Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Vanki, oisko tästä lyhyestä pätkästä apua?
En tiedä näenkö nyt oikein(tekeekö silmät näin aamusella tepposet), mutta eikö tuossa ollut kuitenkin jonkun verran viivettä Move kapulan ja ruudulla tapahtuvan toiminnan välillä?
Sauvassa on sisäänrakennettu rumble-tuki
Varmasti on lagia, mutta onko sitä liikaa on sitten toinen kysymys.
Zipper ymmärtää kyllä pitää padi-pelaajat omassa karsinassaan sekoittamasta meitä hömppä-viuhtojien mielenrauhaa.
Kyllä on, kysyin asiaa viimeksi maanantaina Nordisk Filmin edustajalta. (Ja meillä oli käpisteltävänä jo ihan valmis tuotantokappale, eli speksit eivät enää voi muuttuakaan.)Onko muuten Movessa nyt sitä tärinää vai ei? Selailin ketjua ja huomasin, että sellaisesta oli mainittu jo aikaisemmin:
Kyllä on, kysyin asiaa viimeksi maanantaina Nordisk Filmin edustajalta.
Kinect voi jäädä jopa testaamatta, kamerapelit kun löytyy jo historiasta.
After I take more than my fair share of time bowling, I look to Jason and ask if he wants to hop in. The PlayStation Move had forced me to stand in one place with two...err...spheres on my chin to calibrate a single game, but Kinnect lets Jason and I just swap spots instantly. Without any jitters, hang-ups or confusion, Kinect lets Jason pick up where I leave off, mid-frame.
There's something very special about using Microsoft's Kinect system, something that separates it from every other combination of software and hardware I've ever used. Kinect adapts and accommodates the user. I'm not learning it; it's learning me.
"But what about the hardcore games? The FPSs, the gameplay that requires 100% accuracy?" I push.
"Kinect isn't going to replace the controllers that have worked for those types of games for the last decade—that's not what we're trying to do. Kinect will work alongside those controllers for hardcore games. For throwing a grenade, for vocal commands, for..."
"For head tracking??"
"Yes, head tracking! Exactly." He gets a big smile. He wants to say more. Bound by Microsoft confidentiality agreements, he can't.
Move jää kakkoseksi (vai oliko jopa kolmoseksi?).
Mie olen nähnyt asian kyllä siten, että Move on tarkoitettu ihan kaikille. Ei sitä ole profiloitu pelkästään "tosipelaajille" tai pelkästään kasuaareille.Mutta eihän Move muutenkaan pitänyt olla satunnaispelaajille, vaan tosipelaajille, joten eihän tällä pitäisi olla mitään merkitystä.
Mie olen nähnyt asian kyllä siten, että Move on tarkoitettu ihan kaikille. Ei sitä ole profiloitu pelkästään "tosipelaajille" tai pelkästään kasuaareille.
Ei siinä kyllä mitään analyytikkoa vaadita..
Ei Kinect sitä ohjainta pakosta poista, vaan sitä voi käyttää sen kanssa yhtä aikaa.Pelaaminen ilman ohjaimia ei ole asia joka on jokaisen pelaajan salainen päiväuni, vaikka toki PR-mylly nyt täysillä jauhaakin.
Myös PlayStation Eye osaa tunnistaa hahmon kohtuullisen tarkasti.Kinect taas varsinaisesti tunnistaa hahmon, jolloin tämä voidaan viedä peliin erillisenä pelihahmona.
Vai mikä muu tarve joillakin on esittää, että mukamas EyeToy:llä on pystynyt samaan kuin Kinectillä?