Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Battlefield 1943 [XBLA]

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Foeman
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Mikäli lagia on, se on hyvin minimaalista. Joskus saattaa pieni pomppu taaksepäin tapahtua, mutta ei läheskään jokaisessa matsissa. Aikasemmin minulla jäätyi tosi usein, nyt ei oo tainu pariin päivään jumahtaa kuin kerran. Eli aika hyvin on saatu lastentaudit karsittua pois. Privapelit kun sais vielä pelittämään ilman ongelmia, niin se olisi bueno!
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Meh olipa sukka tuo Coral Sea, hirvee odotus et pääsee lentotaisteluita tekeen ja sit se on tollasta onnetonta. Muutenkin into laskenu tohon peliin aika paljon. Kaikki nähty ja koettu ja ei vaan jaksa räimiä niitä samoja karttoja kokoajan

Nyt tälleen jälkikäteen vois sanoa et ei nyt ihan 1200 pisteen arvosta imo.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Meh olipa sukka tuo Coral Sea, hirvee odotus et pääsee lentotaisteluita tekeen ja sit se on tollasta onnetonta. Muutenkin into laskenu tohon peliin aika paljon. Kaikki nähty ja koettu ja ei vaan jaksa räimiä niitä samoja karttoja kokoajan

Nyt tälleen jälkikäteen vois sanoa et ei nyt ihan 1200 pisteen arvosta imo.

Vähän samoilla mietteillä. Aika nopeasti alkoi näkymään karttojen ja pelimuotojen vähyys. Ei jaksa jauhaa periaatteessa samankaltaisia matseja kauaa.

Kyllä tuo kuitenkin 1200 pisteen arvoinen tuotos helposti oli. Peliaikaa on jo tähänkin mennessä kertynyt varmaan lähemmäs kymmenen tuntia, niin onhan siinä ollut rahoille vastinetta.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Että ei ole 12 euron arvoinen tämä peli? Kyllä jäbä nyt pukkaa sellaista dadaa ettei paremmasta väliä!
Kyllähän se tuntihinta aika pieneksi jää. Itselläni tällä hetkellä päälle 17h kiinni ja kasvaa.

EDIT. Tietenkään kaikki eivät pidä pelistä samalla tavalla, tai katso pelien arvoa samalla tavalla. Itselleni tämä 13e julkaisu tarjoaa kuitenkin enemmän kuin monet monet 60e retail-julkaisut.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Nyt on kolmena iltana väännetty tämän parissa satunnaisporukoissa ja kyllä tämän kanssa aika kuluu niin ettei huomaakaan. Viime yönäkin taisi mennä yhteen vaikka tänään oli normi työpäivä => no enemmän kahvia, sillä se hoituu :cool:

Itelleni tuo Coral Sea ei oikein kolahtanut mutta johtunee suurelta osin siitä kun en vaan osaa lentää noilla koneilla. Toinen mikä harmitti oli se odotusaika siellä lentotukialuksella. Pienen kokeilun jälkeen päätin palata normisotaan.

Tekisivätpä vain mahdollisimman pian lisää karttoja tohon dlc:nä.

Silti itelleni antanut jo nyt reilusti enemmän pelinautintoa kuin jotkut täyden hinnan pelit. Parhaat 12 euroa mitkä pitkään aikaan olen johonkin tuhlannut :D
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Että ei ole 12 euron arvoinen tämä peli? Kyllä jäbä nyt pukkaa sellaista dadaa ettei paremmasta väliä!

