Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Kyllä! Vahva kannatus! Sotapelit kieltoon, kuka haluaa sotaa tai sotamyönteisyyttä! Myös poliittisesti epäkorrektit muinaismuistojen ryöväyspelit kiellettävä, esim. Uncharted, Tomb Raiderit. Animepelit kieltoon ja paljas pinta kaikkineen! Tappelu ja hakkauspelit myös kieltoon! Myös urheilupelit kieltoon - ne houkuttelevat CTE-vammaurheilun pariin! Itse sallisin tetriksen, mutta se kommunistinen leima ei vain oikein iske. No ehkä matopeli menisi, ellei se olisi eläinrääkkäyksen symboli.... haluaisimme ideologiavapaata pelaamista ilman sellaisen ajatusmaailman toitottamista, jota emme kuitenkaan elämäämme halua...
Hauskaa toki, mutta edelleen ei kukaan muu ole tainnut kielloista täällä puhua, kuin sinä nyt hassutteluinesi...Kyllä! Vahva kannatus! Sotapelit kieltoon, kuka haluaa sotaa tai sotamyönteisyyttä! Myös poliittisesti epäkorrektit muinaismuistojen ryöväyspelit kiellettävä, esim. Uncharted, Tomb Raiderit. Animepelit kieltoon ja paljas pinta kaikkineen! Tappelu ja hakkauspelit myös kieltoon! Myös urheilupelit kieltoon - ne houkuttelevat CTE-vammaurheilun pariin! Itse sallisin tetriksen, mutta se kommunistinen leima ei vain oikein iske. No ehkä matopeli menisi, ellei se olisi eläinrääkkäyksen symboli.
Aika yksiulotteista ajattelua että siksi ei saa olla muita kuin heteromiehiä kun ei voi muihin samaistua. Oletko pystynyt Tomb Raideria pelaamaan? Pelasiko joku muu TLOU:ssa sen erään osion?Ja viihteen osalta en kaipaa sitä sitten nimenomaan seksuaalisten vähemmistöjen näkökulmasta, koska en voi siihen mitenkään samaistua, ja koen kyseiset asiat viihteen tunnelman tappajiksi. Mutta kukin toki tavallaan. Pakkosyöttöä en silti haluaisi vähemmistöjen saatika minkään isompienkaan ryhmittymien ideologioista.
Miten seksuaalisuudesta on muka "tehty" hienompi tai ylevämpi asia? Hienompi ja ylevämpi kuin mikä?Ihmiset toki yrittävät aina tehdä asioista hienompia ja jotenkin ylevämpiä asioita kuin ne todellisuudessa ovat. Näinhän on käynyt seksuaalisuudenkin suhteen.
1. Tomb raider on suosikkipelejäni kautta aikojen, joten en tiedä miksi tuot tähän Tomb Raideria? Enkä ole missään tapauksessa naisvihaaja, vaan päinvastoin. Mutta feminismiä ja sen nykyisiä ääri-ilmentymiä en hyväksy, kuten en hyväksy sovinismiakaan (huom! tämä suhtautumiseni toki korostuu IRL vielä enemmän kuin viihteessä). Voin kyllä kiitos samaistua ylipäätään heteroihin pelihahmoina tai elokuvissa, joten en siis ole sukupuoleen siinä sidottu. En ajattele tai koe itse olevani kyseinen hahmo, vaan joko koen samaistumista hahmon tyyliin, arvoihin, persoonallisuuteen jne. En sinänsä hahmon sukupuoleen. Seksuaalivähemmistöihin kuuluvien hahmojen olemukseen en voi kuitenkaan mitenkään samaistua, koska en koe mitään yhtäläisyyttä tuon seksuaalisen suuntautumisen ajatusmaailman ja ylipäätään tuon seksuaalisen suuntautuneisuuden kanssa. Minun puolestani kaikki aikuiset ihmiset saavat olla keskenään miten haluavat, kunhan se tapahtuu molempien osapuolten vapaasta tahdosta, enkä todellakaan ole sitä kieltämässä. Mutta en halua asiaa mitenkään silmilleni pakkosyötöllä, ja minulla sekä muilla samanhenkisillä on todellakin oikeus tämä näkemys tuoda esiin, kunhan se tehdään ilman halventavien nimitysten käyttöä. Itse en halventavia nimityksiä ole todellakaan tässä yhteydessä käyttänyt, enkä myöskään homoutta tai lesboutta ole sinänsä kieltämässä, joten siinä mielessä ihmettelen joidenkin asennoitumista täällä.1. Aika yksiulotteista ajattelua että siksi ei saa olla muita kuin heteromiehiä kun ei voi muihin samaistua. Oletko pystynyt Tomb Raideria pelaamaan? Pelasiko joku muu TLOU:ssa sen erään osion?
Eikö se kuulosta jo aika homolta jos pitää olla aina se mies ruudussa, erityisesti jos on seksuaalisuudesta kyse?
En todellakaan koe kuuluvani tähän "miehet on pahoja" ja pride-, sun muuhun porukkaan mutta kun tällaisia kommentteja lukee niin pakostakin tulee mieleen, että osaako ihmiset yhtään asettua muiden kuin itsensä asemaan? Viihdettä pitäisi tehdä vain minulle, nyt ja heti, ei muille.
2. Minkälaista viihdettä näin rajoittuneet ihmiset voivat ylipäänsä katsoa? Kaikki missä on nainen päähenkilönä lienee jo pelistä pois kun ne saattaa olla miehistä kiinnostuneita? Vai riittääkö että on hetero? Ehkä se lesbous vielä menee kun voi katsella naisia mutta ei hitto jos miestä pitää katsella muutoin kuin naista paneskelemassa, ei pysty, ei.
