Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja designed
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Kun vie kursorin keltaisen kortin päälle, niin näkyviin tulee teksti "received warning". Tämä teksti pois jos mahdollista.
Tuo on tiedossa oleva "bugi". Ilmeisesti kääntäjäheebot eivät vaan ole vieläkään paikantaneet, missä tuo rimpsu on, jotta sen voisi suomentaa.

Update! Hoh, viesti näytti menneen perille, ja tuo on nyt kuulemma käännetty. En vaan tiedä, vaatiiko jonkinlaisen restartin jollekin osalle foorumia, vai tuleeko muutos voimaan ihan lennosta.

Ehkä vielä parempi olisi, jos julkiset keltaiset kortit (=se konkreettinen keltainen objekti) jäisivät kokonaan pois näistä pienemmistä rikkeistä.
Hmm... Korttijärjestelmä ei tuollaista taida mahdollistaa, mutta näin sen kummemmin miettimättä kuulostaa varsin hyvältä idealta.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

PS. Auttakaa meitä; miten saisimme käyttäjät paremmin ymmärtämään varoituksen ja huomautuksen eron? Tuon suhteen tuntuu tulevan jatkuvasti väärinymmärryksiä.

Veikkaan, että huomautus on jo liikaa monille. Ei siinä tilanteessa kun huomaa saaneensa jotain negatiivista ylläpidolta aleta varmaan ensimmäiseksi miettimään sanamuotoja tai "rangaistuksen" painoarvoa. Joillekin on yksinkertaisesti liikaa saada mitään palautetta ja vielä useampia se harmittaa valtavasti. Kysymys ei ole siitä luullakseni, ettei ymmärretä näpäytyksen luonnetta vaan siitä, että kohde ei vaan halua tulla huomautetuksi. Sitten pitää vain valita, halutaanko karkoittaa joukko käyttäjiä pitämällä "natsilinjaa" vai antaa tason pysyä suhteellisen matalalla ja karsia vain selkeät ylilyönnit. Mikään sivistyskampanja ei tuohon auta koska ne, joiden pitäisi oppia, ovat yleensä niitä, jotka viittaavat kintaalla kaikelle tuollaiselle, muutenhan he olisivat jo oppineet alunperinkin. Lainausten asiallinen käyttö ei ole vaikeaa ja suurin osa oppii sen parin kerran jälkeen kun asiasta huomautetaan.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Myönnetään, että Teknisen kohdalla pelkkä siistiminen olisi riittänyt. Mutta kuten sanottu, niin huomautus nappia painoin sen vuoksi että saan samalla tiedon käyttäjälle tapahtuneesta ja selittää asian enkä suinkaan natseilumielessä.
Yksi kannatusääni myös tuolle Stammyn ehdotukselle keltaisen "piilottamisesta" mikäli mahdollista. Nämä kun tuntuvat NIIN suuresti osaa porukasta ärsyttävän. Tällä tavoin kuitenkin ylläpito ja asianosainen pysyvät kärryillä, montako kertaa ko. käyttäjää on ohjeistettu muita asialla vaivaamatta.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

rookie sanoi:
Eikö tuo nyt ole jo aika naurettavaa?
Ylipitkä lainaus estyy parhaiten sillä, että lainauksien käyttöön on olemassa tietyt ohjeistukset. Jokaisella on erikäsitys siitä, mikä on häiritsevä pituus ja mikä ei.Tämänvuoksi on oltava yleisiä ohjenuoria ja periaatteita joiden mukaan määritellään asioihin puuttumisen raja. Yksi peruperiaatteista on se, että: miksi tuoda postaukseen mukaan sellaista joka ei mitenkään liity postaukseen? Ehkä se ei kaikkia häiritse, mutta se, että sen poissaolo häiritsee jotain on jokseenkin omituista.

