HideoMiyamoto
Well-Known Member
Alexin syväsukellus pelimoottoriin.
Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Ei kai pelaajamääriä kukaan kritisoi vaan enemmänkin keskustelee siitä että mitä pelaajamäärä vs. myydyt pelit nykyää tarkoittaa. Se on vaan fakta että pelaajamäärillä ei tehdä tulosta. Jos valtaosa pelaajamäärästä on jo maksavia ubi+ jäseniä niin pelin menestyksen kannalta tilanne on plusmiinus nolla.No kylläpä joillakin on kauhea tarve vähätellä noita pelaajamääriä. Vissiin kovasti olisi haluttu pelin floppaavan vaikka niin ei selvästikkään käynyt. Tämä on muuten top seller listalla toisena steamissä very positive arvioilla. PS Storessakin oli eilen, kun katsoin, 4,79 arviot eli saivarrella voi onko nyt oikeita pelaajia vai ei mutta selvästi porukalle maistuu.
Ei kai pelaajamääriä kukaan kritisoi vaan enemmänkin keskustelee siitä että mitä pelaajamäärä vs. myydyt pelit nykyää tarkoittaa. Se on vaan fakta että pelaajamäärillä ei tehdä tulosta. Jos valtaosa pelaajamäärästä on jo maksavia ubi+ jäseniä niin pelin menestyksen kannalta tilanne on plusmiinus nolla.
Peli on hyvä ja hauska, itsekin tykkään, mutta jos se ei myy niin että päästää voitolle niin silloin se ei lupaa hyvää.
En tiedä steamin top seller rankeista mutta chartin mukaan parhaimmillaan ollut noin 60k pelaajaa, ei se nyt kauhean huikea ole top selleriks.
Okei, pc pelaaminen iha vierasta ni ei oikein kosketust sinne steam maailmaan60K pelaajaa yhtäaikaisesti on itseasissa hyvä tulos yksinpelille. Harva pääsee edes 100k, itseasiassa 173 peliä joista varmaan edes puolet ole yksinpelejä. Joten 60K on hyvä tulos.
Okei, pc pelaaminen iha vierasta ni ei oikein kosketust sinne steam maailmaan
Kieltämättä kun sen muotoilee noin, niin onhan myynneissä ja käyttäjämäärissä iso ero eikä niitä voi tulkita samaksi asiaksi. Totta kai julkaisija ilmoittaa yleensä mielummin sen isomman luvun. Vaikea kuitenkin arvioida, mikä jakauma tässä tapauksessa on. Pelkkiä Steamin lukuja kyttäävät näkevät yhden totuuden, jossa pelillä ei mene kovin hyvin, mutta Steam ei taida olla vieläkään Ubille se pääasiallinen myyntipaikka. Ehkä Ubin omaa kauppaa käyttävistä iso osa maksaa mielummin sen 18 euroa kuin täyden hinnan, mutta näidenkään määrästä ei ole mitään tietoa. Veikkaisin, että paljon on varsinkin konsolipuolella sellaisia pelaajia, jotka eivät ole ubi+-mahdollisuudesta edes tietoisia ja ostavat pelit suoraan julkaisussa täyteen hintaan. Nämä pelaajat eivät näy Steamin käyttäjäluvuissa mitenkään.Viime vuoden lopulla sony ilmoitti kuinka astro oli myynyt 1.5 miljoonaa ja sega kuinka sonic x shadows myi parissa viikossa miljoonan.
Sitten on ubi joka hehkuttaa kahta miljoonaa pelaajaa.
Mä kyllä näen aika massiivisen eron.
Olet ehkä vähemmistössä yhden foorumin yhdessä keskustelussa, mutta en usko, että myyntilukuja pohtivat ovat enemmistössä juuri missään muualla. Se on mielestäni vain hyvä asia, että keskittyy pelaamiseen varsinkin jos vaihtoehtona on, että yrittää kampanjoida myyntilukuteorioilla itselle ideologisesti epäsopivia pelejä vastaan. Se porukka ei kyllä saisi olla enemmistönä missään.Näitä keskusteluja kun lukee niin tulee aina mieleen et taidan olla vähemmistössä, kun pelaan vaan pelejä enkä ole millään tavalla kiinnostunut mitä siellä taustalla tapahtuu.
Täh? Witcherin suuntaan mukako? Millähän osa-alueella?Kuutisen tuntia nyt takana ja edelleen maistuu todella hyvältä. Jos sarjan muutamat edelliset osat ovat menneet pikku hiljaa enemmän kohti Witcherin tyylistä peliä niin kyllä tässä on onneksi askeleet toiseen suuntaan. Tai sellainen fiilis tässä nyt ainakin tällä hetkellä itsellä on.