3. Miten seksuaalisuudesta on muka "tehty" hienompi tai ylevämpi asia? Hienompi ja ylevämpi kuin mikä?
Seksuaalisuushan on aina ollut paljon muutakin kuin vain suvunjatkamisvietti. Eläimissä sen voisi pääosin kiteyttääkin noin yksinkertaisesti vaikka sielläkin esiintyy mm. homoutta ja homopareja, jotka ovat kasvattaneet poikasia. Ihmisten suhteen seksuaalisuuden supistaminen kuitenkin noin yksinkertaiseksi asiaksi on vain puhtaasti typerää. Ei liene tarpeellista avata ihmisten ja eläinten eroja jo ihan perusasioista lähtien vaikka tuntuu ne aika hukassa kyllä olevan. Wikipediasta voi vaikka aloittaa jos haluaa itseänsä sivistää, tarkistin itsekin mitä siellä tarkalleen sanotaan asiasta.
----------------
Ihan yleisesti aiheeseen liittyen: nautin nykyään entistä enemmän ns. pelillisistä peleistä, jotka on riisuttu kaikesta turhasta. On vain peli ja sen pelimekaniikat. Ei tarinaa, ei agendoja, ei samaistuttavia hahmoja. Silti näen että todellakin peleissä on paikkansa myös teoksille, jotka kertovat tarinaa ja kertovat sitä näkökulmista, joista ei joka toinen peli tai muu media jo kerro.
4. Yhä myöskään en toivo, että mennään linjalle, jossa asia tuputetaan kuin älykääpiölle alleviivaamalla sitä joka otteeseen, mutta niidenkään kohdalla ongelma ei yleensä ole itse sanoma vaan tapa, jolla sitä on yritetty kuluttajalle tuoda. Pidän hillitymmästä kerronnasta, jossa kaikkea ei alleviivata, vaan katsoja saa itsekin miettiä, huomata ja pähkäillä asioita.
Kirjoitit ettet kaipaa vähemmistöjen näkökulmia peleihin, koska et voi niihin samaistua, mutta voit kuitenkin samaistua täysin vastakkaiseen sukupuoleen. Minusta tämä on vähän outoa, erityisesti kun lesbosuhteethan ovat heteromiesten kanssa yhtenäisiä sen osalta, että niissä ollaan naisen kanssa. Logiikkasi ei vain täysin mene kaaliini.1. Tomb raider on suosikkipelejäni kautta aikojen, joten en tiedä miksi tuot tähän Tomb Raideria?
Puhut ikään kuin vähemmistöt koostuisivat vain "seksuaalisen suuntautumisen ajatusmaailmasta" mutta heteroilla on tyyli, arvo, persoonallisuus jne. Aika erikoista puhetta.Voin kyllä kiitos samaistua ylipäätään heteroihin pelihahmoina tai elokuvissa, joten en siis ole sukupuoleen siinä sidottu. En ajattele tai koe itse olevani kyseinen hahmo, vaan joko koen samaistumista hahmon tyyliin, arvoihin, persoonallisuuteen jne. En sinänsä hahmon sukupuoleen. Seksuaalivähemmistöihin kuuluvien hahmojen olemukseen en voi kuitenkaan mitenkään samaistua, koska en koe mitään yhtäläisyyttä tuon seksuaalisen suuntautumisen ajatusmaailman ja ylipäätään tuon seksuaalisen suuntautuneisuuden kanssa.
Et ole kieltämässä homoutta mutta se ei saa näkyä ja sitä ei saa "pakkosyöttää"? Jep jep. Tulee mieleen tekstit, jotka alkavat "en ole rasisti mutta..."Minun puolestani kaikki aikuiset ihmiset saavat olla keskenään miten haluavat, kunhan se tapahtuu molempien osapuolten vapaasta tahdosta, enkä todellakaan ole sitä kieltämässä. Mutta en halua asiaa mitenkään silmilleni pakkosyötöllä, ja minulla sekä muilla samanhenkisillä on todellakin oikeus tämä näkemys tuoda esiin, kunhan se tehdään ilman halventavien nimitysten käyttöä. Itse en halventavia nimityksiä ole todellakaan tässä yhteydessä käyttänyt, enkä myöskään homoutta tai lesboutta ole sinänsä kieltämässä, joten siinä mielessä ihmettelen joidenkin asennoitumista täällä.
Naishenkilöt toin mukaan nimenomaan jo selittämäni seikan vuoksi. En ymmärrä miten voit samaistua vastakkaiseen sukupuoleen mutta sitten kun ei ole hetero, oli kuinka hyvä hahmo muuten tahansa, et pystykään enää mihinkään hahmon suhteen.2. Edelleenkään en voi käsittää miksi tuot tuollaista kommentteihini liittyen esiin, että naispäähenkilöt olisivat minulle jokin kauhistus? Eivät todellakaan ole, jos voin hahmon persoonallisuuteen, puhetyyliin, arvoihin tai yleiseen olemukseen ainakin jotenkin samaistua tai jopa tykästystyä. Tällaista ei kuitenkaan pääse ainakaan helpolla tapahtumaan lesbo- tai homohahmojen kohdalla. Mahdotonta se ei toki ole, mutta pitää kyllä olla jotain niin erityistä hahmossa muutoin, ettei hahmon poikkeava seksuaalisuus ainakin nykyaikana jatkuvasti korostettuna asiana alkaisi olemaan ainakin jollakin tapaa häiritsevää tai suorastaan ärsyttävää.
