Vastaus: NHL 12 [PS3/X360]
Minkäslaisia Be a GM-tiimejä herroilla (ja miksei neideillä/rouvilla) on?
Jees, vastataas itsekin tähän, omista edesottamuksista peleissä on aina mukava tarinoida.
Elikkä tällä hetkellä pelailen Be a GM -modea Florida Panthersilla, ja nyt on marraskuu 2014. Olen kolme viime Stanley Cupia voittanut (tietenkin

), kun yleensä simmailen kaudet läpi ja sitten pleijareissa alan sitten kunnolla takomaan (ammattilais-tasolla pelaan). Nyt olen kuitenkin tällä alkaneella kaudella innostunut itsekin pelaamaan noita pelejä, kun tarkoituksena olisi joku henkilökohtainen pysti runkosarjasta metsästää hyppysiin. Aiemmin kun olen voittanut vain Conn Smythen (2012 Jose Theodore, 2013 Shane Doan ja 2014 Jacob Markström) sekä Calderin (2012 Joonas Donskoi ja 2014 Jacob Markström), joista Conn Smythe tulee todella helposti vain pleijareissa menestymällä ja Calder on myös helppo napata, kun tuolla tulokas-osastolla kilpailu ei kovin kovaa ole. Ehkä turhan helppoa on tuo pelaaminen kyllä, voisin perehtyä tarkemmin noiden slidereiden säätöön ja sopivan vaikeustason etsintään.
Kenttäkoostumushan näyttää tältä (muutoksia on tullut ja paljon alkuperäiseen verrattuna):
Kris Versteeg - Patrice Bergeron (A) - Tuomo Ruutu (C)
Linus Omark - Mikael Granlund - Mats Zuccarello (henk. koht suosikkikenttäni

)
David Koci - Jonathan Huberdeau - Jack Skille
Sean Bergenheim - T.J. Galiardi - Matthew Halischuk
Ladislav Smid - Dmitri Kulikov (A)
Jason Garrison - Adam Larsson
Mathieu Roy - Carl Gunnarsson
Jacob Markström - Atte Engren
Erilaisia "projekteja" on itsellä ollut. Ekan kauden projektina oli Joonas Donskoi, jota peluutin ykkösketjussa ja ylivoimassa. Calderhan sieltä napahti ja mukava päälle 40 pisteen saalis. Sitten hän hiipui aluksi himmailemaan sinne johonkin kolmoskentän paikkeille ja lopulta putosi AHL:n kautta kokonaan pois omista suunnitelmista. Tällä hetkellä tähtään Jonathan Huberdeaun kehittämiseen, pelasi pari ekaa kautta juniorisarjoissa vielä, ja nyt nousi onnistuneen AHL-kauden (74 pelissä 34+40=74) jälkeen änärikokoonpanoon, laidoillaan lähinnä varamiehenä aikaisempina vuosina kunnostautunut Jack Skille sekä jättiläismäinen David Koci. Aika tehoton kenttä kyllä ollut, ehkä pitäisi jotain muutoksia tsiigailla. AHL:ssä kehittymässä on vielä Teemu Pulkkinen, joka noussee ensi kaudeksi isojen poikien liigaan (sai tosin vyölleen jo yhden Stanley Cupin, kun pelaili viime kaudella pleijareissa tuuraajana). Maalivahdin virkaa hoitaa tällä hetkellä tuo ruotsalainen Markström, jota pidin ekan kauden AHL:ssä ja tokan Antero Niittymäen varjossa, mutta niin hän vain sitkeästi kehittyi ja nyt kokonaisuus 87. Aika ailahtelevainen moke kyllä on. Engren taas on tuossa kakkosen paikalla vain paremman puutteessa.