No kun ei vaan sytytä tämä peli, oisin ihan varmasti saanu alelaarista 13 eurolla pelin joka viihdyttäisi itseäni enemmän kuin tämä. Älä nyt kuitenkaan ymmärrä väärin, en ole haukkumassa peliä. Sanoin vain että tuohon hintaan pitäisi omasta mielestä olla enemmän tarjontaa mitä nyt on. Tuo peli oli nähty ja koettu jo yhdessä illassa ja sen jälkeen se olikin sitten sitä samaa lippujen perässä juoksua ja fragien keruuta
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Viikko siinä meni, että kyllästyin tähän peliin. Ei vaan jaksa mättää niitä samoja karttoja jatkuvasti ja toi Coral Sea oli kanssa aikamoinen pettymys...
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Hyvät matsit oli juu eilen isommalla Suomi-porukalla. Siellä pyöri pidemmän aikaa tämänkin ketjun sankareista Foeman, stammy, Kain ja moni muu. Itsekin eksyin mukaan privaservun testausjoukkoon ja eihän siitä lopulta mitään tullut, kun täysi 16 pelaajan suomitupa hajosi kaksi kertaa kahdesta yrittäessään päästä peleihin mukaan. Sen verran työlästä kasata moista joukkoa kasaan vain todetakseen homman turhaksi, että pienemmissä squadeissa sitten loikattiin sotimaan. Harmi, että luvattu ominaisuus ei toimi toivotulla tavalla.

Indeed velmuketta oli olla ekaa kertaa isossa härmämenossa mukana. Herrat Paavi ja Corca saivat totta tosiaan arvoisensa "kyydin" foorumiyhteisön rautaisessa käsittelyssä. Minut ajettiin ainakin kerran yli jeepillä, oliko se juuri Foeman. Vieläkin täällä renkaanjäljet poskessa ihmetellään mitä siinä tapahtui =P. Lisäksi humoristinen tiimihöpinä saavutti tasonsa Guadalcanalin mäkisessä maastossa, kun tasaisena massana vyöryiltiin kohti tiukasti vihujen defuttamaa eteläistä tukikohtaa, ja kaiken sen helvetillisen tulituksen keskellä peräkanaa vaan arpoilitte että kenenkä takalistoa kukin seuraili. Sotilaallinen bottom line näkyi kaikilla olevan suht hyvin hallussa, kun taisi se beissikin sieltä lopuksi irrota. Melkoisia peppupoikia oli liikkeellä, huh huh.

Coral Sea: Ironinen hekumamappi. Kaikki odottivat massiivisen 43 miljuunan tapon jälkeen tätä kuin kuuta nousevaa, vaan ei tainnut monikaan jäädä eilisestä peliporukasta kartalle pidemmäksi aikaa pörräilemään. Itsekään en viihtynyt kuin jonkun viitisen minuuttia ilmaherruutta ihmetellessä siirtyessäni takaisin saarivalloituksen pariin. Ilmataisteluiden täyttämässä Coral Seassa ei (Paavin lentotukialusten lentskarihärö-huomio poislukien) ole sinänsä mitään vikaa, mutta tavallinen kuolonmatsi lentokoneilla ei vain tarjoa samaa pelillistä syvyyttä kuin normit saarenvalloitusoperaatiot. Tätä varmaan monet Coral Sealta odottivat. Koiruustappelijoille kartta on kuitenkin ehtaa hyvettä, joten heille korallilätäkkö on omiaan.

PS. Niille, jotka tuumaavat ettei tämä peli ole 12-13 euron arvoinen, olette lähtökohtaisesti ihan oikeassa. Esimerkiksi alkuperäisen 1942-kokoelman saa puuceelle kympillä (klik), jossa saaria pääsee Coral Seata lukuun ottamatta harrastamaan huomattavasti laajemmassa paketissa. Mutta, puhtaasti konsolipelaajille ja lajityypin ystäville suunnattuna kovin harva latauspeli tarjoilee ydinhyvettä yhtä monipuolisessa ja kompaktissa paketissa kuin 1943. Jos teoksen näkee pelkästään "samaa lippujen perässä juoksua ja fragien keruuta" -vinkkelistä, kannattaa kokeilla pelata muullakin tavalla. Esimerkiksi suojelemalla omaa lippupaikkaa virittelemällä joka kerta itselleen uudet ja juonikkaat väijyasemat, pommittamalla ilmateitse ja immelmanien kera vihubeissin grillipippalot karrelle tai harjoittelemalla vihukoneiden täsmätiputtamista IT-pyssyttimellä. Kyllä vaihtoehtoja ja omaa joukkuetta hyödyntäviä rooleja piisaa, jos niitä vain haluaa löytää ja hyödyntää.

