Uusin OPM2 sisältää TOCA pelattavan demon.
Testasin sitä juuri Dual Shockilla ja ensivaikutelma oli melkoinen pettymys.
Demo on 80% valmis, joten jotain muutoksia/parannuksia on varmaan vielä odotettavissa mutta ei lupaa kovin hyvää.
Peli tuntuu melko viimeistelemättömältä.
Silloin kun ajelee yksikseen, ruudunpäivitys on tasaista, mutta useamman auton kisassa grafiikka on välillä melkoisen nykivää.
Videoitten perusteella peli näytti huomattavasti hienommalta kuin mitä tämä demo, olikohan ne videot korkearesoluutioisemmasta PC versiosta. Ainakin tässä demossa autot ovat melkoisen karkeasti mallinnettuja, eivätkä läheskään esim GT3 tasoa, ympäsristöt ovat myös karut. Hahmot ja animaatiot välivideoissa ovat myöskin keskinkertaista luokkaa.
Replay toimintoa ei demossa ole.
Ajettavuus tuntuu arcademaiselta, ja ainakin yksi moka on vielä demoversiossa: jarruttaessa autoa ei voi ohjata samalla ollenkaan! Autot kyllä vahingoittuvat, mutta kun autot on muutenkin mallinnettu huonosti käyttäen liian vähän polygoneja, ei vahinkomallinnus tunnu oikein onnistuneelta.
Kokonaisuudessaan demosta jäi kuva että peli on PS2:n ensimmäisen sukupolven huonosti ohjelmoitu peli, grafiikka ja pelattavuus ovat pahimmillaan miltei PSOne tasoista.
Kaikenkaikkiaan yllättävän ala-arvoinen demo Codemastersilta.
Nyt alkaa jo pelottamaan että ovatkohan ne saaneet ryssittyä CMR3:nkin
Toivottavasti myyntiversiota saadaan parannettua ainakin 100%
Tämä viesti ei ole provosointitarkoituksessa laitettu, vaan suosittelen todella kokeilemaan peliä jossakin ennenkuin hankitte sen, jotta näkee onko se parantunut demosta. Tällaisenaan sitä ei mielestäni kannata hankkia.