Eli jotta argumenttisi saa edes jonkinlaisen pohjan, täytyy ihmiskunnalta poistaa hormonit? Kyllä nyt on argumentointi huipussaan.3. Seksuaalisuudesta on yritetty tehdä ihmisten silmissä jotain hienompaa ja ylevämpää kuin pohjimmiltaan suvunjatkamisviettiin perustuva kokonaisuus. On siinä toki muutakin kuin pelkkä suvunjatkamisvietti, senhän olen itsekin todennut. Mutta otetaanpas pois ukoilta ja eukoilta testosteronin sekä estrogeenin tuotanto niin katsotaanpa kuinka seksuaalisia olentoja siinä vaiheessa ollaan...
Oletko nyt siis ärsyyntynyt hahmojen persoonallisuudesta vai niiden lesboudesta? Kai ymmärrät että nämä ovat kaksi eri asiaa. Tuntuu ainakin että et osaa erottaa hahmon seksuaalista suuntautumista kaikista muista hahmoon liittyvistä ominaisuuksista, kuten ylempänä, kun lesbot ovat vain seksuaalinen suuntautumisena mutta heteroilla on vaikka ja mitä muitakin ominaisuuksia.Huomasin, että Life is Strangen ja sen jatko-osan kohdalla nuo lesbokuviot eivät edes sellaisenaan pahemmin häirinneet, vaikka muutoin nuo lesbotyypit olivat kyllä juuri ne epävakaimmmat ja ärsyttävimmät tyypit noissa peleissä. Mutta lesbous ei mielestäni sinänsä ollut niin päällekäyvästi ja saarnaavasti kuvattua, että se olisi ärsyttänyt, vaikka hahmoissa muuten olikin joitakin ärsyttäviä piirteitä. Noissa peleissä myönnän, että lesbous ei ollut ylikorostettua eikä se tuntunut väkisin päälleliimatulta, vaan itse asiassa teki juonikudelman tietyllä tavalla mielenkiintoiseksi, koska se loi, mutta myös avasi joitain mysteereitä matkan varrella.
Puhuin kyllä muustakin kuin vain lesboudesta tai vähemmistöistä. Puhuin ihan yleisesti alleviivaamisesta ja asioiden yksinkertaistamisesta ja juurta jaksain selittämisestä.4. Tästä olen kyllä kanssasi aika pitkälle samaa mieltä. Esim. Life is Strange sekä sen jatko-osa Before the Storm olivat sinänsä molemmat aivan kelpo pelejä minulle, eikä niissä lesbous häirinnyt samalla tavalla...
Muut asiat selitin itse asiassa hyvin yksityiskohtaisesti. Jos et siitä sitten ymmärrä näkemyksiäni (kuten selvästikään et nyt ymmärrä), sitten en voi asialle mitään.Kirjoitit ettet kaipaa vähemmistöjen näkökulmia peleihin, koska et voi niihin samaistua, mutta voit kuitenkin samaistua täysin vastakkaiseen sukupuoleen. Minusta tämä on vähän outoa, erityisesti kun lesbosuhteethan ovat heteromiesten kanssa yhtenäisiä sen osalta, että niissä ollaan naisen kanssa. Logiikkasi ei vain täysin mene kaaliini.
Puhut ikään kuin vähemmistöt koostuisivat vain "seksuaalisen suuntautumisen ajatusmaailmasta" mutta heteroilla on tyyli, arvo, persoonallisuus jne. Aika erikoista puhetta.
Etkä siis samaistu sukupuoleen mutta seksuaalisuuteen ilmeisesti kuitenkin samaistut, koska siitä tulee ongelma jos hahmo kuuluu vähemmistöön.
Et ole kieltämässä homoutta mutta se ei saa näkyä ja sitä ei saa "pakkosyöttää"? Jep jep. Tulee mieleen tekstit, jotka alkavat "en ole rasisti mutta..."
Naishenkilöt toin mukaan nimenomaan jo selittämäni seikan vuoksi. En ymmärrä miten voit samaistua vastakkaiseen sukupuoleen mutta sitten kun ei ole hetero, oli kuinka hyvä hahmo muuten tahansa, et pystykään enää mihinkään hahmon suhteen.
Minusta nimenomaan Ellie ja Bill olivat hahmoina todella onnistuneita enkä missään vaiheessa näiden seksuaalisuutta edes miettinyt. Harmi että sinulla hahmot kiteytyvät lähinnä siihen etkä sitten näe enää metsää puilta.
Niputat jatkuvasti "poikkeavat seksuaalisuudet" johonkin tietynlaiseen nippuun, jossa ei voi mielestäsi olla hyviä hahmoja. Näet siis selvästi jonkin stereotyypin kun mietit "poikkeavia seksuaalisuuksia".
Eli jotta argumenttisi saa edes jonkinlaisen pohjan, täytyy ihmiskunnalta poistaa hormonit? Kyllä nyt on argumentointi huipussaan.
Et vieläkään kertonut miten siitä on tehty hienompaa kuin se on? Koko juttusi pohjautuu vain sille, että sinä näet seksuaalisuuden niin typistettynä asiana, ei sille, että se sitä oikeasti olisi. Olet siis yksinkertaisesti vain väärässä.
Se, että toteat väärän väittämäsi ohessa myös sen oikean, ei kauheasti auta asiaa.