Ja jos meillä on tietyt periaatteet joiden mukaan ylipitkä lainaus määritellään ylipitkäksi, on nämä periaatteet täyttäviin viesteihin puututtava jo pelkästään sen vuoksi, että toiminnastamme näkyisi se yhdessä mietitty linjaus. Näin toiminta jo itsessään toimii signaalina joka ohjaa jäseniä päivittäisissä valinnoissa. Tämän signaalivaikutuksen tärkeydestä huolimatta moniin asioihin ei puututa jos kyseessä ei ole erityisen häiritsevä säännöistä poikkeaminen. Tätähän te ette luonnollisesti pääse mitenkään todistamaan, mutta kyllä, sitäkin tapahtuu. Ja niin tapahtuu myös sitä, että joskus kortti lähtee liian helposti. Lisäänpä tämä ajatuksen itselleni kansioon ja kohdaksi sille valitsen:"Asioita joiden kanssa on opittava elämään kunnes maailma on valmis."

Tottakai se häiritsee. Tuossakin ketjussa oliko ainakin 3 postia muokkailtu, by sinä. Eikai noita viestejä tarvisi muokata, jos se ei ketään häiritse ja ne, joita häiritsee, ilmoittavat siitä varmasti.

Ketä häiritsee? Ketä ei? Muistutan siitä, että käyttäjät jotka aktiivisesti keskustelevat tässä ketjussa eivät edusta koko käyttäjäryhmää vaan päin vastoin, hyvin pientä osuutta siitä. Missä loput sitten on? Tyytyväisinä kirjoittelemassa ja osallistumassa keskusteluihin tietenkin. Herää ajatus, että tästäkin asiasta voidaan olla montaa mieltä. Jos verrataan tämän keskustelun osallistuja määrää(eikä siis tässäkään ketjussa keskustelevat ole keskenään samaa mieltä) siihen jäsenten määrään joka päivittäin on KonsoliFIN-foorumilla aktiivisena, niin osaatteko arvata minkälaisista lukemista puhutaan? Jokatapauksessa me olemme kiitollisia siitä, että osallistutte tähänkin keskusteluun, sillä tämä on hyvä kanava oppia näkemään asioita muiden näkökulmasta. Näkökulmiaan ei kuitenkaan kannata tuputtaa liikaa, ettei asia ala vaikuttamaan muiden silmissä kapeakatseisuudelta, tai vaikka siltä, että on ottanut saamansa huomautuksen liian vakavasti. Onhan toki tilanteita joissa vastaantulo ei ole optio. Mietin vain, että onko tässäkään "ylipitkälainaus" jupakassa ainoa optio se, että lainaus on sopivan mittainen kunnes rookie toisin todistaa. Entä jos rookie auttaisit meitä kehittämään säännön tai periaatteen jonka mukaan ylipitkien lainausten arvioimisessa onnistuttaisiin 100% säilyttäen tuo signaalivaikutus yhtenäisestä linjauksesta? Olet nyt postannut monta viestiä kertoaksesi mitä mieltä asiasta olet, joten nyt on aika aloittaa sinun ehdotuksistasi miten tilanne voitaisiin sinunmielestäsi parantaa. Jos ainoa ehdotuksesi on ylipitkien lainausten valvonnan poisto, niin sitten olet jo asiasi kertonut.


Ja Joohanh: Nuo huomautukset ovat tuoneet jonkinverta palautetta jossa niitä syytetään negatiivis-sävytteisestä luonteestaan. Niiden teho on kuitenkin jotain aivan muuta kuin privaviestien ja niiden käytön lisääntyminen osaltaan johtaa myös niiden käytön vähentymiseen. Alku voi olla aina hankala, mutta ei jätetä pois sitä mahdollisuutta, että jonain päivänä käyttäjät tottuvat niihin ja alkavat näkemään ne henkilökohtaisin ohjeistuksina eikä rangaistuksina. Useimmitenhan nuo kortit kuitenkin annetaan paheksuttavista toimista, joten puhdasta omatuntoa niillä ei missään tapauksessa pystytä jakamaan. Ehkä negatiivinen yhteys tuleekin juuri käyttäjän tekemästä virheestä, eikä kortista, sen väristä tai laadusta.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Itse sain paljon vähemmästä keltaista korttia (kyllä siekin niitä näissä tapauksissa jakelet, TT), joten turhaa on ruveta tästä häslinkiä nostamaan.
Toki jakelen kortteja, joskus pienemmästä, joskus suuremmasta rikkomuksesta. Mutta korostan taas tätä inhimillistä puolta, jonka vuoksi ei ole olemassa mitään absoluuttista linjaa. Sen vuoksi jokainen yllisveli ratkoo tilanteita sen pyllyfiiliksensä perusteella. Ehkä joku pystyy toimimaan päivästä ja hetkestä toiseen samanlaisella "tunteettomuudella", mutta väitän, että suurin osa ei pysty. Sen vuoksi samankaltaisesta tilanteesta saattaa tulla "huonona päivänä" erilainen tuomio kuin "normaalina päivänä".

