitä, mitä haittaa liian rajujen pelien pelaaminen voi aiheuttaa lapsen kehitykselle.

Myöskään suunnittelija Tommi Tossavainen Kansallisesta audiovisuaalisesta instituutista KAVI:sta ei innostu lainmuutoksesta. Hän huomauttaa, että pelien vaikutuksia lapsiin on paljon vaikeampi osoittaa kuin esimerkiksi alkoholin haittoja.

Lapsi voi saada kehitysvaiheeseensa sopimattomasta pelistä esimerkiksi pelkotiloja tai painajaisia. "Mitä pienemmästä lapsesta on kyse, sitä todennäköisempiä haittavaikutukset ovat, mutta ei niitä kaikille tule", Tossavainen sanoo.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Tuosta aiheesta on ollut kotonakin juttua. Vaimolla kun on asiakkaana kaiken maailman käytöshäiriöisiä ala-asteikäisiä CoD-sankareita ja toisaalta minä taas olen pienestä pitäen pelannut kaikki Doomit ja Wolfensteinit sun muut. Silti olen suht järjissäni pysynyt, ehkä? Tapauskohtaista siis, mutta suuntaan tai toiseen saa melkoiset väännöt aikaiseksi, että missä vaiheessa ja kenen on OK pelata mitäkin pelejä ja kuinka paljon. Nykyään olen kyllä ikärajojen suunnilleen melkein noudattamisen kannalla, mutta ainahan löytyy kuitenkin se jonkun kaverin äiti, joka antaa pelata kaikkia pelejä.

Pitäisiköhän sitä tämän siivittämänä kotimatkalta käydä poimimassa Tomb Raiderin K18 definitiivinen editio PS4:lle vaimon paheksuttavaksi.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Niin kyllähän se menee niin, että ne joilla jossain vaiheessa päässä viiraa...sillä viiraa jokatapauksessa. Niillä vain pelit ja leffat saattaa laukaista sen.

Itse olen 5-6vanhasta isän kanssa katsellut rambot sun muut 80luvun leffat järjestäen kaikki, ikärajoista huolimatta. Ala-asteella jo pelailin k18 pelejä. Ja en kyllä koe itseäni mitenkään häiriintyneenä, vaan pikemminkin olin kaveriporukasta se ensimmäinen joka rauhottui ja perusti perheen ja elää tylsää perheelämää punaisen talon ja farmariauton kera. Harrastuksena edelleen ne k18 jne. pelit. :)
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Niin kyllähän se menee niin, että ne joilla jossain vaiheessa päässä viiraa...sillä viiraa jokatapauksessa. Niillä vain pelit ja leffat saattaa laukaista sen.

Itse olen 5-6vanhasta isän kanssa katsellut rambot sun muut 80luvun leffat järjestäen kaikki, ikärajoista huolimatta. Ala-asteella jo pelailin k18 pelejä. Ja en kyllä koe itseäni mitenkään häiriintyneenä, vaan pikemminkin olin kaveriporukasta se ensimmäinen joka rauhottui ja perusti perheen ja elää tylsää perheelämää punaisen talon ja farmariauton kera. Harrastuksena edelleen ne k18 jne. pelit. :)

Täälä toinen samanlaisen kasvatuksen saanut, eipä ole äkkiseltään muisteltuna koskaan pahemmin tullut edes rähinöityä, vaan tullut aina oltua se järjen ääni kaveriporukassa, joka on ratkaissut melkeen tilanteen kun tilanteen puhumalla ilman minkään sortin tarvetta rähinöidä.

Ehkäpä se on sekin että kun jo nuorella iällä noita sai katsoa tai pelailla niin samalla kuitenkin oli omat vanhemmat parhaansa mukaan mukana touhussa ja harrastamassa :) Tarvittaessa vähän muistuttamassa, että pelit on vain pelejä ja elokuvat elokuvia = satua.

Eli todellisessa maailmassa henkilähtee kovasta potkusta munille kun taas double dragon 2.ssa vastustaja tuosta tokeni (paitsi super polvipotkusta :D )

Edelleen itsellä samaiset pelit harrastuksena ja tosiaan kanssa kaveripiiristä ensimmäisiä kellä muksut, omakotitalo kaara jne. Toki itse tullut vielä valkkailtua huolella mitä jälkikasvu nyt pelaa. Mutta onhan tuo tullut huomattua, että nykyään jo lasten peleissäkin aseet laulavat jne. Skylandereissa ukko "väsähtää" energian mennessä nollaan, mutta vastustajia viuhdotaan miekoilla, tykeillä ties millä. Lego Marvelissa ukkoja päräytetään palasiksi ties millä jne. Toki edelleen mariossa meno on suht samaa kun se oli 8bit aikana mutta olihan marjollakin jo silloin tulikukat jne.