Oletko nyt siis ärsyyntynyt hahmojen persoonallisuudesta vai niiden lesboudesta? Kai ymmärrät että nämä ovat kaksi eri asiaa. Tuntuu ainakin että et osaa erottaa hahmon seksuaalista suuntautumista kaikista muista hahmoon liittyvistä ominaisuuksista, kuten ylempänä, kun lesbot ovat vain seksuaalinen suuntautumisena mutta heteroilla on vaikka ja mitä muitakin ominaisuuksia.
Vihasi tai "ärsyyntyneisyytesi" tuntuu toimivan sillä logiikalla, että koska hahmo on ärsyttävä, on se sitä sen vuoksi, että tämä on lesbo. Hetero taas olisi pelkästään ärsyttävä eikä ärsyttävä hetero.
Vaikuttaa että koet vähemmistöjen olevan pelkästään seksuaalisia suuntautumisia ilman minkäänlaisia muita ominaisuuksia.
Lainasit koko viestin, joten en ymmärrä mihin viittaat "muut asiat"-kohdassa. Itse asiassa luulen ymmärtäneeni hyvinkin näkemyksesi ja sen takia enemmänkin kyseenalaistin niitä.Muut asiat selitin itse asiassa hyvin yksityiskohtaisesti. Jos et siitä sitten ymmärrä ymmärrä näkemyksiäni (kuten selvästikään et nyt ymmärrä), sitten en voi asialle mitään.
Minusta vain vähän tuntuu että kaikki ei-heterot ovat sinulle retostelua riippumatta millaisia hahmot muutoin ovat, johan sen tavallaan itsekin kirjoitit. Lisäksi en oikein saa kiinni siitä, että missä se sinun rajasi lopulta menee eikä logiikkasi tässä muutenkaan tunnu olevan kuin lähinnä se, että homot ja lesbot piiloon. Sinulle vähemmistöt vaikuttavat olevan ok vain silloin kun ne eivät ärsytä, joka taas tuntuu tarkoittavan sitä, ettei se millään tavalla näy hahmoissa. Kyllä se kieltämättä hieman ahdasmieliseltä kuulostaa.Se vielä kertauksen vuoksi, että vaikken halua elämääni missään muodossa homoudella tai lesboudella retostelua, ei todellakaan tarkoita sitä, että haluaisin kieltää homouden ja lesbouden keneltäkään. En vain näe niitä itse mitenkään normaaleina asioina ja ne eivät sinänsä kiinnosta minua pätkääkään, joten en halua niiden korostuneesta katselusta maksaa mitään. Se ilmeisesti on sitten sinusta ahdasmielistä.
En alunperin tulkinnut sanomisia kuten oletat mutta täytyy myöntää että mitä pidemmälle tässä on menty niin sitä enemmän sinä itse tuota teoriaa tuet. Vähemmistöt ovat siis ok kunhan eivät mitenkään näy missään. Eikö se ole lähellä kieltämistä jos asian pitää olla käytännössä täysin näkymätön?Toisaalta eikö sekin ole ahdasmielistä, että jos joku ei vain pidä sinänsä jostain asiasta, niin tulkitaan toisen puolesta, että hän haluaa kieltää kyseisen asian, vaikkei todellisuudessa niin ole? En voi sinänsä sietää esim. piimää, enkä halua sitä missään muodossa käyttää. Ei se silti tarkoita, että haluan sen käyttöä keneltäkään kieltää. Saan kuitenkin käsittääkseni sanoa suoraan, etten halua koskaan ja ikinä kyseistä tuotetta ostaa?
Mikä se ällöttävä tapa nyt sitten on? Suutelu? Suhteet? Eli ne samat asiat, mitä heterotkin tekevät viihteessä? Suurin osa viihteestä on draamaa, joka kiteytyy ihmissuhteiden ympärille mutta heti jos sitä käsitelläänkin muiden kuin heteroiden näkökulmasta, on se ällöttävää korostamista? Onko mielestäsi asenteesi kauhean puolueellinen ja terve tässä kohtaa?Edelleen haluan muistuttaa, että ei se homous ja lesbous hahmoissa välttämättä olisikaan sinänsä ärsyttävää, ellei sitä korostettaisi niin ällöttävällä tavalla, kuten nykyaikana kovin usein tehdään.
Ai seksuaalinen suuntautuneisuus on tärkeä asia persoonallisuuden ja identiteetin kannalta mutta seksuaalisuus ei taas mielestäsi ole kuin pelkkää lisääntymistä, josta on tehty "hienompaa"?Ja lopuksi vielä kertaalleen se toteamus, että seksuaalinen suuntautuneisuus todellakin on mielestäni edelleen todella tärkeä asia persoonallisuuden ja identiteetin muodostumisessa ja valitettavasti se nyt vain on niin, etten voi homoihin ja lesboihin samaistua samalla tavalla kuin voin heteroihin.
Harvoin samaistun täysin mihinkään hahmoihin (koska ne eivät koskaan ole täysin minä) muutoin kuin tilanteiden osalta ja niissä valitsen tekoni ajatellen mitä itse tilanteessa tekisin. Pystyn esimerkiksi draaman tapauksessa valitsemaan kahdesta homohahmosta minua enemmän miellyttävän persoonan vaikka en miehistä ole itse seksuaalisesti kiinnostunutkaan. Ei se sen vaikeampaa ole eikä siinä ole pakko seksuaalisuuttaan muuttaa että voi välillä eläytyä johonkin muuhun tilanteeseen kuin omaan miehiseen machoheterouteensa. Olen ollut tyttö, nainen, mies, homo, lesbo, pussimäyrä, putkimies ja ties mitä.Näin se on, ymmärsit sitä tai et. Varmaan sinänsä hienoa jos sinä sitten siihen pystyt, mutta ei silti kannattaisi mielestäni sitäkään tuomita jos siihen eivät kuitenkaan läheskään kaikki pysty.