Makuasioitahan nämä tietysti on. Jos joku ei tykkää, niin hällä on täysi oikeus olla tykkäämättä. Ja kyllästyminen samoin. Mutta 1943 on silti ladattavaksi konsolihyveeksi helposti 13 euron arvoinen.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Oli kyllä parasta tuhota kolmestaan Kuningaskooban ja Stammyn kanssa. Tiimipeli toimi hyvin. :cool: Kohta kaikki achievementsit saatu.
Uusiks taas joku kerta. Ja muaki saa invitee sitten isompaanki porukkaan!
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Aimo annos verta, hikeä ja kyyneleitä. Kyyneleet tulivat Coral Sea mapista joka ei toistaiseksi kyllä napannut. Perus yksinkertaistettua valtaa/puolusta lippua ja lahtaa kaikki jotka tielle tulee, toimii kyllä meikäläiselle.
Seuraavaa "iltamaa" odotellessa sitten, kunnon Suomiporukalla meno on kaikista parhaimmillaan. T.Loikkari
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Coral Sea on kyllä aivan tuubaa. Mielestäni lentelykin on hauskempaa noilla tavallisilla kartoilla. Ei jostakin syystä iske ollenkaan.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Mites noita omia statseja ton battlefield1943.com sivun kautta oikeen näkee? Pitääko jotenki kirjautua ku yritän mun tunnuksilla kirjautua mitkä ainakin toimii bad companyssä, niin tossa vaan tulee et access denied.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Mites noita omia statseja ton battlefield1943.com sivun kautta oikeen näkee? Pitääko jotenki kirjautua ku yritän mun tunnuksilla kirjautua mitkä ainakin toimii bad companyssä, niin tossa vaan tulee et access denied.
Siellä sivuilla taitaa vieläkin olla ongelmia tuon statsien näyttämisen kanssa. Yritin itsekin äsken, mutta eipä toimi.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Taas on suomipelit käynnissä. :) Itse jouduin valitettavasti jo poistumaan karkeloista.

Huvikseen pelasin aamulla yhden pelin BF1943FIN -tagilla selvittääkseni paljonko pelillä on ostajia leaderboardsia hyväksikäyttäen. Kokonaismyyntimäärä jää yhä hämärän peittoon, sillä nyt selvisi, että netin leaderboards näyttää sijoja vain 250 000 paikkaan asti. Yli 250 000 kpl siis ainakin viikossa, mikä ei ole ollenkaan paha suoritus. Bad Company myi ekalla viikollaan yli 300 000 kappaletta, joten luultavasti tämä nimike ylti vähintään samanlaisiin lukuihin.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Jopas oli jälleen varsin miellyttävät mittelöt. Kumma juttu miten paljon meininki tuntuu paranevan kun saadaan tarpeeksi suomalaisvahvistusta mukaan. Tosin turpiin tuli että tukka pöllysi sen verran kovanluokan porukka oli vastassa mutta ei se meininkiä haitannut. Itse jouduin poistumaan untenmaille kun en tiedä vielä joudunko huomena palaamaan työmaalle mutta jos en niin huomena kymmenen jälkeen i'll be back!! :)
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Tänään oli taas tosi mahtavaa. Koko meidän tiimi oli vain suomalaisia täynnä. Turpiin kyllä otettiin ja kovaan, mutta mukavaa oli silti. :D Uusiks taas joku päivä.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Pelin tuottaja Gordon Van Dyke kommentoi privapelejä:

still cant play in private matches - Page 2 - Electronic Arts UK Community

Ei hyvältä näytä, sillä miehen testipeli kertoi kaiken olevan ok. Tällä hetkellä DICE ei siis katso privapeleissä olevan mitään vikaa, vaikka ainakin meidän suomalaisten testit ovat hieman toista osoittaneet.