Miksi noita pitää vertailla? Minusta 2 miljoonaa pelaajaa tarkoittaa että peli kiinnostaa. Se on sen sanoma eikä sen tarvitse muuta sanoakaan.Ei kai pelaajamääriä kukaan kritisoi vaan enemmänkin keskustelee siitä että mitä pelaajamäärä vs. myydyt pelit nykyää tarkoittaa. Se on vaan fakta että pelaajamäärillä ei tehdä tulosta. Jos valtaosa pelaajamäärästä on jo maksavia ubi+ jäseniä niin pelin menestyksen kannalta tilanne on plusmiinus nolla.
No itse en kyllä edes kokeile mitään, mikä ei yhtään kiinnosta, joten kyllä se kertoo vähintään kiinnostuksesta. Sekin on jotain, uskokaan tai älkää. Itse asiassa se on jo paljon, sillä jos ei edes saa mielenkiintoa, niin tuskin saa muutakaan.Sitte tulee just näit "kokeilen vartin -> studio hehkuttaa isoja pelaajamääriä"
Täh? Witcherin suuntaan mukako? Millähän osa-alueella?Olisikin, niin voisi kiinnostaa vähän enemmän.
Ei se nyt ihan näin ole. Ubisoft+:n tilaaja on maksava asiakas. Olihan hän sitten AC Shadowsin myötä uusi tilaaja tai olemassa oleva tilaaja. Ehkä henkilö pysyy tilaajana yhden kuukauden pidempään koska Shadows. Tai ehkä uusi tilaaja pelaa Shadowsin läpi ja löytää jotain muuta pelattavaa palvelusta ja jatkaa tilausta.Ei kai pelaajamääriä kukaan kritisoi vaan enemmänkin keskustelee siitä että mitä pelaajamäärä vs. myydyt pelit nykyää tarkoittaa. Se on vaan fakta että pelaajamäärillä ei tehdä tulosta. Jos valtaosa pelaajamäärästä on jo maksavia ubi+ jäseniä niin pelin menestyksen kannalta tilanne on plusmiinus nolla.
Game Pass etunenässä, mutta myös myös Ubisoft+ ja EA Play Pro tuovat pelejään suoraan julkaisupäivänä palveluihinsa ja ovat tehneet näin jo hyvän aikaa. Jotain siellä osto- ja tilauskäyttäytymisessä nähdään mitä me ei välttämättä täällä nähdä. Jollain tavalla siis kokevat tämän tavan julkaista pelejä kannattavaksi. Ja kun kerran julkaisevat pelejään näin, niin tottakai puhuvat pelaajamääristä, eivätkä myynneistä. Jos julkaisija itse antaa pelaajille vaihtoehdon olla ostamatta peliä omaksi, niin silloinhan heille ihan ymmärrettävästi pelaajamäärät on se tarkastelun kohde.Toki tää on myös semmonen asia et kuseeko pelistudiot omiin muroihinsa kun pelit menee heti johonkin palveluun. Riittääkö sieltä profiittia jatkaa toimintaa kun peli on saatavilla. Sitte tulee just näit "kokeilen vartin -> studio hehkuttaa isoja pelaajamääriä"
Katsotaan miten käy, mutta ainakin alku on lupaava ja kaiken sen negatiivisuuden jälkeen yllättävän positiivinen pöhinä pelin ympärillä.Peli on hyvä ja hauska, itsekin tykkään, mutta jos se ei myy niin että päästää voitolle niin silloin se ei lupaa hyvää.
En tiedä steamin top seller rankeista mutta chartin mukaan parhaimmillaan ollut noin 60k pelaajaa, ei se nyt kauhean huikea ole top selleriks.