Olen nimenomaan ymmärtänyt mikä ongelmasi on. Kannattaa ehkä välillä itsekin tutkailla omia ajatuksiaan.Mutta nyt en jaksa aiheesta enempää vääntää. Olen tehnyt näkemykseni selväksi aiheesta. Jos sitä eivät jotkut tällä selostuksellani kuitenkaan ymmärrä, niin ei voi sitten vain mitään. Onneksi elämä jatkuu siitä huolimatta...
Kyllä ”ongelmani” on, että en pidä homoudesta, lesboudesta enkä piimän juomisesta enkä mitään näistä halua elämääni korostuneessa muodossa. Siltikään se ei tarkoita, että haluaisin niitä kieltää tai niiden esittämistä niiden katsomista haluaville kieltää. Ja siltikään en halua rahoillani tukea niiden esittämistä tai ylipäätään niitä nähdä muodossa, jossa niitä korostetaan ja niistä tehdään hyvä tai ihailtava juttu. Sinä ajattelet jotenkin mustavalkoisesti tyyliin, että jos jostain asiasta ei itse pidä eikä halua sitä ja sen puolesta puhuvaa propagandaa elämäänsä, niin silloin vain haluaa kieltää asian ja ihmisten tekevän kyseiset asiat piilossa. En toki vaadi kyseisiä ihmisiä tekemään asioitaan piilossa, mutta haluan valita sen pitääkö minun silti itse katsoa korostuneessa muodossa sinänsä mielestäni epäluonnollista ja epäkiinnostavaa asiaa. Kaikilla on näin oikeus kokea ja toimia sen mukaan, kunhan ei toisten vapauteen sinänsä kajota. Sitä en ole todellakaan tehnyt, jota ei sitten kuitenkaan voi valitettavasti sanoa kaikilta osin sinusta ja kommenteistasi...Lainasit koko viestin, joten en ymmärrä mihin viittaat "muut asiat"-kohdassa. Itse asiassa luulen ymmärtäneeni hyvinkin näkemyksesi ja sen takia enemmänkin kyseenalaistin niitä.
Minusta vain vähän tuntuu että kaikki ei-heterot ovat sinulle retostelua riippumatta millaisia hahmot muutoin ovat, johan sen tavallaan itsekin kirjoitit. Lisäksi en oikein saa kiinni siitä, että missä se sinun rajasi lopulta menee eikä logiikkasi tässä muutenkaan tunnu olevan kuin lähinnä se, että homot ja lesbot piiloon. Sinulle vähemmistöt vaikuttavat olevan ok vain silloin kun ne eivät ärsytä, joka taas tuntuu tarkoittavan sitä, ettei se millään tavalla näy hahmoissa. Kyllä se kieltämättä hieman ahdasmieliseltä kuulostaa.
En alunperin tulkinnut sanomisia kuten oletat mutta täytyy myöntää että mitä pidemmälle tässä on menty niin sitä enemmän sinä itse tuota teoriaa tuet. Vähemmistöt ovat siis ok kunhan eivät mitenkään näy missään. Eikö se ole lähellä kieltämistä jos asian pitää olla käytännössä täysin näkymätön?
Piimävertauksesi menisi kohdallasi oikeasti näin: piimä on sinulle "ok", kunhan kukaan hahmoista ei ikinä juo piimää tai muutenkaan mitenkään mainitsekaan piimää tai sen juomista, koska et voi samaistua piimän juojien makumieltymyksiin. Muutenkaan piimä ei saa näkyä mitenkään vaikka on ihan "ok" että sitä on olemassa jossain piilossa. Oikeasti piimää ei saa näkyä koska et sen juomista pidä luonnollisena. Mikäli jossain pelissä juodaan piimää, varsinkin retostelevasti, et halua sitä piimän juomisen tuputtamista tukea.
Jatkan vertausta olettaen, että veden juonti on sinulle ok: Veden juominen saa kuitenkin näkyä, sillä juot itse vettä ja voit samaistua muihin veden juomista harrastaviin. Sen juomisella saa retostella ja sen pitää olla vakio jokaisessa viihdetuotteessa.
Mikä se ällöttävä tapa nyt sitten on? Suutelu? Suhteet? Eli ne samat asiat, mitä heterotkin tekevät viihteessä? Suurin osa viihteestä on draamaa, joka kiteytyy ihmissuhteiden ympärille mutta heti jos sitä käsitelläänkin muiden kuin heteroiden näkökulmasta, on se ällöttävää korostamista? Onko mielestäsi asenteesi kauhean puolueellinen ja terve tässä kohtaa?
Ai seksuaalinen suuntautuneisuus on tärkeä asia persoonallisuuden ja identiteetin kannalta mutta seksuaalisuus ei taas mielestäsi ole kuin pelkkää lisääntymistä, josta on tehty "hienompaa"?
Edelleen ihmettelen, että voit kuitenkin samaistua ongelmitta päinvastaiseen sukupuoleen, jonka seksuaalinen suuntautuneisuus on (heterona) miehiä kohtaan. Täten tämän persoonallisuuden ja identiteetin muodostumisen olennainen osa, sinun väittämäsi mukaan, liittyy siis kiinnostukseen miehistä
Mitä enemmän luen viestejäsi, sitä enemmän en näe muuta ongelmaa, kuin että sinulle heterot on ok ja homot eivät.