Melkoista tuuripeliä on siis privapelin pystyyn saanti, mikä ei riitä, koska lobbya on niin vaikea saada kasaan. Onnistumisvarmuuden pitäisi olla lähemmäs 100%, jotta noita privapelejä uskaltaisi oikeasti yrittää järjestää.

EDIT. Optimisti voisi tietysti ajatella, että ehkä ne privaservut ovat nyt sitten kunnossa. Kumma vain kun eivät olleet edellispäivänä, eikä GvD ainakaan myönnä, että mitään korjauksia olisi tehty.
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Pelin tuottaja Gordon Van Dyke kommentoi privapelejä:

still cant play in private matches - Page 2 - Electronic Arts UK Community

Ei hyvältä näytä, sillä miehen testipeli kertoi kaiken olevan ok. Tällä hetkellä DICE ei siis katso privapeleissä olevan mitään vikaa, vaikka ainakin meidän suomalaisten testit ovat hieman toista osoittaneet.

Melkoista tuuripeliä on siis privapelin pystyyn saanti, mikä ei riitä, koska lobbya on niin vaikea saada kasaan. Onnistumisvarmuuden pitäisi olla lähemmäs 100%, jotta noita privapelejä uskaltaisi oikeasti yrittää järjestää.

EDIT. Optimisti voisi tietysti ajatella, että ehkä ne privaservut ovat nyt sitten kunnossa. Kumma vain kun eivät olleet edellispäivänä, eikä GvD ainakaan myönnä, että mitään korjauksia olisi tehty.
Eilen aamuyöstä sain random-kutsun privaservulle, joka oli lähes täynnä. Tulkkasin epämääräiselle satunnaisryhmälle englanniksi, että ovatko aivan varmoja että päästään yhdessä porukassa peleihin, kun on testattu muutamaan otteeseen suomalaispelaajien kanssa eikä ole toiminut toivotulla tavalla. Ei tullut vastausta/kiinnostusta, kun oli niin kova chat-vauhti päällä. Noh, privaservu saatiin täyteen ja pelit liikkeelle...not. Joukko hajosi samalla tavalla kuin aiemminkin, eikä kukaan päässyt pelaamaan. Ja tuo ettei minkäänmoista ilmoitusta raportoi kaikille epäonnistuneesta joinauksesta ja jättää tyhjänkiitoksena vielä joutavaan välivalikkoon istumaan. Turhuutta moinen.

Squad-systeemi toimii onneksi ookoo, joten sillä kannattaa edetä ja haalia sitten hiljalleen porukka samalle servulle kasaan.

PS. Oletko stammy saanut kuinka monta kertaa privaservun jalkautettua onnistuneesti saarenvalloitustoimiin vaiko et vielä kertaakaan? Jok' tappauksessa tänään illalla voisi kokeilla tuota jälleen suomalaisella sisulla uudestaan.

PPS. Jooh eilen oli varsinaisia trooppereita vastassa. Ihan kuin olisi betoniseiniä vastaan tapellut. =)
 
Vastaus: Battlefield 1943 [XBLA]

Itse uskoisin ongelman noihin privaservuihin olevan serveri kapasiteetissa. Koska porukka pelaa juuri siihen kellon aikaan milloin koko Eurooppa on liikenteessä, on serverit yksinkertaisesti "täynnä". Yksikin pelaaja publicilla vie meiltä aina kokonaisen serverin pois. Privapelin pystyttämiseen pitäisi löytää täysin tyhjä serveri. Kellon aika vaikuttaa tähän varmasti melko näyttävästi. Uskoisin että privapelin saisi varsin moitteetta pystyyn nyt iltapäivällä/aamusta meidän aikaan.

Voisinkin heittää tästä iltapäivästä 15-17 välillä testi serverin pystyyn jos on halukkaita mittelöihin?
Meillehhän riittää että saadaan edes se yksi servu pystyyn, tätä voisi varsin hyvin pitää ainakin iltasella pystyssä.
 
Ylös Bottom