Luulisin, että jokainen rakastaa asiallista ja siistiä foorumia, jonka aktiivisella jäsenyydellään voi sitten kehuskella muille pelaajille.
Kiitos tästä palautteesta. Koska tuo on yksi niistä päämääristä, joihin tähtäämme. Kyllä maailmassa foorumeita riittää, mutta noustakseen (positiivisesti) massan yläpuolelle, pitää asiat tehdä hieman eri tavalla. KonsoliFINin kohdalla yksi tapa on pitää roskapostaukset poissa ja meininki siistinä myös esteettisestä näkökulmasta.

Eikä oikein kohota sekään keltaisen kortin pisteitä käyttäjissä, että jokainen saatu keltainen kortti pysyy ikuisesti käyttäjän OP:ssa muistuttamassa rikkomuksesta, ja vielä ennen tätä ilkkuen jokaisessa käyttäjän viestissä "rikkomukset"-otsikon alla kertomassa kaikille muille, miten käyttäjä on tehnyt rikkomuksen eli rikkonut sääntöjä.
Onko noin? Ylläpito-oikeuksillani toki näen jo kauan sitten expiroituneetkin kortit, mutta näkyykö parasta ennen -päiväyksensä yli menneet kortit myös koko kansalle? Ainakaan foorumiin kirjautumattomalle koko Rikkomukset-osiota ei näytetä ollenkaan.

Jos tuollainen "julkinen rikosrekisteri" todella on ja se koetaan ongelmalliseksi, voisi yksi vaihtoehto olla näyttämättä vanhentuneita kortteja ei-ylläpitolaisille.

Voisiko joku ihan peruskäyttäjä käydä vaikkapa juuri Joohanh-käyttäjän profiilisivulla ja kertoa, mitä siellä Rikkomukset-osiossa näkyy? Ottakaa vaikka kuvakaappaus, jos ette osaa tarpeeksi hyvin sanoin kuvailla.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Voisiko joku ihan peruskäyttäjä käydä vaikkapa juuri Joohanh-käyttäjän profiilisivulla ja kertoa, mitä siellä Rikkomukset-osiossa näkyy? Ottakaa vaikka kuvakaappaus, jos ette osaa tarpeeksi hyvin sanoin kuvailla.

Ei tuollaista rikkomus-osiota ole taviksille näkyvissä tai en ole ainakaan löytänyt sellaista profiilisivuilta. Rikkomukset näkyvät jokaisessa viestissä jonka henkilö kirjoittaa siinä vasemman laidan tietolaatikossa missä näkyy nimi ja muut tiedot. Niin ja siinä näkyvät vain aktiiviset rötökset, esimerkiksi ko. kirjoittajan rötöslistaa en löydä mistään.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Ei tuollaista rikkomus-osiota ole taviksille näkyvissä tai en ole ainakaan löytänyt sellaista profiilisivuilta. Rikkomukset näkyvät jokaisessa viestissä jonka henkilö kirjoittaa siinä vasemman laidan tietolaatikossa missä näkyy nimi ja muut tiedot.
Eli järjestelmä vaikuttaa toimivan siten kuten pitääkin. Korteilla on väristä riippumatta tietty kesto, jonka ajan ne ovat voimassa. Silloin korttien määrä ja varoituspisteet näkyvät myös tuossa "tietolaatikossa" ihan julkisesti, mutta kun X viikkoa/kuukautta on kulunut, kortti ja varoituspisteet haihtuvat jälkiä jättämättä. Jälkikäteen tavallinen käyttäjä ei pysty sanomaan, millaisia lappuja kellekin on jaettu.