Harvoin samaistun täysin mihinkään hahmoihin (koska ne eivät koskaan ole täysin minä) muutoin kuin tilanteiden osalta ja niissä valitsen tekoni ajatellen mitä itse tilanteessa tekisin. Pystyn esimerkiksi draaman tapauksessa valitsemaan kahdesta homohahmosta minua enemmän miellyttävän persoonan vaikka en miehistä ole itse seksuaalisesti kiinnostunutkaan. Ei se sen vaikeampaa ole eikä siinä ole pakko seksuaalisuuttaan muuttaa että voi välillä eläytyä johonkin muuhun tilanteeseen kuin omaan miehiseen machoheterouteensa. Olen ollut tyttö, nainen, mies, homo, lesbo, pussimäyrä, putkimies ja ties mitä.
Tämän kautta on vain jotenkin niin outoa lukea joidenkin vaikeuksista "eläytyä" kun ongelma selvästi on jossain muualla.
Olen nimenomaan ymmärtänyt mikä ongelmasi on. Kannattaa ehkä välillä itsekin tutkailla omia ajatuksiaan.
Ja kun et myöskään millään ymmärrä, että en pelkästään samaistu vain siihen, että nainen pitää miehistä, niin todettakoon, että voin samaistua myös siihen, että mies pitää naisista. Eli jotta varmasti menisi tämä sinullekin jakeluun: VOIN SAMAISTUA SIIHEN, ETTÄ IHASTUTAAN JA RAKASTUTAAN VASTAKKAISEEN SUKUPUOLEEN. EN KUITENKAAN MITENKÄÄN VOI SAMAISTUA SIIHEN, KUN RAKASTUTAAN SAMAA SUKUPUOLTA OLEVAAN HENKILÖÖN. Tuliko selväksi, vai pitääkö kenties lisätä fonttikokoa?Lainasit koko viestin, joten en ymmärrä mihin viittaat "muut asiat"-kohdassa. Itse asiassa luulen ymmärtäneeni hyvinkin näkemyksesi ja sen takia enemmänkin kyseenalaistin niitä.
Minusta vain vähän tuntuu että kaikki ei-heterot ovat sinulle retostelua riippumatta millaisia hahmot muutoin ovat, johan sen tavallaan itsekin kirjoitit. Lisäksi en oikein saa kiinni siitä, että missä se sinun rajasi lopulta menee eikä logiikkasi tässä muutenkaan tunnu olevan kuin lähinnä se, että homot ja lesbot piiloon. Sinulle vähemmistöt vaikuttavat olevan ok vain silloin kun ne eivät ärsytä, joka taas tuntuu tarkoittavan sitä, ettei se millään tavalla näy hahmoissa. Kyllä se kieltämättä hieman ahdasmieliseltä kuulostaa.
En alunperin tulkinnut sanomisia kuten oletat mutta täytyy myöntää että mitä pidemmälle tässä on menty niin sitä enemmän sinä itse tuota teoriaa tuet. Vähemmistöt ovat siis ok kunhan eivät mitenkään näy missään. Eikö se ole lähellä kieltämistä jos asian pitää olla käytännössä täysin näkymätön?
Piimävertauksesi menisi kohdallasi oikeasti näin: piimä on sinulle "ok", kunhan kukaan hahmoista ei ikinä juo piimää tai muutenkaan mitenkään mainitsekaan piimää tai sen juomista, koska et voi samaistua piimän juojien makumieltymyksiin. Muutenkaan piimä ei saa näkyä mitenkään vaikka on ihan "ok" että sitä on olemassa jossain piilossa. Oikeasti piimää ei saa näkyä koska et sen juomista pidä luonnollisena. Mikäli jossain pelissä juodaan piimää, varsinkin retostelevasti, et halua sitä piimän juomisen tuputtamista tukea.
Jatkan vertausta olettaen, että veden juonti on sinulle ok: Veden juominen saa kuitenkin näkyä, sillä juot itse vettä ja voit samaistua muihin veden juomista harrastaviin. Sen juomisella saa retostella ja sen pitää olla vakio jokaisessa viihdetuotteessa.
Mikä se ällöttävä tapa nyt sitten on? Suutelu? Suhteet? Eli ne samat asiat, mitä heterotkin tekevät viihteessä? Suurin osa viihteestä on draamaa, joka kiteytyy ihmissuhteiden ympärille mutta heti jos sitä käsitelläänkin muiden kuin heteroiden näkökulmasta, on se ällöttävää korostamista? Onko mielestäsi asenteesi kauhean puolueellinen ja terve tässä kohtaa?
Ai seksuaalinen suuntautuneisuus on tärkeä asia persoonallisuuden ja identiteetin kannalta mutta seksuaalisuus ei taas mielestäsi ole kuin pelkkää lisääntymistä, josta on tehty "hienompaa"?
Edelleen ihmettelen, että voit kuitenkin samaistua ongelmitta päinvastaiseen sukupuoleen, jonka seksuaalinen suuntautuneisuus on (heterona) miehiä kohtaan. Täten tämän persoonallisuuden ja identiteetin muodostumisen olennainen osa, sinun väittämäsi mukaan, liittyy siis kiinnostukseen miehistä
Mitä enemmän luen viestejäsi, sitä enemmän en näe muuta ongelmaa, kuin että sinulle heterot on ok ja homot eivät.
