Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Mass Effect - BioWaren toimintarope

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hakkiz
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

*pitkä hehkutus ja*
ME2 lähti ennakkoon nyt, koskahan se muuten julkaistaan?
Ei kai tässä voi kuin :p

Massa kakkosen pitäisi tulla "early 2010", mutta lisää BioWare-herkkua on tulossa jo marraskuussa Dragon Age Originsin muodossa. Tosin tähän ei voi suoralta kädeltä vetää Mass Effectin hehkutuksia, sillä scifi muuttuu fantasiaksi ja 3rd person räiskintä point & clickiksi.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Kyllä taidan silti pistää tuon Dragon Agen myös ennakkoon. Jos juonenkuljetus on samaa tasoa, niin huh.
Tästä pitäisi jatkaa ehkä pelin omassa ketjussa, mutta itseäni Dragon Agessa ärsyttää jo ennakkoon päähenkilön puhumattomuus, sillä tämä on Mass Effectissä yksi suurimpia tunnelmanluojia. Ymmärrän kyllä syyn; Mass Effectissä on kaksi mahdollista päähenkilöä, kun taas Dragon Agessa kuusi (ja ehkä vielä näille eri sukupuolet?). Toisena syynä ja ehkä korvaavana seikkana on Origin-tarinat, jotka tuntuvat olevan pidemmälle viety versio Mass Effectin warhero/earthborn/colonist/ruthless jne. valinnoista.

Nyt muuten taisi käydä näin, että tuon Liara T'Sonin pöksyihiinhän tässä luultavasti hypätään.
Hyvä maku Sheppikselläs. :rolleyes:
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Nyt muuten taisi käydä näin, että tuon Liara T'Sonin pöksyihiinhän tässä luultavasti hypätään. Ashley on alkanut jo murjottaa. :D


Kinky :D Itelläni meni Ashley.

Tosta DA:O'sta, ei mua ainakaan haittaa jos päähahmo ei puhu, lohdutuksena se huutaa kuitenkin niitä taisteluhuutoja. Toi on aika samanlainen tilanne kuin BG2:ssa ja Kotoreissa.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Kuulostaa tuo Mass Effectin pelaaminen melko tutulta tarinalta. Jotenkin sitä vaan antaa tosi nopeasti anteeksi tuon pelin pienet puutteet. Juoni on kyllä tuossa jotain aivan mahtavaa, kun vertaa suurimpaan osaan siitä jöötistä, joka nykyisin pääsee kauppojen hyllyille asti. Juuri kun luulee, että peli on näyttänyt kaiken mahdollisen iskee se uskomattoman eeppisyyspykälän päälle ja vetäsee hiukset pystyyn. On se... tekisi melkein mieli aloittaa uusiksi pelaaminen, naishahmolla tällä erää. Kaikki muut Sheppikset kun ovat olleet miehiä.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Massan loppu kyllä määrittää sanan epiikka ja kruunaa hienon pelikokemuksen. Hienoa että Joohanh:kin pääsi kokemaan tämän pelihistorian merkkipaalun, jonka oli aiemmin missannut.

Jos se myös lohduttaa, niin Mass Effect kyllä kestää läpipeluuja. Jos et tiennyt niin uuden pelin voi aloittaa samalla hahmolla (statsit ja varusteet säilyvät), jolloin itse gameplay sujuu ehkä soljuvammin. Toinen suositeltava vaihtoehto on tehdä söpö paragon femShep ja lähteä sillä lämmittelemään Liaraa, kun ilmeisesti ekalla läpipeluulla pelasit karskia renegade maleShepiä. Jos pelasit soldierina, niin ehdottoman suositeltavaa on kokeilla biotic-hahmoa, sillä vihollisten heittely ympäri huonetta on yllättävän kivaa verrattuna pelkkään ampumiseen. Jos pisteitä polttelee tilillä, niin Bring Down the Sky on ihan näppärä ~1,5h DLC, jossa pääsee näkemään uuden rodun ja kohtaamaan muutamia tiukkoja päätöksiä. Ei mikään ihmeellinen DLC, mutta 400 pisteen arvoinen.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

On muuten melkeinpä liian hyvää ollakseen totta, että tämä on kuitenkin trilogia... yleensä tällaiset pelit ovat yksittäisiä mestariteoksia, mutta niitä tulee vielä kaksi lisää!

Ei voi kuin toivoa, että jatko-osat pääsevät samalle tasolle ekan osan kanssa.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Itsellä meneillään nyt toinen pelikerta.

