Tässä videossa japanilaissyntyinen henkilö kuvaa aika hyvin tätä puheena ollutta Ubisoftin kömpelöä kulttuurien karikatyrisointia. Mustat joraa hip hopille, japanilaiset juovat teetä ja sanoo nihao, jne. Mielestäni ollaan aivan huvittavan ala-arvoisella tasolla kulttuurien käsittelyssä. Ubisoft saa tästä ihan ansaitusti palautetta, DEI-humputtelu kun on heille ollut näin muuten innolla omaksuttu toimintatapa.
Mulla meni hetki kun mietin, mistä tämän tyypin tunnistin. Sehän on vanha kunnon Shohei, josta Th3Birdman teki mainion Exposing the Grift videon tässä kuukausi sitten:
Eli kyseessä on juuri näitä vihakauppiaita, joista on täälläkin käyty aiemmin keskustelua. Tyypin kanava on vuoden vanha ja viime kesään asti sillä oli muutamia satoja katselijoita. Sitten tyhjästä tulee tuo Ubisoft on rasisti -video, jolle kertyy 400k katsojaa, jonka jälkeen videot ovat ihan pelkästään sitä viikkotolkulla.
Niiden sisältö onkin sitten sitä itseään: valheita, Asmongold-fanitusta, lisää valheita ja puolitotuuksien vääristelyä. Th3Birdman käy ne hienosti kohta kohdalta läpi.
Mikä tekee tästä huijarista mielenkiintoisen on se, että hän on pari kertaa jopa yrittänyt olla positiivinen. Shogun-sarjaa kehutaan historiallisesti tarkaksi ja puhutaan jopa miten vapausten ottaminen on ihan OK, jos vaan kertoo mielenkiintoista tarinaa. Ne eivät kuitenkaan saaneet tarpeeksi katsojia, joten sekin sarja muuttui nopeasti turinaksi rasismista ja johan katsojat palasivat! Ghost of Tsushimaa toki kehutaan realistisena ja autenttisena, mitä nyt se on ihan täynnä historiallisia virheitä ja samoja ongelmia kuin Shadows.
Mutta mä luulen, että sä tiedät tämän kaiken. Ei ole ensimmäinen kerta kun levität näitä huijareita. Joka kerta kun jäät valheesta kiinni teet saman asian: haukut henkilökohtaisuuksilla ja jatkat siirtelemällä maalitolppia. Hienosti menee!