Harvoin samaistun täysin mihinkään hahmoihin (koska ne eivät koskaan ole täysin minä) muutoin kuin tilanteiden osalta ja niissä valitsen tekoni ajatellen mitä itse tilanteessa tekisin. Pystyn esimerkiksi draaman tapauksessa valitsemaan kahdesta homohahmosta minua enemmän miellyttävän persoonan vaikka en miehistä ole itse seksuaalisesti kiinnostunutkaan. Ei se sen vaikeampaa ole eikä siinä ole pakko seksuaalisuuttaan muuttaa että voi välillä eläytyä johonkin muuhun tilanteeseen kuin omaan miehiseen machoheterouteensa. Olen ollut tyttö, nainen, mies, homo, lesbo, pussimäyrä, putkimies ja ties mitä.
Tämän kautta on vain jotenkin niin outoa lukea joidenkin vaikeuksista "eläytyä" kun ongelma selvästi on jossain muualla.
Olen nimenomaan ymmärtänyt mikä ongelmasi on. Kannattaa ehkä välillä itsekin tutkailla omia ajatuksiaan.
Sinähän nimenomaan voit valita etkä sen sijaan valittaa kuten nyt teet.Sinä ajattelet jotenkin mustavalkoisesti tyyliin, että jos jostain asiasta ei itse pidä eikä halua sitä ja sen puolesta puhuvaa propagandaa elämäänsä, niin silloin vain haluaa kieltää asian ja ihmisten tekevän kyseiset asiat piilossa. En toki vaadi kyseisiä ihmisiä tekemään asioitaan piilossa, mutta haluan valita sen pitääkö minun silti itse katsoa korostuneessa muodossa sinänsä mielestäni epäluonnollista ja epäkiinnostavaa asiaa.
Missä kohtaa olen kajonnut kenenkään vapauteen? Olen kyseenalaistanut kommenttejasi ja argumenttejasi, en vienyt mitään vapautta yhtään keneltäkään.Kaikilla on näin oikeus kokea ja toimia sen mukaan, kunhan ei toisten vapauteen sinänsä kajota. Sitä en ole todellakaan tehnyt, jota ei sitten kuitenkaan voi valitettavasti sanoa kaikilta osin sinusta ja kommenteistasi...
Olen jo ymmärtänyt että vain heterous on sinulle ok. Argumenttisi vain ontuvat koska selittelet sitä jollain persoonilla ja muilla kun kyse niin selvästi on vain homot vs. heterotJa kun et myöskään millään ymmärrä, että en pelkästään samaistu vain siihen, että nainen pitää miehistä, niin todettakoon, että voin samaistua myös siihen, että mies pitää naisista. Eli jotta varmasti menisi tämä sinullekin jakeluun: VOIN SAMAISTUA SIIHEN, ETTÄ IHASTUTAAN JA RAKASTUTAAN VASTAKKAISEEN SUKUPUOLEEN. EN KUITENKAAN MITENKÄÄN VOI SAMAISTUA SIIHEN, KUN RAKASTUTAAN SAMAA SUKUPUOLTA OLEVAAN HENKILÖÖN. Tuliko selväksi, vai pitääkö kenties lisätä fonttikokoa?
Yhä argumenttisi pohjaa sukupuolielinten tai hormonien poistamiselle. Etkö näe tässä mitään outoa? Eikö seksuaalisuus tällöin kiteydy enemmänkin sukupuolielimiin tai hormoneihin jos se kerran häviää niiden mukana? Sitä paitsi on olemassa ihmisiä ilman sukupuolielimiä ja heiltä ei silti ole hävinnyt koko seksuaalisuus. En väitä olevani asiassa asiantuntija mutta kirjoitustesi perusteella voin sanoa että sinä et sitä ainakaan ole, joten ehkä kannattaisi vähän miettiä tekstejäsi ennen niiden kirjoittamista? Uskon myös hieman enemmän wikipediaan kuin sinun mutuiluusi sukupuolielinten poistamisesta.Ja vielä kertaalleen toistona: En ole sanonut, että ihmisen seksuaalisuus olisi vain ja ainoastaan lisääntymisviettiä, mutta silti se perustuu sen päälle. Jos lisääntymisvietti poistetaan (esim. sukupuolihormonit tai sukupuolielimet poistamalla) ihmiseltä kokonaan, lakkaa ihminen olemasta seksuaalinen olento. Niin se todellakin on, halusit asian olevan totta tai et.
Minähän en sitten kuitenkin halua yleensä vain osoittaa mieltäni vain olemalla ostamatta jotain jonka kannalla en ole. Vaan yleensä haluan vaikuttaa asioihin myös osallistumalla keskusteluihin. Vaikka olen jotain mieltä vahvastikin ja jopa ”valitan” jostakin asiasta, se ei silti tarkoita sitä, että haluan sinänsä väkisin kieltää kyseisen asian. Asiaan vaikuttaminen keskusteluissa ja oman mielipiteensä selvästi ja vahvastikin esiin tuominen ei todellakaan ole asian kieltämistä toisilta.Sinähän nimenomaan voit valita etkä sen sijaan valittaa kuten nyt teet.
Mikäli asia ei olisi sinulle ongelma, voisit vain sivuuttaa ne teokset, joissa sitä "epäluonnollisuutta" esiintyy. Nyt jauhat ja jauhat asiasta loputtomiin, joten selvästikin se on sinulle asia, jonka esiintymisen haluaisit minimoida. Ihan turha edes väittää mitään muuta kun olet toistellut jo monta kertaa kuinka se ei ole luonnollista ja kuinka se ärsyttää jne.