Menee jo aika pitkälle tämän pyörittely, mutta minusta on ihan validia huomioida sellainenkin kehitys, että pelaaja hankkii ubi plussan kuukaudeksi Shadowsin vuoksi, peli kestää kuitenkin niin, että tulee ostettua vielä toinen kuukausi. Peliin julkaistaan lisäsisältöä ja koska pelaaja tykkäsi pelistä kokeilujakson aikana, hän ostaa 50 % alesta ultra super deluxe (keksitty esimerkki) -version pelistä 60 eurolla. Tässä vaiheessa rahaa on Ubisoftille kilahtanut jo 96 euroa. Miksi pelaaja ei osta karvalakkiversiota halvemmalla? Koska hän on jo pelannut hienoilla kosmeettisilla vermeillä, eikä halua enää downgradettaa peliä. Karvalakissa ei ole myöskään lisäreitä, eli kolmen tunnin seikkailua jossain venevajassa (keksitty esimerkki). Veikkaan, että siellä Ubisoftin kierossa markkinointiosastossa pohditaan jotain tällaista.Ei se nyt ihan näin ole. Ubisoft+:n tilaaja on maksava asiakas. Olihan hän sitten AC Shadowsin myötä uusi tilaaja tai olemassa oleva tilaaja. Ehkä henkilö pysyy tilaajana yhden kuukauden pidempään koska Shadows. Tai ehkä uusi tilaaja pelaa Shadowsin läpi ja löytää jotain muuta pelattavaa palvelusta ja jatkaa tilausta.
Ei niitä voi vertailla mutta niistä puhutaan koska osakkeiden omistajat haluavat sijoituksilleen tuottoa. Tietty on hyvä että peli kiinnostaa, mutta lämpimät puheet kiinnostuksesta ei riitä jos pitäisi tienata jotain kustannusten päälle.Täh? Witcherin suuntaan mukako? Millähän osa-alueella?Olisikin, niin voisi kiinnostaa vähän enemmän.
Miksi noita pitää vertailla? Minusta 2 miljoonaa pelaajaa tarkoittaa että peli kiinnostaa. Se on sen sanoma eikä sen tarvitse muuta sanoakaan.
Ubi tietysti kertoo niitä asioita, mistä sille on hyötyä, mutta minulle tuo kertoi juuri sen, mitä tuohon jo kirjoitin: peli kiinnostaa. Niin itseänikin. Nykyään sitten on näitä kaikkia palveluita, joten senkin kautta alkaa olemaan vaikea puhua myynneistä. Kiittäkää Game Passia ja vastaavia.
Minusta tuo homma voisi mennä keskusteluna siis näin:
Ubi: Kaksi miljoonaa on pelannut/kokeillut peliämme.
Valittajat: Joopa joo, ei ne ole ostaneet sitä, nönnönnöö.
Ubi (tai minä): sanottiinko siinä jotain myynneistä?
No itse en kyllä edes kokeile mitään, mikä ei yhtään kiinnosta, joten kyllä se kertoo vähintään kiinnostuksesta. Sekin on jotain, uskokaan tai älkää. Itse asiassa se on jo paljon, sillä jos ei edes saa mielenkiintoa, niin tuskin saa muutakaan.
Mainostamisessa varsinkin jo se huomion kerääminen on iso juttu, mitä tämän voi ihan hyvin nähdä myös olevan. Se, että kaksi miljoonaa pelaa, on ihan omiaan lisäämään kiinnostusta: jospa minäkin sitten.
Niin, open worldin suuntaan toki mutta ei Witcher liene ainoa open world. Minun on hankala nähdä kauheasti yhtäläisyyksiä Witcherin ja AC:n välillä. Kaiken huipuksi about jokaisessa vähänkin tuoreemmassa open worldissa on vastaavia "roolipelielementtejä".Turha nyt tarrautua kirjaimellisesti, mutta onhan se suunta Black Flagin jälkeen ollut enemmän yleisempään open worldiin kuin vain salamurhaamiseen ja hiiviskelyyn keskittyvää. Näin sen ainakin olen itse kokenut ja sen vuoksi osa osalta on menty huonompaan suuntaan. Ei Valhallassakaan sinänsä mitään vikaa ole, paitsi ehkä se järjetön laajuus, mutta ei se ole enää sitä mitä AC peliltä haluan. Pelaan sit mieluummin vaikka sitä Witcheriä![]()
Ehkä ymmärsin sitten väärin koska en tosiaankaan ajatellut että se twiitti olisi suunnattu osakkeenomistajille vaan ihan pelaajille.Ei niitä voi vertailla mutta niistä puhutaan koska osakkeiden omistajat haluavat sijoituksilleen tuottoa. Tietty on hyvä että peli kiinnostaa, mutta lämpimät puheet kiinnostuksesta ei riitä jos pitäisi tienata jotain kustannusten päälle.
Niin, open worldin suuntaan toki mutta ei Witcher liene ainoa open world. Minun on hankala nähdä kauheasti yhtäläisyyksiä Witcherin ja AC:n välillä. Kaiken huipuksi about jokaisessa vähänkin tuoreemmassa open worldissa on vastaavia "roolipelielementtejä".