Auttamatta tulee aina tuosta oman kodin kuvauksesta mieleen Hot Shots 2 leffan legendaarinen:

"Know what I'm gonna do if we make it? I'm gonna go back to Eagle River and marry my gal, Edith Mae. Gonna get us a nice little place with a white picket fence. You know the kind. Two-car garage. Maybe a fishing boat. And in 15 years, when they're all paid for... I'll set my charges and blow the shit out of them."

T: Säkylän Pioneeri 2/04 :D
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Siis jos ihan aikuisen oikeasti ajatellaan, niin ei ne väkivaltaiset pelit, leffar, pornot ja muut K18 kama kuulu lasten silmiin. Sitä tulee ihan riittävästi jo uutisistakin. Antaa lasten olla lapsia niin kauan kuin mahdollista.

Myös kannattaa muistaa, että K18 tuotteen myyminen lapselle on rikollinen teko Suomessa. Miksi siis se ei olisi rikollinen teko jos isi tai äiti tai mummi tai joku muu luovuttaa/antaa lapselle K18 pelin tai näyttää sille K18 leffan tai muuta vastaavaa. Lain pitää olla kaikille sama.

En sano, että leffat ja pelit suoraan olisivat lapsille haitallisia, mutta onko sen 6V pennun pakko pelata jotain CoDia tai GTAta? Sopivimpiakin olisi. Tuskin teistä kukaan pistää tuollaisen skidin katsomaan Röllin sijasta jotain MILF & Granny Anal Creampie Gangbangia?

Se, että itse ei ole mennyt sekaisin ei tarkoita sitä, että se K18 peli olisi maailman paras lastenvahti. Itse olen erittäin kovasti sensuuria vastaan, mutta ikärajat ovat ihan hyvä olla olemassa ja niitä kannattaa noudattaa.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Eikai tässä kukaan ole väittänytkään, että ikärajat ois turhia tms. Vaan pointti on siinä, että media uutisoi kaikki hullut nimenomaan siltä kantilta, että koska pelasi K18 peliä, hän sekosi. Kyllä niillä ihmisillä se pää napsahtaa hyvin suurella todennäköisyydellä muutenkin. Eli ei automaattisesti tule sekopäistä vaikka k18materiaalia olisi katsellut koko ikänsä..toisin kuin media väittää.

En minäkään anna lasteni katsoa kun jotain GTA:ta pelailen, mutta jos salkkareissa nyt sattuu olemaan k7 ja kohta 5v tyttö nyt siitä osan näkee leikkiessään niin jos sitä joku asia ihmetyttää, se hänelle kerrotaan mitä tarkoittaa jne. Ei siinä aleta silmiä peittämään ja viemään pois huoneesta.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Samoilla linjoilla, että hyvä olla ikärajat ja niitä on syytä ainakin suunnilleen noudattaa, mutta mahdoton ketään alaikäistä on täysin K18-tavaralta suojata, ellei sitten asu jossain Amish-yhteisössä. Tuon ehdottoman myyntilain pitäisi olla mielestäni ihan riittävä. En pidä kovin rangaistavana tekona antaa esim. 16-vuotiaan pelata jotain räiskintäpeliä, jos kyse on suht. täysipäisestä nuoresta.

Oletan, että muutkin olivat samoilla linjoilla. Meni vain hieman vanhojen "hyvien" aikojen nostalgiamuisteloksi ja kyseisen professorin tiukkapipoisuuden ihmettelyksi.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Samoilla linjoilla, että hyvä olla ikärajat ja niitä on syytä ainakin suunnilleen noudattaa, mutta mahdoton ketään alaikäistä on täysin K18-tavaralta suojata, ellei sitten asu jossain Amish-yhteisössä. Tuon ehdottoman myyntilain pitäisi olla mielestäni ihan riittävä. En pidä kovin rangaistavana tekona antaa esim. 16-vuotiaan pelata jotain räiskintäpeliä, jos kyse on suht. täysipäisestä nuoresta.