Viime syksyllä Boxin hankittuani Mass Effect oli toinen peli jonka hankin. Tuolloin peli oli jotain yhtä uskomatonta kuin tästä viestiketjusta on saanut parin viimeisen sivun ajan lukea.

Ekalla läpipeluulla luin ja kuuntelin kaikki codecin merkinnät, ihastelin maisemia ja uppouduin useiksi kymmeniksi yö-tunneiksi pelin maailmaan.

Sen jälkeen olen vannonut täysin Mass Effectin nimeen, enkä ole allekirjoittanut esim netistä lukemiani narinoita pelin puutteista.

Hankin nyt sit pari viikkoa sitten pelin Collectors Editionin ja kiikutin normiversion Gamestoppiin. Komean CE:n ja horisontissa häämöttävän kakkos osan ilmestymisen kunniaksi ajattelin polkaista uuden läpipeluun käyntiin.

Kokemukset pelin laadusta tässä uudella alkutaipaleella on olleet yllättävän erilaiset mitä ensimmäisellä kerralla.
Kertaalleen luettut codekit ei enää kiinosta, juonen käänteet on tuttuja, tuntuu että hohto on poissa. Aikaisemmin muitten esiintuomat pelin huonoudet hyppää silmään. Lataustauot tuntuu pitkiltä. Kovalevyllä asentaminen tuntuu vaan hidastavan peliä.
Musiikit sentään potkii yhtä kovaa kuin ennenkin.
Tuntuu siltä että tokko tätä jaksaa pelata enää läpi. Bring Down the Skyn menin hankkimaan, niin sen nyt pelaan ainakin läpi, mutta sit en tiiä. Ehkä tämä vaatii pidemmän tauon ennen uusinta peluuta omalla kohdallani. Nyt ei vaan nappaa.

ME2:hta silti kovasti odottelen.

edit.
Toisaalta, syy tähän että peliin ei tunnu pääsevän sisään niin hyvin kuin viimeksi, voi olla tällä kerralla pakotetulla renegade-asenteella pelaaminen.
Ekalla kerralla pelasin juuri niin kuin olisin itse ikäänkuin toiminut pelin vastaavissa tilanteissa. Lopputuloksena oli paragon-mittari tapissa ja renegadessa noin neljäs osa.
Nyt tokalla kerralla ajattelin pelata peliä siten että nään ne jutut mitä viimeksi ei nähnyt. Keskusteluissa tulee automaattisesti valittua renegade-mittaria ruokkivia vaihtoehtoja, eikä valintoja yhtään mieti. Seuralaisina roikottaa mukana niitä vähiten kiinostavia hahmoja achien toivossa ja Vrex senkun homehtuu Normandyn ruumassa :(. Pelaan peliä siis "väärin", enkä anna itseni imeytyä pelin mukaan.

Fallout 3 kesti itsellä hyvin kaksi päinvastaista pelikertaa, tosin Vault Dwelleriin samaistuminen ei missään vaiheessa ollutkaan niin kiinteää kuin mitä se oli Shepardiin ME:n ensimmäisellä pelikerralla.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Codecit on lähinnä niille, jotka todella haluavat uppoutua Mass Effect -universumiin ja tietää maailmasta ja sen rakenteesta kaiken mahdollisen. Tällaisille henkilöille on sitten tarjolla vielä kirjat ja muut.

Siinä mielessä ymmärrän ME:n kritiikin, että neljännellä läpipeluukerralla ja kaksi vuotta julkaisun jälkeen huomaa kyllä selvästi puutteet (huono ruudunpäivitys, hitaasti lataavat tekstuurit ja inventaario mm.), kun ei leuka vältämättä ole enää lattiassa kaikesta muusta hienosta. Ei se minua kuitenkaan haittaa, sillä puutteet eivät ole pelikokemusta pilaavia, vaikka mielessään tiedostaakin, että paremminkin voisi olla. Toisaalta toivon, että Mass Effect 2:ssa puututaan myös näihin ongelmiin, samalla tietysti pitäen pelin tason muutoin yhtä korkealla. Peleistä pitää osata nähdä se hyvä, ja sietää sitä huonoa, jos haluaa nauttia niistä täysin rinnoin. Pätee Massan kohdalla ja pätee pelaamisessa ylipäätään.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Nuo Codekit tosin voi heittää hiiteen, ne ei minuakaan juuri kiinnostanut. Kyllä sieltä välillä tuli katseltua jonkinnäköistä pikkukivaa, mutta turhaan vain itseäsi tylsistytät niiden systemaattisella läpikäynnillä.