Esimerkiksi tuollainen ylipitkästä lainauksesta annettava huomautus on voimassa 1 kuukauden. Sen jälkeen se häipyy itsestään. Ei pitäisi olla liian suuri stigma kenenkään kannettavaksi. Vai?
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Voisiko joku ihan peruskäyttäjä käydä vaikkapa juuri Joohanh-käyttäjän profiilisivulla ja kertoa, mitä siellä Rikkomukset-osiossa näkyy? Ottakaa vaikka kuvakaappaus, jos ette osaa tarpeeksi hyvin sanoin kuvailla.
Lukuunottamatta punaisella rajattua häröilyä, en löytänyt profiilista mitään rikollista.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Kortti on ja pysyy käyttäjän profiilissa "Rikkomukset"-otsikon alla (vaikkakin vain nähtävissä moderaattoreille ja tilin omistajalle), jolloin ei mielestäni voida mistään hyväntahtoisesta ohjailusta puhua näitä jakaessa.
Eli ongelma on se, että näet itse vielä kortin expiroitumisen jälkeenkin Rikkomukset-välilehden tiedoissassasi? Jos kyseinen otsikko vaihdetaan muotoon Huomautukset ja varoitukset? Pehmentäisikö se tuota Rikkomukset-sanan aiheuttamaa henkistä tuskaa?
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Ei pitäisi olla liian suuri stigma kenenkään kannettavaksi. Vai?

Emmä tiiä, ku en oo koskaa sellasia näkyviä varotuksia tai muutaka saanu, mut tehääs testi, pistät mulle jokasta varoitusta tulemaan, niin katson, että kuinka häiritsevää se muka on.
Niin, siis silleen, että näen ne varoitukset ja silti pystyn kirjoittelemaan, ei sen väliä, vaikka sieltä muutkin sitten näkevät ne. Kerron sitten, että kuinka ärsyttäviä ne on :)
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Emmä tiiä, ku en oo koskaa sellasia näkyviä varotuksia tai muutaka saanu, mut tehääs testi, pistät mulle jokasta varoitusta tulemaan, niin katson, että kuinka häiritsevää se muka on.
Sait nyt testin vuoksi yhden varoituksen (tästä viestistä) sekä yhden huomautuksen (allekirjoituksesta). Kumpikin kortti on voimassa kuukauden.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

No mitkäs on nyt Timpan ensifiilingit kun varoitus napsahti tilille? Harvemmin porukka näitä vapaaehtoisena ottaa. Nyt on sitten nähtynä tämäkin erikoisuus:).
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Mitäs jos joku valvoja, yllis, toimittaja tai mitä näitä kaikkia jeesuksia onkaan syyllistyy vaikkapa ylipitkään lainailuun. Seuraako korttia ja arpi profiiliin? Koskeeko nää korttisäännöt kaikkia?

Ihan mielenkiinnosta kyselen, vaikka aika turhaa taitaa olla ottaen huomioon ks. porukan viestinnän yleisen tarkkuuden ja tason. Tosin sattuuhan näitä aina paremmissa piireissäkin, kuten vaikka Joohanh:n kanssa on käynyt. Kiistatta kuitenkin foorumin parhaita postaajia monessakin mielessä.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

No eipä noi mitään häiritseviä edes ole. Eikä todellakaan kenenkään pitäisi noista hernettä nenuun tunkea. Ihan asiallisia huomautuksia ovat, toki, jos muutenkin on huono päivä ja kaikki on mennyt pieleen, niin silloin niistä voi suuttua, mutta silloinkin aivan turhaan.
Ei kenenkään kannata todellakaan kenellekkään kiukkuamaan alkaa, jos saat huomautuksen tai muun, käy viiden minuutin kävelyllä ja rauhoitu, tule takaisin koneelle. Niin silloin jo unohtuu, että piti alkaa räyhäämään.
Eli mitä sitten jos tuollaisia tulee... Antakaa vain asian olla, ei se räyhäämällä parena ;)
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Tämä keskustelu on sinänsä jotenkin samalla huvittavaa että äärimmäisen turhauttavaa, että en ilmeisesti saa millään omia ajatuksiani esitettyä tarpeeksi ymmärrettävästi ko. asian tiimoilta.
Terve tuloa kerhoon. ;)

Minua ei sinänsä haittaa (enää) se, että tuo keltainen ruoskanisku on jättänyt arpensa profiiliini, vaikka toki moisen kauneusvirheen poistaisinkin empimättä jos tilaisuuden saisin.
Jossain määrin ymmärrän tuon. Jos astutaan hetkeksi oikeaan maailmaan, olisin todennäköisesti pitkään murheissani jo pelkästä parkkisakosta, anteeksi, pysäköintivirhemaksusta. Mutta jos niin kävisi, sen kanssa olisi pakko elää. Ja sama se on täällä foorumillakin.