Oletan, että muutkin olivat samoilla linjoilla. Meni vain hieman vanhojen "hyvien" aikojen nostalgiamuisteloksi ja kyseisen professorin tiukkapipoisuuden ihmettelyksi.

Juurikin näin, samoilla linjoilla tääläkin ollaan että ikärajat on olemassa syystä.

Mutta kuten omassa jutussani mainitsinkin, meilläkin jälkikasvu pelailee spyroa, mario pelejä ja lego pelejä niin kyllä noissakin vaan kovasti tuntuu tulleen jäädäkseen jonkin sortin väkivalta. Sitä tulee melkeinpä peleissä kun peleissä nykyään vastaan änärissä viuhdotaan nyrkeillä ja autopeleissä kiilaillaan kisailun sijasta vastustajat kaiteisiin tai radalta pihalle jne.

Tottakai peli kaupoilla ja pelien myyjillä pitää olla tolkku kelle pelinsä myyvät ja että noudattavat ikärajoja joita kansissa suositellaan, mutta meikäläisestä ainakin meillä vanhemmillahan tässä tulee ennen kaikkea olla se suurin vastuu ja tolkku ettei oikeesti myönnytä antamaan periksi jos muksu vinkuu että saisi pelata jotai jota kaverikin saa jo kuulemma pelailla :)

Ei tässä lähivuosina ole suunitteilla näyttää omalle jälkikasvulle leikaamattomia robocoppeja, ramboja jne. Tai vastaavasti antaa alkaa kokeilemaan noita "isin" pelihyllyn tarjontaa. Meillä lasten pelit on omassa hyllyssä josta muksut saa valita mitä haluavat pelailla ja aikuisten pelit onkin sitten sielä aikuisten hyllyllä jonne ei pikkuväki pääse kiipeilemään :)

Mutta nuo lasten ohjelmat joita ihan telkkarista tulee jokanen päivä on selkeästi tuota väkivaltaa täynnä (turtlesit, gormitit, transformerit). Jos muistelee omaa nuoruutta niin toki joo oli turtlesit mutta sitten oli tao tao, matka maailman ympäri 80 päivässä, alfred j kwak, muumit jne. Noita ohjelmia on tullut ainakin itse ostettua hyllyyn ja näytettyä omalle jälkikasvulle koska noissa on jotain opetustakin mukana eikä pelkkää toimintaa (paitsi turtlesissa). Mutta kun tuota nuorten silmille ja korville tulee jostain aina vastaan niin parasta on se ettei vaan sitten sivuuta jos pieni mies tai tyttö jotain kysyy vaan sitten vastaillaan parhaan mukaan (kuten aiemmin olikin mainio salkkari esimerkki).
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Supercell veti viime vuonna ihan hyvin.

During the 2013 fiscal year, Supercell recorded GAAP revenues of $689 million, and EBITDA (earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization) of $322 million. The company noted that it paid approximately $345 million in taxes.

Supercell's Ilkka Paananen noted that these large-scale earnings are allowing the company to plan for the long-term future. "We have the financial security to do so," he added. "So we can think what's best for the players and Supercell."

Supercell reveals latest fiscal figures, defends free-to-play model - Gamasutra
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Ylen uutisissa oli juttua pelaajista jotka käyttävät kymmeniätuhansia euroja Clash of Clanssiin, niin Supercellin toimitusjohtaja on tavannut näitä pelaajia ja he ovat rikkaita pankkiireita ja liikemiehiä. Hyvää mainosta pelialalle.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Tämä yllätti ainakin minut. Suomen peliteollisuus on ohittanut liikevaihdoltaan Ruotsin. Ruotsissa on enemmän isoja pelistudioita, kuten 300+ hengen DICE, Ubisoft Massive ja Starbreeze, mutta ilmeisesti Suomessa jylläävät isoja voittoja mobiilipeleillään tekevät pienemmät kehittäjät ovat paljon rahakkaampia.