Meinasin siis sitä että ekalla läpipeluu kerralla nuo codekkien luku syvensi pelikokemusta huomattavasti. Taustatieto pelimaailmasta oli korvaamaton osa pelikokemusta ja todellakin kaikkea muuta kun turhaa ja tylsää.
Nyt toisella kerralla kun niitä ei enää kiinosta lukea, eikä ne kuitenkaan ole ulkomuistissa tallessa, ei pelikokemus ja pelin maailmaan uppoutuminen ole niin intensiivistä.

Näin minä asian koin.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Jos Tumz oikeasti haluat kokea Massa-ykkösen kaikessa loistossaan uudestaan, niin kannattaa lukea kirjat ennen läpipeluuta. Niiden jälkeen taas katsoo ME-universumia aivan uusin silmin ja entistä suuremmalla innolla. Cerberus-tehtävät saavat aivan uutta pontta ja ymmärtää rotuja paremmin.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Tuleva DLC ei tule punomaan tarinaa ME:n ja ME2:n välillä, toisin kuin aiemmin on luultu:

http://xbox360.ign.com/articles/101/1014425p2.html

IGN: Will any upcoming Mass Effect 1 downloadable add-ons bridge the gap between the two stories?

Casey Hudson: No. Our upcoming PRC for the original Mass Effect will be a standalone story, and after that we'll be focusing strictly on Mass Effect 2 content. The novel Mass Effect: Ascension introduces some of the key people and places in Mass Effect 2, and there will be a Dark Horse comic that leads directly into the beginning of Mass Effect 2's storyline.

Todella outoa ja myös pettymys. Tämän DLC:n on melkeimpä pakko olla jotain todella isoa ja ihmeellistä. Muutoin Bioware tekee itsensä täysin naurettavaksi ja olisi luultavasti peruuttanut koko DLC:n jo ajat sitten. En näe mitään järkeä julkaista jotain pikku-DLC:tä näin paljon edellisen jälkeen, jos se ei edes johdata Mass Effect 2:een. Jotain suurta sieltä on tulossa.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Eli alkuperäiseen Massaan on siis tulossa vielä uuttakin DLC:tä? Great news. Ehkäpä lisää dialogia/vaihtoehtoisia lopetuksia? Ei kun sittenhän se koskisi myös kakkosta.
Tätä uutta DLC:tä on kuvattu kasino/avaruusasema/taisteluareenana. Mitä tämä sitten tarkalleen tarkoittaa, ei tiedetä. Ei tiedetä onko tulossa vain taisteluareena, vai myös tarinaa. Casey Hudson on kuitenkin sanonut, että uusi DLC on "substantial".


Miten niin naurettavaksi? On mielestäni todella upeaa, että BioWare laskeutuu sieltä eeppisyyden pilvilinnasta tarjoamaan elämättömille faneille kuten minä lisää pelattavaa 2,5 vuotta vanhaan peliin. :D
Et ole seurannut Massan kehitystä, etkä DLC debattia. Alunperiin Massaan luvattiin paljon säännöllistä episodimaista DLC:tä, mutta tämä suunnitelma kuopattiin, eikä faneille kerrottu mitään. Bring Down the Skyn jälkeen fanit ovat odottaneet lääpällään pienintäkin infonpalasta uudesta DLC:stä, mutta mitään varmaa ei olla kuultu ja jos ollaan, niin Bioware on vaiennut siitä täysin omilla sivuillaan. DLC:stä ollaan lähinnä mainittu jossain haastattelussa sivuosassa, ei muuta. Bioware on pettänyt täysin fanien odotukset Mass Effectin DLC:tä kohtaan ja siksi he tekevät itsestänsä naurettavan, jos tämä on vain joku pieni lisäys. Nyt ollaan odotettu 1,5 vuotta ilman mitään virallista sanaa.

Meikäläisen kulmia kohottaa kyllä tuo BioWaren innokkuus syytää vähän kaikennäköistä kamaa markkinoille. Mass Effect 2:ssa olisi mielestäni jo enemmän kuin tarpeeksi töitä, mutta sitten siihen soppaan laitetaan vielä Dragon Age: Origins ja nyt vielä DLC:tä Mass Effectiin. Riittääkö varmasti resurssit?
Bioware on törkeän iso lafka, jolla on nyt studioita kolmessa eri kaupungissa ja kahdessa eri maassa. Heillä on erilliset tiimit DLC:lle, Mass Effect 2:lle ja Dragon Agelle. Itse mm. postailin erään BW:n työntekijän kanssa, niin ei hän ollut oikeastaan yhtään tietoinen DLC:stä, työskenteli vain Massa 2:n parissa.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Mass Effect Updated to 1200!