Missä kohtaa olen kajonnut kenenkään vapauteen? Olen kyseenalaistanut kommenttejasi ja argumenttejasi, en vienyt mitään vapautta yhtään keneltäkään.
Enemmän tuntuu, että jos joku jotain vapauksia on "viemässä", niin sinä taiteilijan vapauksia tehdä tuotteestaan sellaisen kuin haluaa. Joo joo, saavat kyllä puolestasi tehdä vaikka mitä homoa, kunhan sinua ei pakoteta sitä tukemaan. Jää vain kysymys, että missä se sinun pakottamisesi sitten on tapahtunut ja kenen toimesta kun siitä niin kovasti vauhkoat?
Mikäli homojuttujen olemassa olo ja tekeminen oikeasti olisi sinulle ihan ok, niin et sinä näistä asioista tällä tapaa vauhkoaisi, sillä voisithan vain jättää ne teokset tukematta.
Vielä kun tietäisi että mihin sinä tarkalleen nyt yritit vaikuttaa? Siihen, että muidenkin pitäisi jättää "homosoidut" tuotteet väliin? Vähentää omaa homo-myönteisyyttä ja tasa-arvoista ajattelua? Lisätä inhoa homoutta kohtaan? Alkaa pitämään vähemmistöjä epäluonnollisina?Vaan yleensä haluan vaikuttaa asioihin myös osallistumalla keskusteluihin.
Missä kohtaa joku on väittänyt sinun kieltäneen asian? Olen vain vihjaillut että tämä sinun asenteesi on mielestäni ihan sama asia kuin kieltäisit homot. Luetun ymmärtämistä kehiin.Vaikka olen jotain mieltä vahvastikin ja jopa ”valitan” jostakin asiasta, se ei silti tarkoita sitä, että haluan sinänsä väkisin kieltää kyseisen asian. Asiaan vaikuttaminen keskusteluissa ja oman mielipiteensä selvästi ja vahvastikin esiin tuominen ei todellakaan ole asian kieltämistä toisilta.
On oikeus mutta jätä ne turhat argumentit pois jos se taide on mielestäsi paskaa vain sen takia että mukana on hahmo, joka ei ole hetero.Ja edelleenkin taiteilijat saavat yhtä paljon tehdä haluamaansa taidetta kuin minulla on oikeus vastaavasti haukkua heidän taidettaan vaikka paskaksi, jos olen heidän taiteensa sellaiseksi kokenut.
Yhtä lailla on oikeus kritisoida jonkun sanomisia, joten mistä valitat? Sananvapaus. Varmasti kritisoin jos kommentit on jotain älyvapaata settiä. Homot eivät ole edes itselle mikään tärkeä aihe enkä tunne edes yhtään homoa mutta pakkohan tällaiseen settiin oli jotain sanoa.Sananvapaus pitää olla vaikkei mielipide olisikaan suosittu nykymaailmassa, kunhan mielipiteellä ei loukata muiden perusoikeuksia ja vastaavasti heidän sananvapauttaan.
Niin edelleen en sinänsä tosiaan pidä homoudesta tai lesboudesta käsitteinä ja ilmiöinä, tai varsinkaan niiden normalisoinnista saatika ihannoimisesta. Siltikin homot ja lesbot voivat olla mukavia ja hauskoja tyyppejä aivan siinä missä heterotkin. Itse asiassa, toisin kuin sinulla, minulla on ystäväpiirissäni kaksi homoa ja yksi lesbo, jotka ovat kaikki erittäin hyviä tyyppejä ja yhden näistä homoista kanssa olen erittäin läheinen ystävä ja meillä on joskus erittäin hyviä väittelyitä tästä aiheesta. Homouden biologista epänormaaliutta edes hän itse ei kiistä, mutta toki puolustaa aiheellisesti homojen oikeuksia kaiken kaikkiaan. Niinkuin toki asemassaan pitääkin tehdä.PeWi ja Wile.y kirjoittivat sen verran hyvät kommentit tuonne väliin että pyrin jättämään itse tämän vänkäämisen tähän viestiin.
Ippenatorin inho homoutta kohtaan on tullut harvinaisen selväksi ja kuten jo kirjoitin, kovasti tulee "en ole rasisti mutta..."-tyyppiset tekstit mieleen kun on suopeasti sallimassa homoutta sen kuitenkin ollessa hänen mielestään epäluonnollista, inhottavaa ja ärsyttävää eikä sitä saa hänen kulutustuotteissaan esiintyä.
Vielä kun tietäisi että mihin sinä tarkalleen nyt yritit vaikuttaa? Siihen, että muidenkin pitäisi jättää "homosoidut" tuotteet väliin? Vähentää omaa homo-myönteisyyttä ja tasa-arvoista ajattelua? Lisätä inhoa homoutta kohtaan? Alkaa pitämään vähemmistöjä epäluonnollisina?
Missä kohtaa joku on väittänyt sinun kieltäneen asian? Olen vain vihjaillut että tämä sinun asenteesi on mielestäni ihan sama asia kuin kieltäisit homot. Luetun ymmärtämistä kehiin.
On oikeus mutta jätä ne turhat argumentit pois jos se taide on mielestäsi paskaa vain sen takia että mukana on hahmo, joka ei ole hetero.
Yhtä lailla on oikeus kritisoida jonkun sanomisia, joten mistä valitat? Sananvapaus. Varmasti kritisoin jos kommentit on jotain älyvapaata settiä. Homot eivät ole edes itselle mikään tärkeä aihe enkä tunne edes yhtään homoa mutta pakkohan tällaiseen settiin oli jotain sanoa.