Olen tässä vain ja ainoastaan yrittänyt ilmeisen epätoivoisesti selittää, ettei siitä keltaisesta varoituksesta kannata leipoa mitään hyvän hengen symbolia, mitä siitä ei ikinä tulla saamaan. Toki voisihan se hieman lieventää kortin merkitystä joillekin, jos rikkomukset-termiä muokattaisiin.
Anna anteeksi jryimäinen yritykseni olla hauska... Eli jos annetaan keltaiselle kortille nimeksi Laa-Laa ja punaiselle Pai, niin tulisi vähemmän paha mieli? (Eihän värikkäistä Teletapeista voi pahoittaa mieltään!)

Mitäs jos joku valvoja, yllis, toimittaja tai mitä näitä kaikkia jeesuksia onkaan syyllistyy vaikkapa ylipitkään lainailuun. Seuraako korttia ja arpi profiiliin? Koskeeko nää korttisäännöt kaikkia?
Kyllä koskee, ja itse asiassa olen pariakin Paavin viestiä joutunut lyhentämään. Korttia tosin en antanut, koska pelkäsin saavani köniin. (Ei pidä mennä ärsyttämään miestä, joka on päätä pidempi ja ainakin sata kertaa lihaksikkaampi.)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

...Jokaisella on erikäsitys siitä, mikä on häiritsevä pituus ja mikä ei.Tämänvuoksi on oltava yleisiä ohjenuoria ja periaatteita joiden mukaan määritellään asioihin puuttumisen raja...
Ja tällä hetkellä tuntuu että näitä periaatteita/ohjenuoria voisi tarkastella uudelleen, esimerkiksi äänestyksellä.
Yksi peruperiaatteista on se, että: miksi tuoda postaukseen mukaan sellaista joka ei mitenkään liity postaukseen? Ehkä se ei kaikkia häiritse, mutta se, että sen poissaolo häiritsee jotain on jokseenkin omituista...
Vaikka se ei liittyisi omaan postaukseen, niin se voi olla kovin merkityksellinen lainatusta viestistä lainatun osion asiayhteyden ilmentämiseksi.
Ketä häiritsee? Ketä ei? Muistutan siitä, että käyttäjät jotka aktiivisesti keskustelevat tässä ketjussa eivät edusta koko käyttäjäryhmää vaan päin vastoin.... Missä loput sitten on? Tyytyväisinä kirjoittelemassa ja osallistumassa keskusteluihin tietenkin.
Tai sitten osa ei enää viitsi kirjoitella tänne niin paljon kuin ennen, sillä vaikka selkokielisen, ymmärrettävän tekstin tuottaminen ei olisi erityisen vaikeaa, niin omaa kiinnostusta tänne kirjoittelua kohtaan nykyiset säännöt ovat ainakin hyvin onnistuneet syömään. Toki jos olen ainut jolle on näin käynyt eikä tällainen kiinnostuksenpuute leviä laajemmin, ei tälläkään ole mitään merkitystä kun kirjoittelijoita riittää.

P.S. Ilmeisesti sääntöjen mukaan tästäkin viestistä pitäisi editoida pois ainakin kaksi ensimmäistä lainausta sekä vastaukseni niihin, sillä vastaukseni ovat lyhyempiä kuin itse lainaukset. Siispä sakseja odotellessa..

P.P.S Huomaatteko mihin ollaan menty kun ei ole enää konsolisota-osiota?

Edit: Tuosta Timpan tempauksesta, sinänsä hyvä ajatus mutta en usko hänen olevan kovin objektiivinen asian suhteen sillä hän ei ole "korttia" saanut varsinaisesta syystä (paitsi se allekirjoituksesta saatu?) ja hän itse moisen kortin on halunnutkin.

