Vastaus: The Last Of Us [PS3 Hype]
En halua kuulostaa tyypilliseltä "keksi itse parempi" -nalkuttajalta, mutta.. mikä olisi ollut sitten houkuttelevampi konsepti? On myös vähintäänkin eriskummallista mainita omaperäisten ideoiden puutteesta kolmen/neljän(?) trailerin/gameplay pätkän perusteella. Moninpeli on edelleen täysin pimennossa ja samaa voisi sanoa myös yksinpelistä.
Jos mä saisin kehittää pelin niin siinä ei ois:
1) Protagonistina valkoihoista, ruskeahiuksista, vähän partaa kasvattanutta miestä
2) Zombeja
3) Avaruushaarniskasupersotilaita
4) Suojan takana räiskimistä päämekanismina
Noi olis sellaset asiat mitkä jättäisin ihan ehdottomasti pois ylikäytettyinä. Last of Us nappaa oikein mielellään kaksi ensimmäistä. Tosin voihan noitakin käyttää jos homman vetää
visionäärisesti yli tyyliin Vanquish & Shinji Mikami, mutta Unchartedien ja nähtyjen trailerien perusteella en pidätä hengitystäni odottaen, että tässä nyt jotenkin mullistettaisiin kulunutta aihepiiriä. Luultavasti se tehdään paremmin kuin muut, mutta se ei vielä tarkoita omaperäisyyttä.
Kahta ekaa Unchartedia pelatessa (kolmatta en ole jaksanut, ehkä mä vielä joskus sen lainaan kaverilta) pohdin jatkuvasti että jos vain Naughty Dogin tekninen virtuoosimaisuus ja loputtomat resurssit saatais vaikkapa Team Icon tai thatgamecompanyn käyttöön niin maailma olisi todella kaunis paikka elää. Pelikehittäjät voivat (no, ainakin periaatteessa) lähteä ihan mistä tahansa lähtökohdasta, ja Naughty Dogilla lähtökohta tuntuu näiden pelien suhteen olevan se, että pyritään luomaan mahdollisimman autenttinen Hollywood-blockbuster-elämys. Eikä tämä ole mitenkään hanurista per se, kyse on vain makuasioista. Monet pitää Christopher Nolania maailman parhaana ohjaana, ja kyllä mullekin kaikesta nillittämisestä huolimatta rehellinen popcorn-viihde välillä maistuu oikein hyvin.
Mutta jos nyt houkuttelevempia konsepteja kaivataan, niin tässä sukupolvessa niitä ovat tarjonneet esimerkiksi vedenalainen utopian ja dystopian rajan ylittänyt kaupunki, vuosisatoja jatkunut temppeliherrojen ja assasiinien välinen taistelu ja tämän eläminen renessanssiajan Italiassa, rikosten ratkominen film noir -hengessä enkelten kaupungissa, portaaliase jolla voit liikkua aivan uudella tavalla ja viimeisimpänä kaapu päällä herääminen autiomaasta, tietämättä kuka olet ja mitä olet tekemässä, vain kaukainen vuorenhuippu kohteenasi. Mutta kuten sanoin, makuasioitahan nämä.