Tässä viellä uudet achievementit:

Undisputed 50
Complete Ahern's survival mission

New Sheriff in Town 50
Take first place in any combat scenario on Pinnacle Station

Best of the Best 50
Take first place in 12 combat scenarios on Pinnacle Station
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Wo-hoo! Nyt vain odotellaan konkreettisia tietoja DLC:stä. Toivottavasti sieltä nyt tulee edes jotain tämän kaiken odotuksen arvoista.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Uusi DLC - nimeltänsä Pinnacle Station - on jo jostain syystä lipsahtanut myyntiin Saksassa, vaikkei koko DLC:tä olla Biowaren puolelta edes virallisesti julkistettu:

Xbox LIVE Marketplace | Mass Effect

DLC pähkinän kuoressa:

-tiedostokoko on suurin piirtein sama kuin Bring Down the Skyssa
-hinta 400mp
-peliaikaa luvataan 2-3 tuntia, BDtS lupasi peliaikaa muistaakseni n. 90min

Google Translate käännös sisällöstä:

Put your bravery on a remote, top-secret space station the alliance demonstrated. Can you use your position as the best of the best hold? This module contains a new space station, landed on the can, 13 exciting battle scenarios, and about 2-3 hours gameplay. Prerequisite: You must agree to the Specter-reach before you can accept this mission.

DLC toiminee siis samalla tapaa kuin BDtS, eli Shepardin täytyy olla Spectre, jotta hänellä on Normandy hallussaan.

EDIT. Niin joo, omaa mielipidettä. Hieman pettymyshän tietysti on, että DLC ei kokoluokaltaan ja mittakaavaltaan tunnu ylittävän lähinnä hyvältä sivutehtävältä tuntunutta BDtS:ta. Näin pitkän odotusajan jälkeen olisi ehkä toivonut jotain pelin pääplaneettojen tasoista ja kokoista tehtävää. Otan kuitenkin innolla contentin vastaan, sillä tähän on tyytyminen, kunnes Mass Effect 2 ensi vuonna laskeutuu keskuuteemme.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Ja tuo taitaa olla saksaksi joten ei hyödyttäne vielä laittaa lataukseen ellei kieli taivu bratwurstiin?
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Kuten toisessa ketjussa jo vihjasin, otin lopultakin härkää sarvista, ja korkkasin Mass Effectin neitsyyden eilen. Ensimmäinen hellä sessio kesti reilut kolme tuntia, jonka aikana pääsin hädintuskin prologia pidemmälle. :) Eli ropeille varsin tyypilliseen tapaan aika kului lähinnä pisteestä toiseen juoksemisessa ja muutamien vihujen listimisessä. Tulitaisteluista en hirveästi lämmennyt, sillä se tuntui olevan pienen automaattitähtäyksenkin kanssa aikamoista sohimista. No, ehkä siihen tottuu.

Hiljalleen juonikin on alkanut lähteä käyntin, ja Citadelissa pyöriessä tuli puolivahingossa aloitettua useampikin sivutehtävä. Niin, ja tulihan ne galaksin tämän laidan hitaimmat hissitkin jo tutuiksi. Onhan noita hissejä ennenkin käytetty lataustaukojen peittelyyn, mutta olisivat edes voineet luoda vaikutelman nopeasta hissistä. Alkoi naurattaa, kun ensimmäiseen hissiin astellessa seurasin hissin liikkumista seinää tuijottamalla, ja menopeli liikkui hitaasti kuin jonkin käsivinssiin varassa.

Etukäteen olin nähnyt Mass Effectiä vain lyhkäisen demotuksen verran joskus pari vuotta sitten. Silloin peli näytti todella komealta videotykiltä katsottuna. Omasta 37-tuumaisesta tiirattuna ME oli edelleen varsin hyvännäköinen, mutta teknisiä murheita siinä oli enemmän kuin muistinkaan; ruutu repeili todella pahasti/usein kameraa käännellessä, kiintolevylle asennettunakin meno välillä töksähti täysin äkillisen lataustauon vuoksi, ja tarkennut tekstuurit tulivat monesti aika lailla myöhässä. Yksikään ongelmista ei ollut mikään peli-ilon tappaja, mutta sai kyllä toivomaan, että jatko-osa olisi noilta osin kuosissa.