Edit2:Kylläpäs me ollaan saatu tällasistakin jutuista elämää suurempaa s**t*na.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Mitäs jos joku valvoja, yllis, toimittaja tai mitä näitä kaikkia jeesuksia onkaan syyllistyy vaikkapa ylipitkään lainailuun. Seuraako korttia ja arpi profiiliin? Koskeeko nää korttisäännöt kaikkia?

Varoituksia yllisläisillekin jaetaan, mutta yleensä varmaan TT-2k tulee kiehnäämään jalkaa vasten ja sanomaan, että lyhennä lainaustasi.

EDIT: Omalla kohdallani toisinaan vähän hankala hahmottaa toisten mielestä ylipitkiä lainauksia, kun pääasiassa käytän foorumia 24-tuumaisella näytöllä, jossa reso on se 1920x1200, ja foorumi skaalautuu resoluution mukaan. Ja rehellisesti sanottuna kyllähän tuo välillä näyttäisi pilkunviilaamiseksi menevän tuo lainausten lyhentely, mutta linjaukset ovat linjauksia.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Vaikka se ei liittyisi omaan postaukseen, niin se voi olla kovin merkityksellinen lainatusta viestistä lainatun osion asiayhteyden ilmentämiseksi.
Jos asiayhteys ei heti tunnu aukeavan, voi napauttaa siinä lainauksen alussa olevaa linkkiä (se pieni sinivalkoinen nuoli-ikoni). Siitä pääsee suoraan koko lainattavaan viestiin.

Ja ylipäätään menee jo hiustenhalkomiseksi koko homma, koska hyvin tehty lainaus säilyttää asiayhteyden ymmärrettävänä muutenkin.

Ilmeisesti sääntöjen mukaan tästäkin viestistä pitäisi editoida pois ainakin kaksi ensimmäistä lainausta sekä vastaukseni niihin, sillä vastaukseni ovat lyhyempiä kuin itse lainaukset.
No kun ei. Pitää katsoa kokonaisuutta, ja tässä kokonaisuus oli hyvin tasapainossa lainauksen ja oman osuutesi suhteen. Käyttäkää enemmän järkeänne ja vähemmän sitä saivartelusarvea. :)
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

omaa kiinnostusta tänne kirjoittelua kohtaan nykyiset säännöt ovat ainakin hyvin onnistuneet syömään.
Mihin viittaat näillä "nykyisillä säännöillä"? Oma fiilis on se, että suurinta känää aiheuttaa tämä lainausgate, mutta muutoin meininki on edelleen oikein terveellä pohjalla. Scheissea saa kirjoittaa edelleen hyvin vapaasti (I'm still here!) ja homma toimii.

TT-2k sanoi:
Pitää katsoa kokonaisuutta, ja tässä kokonaisuus oli hyvin tasapainossa lainauksen ja oman osuutesi suhteen. Käyttäkää enemmän järkeänne ja vähemmän sitä saivartelusarvea.
Kitkaa juuri aiheutuu silloin kun moderaattori käyttää enemmän saivartelusarvea kuin järkeä. Tämä on tietysti inhimillistä, eikä tästä päästä koskaan eroon.
 
Vastaus: Moderointikeskustelu (Risut ja ruusut)

Oma fiilis on se, että suurinta känää aiheuttaa tämä lainausgate, mutta muutoin meininki on edelleen oikein terveellä pohjalla. Scheissea saa kirjoittaa edelleen hyvin vapaasti (I'm still here!) ja homma toimii.
Näinhän tää homma yleisesti ottaen etenee. Muutaman kerran vuodessa jostakin kärpäsestä kasvaa valtava härkänen, mutta parin päivän kädenvääntömaaottelun jälkeen tomu laskee, ja kaikki jatkuu entiseen malliin.

Kitkaa juuri aiheutuu silloin kun moderaattori käyttää enemmän saivartelusarvea kuin järkeä. Tämä on tietysti inhimillistä, eikä tästä päästä koskaan eroon.
Niin, myönnän omalta osaltani inhoavani viesteissä (ja ihmisissä) tiettyjä piirteitä (esim. tuota näsäviisastelua, saivartelua ja ylimielisyyttä) ehkä juuri sen vuoksi, että tunnistan samat viat itsessäni kerta toisensa jälkeen.
 
Ylös Bottom