Suomen peliteollisuudella pyyhkii hyvin - nyt taakse jäi Ruotsi | Yle Uutiset

Suomen peliteollisuuden liikevaihto oli vuonna 2013 noin 800 miljoonaa euroa. Ruotsin peliteollisuuden liikevaihto jäi arvioiden mukaan puolestaan noin puoleen tästä, 400 miljoonaan euroon.
Suomen pelialan mittaluokka on ottanut mittavan harppauksen lyhyessä ajassa. Suomen peliteollisuudessa kasvua vuodesta 2012 viime vuoteen oli yli 200 prosenttia.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Hienoja uutisia. Suomen kulttuurivienti on tasolla johon se on koskaan aiemmin tuskin yltänyt. Musiikki ja elokuvat jäävät todennäköisesti kauas taakse peleihin verrattuna. Aamun uutisissa kerrottiin Jyväskylän Yliopiston yhteyteen perustettavasta pelitutkimuksen osaamiskeskuksen. Peliteollisuus ei tällä haavaa työllistä kuin muutaman tuhannen kansalaista. Kasvupontettiaalia kuitenkin on. Nämä nykyiset menestyjät innostavat nuoria alalle. YLE kertoo uutisessaan työvoimatarpeeksi arvioitu 400 uutta työpaikkaa vuodessa.

Lähde: http://yle.fi/uutiset/peliala_metsastaa_osaajia_kissojen_ja_koirien_kanssa/7056171
Lähde: http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288653848745.html
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Tänään A-streamissa ilmeisesti pelien väkivaltaisuuteen liittyvää juttua. A-ohjelmista se huonoin, mutta voihan siellä jotain hyviä pointtejakin tulla.

edit: Ahaa, ei ole enää a-stream, a-studioksi muutettu vaihteeksi.
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Parhaillaan A-studion keskustelussa heittää Xboxin maahantuojan edustaja kaiken vastuun vanhemmille. Eihän se nyt näin mene tietenkään, tottakai teollisuudella on oma roolinsa.

Viimeisin ällötys oli kidutussessio GTA V:n kohdalla. Ihan turhaa ja palvelee jotain sellaisia voimia joita on tarpeetonta tuoda viihteen alttarille. Muinainen palikka spriteillä luotu Commando Libya oli jo kovaa kamaa. Tänään lähes fotorealistinen ja motion capturoitu väkivaltaviihde on arkea ala-asteikäisten kokemuspiirissä. Sieltä imetään mallit ja roolit. Ongelmaratkaisun keinot ovat suoraviivaiset ja raaistuminen etenee huomaamatta. Yhdenkään pelin ei pitäisi palkita rollaattorilla kulkevan mummon ryöstämisestä edes täysi-ikäisille.

[video=youtube_share;vYhPplBTdZ0]http://youtu.be/vYhPplBTdZ0[/video]
 
Vastaus: Pelaaminen otsikoissa

Parhaillaan A-studion keskustelussa heittää Xboxin maahantuojan edustaja kaiken vastuun vanhemmille. Eihän se nyt näin mene tietenkään, tottakai teollisuudella on oma roolinsa.

Viimeisin ällötys oli kidutussessio GTA V:n kohdalla. Ihan turhaa ja palvelee jotain sellaisia voimia joita on tarpeetonta tuoda viihteen alttarille. Muinainen palikka spriteillä luotu Commando Libya oli jo kovaa kamaa. Tänään lähes fotorealistinen ja motion capturoitu väkivaltaviihde on arkea ala-asteikäisten kokemuspiirissä. Sieltä imetään mallit ja roolit. Ongelmaratkaisun keinot ovat suoraviivaiset ja raaistuminen etenee huomaamatta. Yhdenkään pelin ei pitäisi palkita rollaattorilla kulkevan mummon ryöstämisestä edes täysi-ikäisille.
Hyvin vaikea nähdä, miten peliteollisuus olisi mitenkään vastuussa siitä, että joku vanhempi ostaa lapselleen tälle sopimattoman pelin. Pelien kansissa ovat ikärajat varsin selkeästi nähtävissä. Lisäksi ohjelmassahan tämä Xboxin edustaja juuri sanoi, että peliteollisuudella on vastuuta niistä ikärajoista tiedottamisesta ja että sitä peliteollisuus myös tekee.

GTA V:n kidutussessio ei ollut mitään sellaista, mitä ei aikuisille suunnatussa pelissä voisi olla.

Erittäin monessa pelissä palkitaan epäoikeudenmukaisesta tappamisesta. Siihen verrattuna joku ryöstämisestä palkitseminen on aika kevyttä.

Tässä vielä linkki tuohon A-studion keskustelutilaisuuteen Yle Areenassa.
 
Ylös Bottom