Pelillisesti suurin "ongelma" on se, etten osaa roolipelata, vaan heittelen vastausvaihtoehtoja ihan silkalla mutulla. Jos ME:ssä on jotain tavoitteita liittyen tietyllä tavalla pelaamiseen, ne jäävät varmasti kyllä toteutumatta. Sama ongelma vaikuttaa myös hahmonkehitykseen. En jaksanut jäädä miettimään, mihin pisteitä käyttäisi, joten annoin pelin hoidella sen puolestani. Toivottavasti lopputuloksena ei ole tasapaksu käsi, joka ei osaa mitään hyvin.

PS. Manuaaliin en ole vielä kajonnut, joten pitää vielä selvittää, onko keskusteluissa aina vain Good/Neutral/Evil-vaihtoehdot - ja vieläpä samassa järjestyksessä - ja miten ne sitten asioihin vaikuttavat. Jokin Paragon/Renegade-mittarikin statseissa oli... Mutta ehkä ne liittyvät vain siihen, miten porukkaan yleisesti suhtautuu ja miten esim. sivutehtävät päätyy ratkaisemaan?
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

Kuten toisessa ketjussa jo vihjasin, otin lopultakin härkää sarvista, ja korkkasin Mass Effectin neitsyyden eilen.

Citadel-osuus tosiaan repeilee ja pätkii melkoisesti, mutta kunhan peli oikeasti alkaa, eli kun saat aluksen allesi, tilanne helpottaa.

Näin ainakin muistelisin.
 
Vastaus: Mass Effect - BioWaren toimintarope

onko keskusteluissa aina vain Good/Neutral/Evil-vaihtoehdot - ja vieläpä samassa järjestyksessä - ja miten ne sitten asioihin vaikuttavat. Jokin Paragon/Renegade-mittarikin statseissa oli... Mutta ehkä ne liittyvät vain siihen, miten porukkaan yleisesti suhtautuu ja miten esim. sivutehtävät päätyy ratkaisemaan?
Öö, no siis keskusteluissa on joskus useampiakin neutraaleita vaihtoehtoja, joista voi sitten valita sen itseään mieluisimman. Sitten jos on kehittänyt charm/intimidate skilliä, voi saada punaisia tai sinisiä keskusteluvaihtoehtoja, jotka ovat siis joko suostuttelua tai uhkailua. Lisäksi voi joskus olla ihan vaihtoehto [shoot], joka selittää itse itsensä. Manuaalissa muistaakseni mainitaan, että kyllä good/neutral/evil vaihtoehdot on usein aseteltu samalla tavalla (good ylös, neutral keskelle ja evil alas), mutta kyllä ne vaihtoehdot aika selkeästi itsensä selittävät.

Paragon/Renegade pojoja saa riippuen siitä miten keskusteluissa käyttäytyy ja joistakin tehtäväratkaisuista.

Talent-pojojen käytöstä en olisi huolissani. Toki niitä itse asettelemalla saa peliin lisää pontta, mutta useasti Mass Effectissä on vaikeustaso sen verta helppo, ettei hahmon mikromanagerointi ole pakollista.

En ihan tarkkaan tajunnut, miten sinä tuota keskustelusysteemiä "sähläät". Kyllä kai sopivan keskusteluvaihtoehdon valitseminen "tajunnanvirtatekniikallakin" ihan hyväksi on. Sittenpähän tulevat ne luonnolliset omat reaktiot valittua, eikä liikaa mieti pelaanko nyt hyvää vai pahaa Shepardia tms. Toki jotkut valitsevat jonkin roolin ja pidättäytyvät siinä, muttei tämä missään nimessä pakollista ole. Vinkkinä voisin antaa, että kannattaa tietysti valita ne replat, joilla uskoo saavansa mielenkiintoisimmat reaktiot vastapuolelta.

EDIT: Niin joo, ei tässä Mass Effectissä ole mitään pelillistä tavoitetta tietynlaiseen hahmoon pyrkimiseen. Saa siis rellestää ja tehdä ihan mitä haluaa. Mass Effect 2:sta markkinoidaan siten, että jokainen päätöksesi saattaa ratkaista oman ja ystäviesi kohtalon, mutta ykkösessä ei ole sellaista pelkoa. Tietenkään kaikki hahmot eivät selviä ykkösestäkään ja tähän voit päätöksillä vaikuttaa, mutta Mass Effect 2:ssa tämä on viety ilmeisesti huomattavasti pidemmälle.

EDIT. Juu, tuo saatavilla oleva Pinnacle Station DLC on saksankielinen.
 
Ylös Bottom